De verantwoordelijkheid der moeders. BRIEVEN UIT AMERIKA. Iddiorp' oudste Leesinricbling Firma GEBRS HILDERN1SSE, Grootste poklleiteit hier ter stede3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pnhlieiteit. GEVONDEN VOORWERPEN. Pink Pillen. Tijdschriften en lllnstratlën, Mo, 45. Woensdag 11 Augustus 1909. Dertiende Jaargang. 1 VI I ITTflniI van 1—3 regels 15 oent' iedere regel meer 5 eent- Advertentiên. Xiamge Moor<1*1 raat 184. Hierin circuleert geregeld het beste wat gegeven kan worden. Men vrage de voorwaarden om lid te worden. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM I UITGEVER: I Prijs der Advertentiên II|)a JU11 1 UUlif fllfeir. I 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. j Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van Span jaar d 8 tra a t. 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen: a. Bruin lederen portefeuille; etui, waarin spiegeltje, haarkam en borsteltje. b. By ingezetenen sigarenpijpje, P. Soetens, Lazarijstraat O 82 bos sleutels, J. 0. Burrink, Bree 118; grijze ceintuurband, M. de Rijke, Sleperssingel Q 184blauwe postduif, gemerkt S 274 D 60, 1404, H. OjWouterse, Noordweg R 12; gouden broche met zwarte steen, T. Vogelenzang, Hoogstraat I 126een huissleu tel, v. d. Peerl, Noordweg. Iedere moeder is verantwoordelijk voor de gezondheid harer kinderen. Daarom hebben dan ook de voorzichtige moeders altijd een afdoend middel bij de hand tegen de ziekten die het meest de kitidsehheid bedreigen. De moorddadige ziekten der kinderen zijn de bloed armoede en de bleekzucht, die door gebrek aan voldoende bloed veroorzaakt worden. Het krachtdadigste middel tegen die ziekten is zon der tegenspraak de Pink Pillen. Moeders, denkt aan uwe verantwoordelijk heid, denkt aan uw verdriet, indien door het herstellen en versterken van het bloed uwer kinderen te hebben verwaarloosd, gij hen kwaamt te verliezen. De groei en de vorming putten het bloed van jongens en meisjes uit. Indien gij de voedingsstoffen die het organis me in zeer groote hoeveelheid aan het bloed onttrekt, niet vervangt, verarmt dit en het kind vervalt. De Pink Pillen zijn de grootste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen. Het is het middel dat gij moet gebruiken. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S A. Luit- wieler en A. 0. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. De zevende Mei was een feestdag in New- Jersey, uitgeschreven door den Gouverneur, 't Was Arborday. Er was een tijd dat het Continent, dat Amerika heet, bedekt was met ondoordringbare wouden, die goede schuilplaats aanboden voor het wild gedierte. De Indianen, de eenige bewoners des lands beschouwden de bosschen als hunne natuurlijke bondgenooten, om de jachtvelden van wild voorzien te hou den. Bovendien maakten ze geen gebruik van het hout en indien ze het deden, op zeer kleine schaal. Het doode hout was voldoende voor hunne vuren en een enkele boom die de schors leverde voor een canoe werd nauweljjks gemist. Toen de blanken den Amerikaanschen bodem betraden, stonden ze verbaasd over de uitge strektheid der wouden en den eindeloozen rijk dom van hout geschikt voor allerlei doeleinden, voor scheeps- en huizenbouw. Toch werd het hout niet naar waarde geschat. De settler stond voor de groote vraag hoe zich uit de opbrengst van den bodem een bestaan te verschaffen. Het lag voor de hand dat hij begon met het uitroeien der bosschen om velden te krijgen, waarop hij zijn vruchten kon planten. De hoo rnen werden gerooid en aan de vlammen prijs gegeven. Naarmate het getal der settlers aangroeide, begon de vraag naar timmerhout te vermeer deren, voor binnenlandseh zoowel als voor bui- tenlandsch gebruik. De speculator zag zijn kansen. Voor een betrekkelijk gering bedrag kon hjj de boschlanden koopen, de steden en dorpen van timmerhout voorzien en het naakte land verkoopen aan den settler. De voorraad hout bleek evenwel niet onuit puttelijk te zijn. De bijl des houthakkers moest telkens verder westwaarts om werk te vinden. De kosten van het transport en de afnemende houtovervloed werden aanschouwelijk gemaakt door de bestendige verhooging der houtpryzen. Toen begon men aan de mogelijkheid te den ken dat het hout op zou raken. Dit moest voorkomen worden. Men gevoelde dat het ma ken van nieuwe aanplantingen niet aan het particulier initiatief kon worden overgelaten. De regeeriug behoorde in te grijpen om alge- heele ontblooting te voorkomen. Ze heeft het gedaan, en boschaanplanting is nu een belangrijk deel geworden van het werk dat tot het Departement van Agricultuur be hoort. Wel is hetgeen gedaan wordt verre van voldoende, doch de eerste stappen in de goede richting zullen ongetwijfeld leiden tot meer afdoende maatregelen. Hier en daar indeVer- eenigde Saten zijn proefstations geopend, waar men zich bezighoudt met de vraagstukken die den boomengroei betreffen. Uitgestrekte wou den in de Westelijke Staten zijn aangewezen als boschreserven, waarin de bijl des hakkers niet gehoord wordt, tenzij met goedvinden der regeering. En worden gedeelten onder den hamer gebracht, dan zorgt men elders weer voor nieuwe aanplanting. Omdat een groot deel der boschlanden in handen is van particulieren, heeft de regeering vaak met moeilijkheden te worstelen om bos schen van den bijl te redden. Eenigen tijd ge leden zou een groote uitgestrektheid ontbloot worden in het verre Westen. De regeering bood den eigenaars aan een ruil aan te gaan met haar. Het contract werd gesloten, en nu zul len hoogere en dikkere boomen in een ander deel der Unie moeten vallen. Natuurlijk legt zulk een ruil den eigenaars geen windeieren doch de regeering heeft een bepaald deel des lands waar de ontwouding hoogst nadee- lig zou werken, gered van de verwoestingen die de bijl aanricht. Het groote gewicht dat gehecht werd aan het reserveeren van boschlanden en het maken van nieuwe aanplantingen, is de oorzaak van den Arbor-day. De dag wordt niet algemeen gehouden, niet alle Staten houden hem op denzelfden datum. Verschillende vereenigingen laten mannen optreden die spreken over 't belang om een voldoenden houtvoorraad te laten groeien. De scholen rusten van haar ge wone werk en de kinderen worden bezig ge houden met het onderwerp vau den dag. De klassen maken uitstapjes naar de naburige bosschen, om den invloed der boomen voor zoover mogelijk waar te nemen ter plaatse zelve. De kinderen hebben te voren eenig geld verzameld, waarvoor ze boomen koopen om te planten op speelplaatsen en in tuinen. Ze hel pen mede om aan het nageslacht een land na te laten dat bogen kan op boomenrijkdom. Het is voor de kinderen des lands een zeer afgetrokken begrip, waarvoor de Arbor-day gehouden wordt; door het bestemmen van den dag voor zulk soort oefeningen gevoelen zfj iets van het belang dat de bevolking bij een vol doenden boomengroei heeft. Terwijl iedereen toe zal stemmen, dat de boomen de schoonheid der steden en dorpen bevorderen, dat hun schaduw in den zomer iets bijdraagt tot het geluk van mensch en beest, is niet iedereen eens met de pogingen der regeering om zooveel boschreserven te heb ben. De regeering heeft voornl. het oog op de tegenwoordige behoefte der bouwvakken aan hout. De reserven zijn noodig om in die be hoeften te voorzien. Elk staathuishoudkundig vraagstuk heeft twee zijden. Zal inderdaad de vraag naar tim merhout zco groot blijven als ze nu is P Tot voor weinige jaren had men hout noodig voor schepen en bruggen. Het ijzer heeft het hout nagenoeg geheel vervangen. En dan de woningen De steenen gebouwen vindt men uitsluitend in de centra der steden, waar de kantoren en pakhuizen en winkel zijn. Van 110,000 inwoners van Paterson wonen er ongetwijfeld meer dan 100,000 in houten hui zen. Doch hebben we niet een keerpunt be reikt in de geschiedenis van den huizenbouw, al thans wat Amerika betreft? Als men de tee kenen der tijden waarneemt, zal men de vraag toestemmend beantwoorden. Geen produkt der twintigste eeuw is meer karakteristiek van ons type van beschaving en van onzen vooruitgang in de economie, dan beton (concreet), een samenstelling van de goedkoopste en algemeenste materialen. Het gebruik van beton begon op zeer bescheiden schaal, voor bruggen en aquaducten. Het is geworden het meest gebruikte materiaal voor kleine gebouwen, trottoirs en bestratingen en het beton-tydperk is pas begonnen. Als het op de rechte wijze gemaakt is, is het nagenoeg onbreekbaar. Het duurt eeuwen langer dan hout, vuur kan het niet vernietigen en water slijt het slechts langzaam af. Een feit is het, dat bijna overal het hoofd deel der samenstelling onder het bereik van den gebruiker is zonder kosten. Waar de bo dem zoodanig is graaft de bouwer den kelder uit, en bouwt de muren in hoofdzaak met het uitgegraven zand. Met Portland-cement kan goed zand verbonden worden in de verhouding van één tot vier, d. w. z. dat het vijfde deel van het bouwmateriaal slechts cement behoeft te wezen en de rest nagenoeg niets kost. Het bereiden van beton is zoo eenvoudig, dat letter lijk iedereen in staat is het te mengen en er blokken van te maken in vormen, Vooral in het Westen zijn in de steden vele huizen, die geheel gebouwd zijn van beton. De huizen zien er solide uit. De ornamenteering is sober, doch de schoonheid van het geheel wint er bij. De bekende Amerikaansche uitvinder Edison heeft een huis gemaakt uit één stuk beton. Daartoe maakte hy eerst een stalen vorm. De prijs dezer vormen zal wel te hoog zijn, om dat soort werk op kleine schaal te doen. De vormen kosten meer dan de muren. Toch wat is onmogelijk In onzen tijd van uitvin dingen niet veelHet is niet onmogelijk, dat vóór 1980 b. v. de gemeenteraden zullen stemmen voor het aanschaffen van huisvormen, juist als ze nu stemmen voor steenbrekers en voor cementen trottoirs. Zou dan de architec tuur niet te eenvoudig wordeD, als vijftig of honderd gebouwen werden gemaakt naar één model Slechtere dingen dan deze konden ge beuren. Indien de eenvormigheid de schoon heid der steden en dorpen zou benadeelen, zouden nieuwe uitvindingen dat nadeel op een of andere wijze kunnen wegnemen. In alle ge vallen zou het niet gedaan zijn op de „bouw- maar-raak" manier, die men nu hier en elders kan waarnemen. Spoormaatschappijen hebben bevredigende proeven genomen met cementen leggers en het wordt voorspeld, dat ze weldra het hout geheel zulen vervangen. Holle cementen tele graafpalen doen reeds op vele plaatsen dienst en voldoen uitstekend. Het schijnt alsof de millioenen catalpa boomen, die in den laat- sten tijd met het oog op de behoeften der telegraafmaatschappjjen nooit zullen gebruikt worden voor de bestemde doeleinden. Hekpalen zullen weldra niet meer groeien doch gemaakt worden. De boer heeft geen reden hierover te klagen, want het materiaal zal veel goedkooper en duurzamer zijn. Wel bezien moeten we tot de conclusie ko men, dat de vraag naar timmerhout minder zal worden. Er zijn er zelfs, die glimlachen over de boschreserven en ze beschouwen als een hobbelpaardje van eenige der regeerings- mannen. Zoolang men echter geen middel heeft gevonden om het klimaat beter te modifieeren of de vochtigheid gelijkmatiger te verdeelen, heeft men geen grond om de beweging voor een gelijkmatige verdeeling der bosschen over het gansche land belachelijk te vinden. De presidenten Cleveland, Mc. Kinley en Roose velt verklaarden, dat elke akker bosch, ontrok ken aan noodelooze vernietiging, een niet te waardeeren geschenk is aan het volk. De mannen der boschcultuur kunnen gerust voortgaan op den ingeslagen weg en de reser- veeriDg van boschgebieden kan veilig verdub beld worden. In de naaste toekomst zal de vraag naar hout niet verminderen als de be volking blijft toenemen, kan men eerder een vergrootiug der vraag verwachten. Als men minder hout gebruikt op één gebied, gebruikt men meer op een ander. Niets kan de plaats van steenkool geheel innemen, en deze brand stof verdwijnt langzaam maar zeker. Men kan veilig voortgaan met het oude advies te vol gen, om van elke 100 akkers ten minste 10 te gebruiken voor boschaanplant. Er zjjn er die beweren, dat men den grond, voor boschreserven bestemd, even goed zou kunnen gebruiken voor boomgaarden. Deze be wering echter houdt geen steek zoolang men hoort van de gaardeniers, dat het uitroeien der bosschen in Florida de teelt van sinaasappelen hoogst moeilijk heeft gemaakt, terwijl in de New England Staten de perzik die er eens algemeen voorkwam, niet meer gekweekt wor den kan. Het reserveeren van bosschen en het maken van nieuwe aanplantiDgen moet daarom de leus voorloopig blijven, even goed in de Europeesche landen als in Amerika Paterson. H. J. B. Op onderzoek. Eenige inwoners van Roosendaal kunnen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikkelende huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aan tal inwoners van Roosendaal hebben een ge neesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zy spreken er over. Lees dit De heer H. A. Teule, Willemstraat 138 te Roosendaal, deelt ons mede: Sedert vier jaren heb ik gesukkeld met droge, uitwendige aam beien. Ik heb hiervoor allerlei geneesmiddelen aangewend, doch alvorens ik met Uw genees middel kennis maakte, was het my nooit mo gen gelukken verlost te worden van myn ellende. Steeds had ik een hevige, stekende pyn en onuitstaanbare jeuking, dit maakte my zeer neerslachtig en prikkelbaar en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen, toen ik toe vallig hoorde dat Foster's Zalf zoo'n probaat middel voor aambeien was. Ik liet dadelijk een doosje komen en ik ben U hier zeer dank baar voor, want reeds bij de eerste toepassing kon ik bemerken dat ik verzachting bekwam en na verloop van acht dagen was ik geheel van myn ellendige kwaal verlost. Gaarne zal ik dan ook eventueels lijders hierover nader inlichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Zie toe dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort die de heer Teule gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 39 Augustus. ONDERTROUWD A. Schoolmeester, wedr. 36 j. met N. Krijger, wed. 38 j. J. Marys, jm. 21 j. met A. van Doorn, jd. 24 j. GETROUWD: T. J. Reeser, jm. 22 j. met C. Hasselbach, jd. 25 j. M. P. Kort, jm. 28 j. met L. C. Davidse, jd. 25 j. J. A. Mulder, jm. 21 j. met J. H. G. Hoekstra, jd. 18 j. E. Bal- jeu, gesch. 43 j. met B. Tazelaar, gesch, 38 j. W. J. de Schipper, jm. 23 j. metM.de Jonge, jd. 25 j. BEVALLENS. M.Schou, geb. De laVienne, z. E. W. Streefkerk, geb. Burgerhoff, d. C. J. de Wyze, geb. Van Keulen, d. J. Endhoven, geb. De Jong, z. J. Dekker geb. de Klerk, d. OVERLEDENJ van den Driest, man van J. de Troije, 45 j. P. J. P. de Ruyter, z. 22 w. J. Murren, wed. van J. Bosschaart 76 j. H. A. Brakman, man van J. C. van Uye, 61 j. De ondergeteekende bericht by deze dat hy vanaf Maandag 9 Aug. zijn zaak heeft OVER GEDAAN aan W. J. DE SCHIPPER. Dan kende voor het genoten vertrouwen, beveelt hy zyn opvolger in ieders gunst aan. A. J. DE JONGE, Langeviele K 221. Mij refereerende aan het bovenstaande, be veel ik my in ieders gunst aan, hopende door een nette en civiele bediening my het ver trouwen waardig te maken. W. J. DE SCHIPPER, Bakkerij, Langeviele K 221. van voortgezet door de

de Faam | 1909 | | pagina 1