zijn door de Pink Pillen pnezen. BRIEVEN UIT AMERIKA. De Leerboeken Net Winkelhuis Een Aangekleeds Kachel Nooit bedrogen PARAPLUIES. bij A. GEENSEN. GLAZUUR INMAAKPOTTEN EEN HUIS TE KOOP, een Teekenbord met Haak 58 Zondagaïondconcert i. D. L1TT00IJ iz., J. C. V. ALTORFFER, Firma GEBRS HILDERHISSE, SCHUTTERSHOF, Pink Pillen. Een Mangel te koop. HACCOU Jr. TE KOOPs Grootste publiciteit hier ter stede I 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. KUIP WERK. E. P. MIMF, Doinpb SMIol Q 217. WASSCHEN gevraagd. in alle soorten. Tijdschriften en Illustration, No. 49. Woensdag 8 September 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar ds tra a t. Prijs der Advertentiên van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bij ingezetenenEen huissleutel, Wil- derotn, Oude Vliss. weg; paternoster, J. Gil lissen, Gravenstraat I 286; kinderborstrok, C. de Nood, Rozemarijnstraat E 208; broche met steentjes, O. Adriaanse, Nieuwstraat H 33 zwart hondje, Mej. v. Aartsen, Pottenmarkt K 91zilver dameshorloge, P. de Buck, 't Zandt; zilver dameshorloge, waaraan een speld, C. Adamse, Arnemuiden potloodhouder met pen, M. Louws, Branderijmolengangeen manspor tret, H. du Bois, Bogardstraat D 55 Sigaret tenpijpje in etui, D. van Agten, Breeweg D 16 't Zandtstellingtouw, J. Schroevers, Schuit- vlotstraat N 165een ceintuur, L. Janse, Klein Vlaanderen M 179 een ceintuur, M. v. Keulen, Korte Singelstraat O 287 wit met zwart hondje, J. Willemse, Bureau; griffelkoker en spousen- doos, A. v. d. Ende, Branderijmolengang; broche met beeltenaar koningin, J. Wonder- gem, KI. Werfstraat T 31; langharige zwarte bond (zetter), P. Steutel, Sleperssingel Q 128 zakje inh. eenig geld, A. Bujjs, Stfifselweg S 100zilveren veiligheidsspeld, P. Barentsen, Veersche singel S 126doosje inh. 2 dubbeltjes, M. Hubregtse, Varkensmarkt I 181gouden damesring, J. Verstelle, Rotterd. Kaai O 224; wit kinderschoentje, J. Fraanje, Nieuwstraat. BURGERLIJK! STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiên. OSSELAPPEP 90 cent, GEPLAKT 80 cent per Kilo. VET SCHAPEN VLEESCH. COHENSegeerstraat. Mej. FEIJ vraagt Dienstbodenjaponnen te maken en Dekens te overtrekken en wascht ook Kinderhoeden. Lange Geere K 249b. indien ge nwe PARAPLUIES koopt in het grootste en meest gesorteerde Magazijn van Middelburg, recht over het Postkantoor. Roilt, Repareert en Overtrekt aile soorten Zie verder Etalage en vraagt prijzen BUBOT 23/24. Een compleet Wapenrek voor f 100. Antiek Koperwerk voor f 60. Een Postzegelalbum voor f 500, hoogst zeldzame zegels. Jaargangen Kampioen 19004908 h f 0,50 per jaargang. Jaargangen „Cycling" 1900-1908 h f 0,75 per jaargang. II Lauge Noordstraat 184, Hierin circuleert geregeld het heste wat gegeven kan worden. Hen vrage de voorwaarden om lid to wordsn. op 12 Sept. Aanvang 77? nar. Toor ledeningang Schuttershofstraat, MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bfi abonnement Tan 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zfin op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen: a. Geene. Zjjn de geneesmiddelen die u aangeprezen waren, mislukt, weifel dan niet, neem vandaag nog de Pink Pillen, dezen zullen u niet te leur stellen. Zij zuiveren en verrijken het bloed, ge ven krachten, wekken de eetlust op, versterken de maag, regelen en vergemakkelijken de spijs vertering. Zij zijn krachtdadig en dus om deze reden een goedkoop geneesmiddel. Het is het geneesmiddel dat de grootste regelmatigheid in zijne resultaten aanwijst. Over geheel de wereld hebben zij verkregen en verkrijgen zij voort durend snelle genezingen van zieken die voor ongeneeslijk waren verklaard, en zij hebben in heel wat gevallen een bewondering gewekt die met een werkelijke verwondering gepaard ging. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, zenuwzwakte. Pr{js f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Toebereidselen worden overal in de groote republiek gemaakt voor de viering van den 4den Juli, den feestdag bij uitnemendheid voor de Amerikaansche natie. De jongens zijn druk iD de weer om voldoende zakgeld bfi el kaar te krijgen voor een behoorlijke celebratie, zelfs de meisjes laten zich niet geheel onbe tuigd en een deel der jeugd dat of goed bfi kas is, öf zfin ongeduld niet kan beteugelen tot den glorierijken dag, begint nu reeds met het ontsteken van allerlei geluidgevende, ont ploffende en sissende dingen, 't Wordt alles gedaan ter eere der vrfiheid, en de jeugd ge niet uitbundig als het een leven is als een oordeel. De jonge menschen schfinen alleen aan hun vaderlandsliefde lucht te kunnen ge ven op de van ouds bekende wfize. Natuurlfik hebben de meeste ouderen van jaren er sinds lang aan getwijfeld of het wer kelijk gewenscht is dat de Vierde gevierd wordt op de barbaarsche manier, die hier zulk een vasten voet heeft gekregen, en die zooveel kost aan goed en bloed. Ze hebben gevoeld, dat een veiliger en een verstandiger viering behoort te komen, en dat zulk een viering er zelfs beter op berekend is om de herinneringen van het jaar 1776 te verlevendigen. De vervaardigers van vuurwerk, en zfi die veel kapitaal gestoken hebben in vuurwerk ondernemingen, zfin natuurlfik niet geneigd, de pogingen te begunstigen, die aangewend worden om den vierden Juli zfin barbaarsch karakter te ontnemen. De tak van industrie, die zich bezig houdt met de vervaardiging van vuurwerk, waarin ongetwijfeld twee a drie millioen dollars belegd is, die duizenden be taalt voor vergunningen en belastingen, die een vier duizend personen werk geeft, verdient eenige consideratie. Het voornaamste deel harer inkomsten zit in 't nauwste verband met de viering van den vierden Julials deze vie ring op de oude wfize onmogelijk gemaakt werd, zou deze nijverheid nagenoeg niets be- teekenen. Evenwel de geschiedenis van verleden jaar behoort een belemmerenden, indien niet een verbiedenden invloed uit te oefenen op het willekeurig gebruik van de meer of min der gevaarlfike vuurwerken. Laat ons even een blik werpen op het record van verleden jaar en ons doen afvragen of zulk een viering mag toegelaten worden. In 1908 werden er 5623 personen gedood of ernstig gewond als direct gevolg van de bar baarsche wfize van den Onafhankelijkheidsdag te vieren. Het aantal dooden was 163. In dit geval is een vermindering waar te nemen ver geleken met vorige jaren, dank de tallooze waarschuwingen en genomen voorzichtigheids maatregelen. Hier volgt het vervolg van 't lijstje 11 slachtoffers werden totaal blind, 93 verloren ieder één oog, 57 hadden een been, een arm of een hand te betreuren, en 184 ver loren één of meer vingers samen met de ove rige incidenten vormen ze 5623 argumenten voor een volkomen herziening van de ouder- wetsche en verouderde methode om den zomer feestdag te vieren. Ze roepen luide om beper kende maatregelen, om het verbieden van 't gebruik van kruit, in welken vorm ook, om de substitutie van werkelfike vaderlandsliefde voor drukte, gesis, geraas, gefluit, geknal, en om een campagne van hervorming en opvoeding. Het is inderdaad een genoegen te kunnen zeggen, dat het er allen schfin van heeft, dat dit jaar de vierde Juli veiliger en verstandiger zal gevierd worden in verschillende groote ste den der Vereenigde Staten. Als nu maar aan de bestaande en nieuw gemaakte verordeningen de hand gehouden wordt, zal ongetwfileld de lfist der ongelukken veel kleiner zfin. Edoch de politie scbfint slecht opgewassen te zfin tegen de brooddronkenheid der jeugd; waar schijnlijk zal dit ook nu wel weer blfiken. Cleveland heeft dit jaar een wet gepasseerd, waarbfi 't gebruik van ontploffingsmiddelen verboden wordt. In Washington zal men trach ten in den vorm van spelen en muziek der jeugd een plaatsvervanger te geven voor de gevaarlfike speeltuigen. In Albany heeft men bepaald, dat het gebruik van kleine voetzoe kers alleen geoorloofd is des morgens van zes tot twaalf uur, In elke plaats is ten minste iets gedaan in de goede richting. Zooals we reeds zeiden zal het moeten blfi ken of de sterke hand genoeg kracht kan bfi- zetten aan de wettelijke voorschriftenwant het schfint dat de rechtgeaatde Amerikaansche jongen zich moeilfik een vierden Juli kan voorstellen, die niet vergezeld gaat van een leven, dat hooren en zien vergaat. Als men met het pretmaken geen inbreuk behoefde te maken op de vrfiheid der overige burgers, als men niet dermate de publieke straten behoefde onveilig te maken, dat velen hun vacantiedag in huis moeten passeeren, dan zou het nog wel gaan. Doch als 't de Vierde Juli is, heeft de jonge Amerikaan weinig respect voor de vrfi heid zfiner medeburgers: men moet iets over hebben voor den herinneringsdag der duur ge kochte vrfiheid. Hfi offert al zfin spaarduiten uit pure vrfiheidsliefdede ouderen mogen ook wel eenig ongerief ondervinden, ze behooren het ervoor over te hebben. Hfi beschouwt den vierden Juli als zfin dag, als zfin dag waarop de vrfiheid het best geëerd kan worden door de vrfiheid te beoefenen. Men kan redelfikerwfize bfi hem moeilfik een voldoende ontwikkeling van 't gevoel voor 't verschil tusschen vrfiheid en losbandigheid verwachten, zoodat de laatste als regel op 's Heeren straten wordt ten toon gespreid. Als de opvoeding deze beschouwing niet in de rechte sporen kan leiden, zal de politie meer dan de handen vol hebben. Het woord vrfiheid laat vele opvattingen toe al naar het karakter en de levenseischen van den betrokkene. Wat de een vrfiheid noemt, zal de ander met zooiets als slavernfi betitelen. Een zekere omstandigheid zal op verschillende personen een geheel verschillenden indruk maken. We weten dat geluk in 't nauwste ver band staat met vrfiheid. De waarlfik gelukkige is waarlfik vrfi. En daar geluk min of meer afhangt van een goed bestaan, een mensch- waardig bestaan, en een goed werker in Ame rika zich zulk een bestaan kan verschaffen, gevoelen de meesten zich hier vrfier dan ze ooit in de oude landen deden. Vrfiheid laat zich beter gevoelen onder tot op zekere hoogte onbezorgde levensomstandigheden. Ge hebt allen gehoord, gelezen of gevoeld in uw beurs, hoe iu het midden van April van dit jaar de prfis van tarwe, na eenige weken van gestadige verhooging, steeg tot honger snood- en oorlogsprfizen. Molenaars in het tarweland bfi uitnemendheid moesten ongekende prfizen betalen voor hun waar en de beursno teringen waren hooger dan ooit. De oorzaak van deze verhooging was de speculatie van mr. Patten van Chicago en zfin volgers. Deze dol drieste speculators hadden iets om er hunne speculatie op te bouwende oogst had in Ar gentinië (Zuid-Amerika) veel geleden van De- cember-vorsten. Hierdoor was de hoeveelheid tarwe, beschikbaar voor uitvoer naar Europa, grootelfiks gereduceerd, waarbfi komt dat waar- schfinlfik de wereld-voorraad niet te groot was, ofschoon hierover de theoriën verschillen. Ver leden herfst kreeg Mr. Patten de lucht van deze omstandigheden gedurende den winter en het voorjaar kocht hfi al het graan op, dat hfi krfi- gen kon, te leveren tegen Mei. Men zegt, dat hfi ongeveer 20 millioen bushel tarwe kocht tegen den prfis van 1 dollar, terwfil hfi en zfin kornuiten den prfis wisten op te schroeven tot 1 dollar 29 cent. Reken maar eens na, welk een zoet winstje er over schoot voor de spe culators, indirect ten koste van de massa, die het dure meel moest koopen tegen den op- gesehroefden prfis of het eten van brood moest nalaten. Mr. Patten heeft zfin vermogen aan zienlijk vergroot; hfi heeft zfin vrfiheid ge bruikt op zfine wfizehfi wist den wereldvoor raad van tarwe in handen te krfigen en de massa moest luisteren naar zfin voorschriften. Heeft dit geval niet een nauwe verwantschap met het roekelooze feestvieren der jeugd op den vierden Juli Het egoïsme wordt tot het uiterste gedreven ieder voor zich zelf en God voor ons allen. Dan is het geen strfid meer om het bestaan, doch een pogen om zichzelf te verrfiken ten koste zfiner medemenschen. Mr. Patten is gewetenloozer dan de man, die uit gebrek of ingebeeld gebrek zfin hand uitstrekt naar het goed zfiner naasten. Ware er gebrek aan tarwe geweest, de stfiging der prfizen zou te verklaren wezen doch er is overvloed. Mr. Patten onttrok zooveel koren aan de vrfie markt tot er werkelfik gebrek was. Zulk speeuleeren is meer dan misdadig en 't is niet te verwon deren dat men geroepen heeft om door de wet geving zulke speculaties strafbaar te maken. Aanstaanden herfst zal er zelfs een wetsvoor stel in het congres worden ingediend. Of het ooit tot een wet zal worden verheven Er zfin goede gronden om het te betwijfelen. Zulk soort misdaden zal men wel nooit onmogelfik kunnen maken, zoolang niet alle leden der menschenmaatschappfi de rechte waarde toe kennen aan hunne verplichtingen tegenover hunne medeleden. De bakkers beweren, dat de prfis van het meel nu tweemaal zoo hoog is als zes of zeven jaar geleden. Waar vet en melk evenzeer in prfis zfin gestegen, spreekt het van zelf dat de brooden of kleiner moeten worden of meer moeten opbrengen De kleine man moet per slot van rekening het gelag betalen, en het aanzien, hoe de speculateur zich van elk brood een flinke snede toeëigent. Toch wordt alles gedaan om den werkman een goed loon te verzekeren. Als de geldman nen en politici zich officieel vertoonen, laten ze steeds uitkomen dat hun de welvaart der werkende klasse na aan het harte ligt. Daar hebt ge de verlaging der invoerrech ten, het punt, dat opgeld deed bfi de laatste presidentsverkiezing. Het volk riep er om. De hooge rechten kwamen niet ten goede aan de werklieden doch aan de fabrikantende prfi zen der eerste levensbehoeften waren te hoog en de fabrikanten werden te rfik. De groote Republikeinsche partfi erkende, dat herziening van het tarief noodig was, en beloofde een nederwaartsche herziening dadelfik ter hand te zullen nemen. Een voorstel werd ingediend beloften maken schuld. Er is gespeecht gewor den zonder einde, en weldra zal men aan 't einde van het werk zfin en eene nieuwe tarief- wet hebben. De belofte is in dat opzicht goed nagekomen. Van een verlaging van rechten is evenwel niets te bespeuren. De voorspelling van velen, die niet geheel met den uitslag der verkiezing waren ingenomen, is bewaarheid. De arme fabrikanten, de millionairs-fabrikanten inbe grepen, konden toch nietde schade lfiden Deze heeren wisten zooveel invloed uit te oefe nen op de leden der Wetgevende Vergadering, dat de nieuwe wet eerder hoogere dan lagere rechten zal invoeren. De massa des volks staat met machteloosheid geslagen en moet het aan zien, dat de prfizen der eerste levensbehoeften niet verlaagd worden, omdat de enkelen hunne inkomsten zouden zien verminderen, en deze niet geneigd zfin iets op te offeren aan 't al gemeen welzfin. Het geld, dat stom is, heeft een onbegrfipelfik groote macht. In handen van den gewetenlooze of van hem, die met een ruim geweten is bedeeld, is het gevaarlfik voor de vrfihdid der groote massa. Paterson. H. J. B. Nog een overwinning. Hier is een goede tfiding van een overwin ning, die U misschien belang inboezemt. De heer M. v. d. Broek, Poelweg te Goes, sehrfift ons: Gedurende den laatsten tfid begon ik steeds meer en meer over pfin in den rug te klagen, daarbfi kwam dat ik gevoelde dat mfin geheele gestel om zoo te zeggen, aange daan was. Ik stond 's morgens reeds vermoeid op en werd zoo nu en dan door flauwten en duizelingen overvallen. De urine kwam brande rig en met een schrfinend gevoel en zag meestal rood van kleur. Daar mfi zulke gunstige be richten omtrent Foster's Rugpfin Nieren Pil len ter oore kwamen, liet ik hiervan een doosje komen. Reeds dadelfik na de inname bemerkte ik dat mfin pfin minder werd en nadat ik drie doozen geregeld had ingenomen, was ik geheel van mfin ellende verlost. Uit dankbaarheid zal ik de weldadige werking van Uw pillen aan eventueele nierlfiders bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wfize die U goeddunkt. WENK AAN KOOPERS. Foster's Rugpfin Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmid del voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Fos ter's en gfi zult de goede hebben. Zfi zfin te Middelburg verkrijgbaar bfi den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De Singer Maatschappij deelt door deze mede, dat zfi thans door haren advocaat eene actie wegens onrechtmatige daad heeft doen instel len tegen den handelaar in naaimachines, den heer A. Hubregtse, omdat deze voortgaat, zfine niet uit eene fabriek der genoemde maatschappij afkomstige naaimachines toch onder de bena ming van „Verbeterde SINGER machines" aan te bieden, alhoewel het Hof te's-Graven- hage reeds met Arest van 10 Mei j.l. uitge maakt heeft, dat alléén de Singer Maatschappij het recht heeft, hare naaimachines SINGER" te noemen. Van 31 Aug.6 Sept. ONDERTROUWD L. Meerman, jm. 21 j. met W. J. Simons, jd. 20 j. P. A. Joosse, jm. 38 j. met A. van Buiten, jd. 34 j. GETROUWD: J. de Kam, jm. 45 j. met J. van Eenennaam, jd. 39 j. J. C. Rood, jm. 26 j. met A. Marfis, wed. 24 j. C. de Voogd, jm. 23 j. met P. 0. Labrujère, jd. 27 j. BEVALLEN: J. L. van de Vfiver, geb. Bou- wense, z. A. H. Murk, geb. van 't Veer, d. C. J. van Tatenhove, geb. Krfiger, z H. A. Op 't Hof, geb. Jeronimus, z. M. de Trofie, geb. Dekker, z. C. 0. Lorier, geb. Bostelaar, d. OVERLEDENF. Kesteloo, vrouw van J. Lourense, 69 j. N. Schout, vrouw van E. C. Brasseur, 62 j. A. Jongepier, man van J. H. Witte, 57 j. F. Geldof, z. 5 m. en verdere Schoolbehoeften voor alle Inrich tingen van Onderwfis zfin te bekomen bfi ALGEMEENE BOEKHANDEL. terstond te huur in de St. Janstraat. Prfis billfik. Zeer geschikt voor slagerfi. Adres Langedelft H 22. Versche Reuzenkoeken 9 et,, fijne Koek (Lek kerbekjes) 10 ct., Bruidsuikers 71/2, Boterbab belaars 7, Flikjes 10, Boterrolletjes 10, Liliput 8, Elekstra 8, Wafeltjes 10 en IJswafeltjes 9 ct. alles per ons. Alsmede Van Nelle's geurige Koffie en Thee. Blocker's en de Jong's Cacao 18 ct. het busje, J. Nieuwland Cornelisse, Singelstr. 173, Ondergeteekende beveelt zich steeds aan tot het maken en repareeren van Tevens voorhanden alle soorten Kuipwerk, ook 1ste en 2de soort Waschtobben. Adres Bureau van dit blad. te koop. Adres Breestraat O 149. Adres Jeronimusstraat M 111. Br. onder lett. X, bureau van dit blad. gelegen te Souburg, aan den Tramsingel B 83. Te bezichtigen Dinsdags- of 's Woendags- middags. Adres KOOREMANS, Souburg B 84. van voortgezet door de TE KOOP in goeden staat, zeer billfik. Adres Nieuwstraat H 42 (boven). Entrée 35 ct. (Bureau Vlasmarkt).

de Faam | 1909 | | pagina 1