BRIEVEN UIT AMERIKA. A. DE WOLF, STALEN J. BEEKES, Balans 0 4. Gemarioneerde HARING Cbapsllerie en Matelo Hoeden. HIM en ÜOOKVLEESCH Nooit bedrogen PARAPLUIES. bij I. OEENSEN. SI. Pieterstraal. J. L 1 HANSEN en VERHULST. Iste kw. Lamsvleesch Bouten en Cotelstten BOKKING. 1. D. UTTOOIJ Az., Firma GEBRS HILDEHMISSE. TOCHTSCHERMEN. 16 cent per ons. Erootste publiciteit hier ter stede I 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Srao'tsie paMieiteit, GEVONDEN VOORWERPEN. ÖJ voor Heeren' en Jongeheeren- Costumes en Demi-Saisons. K Tijdschriften en Illastratlën, RARGNTSEN, Vlissingschestraat. R. R. AUGUSTIJN, Heden voorradig: per stok 21/., 3,4 en 5 ct. VERB VR O, 7 Cent per stuk. Gelde rsche J, G. WATTEZ, Le Parisien 3 cent. Domador 27a ct Kapitein 2 ct. Bijzonder aanbevolen. No. 51. Woensdsg £2 September 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid 8'p an j aar d sir a at. Vrijs der Advertentiên: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentiên. Marchand Tailleur. Ontvangen een uitgebreide collectie Billijke prijzen. Spoedige aflevering. Voor goed passen wordt ingestaan. Lange Noordstraat 184, Hierin circuleert geregeld het beste wat gegeven kan worden. Men vrage de voorwaarden om iid te worden. o/h Postkantoor, bericht der Dames de ontvangst eensr RUIME KEUZE indien ge nwe PARAPLUIES koopt in hst grootste en meest gesorteerde Magazijn van Middelburg, recht over bet Postkantoor. Rnilt, Repareert en Overtrekt alle soorten Zie verder Etalage en vraagt prUzen Ondergeteekende bericht dat 4 Oct. de lessen in RECHTLIJNIG en BOUW' KUNDIG TEEKENEN weer aanvangen. Nog enkele LEERLINGEN kunnen ge' plaatst worden. GRAVENSTRAAT I 192. voorhanden. tegen lage prezen. JAC. DE NOOD, Langeviele. MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te hekomen a. Geene. b. Bij ingezeteneneen insigne, Cappon, Eigenhaardstraat P 230witte zak, inh. bruine portemonnaie, armband en witte zakdoek, L. Jansen, KI. Vlaanderen M 179zwarte zak, inh. portemonnaie, M. Touburg, bureaueen hond wit met zwarte vlekken, Verbert,_ Dam poort T 219zilveren broche, W. Pluymers, Kapoenstraat B 35 kinderschortje, van Gemert, Bree E 281gouden dubbele boerenknoop, K. Koster, Markt 81/g hectogram, Loois, Dam Z.z. G 94. Eiken dag werd verlangend naar voorteeke nen van verkoeling uitgezien, doch elke dag was heet en een oecasioneele donderbui maakte de atmospheer zoo mogelijk nog drukkender. Zij, die hun vacantie vóór zich hadden, kon den de hitte nog het best dragen, want het vooruitzicht gaf bun kracht en energie, maakte hen bijna gelukkig. Hoe lang kunnen de dagen vallen die on middellijk aan de vaeantie voorafgaan 1 Ein delijk eindelijk brak de dag aan, waarop wij de stad konden ontvlieden naar even warme streken, doch waar nieuwe omgevingen het drukkende gevoel uit ons zouden bannen. Het eerste deel van ons tochtje bereidde ons me nigerlei bezorgdheden in verband met de moge lijkheid dat de klok achter zou zijn, dat we moesten wachten op trams óf dat de trein niet op tijd zou zijn, óf dat het te vol zou wezen bij het loket om op tijd tickets te kunnen krijgen. Êoe kan men zich zoo laten opwin den, als zulk soort mogelijkheden voor den geest opdoemenZonder buitengewone tegen spoeden zaten we 45 minuten vóór den tijd van vertrek kant en klaar op een der dekken van den stoomer „Rubert Fulton", een der New-York-Albany booten. We hadden eenmaal eerder de Hudson ge zien. 't Was op een Decoratie-dag. Toen ver- bergde de zon haar vriendelijk aanschijn achter een dichte wolkenmassa, en als we de majes tueuze rivier opvoeren begon de regen in stroo men neer te dalen, die de natuurtafreelen on genietbaar maakte. Waarlijk we hadden de Hudsonrivier gezien toen alles droop; nu heb ben we haar schoon kunnen genieten als we ons neergevlijd hadden in de gemakkelijke Robert Fultonstoelen, het landschap badende in een zee van Julilieht, wij in de koelte der dekken. Het sein tot vertrek werd gegeven, de gang plank ingehaald, langzaam werkte de boot zich onder 't gesteun harer machines uit het dok, en met een reuzenzwaai richtte zij haar koers noordwaarts. Die nieuwerwetsche HutsonsteamersHebt ge ze nog nooit gezien ga en zie. Zij over treffen uw stoutste verwachtingen. Waar men zich wendt, van het bovenste dek tot het on derste, overal treft u de grootschheid dezer rivierkasteelen. In de salons maken de muur schilderijen en ornamenten een artistieken in druk en als men de wandeling van boven naar onderen en van voren naar achteren heeft ge maakt moet men erkennen, dat ze in elegance kunnen wedijveren met de beroemde Oceaan- steamers. De eetzaal vooral is keurig ingericht en tegen niet te buitensporige prijzen kan men daar genieten van het vette der aarde. Eenige rijk-gemeubileerde kajuiten geven hen, die overvloedig met aardsche goederen zijn geze gend, de gelegenheid zich af te zonderen van het publiek. Met uitzondering dezer afdeelin- gen staat de geheele boot voor iedereen open. De Hudson is een eigenaardige rivier. Haar stroomgebied is betrekkelijk klein, doch de waterhoeveelheid die ze zeewaarts voert is enorm. Ze is een kolossaal bekken, waardoor de stroom zich langzaam voortbeweegt. Indien de bergen ophielden voor toevoer te zorgen, zou het bekken gevuld worden door de zee. Over een afstand van 140 mijlen, de afstand van Albany tot New-York, heeft de Hudson slechts een verval van 5 voet. Een voorwerp drijvende met den stroom gaat in een etmaal ongeveer 8 mijl naar het Zuiden. Een druppel water in den stroom te Albany heeft nagenoeg drie weken noodig om New-York te bereiken, ofschoon het reeds eenige dagen vroeger door en door gezouten zou zijn, zóóver dringt het zeewater de rivier binnen. Sommige rivieren, door haar volume en stuw kracht, dringen in de zee door; bij de Hudson echter is de zee de aanvaller en ontmoet het bergwater bij na halfweg. Hierdoor wordt de Hudson somtijds de verdronken rivier genoemd. We hebben gehoord van verdronken landen, doch hier is een rivier, die overstroomd wordt door het zeewater op soortgelijke wijze. Een eigenaardigheid van de Hudson is het feit dat het rivierbed met een diepe klei- en modderlaag bedekt iser is waarschijnlijk geen punt in de rivier waar de modder niet ten minste twee a driemaal zoo diep is als het water. Deze modderlagen boden den tunnel bouwers bijna onoverkomelijke bezwaren aan, daar deze geen fundament konden vormen. Na jarenlange proefnemingen heeft het menschelijk vernuft ze alle overwonnen en nu snorren de treinen door de in de modder gebouwde tunnels. De rivier is voor groote schepen bevaarbaar tot Troy. De diepte is van 50 tot 75 vcet, doch voorbij de Palissades neemt de diepte af. Elk jaar voegt nieuwe modder aan den bodem toe, zoodat het Gouvernement groote sommen moet besteden om een doorvaart voor de schepen open te houden. Men zegt dat het ondieper worden te wijten is aan de groote hoeveelhe den afval, die door de schepen en booten over boord geworpen worden. De voornaamste mis dadigers zijn de steenenvervoerders. De brick- ovens, de steenbakkerijen, zijn hooger op de rivier, en op de terugreis der mannen van New-York werpen ze afgekeurde en gebroken steenen en het gruis in de rivier, waar ze ook maar een kans hebben. Ge kunt u een voor stelling maken van de enorme quantiteit die overboord geworpen wordt als ge weet, dat er in elke sleep veertig tot 80 kanaalbooten zijn, en elk etmaal gemiddeld acht sleepen de Hudson opvaren. Door de Vederale commissie is een commissie benoemd, die het probleem hoe de Hudson-vaargeul op voldoende breedte en diepte te houden, moet trachten op te lossen. Evenals zoovele commissies munt ook deze uit door het weinige dat ze uitvoert. De ontdekking van de Hudson wordt toege kend aan den ouden zeerob Henry Hudson, naar wien de rivier genoemd is. Toch was hij niet zoozeer haar ontdekker als wel haar on derzoeker. In 1524 reeds voer Yerrazano, in dienst van den Franschen koning, de tegen woordige Baai van New-York en de rivier op. Hij moet tenminste tot de Palissades gegaan zijn, want hy beschreef den stroom als „De Rivier de Steile Heuvels". In 1525 voer Gomez, een portugees, den stroom op, om een door gang te vinden naar Indië. De Hollanders hebben geprofiteerd van deze en dergelijke ontdekkingen. In 1598, volgens de oude archieven, hebben verscheiden Hol- landsche schepen de streken van Hudson en Delaware bezocht, doch de Hollanders dachten er niet aan zich er blijvend te vestigen. Als winterkwartier richtten ze twee kleine forten op aan de Noord (Hudson) en aan de Zuid (Delaware) rivier voor protectie tegen de In dianen. Henry Hudson had dus verscheidene voor gangers in dit gedeelte der Nieuwe Wereld, en z(jn zending was niet zoozeer het ontdekken, als wel het onderzoeken der rivier. In Septem ber 1609 voer hij, de kloeke Engelsehman, zooals de Hollanders hem noemden, met zijn Hollandsch schip „De Halve Maan" de baai binnen en zeilde de groote rivier op, hier en daar landende totdat hij de plaats bereikte waar nu de stad Hudson ligt. Vandaar zond hij een bootvol mannen verder op zij passeer den zelfs den mond der Mohawk, en kwamen tot de conelussie dat deze rivier niet leidde tot Indië. Den 4den October zette de Halve Maan weer koers naar Holland. In zijn scheepsrap- port sprak Hudson van het schoone land en de goede gelegenheid om handel te drijven met de inboorlingen. Hudson's rapport was groo- fcelijks gewaardeerd en de Compagnie begon met het maken der eerste settlements en het aanknoopen van handelsbetrekkingen. (De eigenlijke W. I. Compagnie werd pas opge richt in het jaar 1621). Van Henry Hudson wordt vermeld dat hij later in Engelschen dienst trad, en op een ontdekkingsreis in het hooge Noorden door het oproerige scheepsvolk met zijn zoon in een roeiboot geplaatst werd ïd de Hudson Bay, waar ze waarschijnlijk een jammerlijken hongerdood stierven. Doch we moeten den draad van ons verhaal hoog noodig opnemen. De lezer wil ons boven staande uitweidingen vergevenze zjjn zoo onafscheidelijk verbonden met de Hudson, dat ons verhaal onvolledig zou wezen als we ze weglieten. Des morgens 8 uur 40 min. verliet de stoom boot haar dok en richtte haren boeg naar het Noorden. Voor den vreemdeling, en voor den landgenoot evenzeer, is dit deel van de Hud son hoogst belangwekkend. Links is de New Jersey-oever bewijs van de groote ontwikkeling der nijverheid en van 't spoorwegwezen. Zoo ver het oog reikt is het dokken en werven en terminals en fabrieken. De breede watervlakte krioelt hier met oceaanstoomers en met de witgeschilderde boo ten naar de badplaatsen van Long Island en New Jersey. Een twintigtal reusachtige veer- booten steken tegelijkertijd over van oever tot oever, en er liggen driemaal zooveel in de dok ken. Als al de ontworpen tunnels voltooid zullen zijn, moeten ze een andere bestemming zoeken. Dan zal al het vervoer onder de rivier in plaats van over de rivier plaats hebben, en de< Hudson zal een harer karaktertrekken moe ten missen. Groote stoomers, Europeesche liners, kustbooten naar de Golf van Mexico, Weït- Indië en Zuid-Amerikaoorlogsschepen voor ankerontelbare sleepbooten, óf alleen zich voorspoedend, óf trotsch een edel schip slee- pend naar de zee, óf steunend en hijgend een lange rij van schilderachtige pramen voortlei dend en tallooze zeilvaartuigen, groote en kleine, buiten- en binnenlandsche, trotsche en belachelijke alle dezen ontmoeten elkaar en passeeren en kruisen elkanders koersen met weinig hinder, want er is plaats genoeg voor allen. Ter rechterzijde worden we geboeid door de hemelljjn van New-York; een aaneenscha keling van reuzengebouwen, het eene enormer dan het andere, en allen tezamen een indruk wekkend, die bijblijft door het leven heen. New-York zoekt het in de hoogte, waar het't niet kan vinden in de oppervlakte. Als we voortvaren valt het ons weer op, hoe gemakkelijk de weg te vinden is in de reuzen- stad. De breede Avenue's loopen van Noord naat Zuid, de straten van Oost naar West, alle in volgorde genummerd, 't Mag zjjn dat er niet veel poëzie uit blijkt, doch deze wijze om de straten te benoemen is wonderlijk ge makkelijk voor den vreemdeling. Als hij weet dat het doel zijner tocht 42ste straat en 5de Avenue is, behoeft hij niemand te vragen voor directies. De namen der straten zijn in duide lijke cijfers aangebracht op de straatlantaarns, zoodat ze ook des nachts gelezen kunnen wor den van uit de trams. De Amerikanen zijn practisch aangelegd. Als de Hollandsche stads besturen ook bij 't uitleggen der steden de nummerieke of alpbabetische methode van be noemen invoerden, zouden velen gebaat zijn. Wil men groote mannen eeren dan is het op richten van standbeelden wel niet goedkooper, maar toch doelmatiger dan 't noemen der stra ten naar hen. Albany. H. J. B. Een Middelburgsch bewijs is het beste De ziekte der nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakheid in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen. De wreede pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt, en tracht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Mejuffrouw J. de Klerk, Volderijlaagte 116 te Middelburg, zegt onsHet is thans een jaar geleden dat zich bij mij de eerste ken- teekenen vertoonden van een nierziekte in een gedurige en stekende pijn in den rug en len denen. Deze pijnen kwelden mij zóó, dat ik dikwijls genoodzaakt werd, mjjn werk neer te leggen. Ik sukkelde veel met hoofdpijn en duizelingen en gevoelde mij daarbij altijd ver moeid, loom en afgemat, mijn slaap was steeds onrustig en ik droomde veel en benauwd Met de grootste moeite kon ik iets naar binnen krijgen, want ik had nergens lust iu. Men raadde mij aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens te probeeren en daar ik hierover zulke gunstige berichten ontving, liet ik een doosje komen. De beterschap was reeds dadelijk merkbaar en ik had slechts twee doozen ge bruikt, toen ik zoo goed als geheel genezen was. Mijn gelaatskleur, die voorheen een vale tint had, is thans veel frisscher en ik gevoel mij nu ook een geheel ander mensch. Ik kan niet anders zeggen dan dat Uw pillen mij uitstekend voldaan hebben. Ik ondergeteekenda verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De heer A. Hubregtse deelt naar aanleiding van het in ons blad van den llen dezer voor komend bericht mede, dat hij in het volste vertrouwen in de wetten van zijn land eiken aanval eener vreemde z.g. Singer-Maatschappij afwacht en dat het arrest, waarop de z.g. Sin ger-Maatschappij zich beroept, tegen eene an dere firma gewezen, nog niets beduidt, daar men daarvan cassatie aangeteekend heeft, ech ter de z. g. Singer-Maatschappij om zeer begrijpelijke redenen verzwijgt dat zij door den Hoogen Raad (ons hoogste rechtscollege) den 6 Januari 1905 inzake tegen de Verbeterde Singer Naaimachine Maatschappij onherroepelijk veroordeeld is ook in de kosten aller instantiën. De aandacht der lezers wordt gevestigd op den grooten Uitverkoop van Wijnen en Likeur, Segeerstraat 73. Zie advertentie. Een groote Wijnkoopersfirma in ons land heeft zich genoodzaakt gezien haar enormen voorraad van 85000 flessehen wijn, likeur enz. voor een spotprijs van de hand te doen. Reeds zjjn in verschillende steden 50000 flessehen verkocht. Thans genieten ook onze inwoners het voorrecht, om van deze goedkoops aanbie ding gebruik te kunnen maken, en wijnen van prima kwaliteit en uitstekende gehalte tegen ongekende spotprijzen zich aan te schaffen. De drukke toeloop bewijst wel, dat de ingezete nen van Middelburg en omstreken, dit voor deel niet voorbij laten gaan. §1! Ef^RiJJKK STAN® VAN gflDHKLBCRG. Van 1420 Sept. ONDERTROUWD: W. P. de Jongh, jm. 26 j. met S. Vinke, jd. 32 j. W. A. R. Mervel, jm. 26 j. met A. 0. van Kamer, jd. 24 j. P. Reiinierse, jm. 30 j met A. de Visser, jd 19 j. J. P. Moggré, jm. 21 j. met J. J. du Mez, jd. 27 j. W. Schuijs, wedu. 35 j. met J. M. Schutte, wed. 26 j. A. J. Felix, jm. 23 j met N. Schot, jd. 22 j. BEVALLENO. Bleuzé, geb. Van Schaik, z. W. Oevaal, geb. Knujjt, d H. J. M. Lab berton, geb. Drabbe, d. G. F. Trapman, geb. de Nood, d. Geboren: Een buitenechtelijke zoon, moeder 21 jaar. OVERLEDEN: M. van den Bosse, gesch. van J. de Kam, 69 j. O. A. Vervenne, wed. van A. Volgman, 83 j. J. Buisman, wed. van J. J. Worrell, 79 j. T. A. Verhagen, ongeh. d. 20 j A. Boogaard, man van M. Kesteloo, 39 j. D J. Pluijmers, wed. van J. H. vtn de Putte, 71 j. J. F. Reijers, man van A. J. Versehoore de la Houssaye, 37 j. L. 0. Villee, man van J. J Kreupeling, 04 j. J. Melse, vrouw van M. Helle man, 64 j. Beleefd aanbevelend. van voortgezet door de J POTTEN MARKT. Aanbevelend, PUIK RUNDVLEESCH. LAPPEN en GEHAKT, 40 Cent de 5 ons. P. J. HUBREGTSE. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café ,de Eendracht". GRAVENSTRAAT I 270.

de Faam | 1909 | | pagina 1