BRIEVEN UIT AMERIKA. C. J. YAN SANTEN. MODELHOEDEN. een HUIS, Seisweg R 86, DE ZON, niooLciris II. iedjes, wijzen en prenSns. KOFFIE en K0FFIE000NEN i. D. L1TT00U Az., Firma GEBRS HILDERNISSE, Ie, 2e, 3e, 4e, 58liundel tesamen i2,90 BURGT 23/24. Grootste pnblieiteit hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelijks m et zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOOHWERPEN. Nooit te oud om te genezen. DRAlSlj e A IA-VANVALKEFIBURG'S-- 1 Y/o LEVERJ"RAATi j G. K. A. NONHEDEL, Apotheker. Tijdschriften en Ulnstratlën, A. T. STEENDAM-de Kok. Schrijf- en Administratiewerk, Boven-Voorkamer Korte Geere, KINDERWAGEN met 2 DÜWERS. een KU1KENH0K met LOOP. OU VAN 0ENTHEM JUTTING, L. HACCOU. No. 2. Woensdag 18 October 1909. Veertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheels stad gratis verspreid Spanjaards tra at. Prijs der Advertentiên van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. DANSCURSUS. Aanvang der lessen ZONDAG 17 OGTOBER 8avonds van8-IOV2nar, in het SCHUTTERSHOF. TAN BEEBH. Advertentiên. IL Lange Noordstraat 184, Hierin circuleert geregeld het beste wat gegeven kan worden. Men vrage de voorwaarden om lid te worden. MODES. voor PRIVAAT-ONDERWIJS, beveelt zich aan J. VAN DEN ENDE, Noordweg R 15. TE HIJUR MANUFAGTUREN'MAGAZIJN f ÏOO ter leen, SO cent per pond. MET CADEAU. HEDEN VOORRADIG MIDDELBURCSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen: a. Geene. b. Bij ingezetenen bruin lederen handtascbje J. Kraak. Beestenmarkt K293; portemonnaie, J. Munters, Koestraat K 297parapluie, J. D. Klaassen, Winterstraat Q 100zilveren broche, J. Francois, Jeronimusstraat M 100; een paar veters, Van Steenhuizen, Noordstraat E 8 zilveren insigne, G. Ludikhuizen Bogardstraat D 49. Het is geoorloofd te zien dat bejaarde lieden jammeren en wanhopen wanneer zij ziek zijn, en wat erger is, (lat zij weigeren zich te ver zorgen en zeggen„het is nutteloos, wij zijn te oud*. Deze verdrietige zielstoestand kan de nadeeligste gevolgen hebben en bewerkt altijd dat de zieke nog meer 'wordt ter neer gesla gen, terwijl hij vooral behoefte heeft te worden opgewekt. De bejaarde lieden kunnen, zonder de weerstandskracht van jonge menschen en volwassenen te hebben, en zonder over de zelfde hulpbronnen te beschikken, zeer goed genezen, en zij genezen zoo zij een goed ge neesmiddel als de Pink Pillen te baat nemen. Ziet eens wat de Pink Pillen hebben gedaan voor den heer Verschut, wonende te Gouda, Groenendaal, no. 68. De heer Verschut, 64 jaren oud, schreef ons het volgende „Ik verklaar gaarne dat ik in de laatste drie jaren veel geleden heb door een toestand van algemeene zwakte. Geheel mijn gestel was aangetast en het was als of ik een vertraging van al mijne functies ondervond. In het bij zonder was mijn ademhaling moeielijk gewor den, ik was benauwd en kon niet meer vlug loopen zonder steken in de zijde te hebben. Mijn spijsvertering was langzaam en pijnlijk geworden en dat had mij zeer verzwakt. Ik had vele artikelen vol lof over de Pink Pillen in de bladen gelezen en ook hadden vrienden en kennissen ze mjj aanbevolen. Zoodra ik de Pink Pillen ben gaan innemen, heb ik een merkbare verbetering ondervonden en een be trekkelijk korte behandeling is voldoende ge weest om mij geheel en al te doen herstellen." SWaeht u er voor te verouderen, bewaar al uwe krachten. Wanneer de menschelijke ma chine begint te slijten, komt de ouderdom spoe dig en vermindert men. Het bloed wordt arm en waterig, de bloedsomloop vertraagt en de zenuwkrachten nemen af, wat alles aanwijst dat zekere noodzakelijke levenselementen ont breken. Een der eerste verschijnselen is een aanhoudende koude der handen en der voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven tee kenen van zwakte, schijnen dikwerf gedeelte lijk verlamd. De zwakte neemt toe en de le vensbronnen zijn zoo gering dat gij begint te zien dat uwe gezondheid wel ondermijnd is. De Pink Pillen zullen uw bloed weer rijk maken en al uwe organen nieuwe kracht geven. Zij zullen de organen die stil stonden weer in gang zetten. Zij zullen jaren aan uw leven toevoegen en leven in uw laatste jaren brengen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groot*markt te Rotterdam; voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. We zjjn gekomen in de streken, die Washing ton Irving der vergetelheid heeft ontrukt. Op den oostelijken oever is Irving's Home te Sun- nyside. Heuvels en dalen, bedekt met dicht geboomte, gaven aan het geheel een romanti- schen aanblik, die den poëtischen schrijver Irving overvloedig stof aan de hand deden voor een deel van zjjn wondermooi sketchbook..Luistert wat hjj zegt: In den boezem van een dezer ruime diepten, die den oostelijken oever der Hudson breken, ligt een klein marktstadje of landelijke haven, dat door sommigen Greensburgh genoemd wordt, doch 't meest algemeen bekend is onder den naam Tarrytown. Deze naam werd gegeven, zoo wordt ons verzekerd, door de goede huisvrouwen van 't omliggende land, als een zinspeling op de ingewortelde neiging harer echtgenooten om op marktdagen den tijd in de dorpsherberg te dooden (tarry beteekent dralen). Zjj dit als het wezen mag, ik sta niet voor het feit in, en maak er alleen attent op om nauwkeurig en authentiek te zijn. Niet ver van dit dorp, mogelijk ongeveer twee mijlen, is een kleine vallei, of beter een stuk land omringd door hooge heuvels, een der rustigste plaatsen in de gansche wereld. Naar de lustelooze kalmte der plaats, en het eigen aardige karakter der inwoners, die afstamme lingen zijn der oorspronkelijke Hollandsche set ters, is deze stille „glen" bekend onder den naam van „Sleepy Hollow". Een slaperige, droomerige invloed schijnt over het land te hangen en de atmospheer te doordringen. Som migen zeggen, dat de plaats betooverd was door een Duitsch dokter van naam gedurende de eerste dagen der nederzetting; anderen beweren, dat een oud Indiaansch opperhoofd, de profeet van zijn stam, hier zijn „powwows" hield vóór het land ontdekt was door Hendrik Hudson. Zooveel is zeker, dat de plaats nog steeds onder den invloed is van de een of andere betooverende macht, die de oorzaak is dat de goede menschen wandelen in altijddurende overpeinzingen. De overheerschende geest, die in deze be- tooverde streek rondwaart, en de opperbevel hebber schijnt te zijn van alle machten der lucht, is de verschijning van een gestalte te paard zonder hoofd. Men zegt, dat deze de geest is van een Hessischen dragonder, wiens hoofd werd afgeschoten door een kanonskogel in een of ander gevecht der Revolutie. Zoo nu en dan wordt hij waargenomen door het land volk als hij zich voortspoedt in de duisternis als op de vleugelen des nachts. Hij vertoont zich in de vallei, somtijds op de naburige wegen, en wordt vooral vaak waargenomen in de na bijheid van 't kerkje. Eenige der meest geloof waardige historici verzekeren, dat het lichaam des dragonders begraven is op het kerkhof, en dat de geest nachtelijke tochten onderneemt om het hoofd op te sporen. Zoodanig is de algemeene inhoud van dit legendaire bijgeloof; deze heeft materiaal ge leverd voor vele der wilde verhalen omtrent die streken van schaduwen, en het spook is aan al de landelijke haarden bekend als „De Ruiter zonder Hoofd van Sleepy Hollow". In dit lommer van afzondering, waar de zonne stralen zelfs kalm schijnen te sluimeren, ligt Washington Irving begraven aan de zijde zjjner moeder. Het eenvoudige graf is beschaduwd door een groep edele boomen en afgesloten door een ijveren hek. Een onversierde steen, slechts van naam en datum voorzien, merkt zijn afge zonderde rustplaats aan den kant der rivier die hij liefhad. Het oude kerkje dateert van 1699. Het is gebouwd van rooden steen die aangevoerd is uit oud Nederland. De bel in het torentje draagt het opschrift„Indien God vóór ons is, wie kan tegen ons zijn Een der opschriften is waard gerepeteerd te worden „Ter herinnering aan Cap. John Buck- hout, die verscheidde den lOden April 1875, in den ouderdom van 108 jaarh(j liet 240 kinderen en kleinkinderen na." Sleepy Hollow is het tooneel der romance van Ichabod Crane en Katrina van Tassel, in ver band met het vreeseljjke spook Ichabod Crane, een schoolmeester van Connecticut, onderwijs „Dutch urchins' in de beginselen der weten schappen. Hij was ook de zangonderwijzer der omliggende streek. Niet ver weg woonde de oude Baltus van Tassel, een welgestelde boer, die een bloeiende eenige dochter Katrina had Ichabod onderwees haar in 't zingen der psal men en in wat daarmee in verband stond. De meester betoonde te veel attenties aan zijn leerlinge naar hetoordael van Bram Van Brunt, een jongeling die een oog had op Katrina. Jalou- zie begon een part te spelen tusschen Ichabod en Bram, en de laatste besloot den Yankee schoolmeester uit de streek te verwijderen. Ichabod werd op een avondpartij ten huize van Van Tassel uitgenoodigd. Bram was er ook. Toen men scheidde, bleef Ichabod een wijle achter om eenige woorden met Katrina te wis selen. Vervolgens beklom hjj zijn geleend paard „Gunpowder" en begaf zich huiswaarts. Doch stel u voor: ongeveer een halve mijl van de oude kerk verscheen plotseling aan zijn zjjde een ruiter, zwart en geheimzinnig. De ruiter was zonder hoofd en, tot des meesters schrik, ontdekte deze dat hij zijn hoofd in de hand hield. „Als ik de brug slechts bereiken kan ben ik veilig", dacht Ichabod. Gunpowder liep wat hij loopen kon, over de brug, geredIchabod zag even over den schouder heen om te zien of zijn vervolger verdwenen was. Juist toen verrees het spook in den zadel, gereed om hem met het hoofd te werpen. Ichabod trachtte het vree- selijk projectiel te ontwijken, doch te laat. Het trof zijn achterhoofd met een ontzettend ge kraak hij stortte op den grond en Gunpowder en de spook-ruiter vlogen voorbij gelijk een wervelwind. Des anderen daags vond men een gebroken pompoen op den weg. Niet lang daarna leidde Bram, Katrina Van Tassel naar het altaar als zijn bruid. Van Ichabod werd nooit meer iets gehoord. Aan den westelijken oever zien we de heuvels die den weidschen titel dragen van „Verdrie tig Hook". Deze heuvels zijn ongeveer 700 voet hoog, ruw en onbewoond, doch aangenaam in den omtrek en kleur. Ze hebben hun naam te danken aan de moeite die de schippers hadden om deze heuvels te passeeren. Rechts ontwaren we op den welbegroeiden oever en op de aanliggende heuvels het mooie plaatsje Ossining. Het is wonderschoon gelegen en niemand zou hier de staatsgevangenis van New-York, Sing-Sing, verwachten. Ongeveer 1700 personen kunnen hier de volkomen rust genieten, die absolute afzondering van de maat schappij aanbiedt. Het is een treurig feit, dat immer alle beschikbare ruimte in de gevange nis is ingenomen, en men spreekt nog van uitbreiding. Het systeem van neutraliteit schijnt nog niet veel bijgedragen te hebben tot ont volking der gevangenissen. Even voorbij het punt waar de Hudson vijf mijl breed is ligt het dorp Haverstrow, nage noeg geheel verborgen in het geboomte, beroemd door zjjn steenbakkerijen. De brickyards strek ken zich voor bijna twee mijl langs den oever uit. De rivier heeft hier klei neergeworpen die waarde heeft voor den steenbakker. De lagen worden somtijds gevolgd tot onder de bergen, of de grondstof wordt gebaggerd uit de rivier. De bricks worden voornamelijk in New-York gebruikt. Bijna alle plaatsnamen wijzen terug naar de Hollandsche settlers van twee, drie eeuwen ge leden. Peekskill herinnert aan den Hollandschen zeevaarder Capt. Jans Peek, die hier in den modder vastraakte en toen besloot zijn leven in tevredenheid te slijten aan den oever van de kill, die hij gedacht had de hoofdstroom te zijn. De meeste plaatsen langs de Hudson, waaronder Peekskill een der voornaamste is, bestaan voor een groot deel van de New-Yorkers, die zich er gedurende den zomer voor korteren of lan goren tijd vestigen om te genieten van de schoone natuur. Voorbij Peekskill begint de Passage door de Hooglanden der Hudson. Deze wordt beschouwd het schoonste deel der Hudson-vallei te zijn. Als mannen die de wereld gezien hebben dit verzekeren, moeten wij het wel aanvaarden. En toch onze verwachting schijnt een weinig te hoog gespannen te zjjn want als we die wondere heuvelgroepen in werkelijkheid aan schouwen, komt er een gevoel van teleurstel ling over ons. We hadden meer verwacht. Zijn dat die bergen, die rotsen, die bosschen, die buitenverblijven We wachten tevergeefs op de verrukking die ons beheerschen zou als wjj ze aanschouwden. We zien niet die grootschheid, die verhevenheid in ze, waarvan schrijvers en dichters niet moede worden te spreken. Herinnert ge dat gevoel nog, waarmee ge voor de eerste maal de Niagara Valls aan- schouwdet Op de schoolbanken leerdet ge van die onbegrijpelijke hooge watermassa's die don derend in de diepte storten. In uwe boeken laast ge van de grootschheid van dat natuur tafereel. Eu toen ge het zaagt voor't eerst van uw leven beantwoordde de werkelijkheid aan uwe verwachting? Toch als we ons rustig overgeven aan het indrinken van 't geen ons omringt, is dat gevoel van teleurstelling voorbestemd te ver dwijnen en plaats te maken voor bewondering van al het schoon, of mag het ook voor en na min of meer overdreven worden voorgesteld. Alhoewel de heuvels aan weerszijden der rivier beleefdheidshalve bergen genoemd worden, kunnen ze toch geen aanspraak maken op dien titelde hoogste, Storm King, is ongeveer 1500 voet. Alle heuvels zijn overdekt met kreupel hout het hooge geboomte is sinds lang geveld en de nieuwe boomen worden neergehouwen zoodra ze bruikbaar zijn. 't Is een geluk dat gedurende vele jaren geen boschbranden deze streken geteisterd hebben het kreupelhout is dicht en groen, zoodat men het, bij oppervlak kige aanschouwing, aanziet voor het oorspron kelijke woud. 't Is jammer dat de mensch ook hier moet optreden als natuurbederver. Hier en daar vertoonen de heuvels leeljjke litteekenen, en staan er leelijker gebouwen op den oever, herinneringen» aan den steenhouwer die zjjn ver nielend werk verricht zonder respect voor de schoonheid van het landschap. De landbouw wordt op deze heuvels niet uitgeoefend om do eenvoudige reden dat er geen geschikte bodem is. In het maanlicht, of op een dag als de storm woedt in deze „narrows" of als de schaduwen der schemering de „gorge" vullen, de uitsprin gende rotsen en zwellende heuvels half ver bergend, half ontdekkend, is er majesteit in het natuurtafereel; in het volle licht der zomerzon is er iets eentonigs. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. Van 511 Oct. ONDERTROUWD: I. A. Goedbloed, jm. 36 j. met A. van Boven, jd. 25 j. J. Geervliet, jm. 21 j. met J. M. Goedbloed, jd. 26 j. A. J. Feij, jm. 23 j. met M. Dourlejjn, jd. 31 j. J. Coppoolse, jm. 23 j. met M. Davidse, jd. 20 j. 0. Rejjnierse, jm. 23 j. met J. Dingemanse, jd. 27 j. GETROUWD: J. Gideonse, jm. 19 j met C. van Liere, jd. 21 j. P. Reijnierse, jm. 30 j. met A. de Visser, jd. 20 j. W. Schujjs, wedr 35 j. met J. M, Schutte, wed. 26 j. BEVALLENJ. Blaas, geb. De Steur, d.P. J. Kieboom, geb. Polderman, z. A. M. C. Ghjjsen, geb. Schoute, z. C. Schejjbeler, geb. Smits, z. A. de Smit, geb. Midavaine, d. A. G. Antheu- nisse, geb. Van Essen, z. S. R. Bloem, geb. Laarhuis, d. S. C. Cohen, geb. Drilsraa, d. M. Wattel, geb. Van den Broeke, d. J. Murk, geb. Geljon, z. OVERLEDEN M. Roelse, wed. van C. van Mooleubroek, 68 j. P. Ingelse, wed. van J. P. van Rooijen, 81 j. J. C. Hujjgens, vrouw van J. A. van der Weel, 65 j. M. Itoth, z. 7 m. T. Sejjnstra, wedn. van P. Verpoorteu, 77 j. P. Geelhoed, z. 15 m. Mjjnen begunstigers en 't Pluimveehoudend publiek zjj bjj deze bericht dat de zaak in Ochtend- en Opfokvoeders voor Kuikens en Kippen, benevens den handel in Pluimveebe- noodigdheden, Geneesmiddelen, Kuikens, Kip pen, Jonge Hennen etc vanaf heden is ver plaatst van Achtersingel Q 285 naar Potten- bakkerssiilgel (t 57. Beleefd worden orders (laar ingewacht, stipt uitgevoerd en desver- langd prompt aan huis bezorgd. Aanbevelend, Uw. dw. dn. De Dansonderwijzer, T"* LEEUWARDEN* J Te MIDDELBURG verkrijgbaar bij van Albany, N.-Y. H. J. B. voortgezet door de De ondergeteekende bericht de DAMES de ontvangst der LANGEVIELE K 405. ZEGELS worden in betaling aangenomen. Op wachtgeld gesteld Hoofd eener School. a f 2,25 per week en een a f 1,per week. Adres Heerengraeht M 43a. vï-.-S'V" iy. ','u-Y&vv [VROOM DREESMANN, j Lange Delft B 155, MIDDELBURG, Groote sorteering in Jongens- en Meisjes- TE KOOP een goed onderhouden Adres Veërsche Singel S 67. Aan hetzelfde adres TE KOOP boekhandel Middelburg, is thans verkrijgbaar de goedkoope druk van del Midc dkoop Mooie grove blanke RIJST per 5 ons 6 Ct., groote GORT, prachtig mooi 10 Ct. de kop. HAVERMOUT 10 Ct. 5 ons. TIMMERMANS, Noordstraat. Eeue nette Juffrouw vraagt tegen rente op wekeljjksche of maandelijksche afbetaling op nader overeen te komen condities. Brieven onder No. 28, bureau van dit blad. zaadvasten goudgeelen Mannen- en Poppen- seisjes, alsmede alle soorten Vinken, Kneuen, enz., eigengekweekte grauwen Mannen Zang lijsters, afgekooid en afgeluisterd, f2.p. st. 3 stuks f5.Verder prima zingeude Mans- Kanaries, br. '09 vauaf f32.met een maand proef, niet goed geld terug of vrjj ruilen. Fjjne Post-, Ras- en Sierduiven vanaf 80 ct. p. paar, prima teelbare Tortelduiven vanaf f 1,25 p. paar en andere binnen- en buitenl. Vogels, Vogel- benoodigdheden, Zaden enz. Prachtige Goud- visschen tegen de goedkoopst mogelijke prijzen. Minzaam aanbevelend, J. J. DISSEL's Goudvisch- en Vogelhandel, Zusterstraat I 240.

de Faam | 1909 | | pagina 1