is voor BRIEVEN UIT AMERIKA. BRANDSTOFFEN. Handelsadresboekjan Middelburg. Café DE EENDRACHT. Extra Koopjes A. GEENSEN, met een goedkoopei Badthermometers. Gedurende de Kermis, CAFÉ-CHANTANT. LEVERING BEN HUR. A. GABRIELSE. OpJteis DE JONG Co. 1. D. LITTOOIJ Az„ Grootste pnblieitelt hier ter stede Grootste pnblieitelt. GEVONDEN VOORWERPEN. ie-i DINSDAG 3 ADGUSTDS 1909, Openbaar Aanbesteden: Gedurende de Kermis in Parasols en Wandelstokken, welke voor ongeloofbare lage prijzen worden opgeruimd. Nieuwe zendingen Paraplnies in alle modellen en prijzen zoo jnist ontvangen. Kom en zie bü Zinken Zit- en Kinderbadknipen. Dadknipen, Dadzeepbakjes. Gnmmi-Matten om 't glijden in Emaille Dadkuipen te voor komen. 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Wapen van Zeeland. H. P. RODA. No. 43. Woensdag 38 Juli 1909. Dertiende jaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. 8panjaa rd straat Prijs der Advertentiên van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentiëia. de leveringen van ongeveer 7000 K.G. Rhnrkolen, 30,000 K.G. Steenkolen, 200 H.L. Gokes, 2000 stuks lange Turven, 3000 Vuur' makers, 400 Takkebossen, of zoo' veel meer of minder als zal blijken noodig te zijn gedurende bet tijd vak van 1 October 1909 tot en met 30 September 1910 ten behoeve van het garnizoen te Middelburg. LEWIS WALLACE. In keurigen Prachtband prijs f 1,40. Onder Directie L. B0NEFANG, Rotterdam. Geele of Groene Zeep Entreé Vrij, MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Roomsch Katholiek vragenboekje, bruin lederen portemonaie. b. Bjj ingezetenen: knop van een parapluie, Dalman, Dam Z. Z.dameshandsehoen, Vreke, Veersehe Singel S 56a; doublé broche met 3 koraaltjes, Varel, Nieuwstraat H 33 twee zil veren doekspelden met ketting, Dampoort T 103; een jongensjas, W. Hildernisse, L. Gist- straat F 174zilveren broche, W. Roose, Schoorsteenvegerssingel Q 79. 'i De neurasthenie is wel degelijk een verval ling, een verzwakking van het zenuwstelsel, die tot onmiddelyk gevolg heeft een vermindering van de levenswerkzaamheid van alle organen. Het verloop en de verschijnselen van deze ziekte verschillen dikwerf. Bij dezen is het spierstel sel meer in het bijzonder aangetast. Daaruit komt voort een algemeene bezwaring met een voortdurend gevoel van afmatting, een zwaren gang, verstijving der ledematen, weerzin voor alle lichamelijke oefening. Bij genen zijn het de hersenen die gedrukt zijn en dan heeft men te doen met hersen-neurasthenie waarmee ver lies van het herinneringsvermogen, verstands' vermoeidheid, langzaam en moeielijk begrip, gebrek aan wilskracht, duistere gedachten, zwaarmoedigheid en droefgeestigheid gepaard gaan. De oorzaken der neurasthenie zijn velen: over matige arbeid, buitensporig leven, sterke ont roeringen, zedelijke schokken, en al wat het zenuwstelsel van streek kan brengen. De neu rasthenie kan ook voortkomen uit koorts, uit maaglijden, uit bloedarmoede. By de vrouw komt zij dikwerf tegelijk met de leeftijdswis seling en met onregelmatigheid der stonden voor. Het middel dat altijd uitmuntende resultaten tegen de neurasthenie gegeven heeft, is de her steller van het bloed, de versterker der zenu wen, de Pink Pillen. Deze pillen versterken het zenuwstelsel op snelle en blijvende wijze en zy geven tegelijkertijd aan het organisme de verloren krachten terug. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit wieier en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Den llden Maart van dit jaar werd de vierde tunnel onder de Hudson geopend, die New- York verbindt met New Jersey. De opening der tunnels beteekent ietsdat de Metropolis veel vlugger en veel gemakkelijker te berei ken is dan ooit het geval geweest isdat het verouderde veer-systeem, 't welk zoolang de bevolking van New-York belemmerd heeft om de stadsmuren te ontvluchten en meer van het natuurschoon te genieten, weldra zal uitgediend hebben. Ze getuigen van de groote overwin ningen, die de moderne ingenieurs op de grootste moeilijkheden hebben behaald. By'na dertig jaar geleden begon Mr. Haskin de constructie van een tunnel voor treinen. Hij was de man, die het grootste aandeel had gehad in het bouwen van de Union Pacific spoorweg, die de Atlantische met den Stillen Oceaan verbond, en het geheele Amerikaansche vasteland doorsneed. Het omgorden van 't con tinent met ijzeren rails bleek kinderspel te zijn in vergelijking met den aanleg van een tunnel onder de Hudson. Hij moest het in 1882 op geven. Daarna beproefde een Engelsehe maat schappij het in 1890ook deze zag geen succes. Hierna kwam Mr. Mc. Adoo op het tooneel, die het tweemaal verlaten werk opnam en het tot een goed einde bracht. Nu vijf jaar gele den werd de eerste tunnel voltooid. Deze was de baanbreker. De constructie-problemen waren vereenvoudigd en de ingenieurs konden de methoden volgen, die effectief gebleken waren. De grootste moeilijkheid was de sljjkerige bodem der Hudsondeze bood geen soliede fundeering aan voor den tunnel. Het duurde lang voor men dit kon oplossen. Men bevond ten slotte, dat er op den rotsbodem een struc tuur van palen en balken moest worden aan gebracht, om den tunnel vastheid in het slijk te geven. In allen gevalle men is geslaagd ten koste van verscheidene menschenlevens wel is waar. Het doel is bereikt. New-York is gebouwd op het Manhattan en daardoor geheel ingesloten door water. Het zuidelijk deel van het eiland is het district waar zich handel en nijverheid gevestigd heb ben. De bevolking werd genoodzaakt zich neer te zetten op het noordelijk deel van Manhattan en de voorsteden. Spoorwegen, tramlijnen en veerbooten kwamen nu te staan voor het vraag stuk, hoe de duizenden des morgens naar en des avonds van het zakendoende district te vervoeren. Dit heeft menig New-Yorker gedu rende eenige tientallen jaren trachten op te lossen en niettegenstaande alle verbeteringen is men nog niet voldaan. De eerste middelen van communicatie met het andere deel der wereld vormden de ferries. Daarna kwam in 1883 de Brooklyn brug, het grootste meesterstuk in bruggenbouw tot op 'dien tyd. Dat was voor verscheidene jaren vol doende, doch toen er boom" kwam van Brook lyn in de andere voorsteden, bleek de menigte te groot te zijn voor één brug. Vyf jaar gele den bouwde men de Williamsbrug. Weldra zal de Rackwell's Islandbrug voor 't verkeer geopend worden en het wordt verwacht, dat de Manhattanbrug binnen twee jaar klaar kan zijn. Onder de Hudsonrivier en de Eastriver samen zijn in het geheel veertien tunnels klaar of bijna klaar. Hiermee denkt men de menigte te kunnen beheerschen in de drukke uren Wie weet of men na eenigen tijd al weer niet naar andere middelen moet omzien, daar de voorsteden zich nog steeds uitbreiden. Zal er nooit een einde komen aan de uitbreiding der groote steden Hier en daar zijn teekenen waarneembaar, dat het hoogste punt bereikt kan worden. In Londen b.v. ziet men reeds achteruitgang in 't zielental en vooruitgang van het pauperisme. New-York vertoont nog steeds vooruitgang in alles. Tot hoelang? Als een staaltje van den omvang van't ver voer van menschen uit en naar het handels district diene, dat de ondergrondsche spoor wegen dagelijks 600000 menschen vervoeren Zooals den raeesten onzer lezers wel bekend zal zijn, moeten alle kerkgenootschappen ge heel onderhouden worden door de leden. Alles moet komen van vrye giften. Als men de vele keurig onderhouden kerkgebouwen ziet in een plaats als Paterson, moet men wel tot de ge volgtrekking komen, dat de kerkgangers milde gevers zyn. Inderdaad, de leden der ver schillende gezindten hebben veel voor hun geloof over. Om een paar voorbeelden te noe men Op Paaschmorgen werd in de St. Paul's kerk een bedrag van 5000 dollars gecollecteerd, in een andere kerk werd 2000 en in een derde 1200 dollar ontvangen. Op zulke dagen schjjnt de geest van mildheid in de lucht te zijn en in alle kerken werd veel geofferd. De leiders hadden overal getracht de dien sten aantrekkelijk te makeneerste klas kerk zangers lieten zich hoorenstukken der groote meesters werden uitgevoerd door de koren. De altaren waren versierd met de eerstelingen der lente. De kerken waren vol. Natuurlijk gaan onze Hollacdsche gemeen ten niet in alles de Amerikaansche kerken navolgen. De eersten trachten zich te houden aan de oud-vaderlandsche, beproefde, Bijbelsche methodeze gelooven niet, dat de predicatie meer vrucht zal dragen naarmate er meer bloe men en planten ter versiering zyn aangebracht. Onze Hollanders zyn over het geheel te nuch ter, om zich door versieringen, etc. van de leer des Bybels te laten aftrekken, De mildheid in het geven moet men echter te allen tyde by de Amerikanen bewonderen. De Y. M. C. A. (Christelijke Jonge Mannen Associatie) doet in de groote Republiek groote dingen. Óveral richt deze vereeniging gebou wen op, waar de jonge mannen hun vrijen tijd kunnen slijten. Leeszalen, gymnastieklokalen, zwemvijvers, badkamers, vergaderzalen waar zoo nu en dan sprekers over een of ander onder werp van den dag een rede houden, schoollo kalen, waar gelegenheid is om alle nuttige kundigheden van lezen en schrijven of tot boekhouden en telegraphic toe, op te doen. Wel beweren sommigen, dat de Bond hier en daar te ver gaat en zich te veel toelegt op de bevordering van vaardigheid in allerlei spelen toch gelooven we, dat de Bond onder het kraehtige bestuur van wakkere zakenlui prach tig werkt en een goede invloed uitoefent op ontwikkeling van het jonge Amerika. De za len der Y. M. C. A. in elke stad van eenige beteekenis zyn elke avond geopend, zoodat de jonge man niet behoeft te gaan naar plaatsen, die minder aanbevelenswaardig zyn. In Jacksonville, Florida, hebben eenige in vloedrijke burgers een campagne geopend om een bondsgebouw te krijgenin korten tijd hadden ze 80000 dollar bijeen, alles vrijwillige giften. In Savannah, Georgia, is men in staat zulk een gebouw te openen dat 200.000 dollar gekost heeft, zonder eenige schuld. In Nash ville, Yennessee, kreeg men in zestien dagen 203000 dollar bijeen, waartoe alle zakenmen- schen het hunne hadden bijgedragen. Getuigen deze feiten niet van een wondere vrijgevigheid Bewijs genoeg, dat het werk der Y. M. C. A. op hooge waarde wordt geschat door de Amerikaansche burgers. In het oude vaderland worden zoo nu en dan wonderklokken gemaakt. Amerika wordt een gevaarlijke mededinger. In een stadje in Ohio woont een lamme man, die een geheel eenige klok gemaakt heeft en voor een goede som verkocht aan 't Hotel St. Regis te New- York. Hier volgt een beschrijving van de won- derklok. Ze is twaalf voet vier duim hoog, vier voet vier duim breed en negen en twintig duim diep. De groote wijzerplaat geeft den standaard- tijd, terwyl vlak onder een plaat is aangebracht, die de maansveranderingen aangeeft, te zamen met de weersvoorspellingen van 't Gouverne ment een etmaal te voren. De schepen der Amerikaansche oorlogsvloot ziet men passeeren achter een glas. De geschie denis van Jezus is uitgebeeld van de geboorte tot de hemelvaart door prentjes, door den ma ker zelf geteekend. Een interessante eigenaardigheid der klok is de Niagara-Vallen, met werkelijk water, waarvan de kleur telkens schijnt te veranderen. Hieronder bevindt zich een eleetrisehe fontein en een eereboog, die een schoon effect maken. Vóór de wijzerplaat verschijnen vlaggen, die het soort van weer aanduiden, dat na een et maal verwacht wordt. De weersrapporten wor den bewerkstelligd door een thermometer, een barometer, een hydrometer, een spiritus water pas en een eompas, aangebracht op de voor zijde der klok. Die voorzijde wordt verlicht door vijftig kleine eleetrisehe lichten, waarvan vijf en dertig ron dom de Niagara Vallen zy-1 geplaatst. De ge schiedenis der Vereenigde Staten van de lan ding van Columbus tot heden wordt verteld door zes en negentig prentjes op een lint van 108 voet lengte, dat bewogen wordt door elee- triciteit. Als de klok het volle uur slaat, komen de figuren van Uncle Sam en de Godin der Vrijheid uit een eleetrisehe lift aan den eenen kant, gaan een trap neer, wandelen rondom de basis der Vallen en van de fontein naar de andere zijde, waar ze een andere trap beklim men en een lift binnengaan. Eén minuut na het uur verschijnen de vijf tig lichten en een verborgen muziek-instrument vergast de hoorders op waarlijk goede muziek Elk half uur luidt een bel en de muziek speelt weer. Op bepaalde tijden verschijnen prenten op de wijzerplaat, die verschillende historische feiten weergeven. Aan de achterzijde is het Gebed des Heeren, ingelegd met 312 stukjes hout. Ook komen hier de afbeeldingen voor van Amerikaansche dichters, musici, en van alle presidenten. Al deze portretten zijn in beweging en hebben een snelheid van 25 voet per minuut. De por tretten van Lincoln, Garfield en Me. Kinley, de presidenten gevallen door sluipmoord, zijn in 't bijzonder bedacht. Op het uur van hun dood verschijnt er een licht op de wijzerplaat, terwyl een phonograaf hun dood aankondigt Bovendien zyn op de voorzijde stukjes hout aangebracht, die ieder in een verschillenden staat zijn gegroeid. Het nam den maker drie jaar, vóór hy die stukjes hout verzameld had. Het geheele mechaniek, dat de klok regelt, is in het voetstuk, heeft 640 voet eleetrisehe draad en 412 eleetrisehe verbindingen. De stroom wordt verkregen uit een gewone batterij. Het is zeker een wonderlijke klok. Paterson. H. J. B. Het grootste gevaar voor vrouwen. Iemand uit Middelburg vertelt het verhaal van haar ziekte en genezing. Mejuffrouw C. Yermeule, Leerlooierssiügel 292 te Middelburg, meldt ons: Vijfjaren lang ben ik het slachtoffer geweest van een ziekte der nieren. Myn medische raadgever zeide my, dat ik een losse nier had en ik had hierdoor onophoudelijk een hevige pijn in den rug en lendenen, terwyl ik aangedaan was met hoofd pijn en een afgemat, vermoeid gevoel door het geheele lichaam. Ik sliep slecht en droomde veelmijn eetlust werd met den dag minder. De urine kwam steeds ongeregeld en veroor zaakte my veel pijn zy was steeds vuil, don kerrood en liet veel bezinksel na. Nooit heb ik baat gevonden by al de voorgeschreven ge neesmiddelen, totdat ik ten slotte kennis maakte met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ofschoon ik daar in het begin niet aan geloofde, moet ik nu toch eerlijk verklaren dat ik reeds in een paar dagen de goede werking hiervan kon ge voelen en thans nadat ik drie weken geregeld met het gebruik ben doorgegaan, heeft er een groote verandering in mijn toestand plaats ge grepen. Ik ben veel sterker en opgewekter en van de pijn kan ik niets meer bespeuren, om echter een algeheele genezing te bewerkstelli gen, zal ik nog eenigen tjjd met Uw medicijn verder gaan en wanneer ik ooit iemand ont moet, die mocht lijden zooals ik voorheen, dan zal ik hem gaarne met de goede eigenschappen van Uw pillen bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doo zen, waarop de naam van het geneesmiddel vol uit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gy zult de goede hebben. Zy zyn te Middel burg verkrijgbaar by den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGKRLIJRJK STAND VAN MIDDELBURG. Van 2026 Juli. ONDERTROUWD: L. C. L. W. Sloth Blaauboer, jm. 24 j. met H. Beyerman, jd. 20 j. J. H. Wattez, jm. 27 j. met N. van der Snel, jd. 24 j. J. A. Mulder, jm. 21 j. met J. H. G. Hoekstra, jd. 18 j. W. J. de Schipper, jm. 23 j. met M. de Jonge, jd. 25 j. P. de Groote, jm. 33 j. met A. Brakman jd. 28 j. GETROUWD H. Aalbers, jm. 31 j. metS. van Loo, jd. 25 j- A. P. Geelhoed, wedr. 52 j. met A. S. Dommisse, gesch. 49 j. BEVALLENJ. J. Reynhout, geb. Reyn- hout, d. J. F. Remmer, geb. Stukart, z. L. Marys, geb. Matthysse, z. W. H. Spapé, geb. Straek, d. OVERLE OENJ. P. Meurs, z. 8 m. 0. de Winter, vrouw van C. Vermeule, 42 j. L. Gernler, man van C. Brouwer, 82 j. M. A. Flipse, vrouw van J. Botting, 59 j. VAN De Majoor Garnizoenscommandant te Middel burg zal op des namiddags te 13 nren, te zynen bureele, Korte Noordstraat E no. 18, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het De steenkolen moeten bestaan uit een meng sel van vette en magere steenkolen. De voor waarden van levering van 7 Juli 1896 VI afd. No. 72 met de daarin gebrachte wijzigingen zijn tegen den pry's van vijftien cent (f 0,15) per exemplaar verkrijgbaar by de firma De Gebroeders van Cleef te 's Gravenhage. Nadere inlichtingen nopens de levering kunnen bij den aanbesteder worden ingewonnen. De Majoor voornoemd, VAN WIERINGHEN BORSKI. Verschenen en verkrijgbaar bij de Firma GEBRs HILDERNISSE de 10de druk van Een verhaal uit den tijd van Jezus' omwandeling op aarde DCOE Met 4 nieuwe platen. De verzonden inteekenbiljetten zullen spoe dig door den ondergeteekende zelf worden opgehaaldmen gelieve ze ingevuld gereed te leggen. P. A. JANSSEN. I Gafé-Chantant. Aanbevelend, Lange Noordstraat 129, over het Postkantoor. per 5 ons 8 cent, per kilo 15 cent. GLYCERINEZEEP per 5 ons 10 cent. TIMMERMANS, Noordstraat. AANBEVELEND, KORTE DEFT F 22. Aanbevelend,

de Faam | 1909 | | pagina 1