BRIEVEN UIT AMERIKA. PStuur mij uw adres. Pink Pillen. 8 SEPTEMBER i. D. L1TT00U iz Grootste publiciteit Uier ter stede 1 3750 ex. worden we keli jks met zorg versprei d. Grootste pnblleitel t. GEVONDEN VOORWERPEN. BURGER-AVONDSCHOOL. Boekh. FANOY, Borg BIB. IH DE TWAALF UREN. FIRMA J. M. TAN HEUGDEN. Ongelukkig zijn de armen aan bloed. De Bibliotheek „VOOR JONG EN OUD" gevestigd in „Ons Hnis" zal weder geopend worden. Het Bestuur. Prima kwaliteit No. 48. Woensdag 1 September 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. 8p an j aard straat. JPrljs der Advertentiên van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechte 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiën. PASSERDOOZEN, sterke TEEKENPORTE FEUILLES, TEEKENHAKEN, DRIEHOEKEN, PENSEELEN, GOMELASTIEK, HOUTSKOOL, ZWART KRIJT, SCHRIFTEN, INKTPOTJES, POTLOODEN, alles tegen billijken prijs te bekomen bij MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bfi abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zfin op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een ring met sleutels, twee huissleutels en 2 kwartjes en 3 dubbeltjes. b. Bij ingezeteneneen zilveren armband, M. van Agten, 't Zand, Koudekerke vier sleu teltjes, J. Laroes, Pluimstraat E 224blauwe schort met blauwen handdoek, Baantjes Dekker, Bogardstraat D 39bruine heeren handschoen en sleuteltje, Swietink, Segeerssingel porte- monnaie inh. f 0,30, A. van Duimen, Tramsin gel, en zwart lederen damestaschje, Yon Bru- eken Fock, Seissingel R 68. .Ongelukkig zijn de armen aan bloed', dat moest men ook op alle openbare plaatsen aan plakken. Gij moet bloed hebben, om stevige luchtpijpen en longen te hebben die u in staat stellen allen met mikroben verzadigde stof te trotseeren. Is de tering niet om zoo te zeggen de uit putting van het bloed, het natuurlijke gevolg der bloedarmoede Om de tering te voorkomen is een rijk bloed een eerste noodzakelijkheid. Het meest practische middel om een zwakke borst te beschermen, is door de aderen een rijk bloed te doen stroomen. Daarvan komt de groote hoeveelheid levens die door de Pink Pillen zjjn gered. Deze Pillen hebben inderdaad de merkwaardige eigenschap van het bloed niet langs een omweg, maar onmiddelijk met iedere gift te vernieuwen. Zij genezen dan ook duizenden gevallen van bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, en alle ziekten die een verarming van bet bloed tot oorsprong hebben. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Er was eens ik ga u geen sprookje ver tellen, lezers er was eens een man gekomen uit Nederland, hij vestigde zich in Amerika, in de stad New-York denk ik, en bad het in deze stad zeer slecht naar den zin. Vermoedelijk bevond hfi, dat hfi niet genoeg assimilatie vermogen bad om zich van vreemdeling tot land genoot te verheffen. Hfi had, toen hfi Neder land verliet een vaag idee, dat, zoodra hfi voet aan wal zou zetten in de Nieuwe Wereld, de Amerikanen gereed zouden staan om hem te verwelkomen en hem een plaats aan te bieden aan den nationalen disch. Hfi had gedroomd, dat de Amerikanen trotsch zouden zfin om hem te mogen ontvangen, dat ze hem zouden be schouwen als een aanwinst voor de natie. Hfi veronderstelde, dat ze reikhalzend stonden uit te kfiken of er niet een mensch den Oceaan overstak, zoo iets als hfi was. Hfi kwam, hfi zag, doch voor hem was geen overwinning. Hfi zelf moest den afgrond tusscben hem en de vreemde natie overbruggen, wilde hfi er zich thuis gevoelen. Was dat niet beleedigend Be hoorden niet alle Amerikanen te zien, dat hfi d e man was behoorden ze niet een gemakke lijk baantje voor hem open te hebben, opdat hfi in staat zou zfin een bevredigend aantal dollars in zfin zak te laten glfiden? Niets beantwoordde aan zfine verwachtingen. Arme man Evenals alle landverhuizers moest hfi toonen wat hfi kon en kende metterdaad. Het was meer dan hfi staan kon. Hfi maakte van den nood een deugd, eens of twee malen, doch hfi kon niet toekomen van een respectabel loon. Ongeveer in dien geest dacht ik over den New-Yorkschen correspondent van een blad, uitgegeven in Friesland, toen mfi een paar zfiner artikelen onder de oogen kwamen. De lezers van dat blad, die iets van Amerika en de Ame- rikaansche toestanden kennen, zullen zich on getwijfeld beschuldigen, dat hun kfik absoluut verkeerd is. De lezers, die hun kennis in hoofd zaak moeten opdoen uit de bedoelde artikelen, zullen zeker nooit zoo dwaas zfin om hier lots verbetering te zoeken. Ik heb niet de eer de schrijver der artikelen te kennen, doch indien hfi meent wat hfi zegt in zfin goed gestyleerde opstellen, moet hfi öf een onverbetelfike pessimist zfin, öf een zeer slechte kfik hebben op zfin omgeving, èf allerlei tegenspoeden ondervonden hebben in zfin am bacht of beroep, 6t absoluut ongeschikt wezen om een platts in de Amerikaansche samenleving in te nemen. Wat het geval met hem is, weet ik nietdoch het is jammer, dat hfi aan de lezers van bedoelde courant zulk een geheel verkeerde, verwarde en bespottelijke voorstelling van dit groote en goede land geeft. We willen een paar gedachten van den zwart- kfikenden correspondent opnemen .De toestanden zfin verbazend slecht in Ame rika. Hfi, die naar hier komt, vervalt van den regen in den drop. Werk is hier niet en de emigranten, die uit Nederland komen, moeten de verschrikkelijkste armoede lfiden, die er te bedenken is. Men moet hier veel geld betalen voor zfin klein beetje slecht voedsel en als men nog gelukkig genoeg is om eenig werk te vinden, dan krfigt men een karig loon van enkele stuivers per dag voor slavenwerk. De emigrant sterft hier wel niet van honger, doch de onuitsprekelijke ontberingen en ellenden slepen hem naar een vroegtijdig graf. Die hier komt, doet eigenlfik best allereerst maar een .plot" op een kerkhof te koopen." Waarde lezers, is het niet vreeselfik! Hoe 't mogelfik is, dat het meerendeel der nieuw komers het hier zoo goed bevalt, snapt ge zeker niet. Er zfin er niet velen, die hun stap schfinen te betreuren. We hopen, dat de vele lezers van bedoeld blad de artikelen van bedoelden corres pondent niet te ernstig opnemen. Het zou te betreuren zfin, indien de Friezen zóó bang werden gemaakt dat ze niet meer hun blik herwaarts durfden richten voor lotsverbetering. Als regel zfin de stoere Friezen juist gemaakt van het hout, dat hier opgeld doetflinkheid, doortastendheid en volharding zfin karakter trekken die den Friezen eigen zfin. Iedereen die ze bezit kan zeker wezen van stoffelfike welvaart aan deze zfide van den Atlantischen Oceaan. Twfifelt ge, komt eens een kfikje nemen in de Hollandsche settlements in New-Jersey, Michigan, Indiana, en verder Westwaarts. Ge zoudt het niet willen gelooven, dat de meeste bewoners der nette, doelmatig ingerichte huizen in Nederland behoorden tot de dorpsarbeiders. Kent ge de Friesche dorpjes voldoende om te weten wat dat beteekent.arbeider" Hier zfin ze ook arbeider, doch zfi zelf zfin evenals hun huisgezin welgekleed en welgevoed en zouden onder geen enkele voorwaarde weer terug willen naar Nederland. Me dunkt, bedoelde correspondent denkt te veel aan de ghetto-toestanden in New-York. Laat hfi New-York verlaten, indien hfi daar woont, en laat hfi een wfile wonen te midden der Hollandsche Amerikanen en der pas aan- gekomenen. Hfi wordt zekerlfik genezen van zfin pessimisme in korten tfid tenzfi hfi bfi het beschrfiven van wat hfi toestanden noemt, zichzelf op het oog heeft. Laat hfi dan zoo spoedig mogelfik naar Nederland teruggaan en zwfigen over Amerika. De meeste landverhui zers komen hier op recommandatie hunner bloed verwanten, die zich hier reeds vroeger geves tigd hebben. Zoolang er nog zooveel emigranten komén, zfin de toestanden niet zoo slecht, dat het noodig is om den vinger immer weer waar schuwend op te heffen. Er is absoluut geen reden voor. Er zfin verscheidene Hollandsche huisgezin nen dit voorjaar in Paterson aangekomen voor zoover mfi bekend is, hebben ze allen werk ge vonden en verdienen een vrfi goed loon, dat hooger wordt, naarmate ze beter de Amerikaan sche manier van werken leeren begrijpen en de Engelsche taal machtig worden. Als men Nederland wil leeren kennen, gaat men niet in de eerste plaats naar een stad als Amsterdamvoor een volledige kennis van Amerika blfitt men zich niet bepalen tot het beschouwen van de stad New-York met zfin vier millioen inwoners. New-York is de poort voor de Vereenigde Staten, de hartader van het wereldverkeer voor het oostelfik deel, het eind punt van meer stoomvaartlijnen dan waarop eenige haven ter wereld kan bogen, het begin punt voor de voernaamste spoorlijnen, die de Unie doorsnijden van Oceaan tot Oceaan. Juist omdat deze stad het centrum voor de wereld handel en emigratie vormt, heeft ze geen bepaald Amerikaansch karakter. Ze is een wereldstad, door en door cosmopolitisch. Elke nationaliteit telt er hare vertegenwoordigers bfi honderden en duizenden. De buitengewone opeenhoping van niet altfid de beste soort emigranten roept abnormale toestanden in het leven, die wel New-Yorksche misstanden zfin, doch geen Ame rikaansche toestanden. Men kan zwarte schil derijen ophangen van het leven in de overvolle tenements der Oostzijde en zal niets te veel zeggen, als men den toekomstigen emigrant afraadt zich ooit in New-York te vestigen. Het gaat echter niet aan om te concludeerenDe toestanden in Amerika zfin slecht omdat ze slecht zfin in New-York en New-York in Amerika ligt. Men moet wel erg zwartgallig zfin uit gevallen om zulk een conclussie te durven trekken. Of kent men New-York al, Amerika is geheel anders dan New-York, Elke groote stad heeft zfin abnormaliteiten. Of is het niet reeds abnormaal te wonen in dichtopeengebouwde huizen, waar twintig, der tig families moeten leven in hunne apartemen- ten van twee of drie kamers elk. Het feit dat er straten zfin in de Oostzfide der stad, nage noeg uitsluitend bestaande uit zulke woningen, spreekt voor zichzelf. Er wordt ellende geleden in zulke huizen. Waarom? De emigrant, die begint met het zich vestigen in zulk een omgeving, bevindt weldra, dat hetgeen hfi vroeger op de arbeids markt presteerde minder en minder wordt, juist omdat hfi zich neerzet in de plaatsen der ellende. Gebrek aan ruimte, frissche lucht en goed voedsel maakt hem in korten tfid geheel on geschikt om den strfid om het bestaan te strfiden en ten slotte laat hfi zich zonder tegenstrib belen door den stroom der ellende, die hem omringt, meevoeren. Een New-York mag niet het ideaal onzer Hollanders wezen. Doch we kunnen gerust zfin. Een waarschuwing is zelfs overbodig. De echte landverhuizers vestigen zich nooit in New-York. Wilt ge bewfis? De Hollandsche kerk die er vroeger bestond, werd een jaar of vier geleden opgeheven, omdat ze geen toevoer kreeg van nieuwe leden uit het oude vaderland. De Hollandsche kerken in de Hollandsche nederzettingen hebben als regel niet over onvoldoenden toevoer te klagen. Hier in Paterson bfiv. gaan er niet vele Zondagen voorbfi in het voorjaar waarop niet de aankomst van nieuwelingen aangekondigd wordt. Om nu bfi Paterson te blfiven en bfi de Hol landers: we durven zeggen, dat er geen ellende geleden wordt. Fr is min of meer werkeloos heid, en toch ondervinden onze Hollanders er weinig van. Hier en daar is wel een gezin, dat een zwaren strfid heeft te voeren, doch vraag ze maar eens als ge gelegenheid hebt allen hebben het beter, dan ze het hadden in het oude vaderland, en als regel willen ze niet terug- keeren, al hadden ze de kans en het geld. Er is veel slechts in Amerika doch ook o zoo veel goeds. Over 't geheel genomen heeft het goede verreweg de overhand. De strfid om een menschwaardig bestaan is bfi lange na niet zoo scherp als in de oude landen. De er varing bewfist het. Ga van het Oosten naar het Westen der Unie, en ge vindt overal een hoogeren levensstandaard, een meer mensch waardig leven bfi onze Hollanders, dan ge in Nederland opmerkt. Ik zou allen Nederlanders, vooral den kleinen boer, den ambachtsman en den arbeider, durven raden kom naar Amerika. Verkies het Westen boven het Oosten, want in den regel kunt ge u hier overal een bestaan verzekeren, beter dan in Nederland. De negentig millioen inwoners der Vereenigde Staten hebben neg ruimte overgelaten voor twee, drie, viermaal zooveel zielen meer. Paterson. H. J. B. Van 2430 Augustus. ONDERTROUWD P. Pieterse, jm. 25 j. met J. H. Smith, jd. 25 j. C. J. L. van der Harst, jm. 28 j. met M. Plasscbaert, jd. 27 j. W. Christiaanse, jm. 26 j. met A. C. Paauwe, jd. 23 j. GETROUWDC. N. Beukers, jm. 26 j. met H. C. L. van Miert, jd. 27 j. BEVALLEN: S. Dekker, geb. Willemse, z. J. A. Bouwense, geb. Steutel, z. J. R. M. Kufis, geb. De Heer, d. C. G. Hefiliger, geb. Jolmers, z. (levenl.) C. C. Geldof, geb. Voorhans, z. A. Goedbloed, geb. Poppe. d. OVERLEDEN P. J. Crombfit, man van E. L. Taplin, 70 j. M. C. Bliek, d. 13 j. N. M. J. Burghardt, ongeh. d. 21 j. M. J. Akkermans, vrouw van A. van Tiel, 76 j. P. L. Kik, z. 15 m. G. van Tuil, z. 5 m. J. Vreke, man van J. Giffard, 48 j.. Stadsnieuws. Hoe welkom is ons goed nieuws uit onze stad. Mejuffrouw P. Nieuwdorp, Bastion 69 te Middelburg, schrfift onsHet is thans ongeveer een jaar geleden, dat zich bfi mfi de eerste ken- teekenen van een nierziekte voordeden. Het begon met pfin in den rug, die hoe langer hoe erger werd. 's Morgens wanneer ik opstond, was ik reeds vermoeid en mfin slaap was meestal onrustig. Ik werd dikwfils door flauwten en duizelingen overvallen en had veel last van huiveringen, net alsof ik koorts had. De urine kwam met een branderig gevoel en had meestal een roode kleur. Deze ziekte had mfi zoo ver zwakt, dat ik mfin huiselfike bezigheden niet meer kon verrichten en wat mfi nog meer be zorgd maakte, was dat ik mfin eetlust geheel kwfit raakte. Aangetrokken door de gunstige berichten over Foster's Rugpfin Nieren Pillen, liet ik hiervan een doosje komen. Ik had deze pillen nog geen zes dagen gebruikt, toen ze reeds hun weldadigen invloed deden gevoelen. En thans nadat ik een zestal doozen geledigd heb, kan ik niet anders zeggen, dan dat ik mfi oneindig beter gevoel. De pfin in den rug was verdwenen en mfin geheele gestel is thans be duidend vooruitgegaan. Proefondervindelijk kan ik uw pillen eventueelen lfiders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wfize die u goeddunkt. Het waren de échte Foster's Rugpfin Nieren Pillen, die Mejuffrouw Nieuwdorp genezen hebben. Verzeker u dat gfi het échte genees middel krfigt. De handteekening van James Foster's staat op elke doos. Zfi zfin te Middel burg verkrfigbaar bfi den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen.

de Faam | 1909 | | pagina 1