BRIEVEN UIT AMERIKA. Een Woonhuis met Tuin i. D. L1TT00IJ Az., Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. word eo wekelijks met zorg verspreii 1. Grootste pnbiicitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Pink Pillen. No. 46. Woensdag IS-Augustus 1009. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp an jaar d 8 tra at. Prijs der Advertentiên van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Ken zeker middel. Advertentiën. TE HUUR MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen: a. Geene. b. Bij ingezetenen Nikkelen horlogeketting, A. Frelier, Lange Giststraat F 202bruin le deren fietstascbje, inh. 2 sleutels, een spuitje en een busje kettingvet, Sinke, Arnem. pad T 107oorbelletje met blauw steentje en een winkelboekje, J. Kampman, Lange St. Pieter straat A 74: 3 toer koralen met slot, Waehtin, Marechaussee, Bergen op Zoomwitte dames- handschoen, P. Poortvliet, Kalversmarkt K 276. Voor hen die aan bloedarmoede lijden, is niets beter dan van lucht te veranderen maar dat is niet voldoende, zjj moeten hun arm bloed herstellen en daartoe is een behandeling met de Pink Pillen dringend noodig. De bloedar moede en de bleekzucht bieden geen weerstand aan een behandeling met de Pink Pillen, want deze werken onmiddelijk op den wortel van het kwaad, dat is te zeggen op het bloed. Het gebruik van de Pink Pillen hervormt het arme, bedorven bloed in een zuiver, rijk bloed. Het organisme is onmiddelijk als herboren en ver sterkt door de strooming van dat rijke bloed. Daarom zeggen ook alle zieken die een behan deling met de Pink Pillen volbracht hebben „niet alleen lijd ik niet meer, maar ik ben ge zonder dan ik ooit geweest ben." Door hare krachtige werking op het bloed en op de zenu wen, zijn de Pink Pillen onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. O. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. De landverhuizing is weer in vollen gang. Elke boot brengt nieuwe adspirant-burgers voor de Vereenigde Staten aan uit Europa. De aankomst van Hollanders in Paterson staat niet stil, en niettegenstaande handel en nijver heid nog niet tot vollen bloei zijn terugge keerd, schijnt toch uitzicht op een nieuw weer- galooze welvaart de vestiging der vreemdelin gen te wettigen. Het groote getal der landverhuizers is in zichzelf het bewijs, dat de algemeene toestan den hier beter zijn dan aan de andere zijde van den Oceaan. De meesten toch gaan af op de rapporten van familieleden of vrienden, die zich hier vroeger gevestigd hebben. Als deze rapporten niet goed waren, zouden zoo velen niet de zeereis ondernemen. Over 't geheel komt er een betere klasse volk zich vestigen, nu de stroom landverhuizers niet zoo overstelpend is als twee of drie jaar geleden. De ambachtsman, die zijn werk gron dig kent, schijnt nog steeds goed aan te kun nen komen. Dit is niet het geval met den ge wonen werkman zonder vak, de „unskilled laborer". Deze klasse werklieden heeft ook hier met werkloosheid te worstelen. Voor den goe den vakman is er volop werk. Verleden Dins dag kwam een timmerman van Holland hier aan, den volgenden Vrijdag was hij reeds op karwei. Een kleermaker kon bij den derden winkel waar hjj om werk vroeg dadelijk ge plaatst worden. Waarom? Hij sprak geen en kel woord Engelsch. Omdat hij een goed vak man scheen te zijn, die zjjn werk kende, die inzicht in zpn vak had. Verdienen zulke mannen direkt het volle loon? Niemand zal dat verwachten. De wijze van werken, de methodes die toegepast worden, zvjn zoozeer verschillend van die in 't oude Vaderland, dat zij zich eerst weer voor meestal een korten tijd op de leerbanken moeten neer zetten. Als ze den leertijd doorgemaakt hebben, zijn ze beter van zessen klaar dan de Ameri- kaansehe vakman. Wat de laatsfe aan vlugheid wint, verliest hij vaak aan deugdelijkheid terwijl meestal de geamerikaniseerde ITolland- sche vakman de hem eigene deugdelijkheid aan vlugheid weet te paren. De Hollandsche werk man heeft een goeden naam, hij heeft ook niet in de eerste plaats over werkloosheid te klagen. De werkloosheid heerscht voornamelijk onder de mensehen van andere nationaliteiten, die in ontwikkeling verre moeten achterstaan bij onze landgenooten. De soliditeit der Nederlanders vindt waar deering bij den Amerikaanschen werkgever. Ze komen naar Amerika om hier een nieuw Vaderland te vinden en, zoo mogelijk, lotsver betering. Als regel leggen ze zich met alle macht op het werk toe. Ze overkomen spoedig de moeilijkheden en behoeven dan nooit onder te doen voor hunne Amerikaansche collega's. Ze willen zich een positie veroveren, die hun tot op zekere hoogte een onbezorgde toekomst waarborgt voor hen en hun gezin. Ze denken er niet aan om ooit terug te keeren naar Ne derland, tenzij dan op een pleiziertoehtje. Ze vestigen zich hier met het doel hier te leven en te sterven. Als ze hier aankomen, hebben ze met Nederland afgedaan. Ze gaan zich in burgeren, worden burgers der Vereenigde Staten, eigenaars van vaste goederen. De landverhuizers van Italië, Spanje en an dere zuidelijke landen van Europa komen hier met een geheel verschillend doel. De Italiaan kan Italië's blauwen hemel niet voor immer vaarwel zeggen. Als hij den Amerkaanschen bodem betreedt, heeft" hjj slechts één gedachte geld verdienen, zooveel geld verdienen, dat hij zoo spoedig mogelijk in staat is in betrekke- lijken overvloed te leven in zjjn geboorteland. Hij beschouwt Amerika enkel als een land, waar hij meer geld kan verdienen dan in Italië. Gevolg is dat de Italiaansehe werkkracht niet zoo hoog gewaardeerd wordt. Het grondwerk is meestal voor den Italiaan. Als deze één dol lar en vijftig cent per dag verdient, berekent hij dat hij vijf a zes lire rijker is geworden want zijn levensonderhoud kost wonderlijk weinig. Een stuk droog brood met wat rauwe uien en water kunnen hem van den eenen dag in den anderen brengen. Hij gaat ook niet beproeven de taal des lands te leeren spreken. Waarvoor zou het hem dienen? Zijn blik is immer op Italië gerichtdaar wil hij begraven zijn. 't Is eigenaardig hoe de verschillende natio naliteiten zich groepeeren. Elke Europeesche natie heeft in elke stad een bepaald kwartier, waar hare vertegenwoordigers samenwonen. Welk een verschil merkt de oppervlakkige be schouwer op tusschen het Hollandsche en het Italiaansehe stadsgedeelte. Het eerste is een toonbeeld van netheid en zindelijkheidhet tweede is juist het tegenovergestelde. Geen wonder, dat de werkgever den Hollander boven den Italiaan stelt. Als men de Hollanders hoort over de toe standen, die hier in Paterson b.v. heerschten nu een dertig jaar geleden, krijgt men een flauw idee van de groote verandering die heeft plaats gegrepen. Ze vonden toen ze hier aan kwamen slechts enkele landgenooten, die hard moesten werken om het hoofd boven water te houden. De Hollandsche kolonie beteekende weinig: het zielental was slechts enkele hon derden, geen enkele was ruim met aardsehe goederen gezegend. Zie nu eensHet aantal Hollanders in Paterson alleen bedraagt min stens 25000. Velen hunner zjjn eigenaars van vaste gqederen en bekleeden posities van eere tn vertrouwen. Toch zijn ze onder veel slech ter omstandigheden Amerika binnengetrokken di u zij die nu aankomen. Ze plukken nu de vr ichten van de ontberingen toen geleden. Hun, die Amerika als hun nieuwe Vaderland beschouwen, en zich inspannen er zich in te werken, moet het goedgaan. Onze Hollanders werken er zich in, zoo goed in, dat ze in vele gevallen hun Engelsch goed kunnen spreken in betrekkelijk korten tijd. Het bewustzijn, dat ze niet ver met de Hollandsche taal in Ameri ka kunnen komen, versterkt hen in hun po gen om de landstaal machtig te worden. Dat het Hollandsch hieronder lijdt is niet te verwonderen. Een taal, die geen plaats heeft in het dagelijksch leven, is ten doode gedoemd. Vooral in het opkomende geslacht komt dit uit, in hen die hier geboren zijn. Het Engelsch is de taal der speelmakkers, op kantoor, in de werkplaats. Het Hollandsch wordt alleen ge hoord in den familiekring, in de kerk en in een enkele school, waar het als leervak is op genomen. Het spreekt bijna vanzelf dat zij zich heter thuis gevoelen in de landstaal dan in de taal der vaderen. Ge behoeft u niet te verwon deren dat ge, als de Hollandsch-sprekende kerken uitgaan, een groot zoo niet het grootste deel der kerkgangers Engelsch hoort spreken. Daarin bewegen de meesten zich 't gemakke lijkst. Juist daarom wordt het Hollandsch nog minder gesproken dan men redelijkerwijze zou durven verwachten: dat het provincialisme het Hollandsch parten speelt. Het huisgezin, dat uit Friesland komt, denkt er niet aan (de uitzonde gen daargelaten) de Nederlandsche taal in den familiekring te gebruiken; daar is het Friesch de taal. Iets soortgelijks neemt men waar bjj de Groningsehe en de Zweedsche gezinnen. Het Nederlandsch is min of meer een vreemde taal zoowel voor den Friesch als voor den Groninger of den Zeeuw. Als ze zich eenigs- zins kunnen behelpen met het Engelsch, gaan ze er gemakkelijk toe over dit in hunne ge sprekken den voorkeur te geven boven het Nederlandsch dat ze ook zoo gebrekkig spreken. Kan men onder zulke omstandigheden iets van het tweede geslacht verwachten Dit kan som tijds beter Friesch spreken dan Nederlandsch. Op mijn laatste zeereis van Rotterdam naar New-York, nu twee jaar geleden, bevond er zich een jonge man in ons gezelschap, die zijn Amerikaansch onberispelijk sprakhij was ge boren op een boerderjj in de staat Michigan. Zijn vader en moeder, Friezen van geboorte, spraken altijd Friesch in huis. Hoogst zelden kwamen ze met Nederlanders in aanraking. Gevolg wasdat de jonge man zijn gedachten vlot in de Friesche taal kon uitdrukken, doch niets wist van het Nederlandsch en dit niet dan met moeite kon verstaan. Dit is niet een alleenstaand geval. Soortgelijke dingen ontmoet men hier meermalen en zal men blijven ont moeten, zoolang het provincialisme in Neder land zoo sterk uitkomt. Men heeft veel gesproken en geschreven over de handhaving van het Nederlandsch in die gedeelten der Vereenigde Staten, waar een be langrijk deel der bevolking van Hollandsche afkomst is. Het spreken en schrijven is voor namelijk in Nederland geschied. In Amerika heeft men zijn eigene opinie gevormd, in over eenstemming met wat de ervaring geleerd heeft, over de handhaving van 't Nederlandsch. De Engelsche natie heeft in de eerste plaats als moedernatie, haar stempel gedrukt op het nationaal karakter der Amerikanen. Het En gelsch is de hoofdtaal geworden en is bestemd om dit altijd te blijven. De Hollanders moeten die taal als zoodanig erkennen, en willen ze burger worden, dan moeten ze in staat zijn zich in die taal uit te drukken. Willen ze een plaats veroveren in de Amerikaansche samenleving de Engelsche taal is noodig. Nu onze Hollandsche landverhuizers de toe standen aldus vinden, hebben ze zelfs geen recht hun taal te trachten te handhaven. Wil len ze zichzelf en hun nageslacht voor het Nederlandsch bewaren, dan moeten ze in Hol land blijven. Door zich hier te vestigen onder werpen ze zich aan een assimilatieproces, waaraan geen enkele immigrant ontkomen kanAmerikaan worden in alles of te allen tijde beschouwd worden als bijwoner en vreem deling. De Hollandsche taal kan niet gehandhaafd worden, dat wordt door alle leiders beaamd. De Hollandsche kerkelijke gemeenten kunnen op een goed gehoor rekenen, zoolang de toe voer uit Nederland blijft aanhouden. Ook hier neemt men de neiging waar om Engelseh- sprekende gemeenten te stichten. Het tweede geslacht kan met moeite en het derde in 't geheel niet meer een Hollandsche rede genie ten. De Engelsche taal moet ook in de kerken het voertuig der gedachte worden. Het lot der nieuwe Tariefwet is nagenoeg beslist. De republikeinsche partij heeft zich aan hare belofte van 1908 gehouden. Een voorstel tot verlaging of algeheele afschaffing der in voerrechten werd ingediend bjj de Huizen der Wetgevende Vergadering. Aan de wenschen van den verbruiker was hierin zooveel mogelijk voldaande allereerste levensbehoeften moes ten in prijs verlaagd worden, opdat de zwaarte der belastingen niet uitsluitend zou vallen op de schouders der massa. De trusts waren finan cieel sterk genoeg om op eigen beenen te lee ren staan. De meeste takken van nijverheid verkeerden niet meer in hun kinderjaren om besehermende rechten te behoeven. Een lager tarief werd voorgesteld, de heeren Wetgevers zijn aan 't wijzigen en veranderen getogen, en weldra zal de President z\jn zegel aan het nieuwe tarief kunnen hechten: een tarief dat, indien niet hooger, in alle gevallen niet lager is dan het tarief dat tot dusverre gegolden heeft en van de industrieele millionnairs ge maakt heeft. Speciale belangen hebben meer invloed op de heeren in Washington dan de wenschen der groote massa. Paterson. H. J. B. Bewezen te Middelburg. Het is de moeite waard zich van de waarheid van een ernstig geval te overtuigenhier kunnen wij dit doen. De heer J. Marthe, Baanstraat Q 293 te Mid delburg, meldt onsNu ik volkomen genezen ben van een nierziekte hetgeen ik te danken heb aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen wil ik ze op mijn beurt aan al diegenen aanbeve len, die aan de nieren lijden, want ik ben over tuigd hun hiermede een dienst te bewjjzen, door hun zulk een afdoend middel aan de hand te doen. Ruim zes jaar heb ik geleden aan een verschrikkelijke pijn in den rug en in de zij den, de urine kwam met een branderig, pijn lijk gevoel en was steeds erg vuil en vol be zinksel. Ik sliep slecht en was steeds aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoelalle pogin gen om van deze ziekte genezen te worden, waren ijdel gebleken en toen ik overal zooveel goeds hoorde over Uw pillen, nam ik mij voor daar dadelijk een proef mede te nemen. Het verheugt mij te kunnen zeggen dat de uitwerking boven alle verwachting was. Reeds na een paar dagen verminderde de pjjn en twee weken later kon ik openhartig verklaren dat mijn ziekte geheel geweken was. Uit dankbaarheid zal ik dit afdoend middel dan ook gaarne recomman- deeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U bet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Mogelijk zal men U een ander middel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist hetzelfde". Gij vergist U wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander geneesmid del „even goed" voor de nieren of „juist het zelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN HIDDELBCRG. Van 1016 Augustus. ONDERTROUWD: 0. N. Beukers, jm. 26 j. met H. C- L. van Miert, jd. 27 j. P. I. Cats- man, jm. 27 j. met E. C. Smith, jd. 35 j. P. Roelse, jm. 24 j. met E. de Plaa, jd. 21 j. GETROUWD: J. Franse, jm. 25 j. met J. Koppejan, jd. 28 j. BEVALEENC. Verrjjzer, geb. Geertse, z. C. C. Verbeek, geb. Dronkers, z. C. Poot, geb. Brouwer, d. M. Klijnsoon, geb. Braun, z. E. Baas, geb. Schoolmeester, d. J. Bijnen, geb. Von Brucken Foek, d. M. Carmejool, geb. Schot, d. (tweel.) E. L. de Keijzer, geb. Koning, z. C. J. J. M. Visser, geb. van de Woestijne, z. OVERLEDEN H. A. van den Broeke, wed. van A. M. J. Mulder, 69 j. J. Rijk, wed. van C. Huige, 74 j. J. Reijnhout, z. 8 j. T. A. Akkerman, ongeh. dochter 55 j. Levenloos aangegeven: Eene doch ter van W. Wisse en P. van Slooten. Adres Verwerjjstraat N 149. op 't Zandt D 16e. Te bevragen D 17.

de Faam | 1909 | | pagina 1