BRIEVEN UIT AMERIKA. HEERENDASSEN. De Wafelkraam A. D. L1TT00IJ kt, VED. MART. VISSER, Pink Pillen. Brootste publiciteit hier ter stede3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. Slechte spijsvertering. P:a. A, H. J. J. RIVIÈRE, No. 44. Woensdag 4 Augustus 1909, Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards tra at. Prijs der Advertentièn ran 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 8 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bij ingezetenen Heerenparapluie, Wittene, Heerenstraatsleuteltje in een enveloppe, H. de Lange, Schuttershofstraat K 118hoornen broche, J. W. Jonker, Zuidsingel; blauwe postduif, zilveren ring a.d. linkerpoot, gemerkt A F 597, P. de Wijze, Noordsingel S 148 een bezemtje, J. v. d. Poll, Balans D 8; kin- dersehoentje, C. Malgo, Vlissingsche straat gouden oorbelletje, C. v. Hemert, Sleperssin gel Q 183. Advertentlën. is evenals vorigs jaren gedurende de Kermis weer geplaatst op de Markt, tegenover den beer Groenewegen. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsmimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Geene. Bij een slechte spijsvertering is het lichaam niet alleen van voedsel verstoken, maar verstop pen de niet verteerde spijzen de ingewanden en brengen, door hunne ontleding, gassen voort die het bloed vergiftigen. Een slechte spijs vertering is oorzaak van zwaarte en slaperig heid na de maaltijden, van hoofdpijn, gevoel van branding, walgingen en hartkloppingen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust ver dwijnen, maakt het werk vermoeiender en be derft alle genoegens. Als middel tegen maag pijnen en een slechte spijsvertering is niets meer afdoend dan een behandeling met de Pink Pillen. Deze zetten de spijsvertering in gang, tegelijkertijd dat zij de maag opwek ken, versterken en zuiveren, tot dat dit orgaan weer in staat is zonder hulp zjjn werk te ver richten. De uitwerking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merkwaardige resultaten zelfs bij gevallen waarin de ziekte aan alle behandelingen weerstaan heeft. Bovenal is het opmerkelijk dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. De eenmaal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed zijn de Pink Pillen ook onovertrof fen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Als ge vlug een huwelijk wilt sluiten, kom naar New-Jersey. Ge behoeft u om geen pa pieren te bekommeren, en als ge vandaag be sluit het echtverbond aan te gaan, kunt ge dat besluit vandaag nog uitvoeren ook, zulk een toestand is natuurlijk voor den trouwlus tige een groote vergemakkelijking van de trouwplechtigheid, vooral indien vader en moe der andere plannen koesteren dan de jonge menschen. Van New-York en Philadelphia komen ze over de grenslijn. In deze steden is een vergunning om te trouwen noodzakelijk. Het aanvragen dezer vergunning geeft meer of minder publiciteit en eischt eenigen tijd. In New-Jersey is geen vergunning noodig. Een jonge man, nauwelijks in staat zjjn eigen brood te verdienen, weet zjjn vriendin over te halen tot een geheim huwelijk. Opdat geen betrekkingen een spaak in het wiel kunnen steken, nemen ze een trein naar een naburige plaats in New-Jersey, kloppen bij den eersten den besten predikant aan, en deze legt den huwelijksknoop. Indien de vluchtelingen terug- keeren, staan de betrokken ouders voor een voldongen feit en de jong-getrouwden eveneens. Zulke toestanden kunnen nooit bevorderlijk zijn voor de reinheid van het huwelijk. In jeugdige onbezonnenheid .worden vele huwe lijken aangegaan en dan komt het berouw. De rechters, die de echtscheidingen hebben uit te spreken, bevinden dat ze handenvol werk hebben met het ontbinden van banden op be doelde vlugge wijze gelegd. Het is meer dan tijd dat het sluiten van huwelijken zonder vergunning der bevoegde autoriteiten door een wet in onzen staat onmo gelijk wordt gemaakt. De wettenmakers had den reeds sedert jaren meer of minder aan dacht aan dit punt gewijd, doch tot een wets voorstel was het nog nooit gekomen. In deze zitting der wetgeving werd de publieke opinie belichaamd in een voorstelhet passeerde zon der den geringsten tegenstand de twee huizen en daar spreekt de Gouverneur er zijn veto over uit omdat de voorstellers vergeten hadden een wettelijken weg aan te wijzen voor de Society of Friends. We blijven tenminste weer voor een jaar denzelfden toestand behouden tot blijdschap van hen, die genoegen vinden in 't sluiten van een geheim huwelijk. Aan den oever van den Delaware ligt het kleine plaatsje Mauricetown. 't Is Zaterdag nacht. De bewoners zijn in diepe rust gedom peld, de predikant van het kleine Methodisten kerkje inbegrepen. Deze mag echter zijn rust niet ongestoord genieten. Een rijtuig houdt stil vóór de pastorie, een gelukkig paartje stapt in het nachtelijk unr de stoep op, en de bel kon digt aan dat ze den predikant wenschen te spreken. Deze moet het land der droomen verlaten en is weldra bezig met het voorlezen van het trouwformulier. Hij kent de bezoekers niet, doch hij trouwt hen. De gelukkige bruidegom stopt den predikant een gesloteD couvert in de hand, deze laat het paar uit, en het rijtuig rolt weg in de nachtelijke stilte. Er waren toen drie gelukkige menschen meer in New-Jersey: de twee jong-getrouwden om welbekende oorzaken de predikant om zijn couvert. Of hij het niet beschouwde als een kostelijk buitenkansje, is vrjj zeker. De salaris sen van predikanten in de kleinere plaatsen zijn vaak onvoldoende. Hij dacht er zeker aan dat hij nu zijn vrouw verrassen kon met een nieuwen voorjaarshoed, zulk een nieuwerwet- schen den indruk makende van een bloemen korf of vruchtenmand. Het couvert werd geopend en hij vond er in gevouwen in een hard stuk papier, een be drag van veertien cents en een briefje, lezende „te eeniger tijd in de toekomst zal ik U voor uwe moeite verder beloonen." De predikanten van New-Jersey zouden een vergadering voor uren kunnen bezighouden, in dien zij de ervaringen willen vertellen, die zij gehad hebben met menschen, die hunne dien sten wilden om verbonden te worden in den huwelijken staat. In de Protestantsche kerken is het bedrag der trouw-belooning geheel over gelaten aan de edelmoedigheid van den brui degom. Als deze in goeden doen is, is de be looning mildmoet hij raadplegen met zijn beurs, hij kan geven wat hij denkt voldoende te zjjn. Natuurlijk is dat „voldoende zijn" voor menigerlei opvatting vatbaar. De predikanten ondervinden dat zoo nu en dan tot hun schade. Een eminent predikant in Paterson placht te vertellen van 'n leeljjke vergissing, waarvan hjj eens de dupe was. De bruidegom had zulk een zwak voor tabak, dat hij het nooit lang kon uithouden zonder een versnapering achter zyn kiezen te hebben. Op den trouwdag was hij eenigszins zenuwachtig en hij geloofde dat een klein beetje tabak zijn zenuwen zou kun nen regeeren. Zoo kwam het dat op een be paald oogenblik hjj een goed plaatsje moest zoeken voor zijn „pruim" en bergde dezen in zijn vestjeszak. Hierin was reeds het biljet dat hij den predikant wilde geven, haastig in el kaar gefrommeld. Toen de ceremonie was afge- loopen en de gelukwenschen der gasten begon nen, nam de bruidegom vlug de belooning uit zjjn vestjeszak en stopte ze in de hand des predikant. Als deze zjjn loon wilde nazien, vond hjj een prop tabak van goeden omvang. Toen het paar van de huwelijksreis terugkeerde werd de vergissing hersteld. Dragen de dames in Nederland ook dat nieuwerwetsche soort hoeden Ik hoop dat ze daar meer gezond verstand hebben dan wat enkelen der vrouwelijke sexe hier aan den dag leggen. De ontwerpen der modellen houden zich aan de regelen der kunst, en de hoofdtooisels zijn artistiek. Men moet zelf een kunstenaar zijn om dat soort kunst voldoende te kunnen waardeeren. Die omgekeerde bloemenkorven en vruchtmanden ik kan ze niet mooi vin den. Ze mogen een goede nabootsing der na tuur zijn ze doen onze dames niet voor- deeliger uitkomen. Hoe voorzichtig moeten de 2 vriendinnen zijn, die elkaar op straat ont moeten, dat bare hoofdtooisels elkaar niet ont redderen. In de trams zijn die groote hoeden vreeselijk, zoowel voor de draagsters als voor de medereizigers. In vele kerken heeft men 't inderdaad zoo ver, dat de dames hare hoeden gedurende den dienst afzetten, tot vreugde van degenen die er prijs op stellen den spreker te zien. Er is over gesproken of het niet goed zou zijn, dat de Wetgeving de zaak in handen zou nemen en het dragen van hoeden, een zekeren omvang overtreffende, verbieden. Of er zulk een wet zou kunnen geboren worden Och, waarom niet, ze zou een echt Ameri- kaansch product zijn. Als de dames voortgaan met de uitbreiding van hun hoofdtooi zullen de autoriteiten wel genoodzaakt zijn zulke maatregelen te nemen, die den mannen vol doende ruimte waarborgen om zich te kunnen bewegen in publieke plaatsen. Men beweert, dat de Amerikaansche dokters hun Europeesche collega's in knapheid niet kunnen evenaren. Dat deze bewering opgaat, geloof ik niet. 'k Geloof dat vooringenomenheid deze bewering aan de hand doet. Eenige tien tallen jaren geleden was ze ongetwijfeld waar nu houdt ze geen steek meer. Wel spreekt iedereen met waardeering van de inrichting der hospitalen. Niets is aan deze gebouwen ge spaard om ze in first-class orde te houden. Als een staaltje hoe men de benoodigde fondsen voor deze kostbare inrichtingen bij elkander krijgt, willen we meedeelen hoe het bestuur van het St. Joseph's hospitaal 't aanlegde, om een paviljoen voor operaties te kunnen openen. Na permissie verkregen te hebben van de stedelijke overheid, werd er een „tag-day" voor Paterson uitgeschreven. Vrouwelijke helpers werden gevraagd, jonge dames en meisjes. Hon derden boden zich aan voor het liefdewerk. Vervolgens werd de stad met de buitenwijken in secties verdeeld. Voor elke sectie werden twee of drie dames aangewezen om te bewer ken. Allen waren uitgerust met een kistje met een gleuf, en een goede voorraad kleine vlagjes. Om zes uur op den morgen van „tag-day" bevonden de meesten zich op post. Geen werk man die zich spoedde naar de fabriek, kon zijn wandeling ongestoord voltooien. Hij moest of feren in het kistje, en ontving als ruil voor zijne gave een klein vlagje, dat schoone han den op zijn jas spelden. Dan was de man vei lig. Niemand der andere dames-werkers zou hem nu meer lastig vallen het vlaggetje diende als vrijgeleide. Een soortgelijk spel had plaats met iedereen die zich op straat waagde. Alle winkels werden, met goedvinden der eigenaars, doorsnuffeld of er zich geen klanten bevonden die niet pronk ten met het vlaggetje. De trammen werden aangehouden en geïnspecteerd. Rijtuigen en auto's konden niet ongemoeid passeeren, totdat elk der inzittenden een vlaggetje kon vertoonen. Het plan werkte prachtig. Duizenden dollars werden er op dien eenen dag verzameldna genoeg elk Patersonian had iets bijgedragen voor 't goede doel. Wat me het meest verwon derde was de bereidwilligheid waarmee iedereen offerde. Wie zou ook ongevoelig kunnen zjjn voor de vriendelijke stem, die indachtig maakt dat uw jas nog niet versierd is met het vlag getje A. s. Zaterdag zal er weer een „tag-day" ge houden worden, om het bovengenoemde pavil joen te kunnen voltooien. Als het weer die nende is, kunnen ze rekenen op een vermoei- enden dag werks en een goeden oogst. Als onze Nederlanders verhuizen naar de Nieuwe Wereld schijnen ze wel eens te ver geten dat de wetten van Amerika vrij strikt zijn op het punt van landverhuizing. Menschen die een ongeneeslijke kwaal in zich omdragen worden geweerd, evenals zij die aan huid- of geheime ziekten lijden. Een groot huisgezin, man, vrouw en zes kinderen, uit een der noor delijke provinciën van Nederland had besloten tot den overtocht en den oceaan-reis onderno men. Het voorloopig onderzoek dat te Rotter dam vóór de inscheping plaats heeft, schijnt zeer oppervlakkig te geschieden. Alles werd in orde bevonden. Toen de familie in Hoboken aankwam, en overgebracht werd naar Ellis- Eiland voor het laatste onderzoek, kwamen de moeilijkheden. De man en de zes kinderen konden toegelaten worden, doch de vrouw werd bevonden te lijden aan de tering. De autori teiten wilden haar niet doorlaten. Door angst en spanning beviel de vrouw ontijdig en ligt nu in het hospitaal. De man wil zjjn vrouw natuurlijk niet aan haar lot overlaten, zoodat de geheele familie weer teruggebracht zal wor den naar Nederland. Wel hebben verschillende Hollanders hier hun invloed trachten te doen gelden, doch tot dusverre tevergeefs. Het ware te wenschen, dat het onderzoek in Rotterdam een weinig grondiger was. Veel te leurstelling en ellende zou dan voorkomen worden. Paterson. H. J. B. BURGERLIJKS STAND TAN MIDDELBURG. Van 27 Juli2 Augustus. ONDERTROUWD: J. Bosschaart, jm-24j. met J. Goetheer, jd. 21 j. J. Franse, jm. 25 j. met J. Koppejan, jd. 28 j. J. J. E. Peek, jm. 31 j. met E. M. van Leeuwe, jd. 23 j. A. van Coevorden, jm. 27 j. met M. van Leeuwen, jd. 27 j. GETROUWD: J. Oevaal, jm. 20 j. met W. Knuijt, jd. 19 j. BEVALLEN J. O. van Varik, geb. Mejjers, d. R. Weijl, geb. Snuijf, d. M. S. M. de Ko ning, geb. Arnoldus, d. C. Dekker, geb. Vader, d. O. Mol, geb. Montanari, d. M. J. Walraven, geb. Overtveld, d. M. J. Mesu, geb. Legerstee, d. W. Vermeulen, geb. Filius, z. OVERLEDENP. Brouwer, ongeh. z. 60 j. P. Meijers, wed. van J. van de Putte, 68 j. Een boodschap van Goes. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen, die zich daar onder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. De heer P. van Heze, Mattheus Smallegang- buurt 218 te Goes, meldt onsOfschoon ik reeds vele voorgeschreven geneesmiddelen had ingenomen, was het mij niet mogen gelukken te genezen van mijn nierziekte, totdat ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon ta ge bruiken. Ruim een jaar was ik het slachtoffer van een hevige pijn in den rug, en was het mij soms net alsof ik met messen gestoken werd. Ik gevoelde mij steeds buitengewoon vermoeid, vooral 's morgens by het opstaan, daarbij had ik veel last van duizelingen. De urine kwam zeer ongeregeld, was steeds troebel en bevatte veel bezinksel. Het gebruik van Uw pillen heeft mjj buitengewoon geholpen, de weldadige uitwerking kon ik reeds dadellyk na de inname bespeuren en thans gevoel ik mij na twee doozen geledigd te hebben zoover hersteld, dat ik weer met moed mijn werk kan opnemen de pijn is beduidend minder en ook de vermoeidheid wijkt. Weldra hoop ik U mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Ont houdt de naam Foster's Rugpijn Nieren Pil len, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat U niets anders in Uw handen stoppen. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlas markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of t 10.voor zes doozen. Korte Delft 8. Groote sorteering VAN

de Faam | 1909 | | pagina 1