Aao de Mosders, voor bare Dochters BRIEVEN UIT AMERIKA. Anti-Vliegenplaag. A. D. L1TT00IJ Az., C. A. SCHULTE Co. Grootste publleiteil hier ter stede 1 3750 ex. word en wekelijks met zorg versprei d. Grootste pnblieitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. BEN HUR. Drogisterij „Het Roode Krols". Mo. 41. Woensdagen Juli 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaar'dstraa t. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. a. Oorbelletje van een dubbeltjesnoer roode koralen. b. Bij ingezetenen zilveren schakelarmband, Lievense, Schuifelstraatzilveren bedelstukje (taschje) Yreke, Eigenhaardstraateen scheer mes, H. Roufaert, Lombardstraatfietspomp en een huissleutel, Sohier, Heerengracht M 31 kinderportemonnaie, L Lindenberg, Nieuwe Oosterstraat N 77wit wollen kinderdoekje, Pieterse, Kapoenstraat A 17zilveren broche, L. Davidse, Tramsingel C 126; geel hondje, K. Simons, Lange Geere K 373witte zak, inh. zakdoek, poppetje, portemonnaie en eenige kaartjes, M. Sturm, Oude Yeerscheweg T 126. Advertentiën. LEWIS WALLACE. In keurigen Prachtband prijs f 1,40. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UJITGE VER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen Tegen den leeftjjd van vijftien jaren verma geren de jonge meisjes dikwijls. De mooie kleur der wangen, de schittering der oogen, het rood der lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij worden zor geloos en prikkelbaarzyj lijden aan schele hoofdpijnen, zij hebben kringen om de oogen en zijn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verandering? Wat kan mijn dochter weer gezond maken Dat zjjn de vragen die zich aan den gepijnigden geest van de moeder voor doen. Die verandering wordt veroorzaakt door de armoede van het bloed, en indien niet spoe dig een krachtig middel wordt aangewend, dan doet zich weldra de tering voor. Daarom be hoeft men toch nog niet te wanhopen. Het ge val is zeker erg, maar het is niet zonder mid del, want de Pink Pillen genezen jaarlijks dui zenden en duizenden gevallen van bloedarmoede. De bewijzen van de krachtdadigheid der Pink Pillen bestaan zonder tal. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bfi Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. De tijd dat men zal kunnen spreken van de Vereenigde Staten van Europa schijnt nog niet te liggen in de naaste toekomst. De oor- logsluchten willen maar niet overdrijvenwel laat een uitbarsting op zich wachten, doch de zon des vredes kan niet ongestoord doorschij nen. Telkens weer doemen nieuwe donderkop pen op aan den horizon, en houden de wereld in een zekere spanning over wat ze brengen zullen. De Balkanquaestie is onuitputtelijk in het aannemen van nieuwe gestaltendoch im mer hebben ze iets dreigends. Oorlog zit in de lucht hoelang het daar zal blijven hangen weet niemand. Te allen tijde kan een uitbar sting komen en daarom moeten de legers en de vloten immer gereed zjjn om handelend op te treden. Een zenuwachtige toestand voor een volk altijd in volle wapenrusting te moeten zijn om den oorlogsgevaren het hoofd te bieden. Vooral als men reden heeft bevreesd te zijn, dat onze wapenen niet opgewassen zullen blijken tegen die des tegenstanders. .Indien ge den vrede wilt, bereidt u ten oorlog." De een of andere groote man heeft dit uitgesproken in de overtuiging dat elke natie haar legers en vloten moet hebben om den vijand zoodanig ontzag in te boezemen, dat deze van vijandelijkheden afziet. De militairisten in alle landen houden er van bovenstaand motto aan te halen. Dus: .Bereid u ten oorlog in vrede", om voortdurend vrede te genieten. Zoo krijgen we een toestand van gewapenden vrede, dien inzonderheid de Europeesche volkeren mo gen genieten, voor zooverre deze genietbaar is. De algemeene toepassing van den grondregel der militairisten verarmt intusschen de natiën, evenzeer als een oorlog doen zou, en brengt ze langzaam maar zeker tot den staat van bank roet. Arm Engeland dat tevergeefs zich in spant om haar vloot op de twee natiën-standaard te houden. De Duitsche regeering werkt rus teloos voort aan vloot en leger om voor eigen belangen te kunnen zorgen. Wanneer zullen de natiën als zusters van 't zelfde huis samen wonen in vrede met niets dan vrede in 't ver schiet Laten we eens luisteren naar de ontboezeming van een Engelschman, Mr. Birrell M. P., over dit onderwerp in verband met de reusachtige uitbreiding der bewapening van Duitschland en het feit dat een natie zoo vredelievend als de Vereenigde Staten denzelfden weg gaat be wandelen. „Toen ik nog jong was gaf Amerika het voorbeeld van een ongewapende natie, doch de verwachting dat ze hiermee voort zou gaan is beschaamd geworden. Mr. Taft's speech over het vraagstuk der bewapening van de Ver eenigde Staten heeft duidelijk genoeg den te volgen weg aangegeven. Aan de beste verwach ting der humaniteit is de bodem ingeslagen het bljjkt dat ze zelfs in Amerika zich in de gelederen der gewapenden geschaard hebben, en zich gaan voorzien van een groote vloot en een sterk leger. Het is bedroevend dat onze hoop zoo in rook is opgegaan en dat we nu te doen hebben met de Unie als een ten volle uitgeruste militaire natie. Waar we mogen gaan, 'tis overal bewape ning, bewapening We zijn verlaagd tot een natie die angstvallig moet uitkijken wat ge daan wordt door mogelijke vijanden des lands in absolute zelfverdediging, zonder 't verlangen om ons grondgebied in 't minst te vergrooten, zijn we gedwongen onze stranden te beveiligen door de uitgave van een enorm en telkens grooter wordend bedrag aan geld. Het is vol doende om engelen te doen weenenen toch kan iemand, die zich verantwoordelijk gevoelt voor zijn land, niet anders doen dan het noo- dige geld bijeen brengen voor de veiligheid des lands. Ik kan geen ander geneesmiddel voor dezen vreeselijken toestand zien dan ver broedering der natiën. Verbroedering is de eenige weg waarbij d0 bewapening verminderd kan worden. Is het noodig om meer te argumenteeren over dit vreeselyke spel der volkeren, dezen gewapenden en nog steeds wapenenden vrede, die bijna even drukkend is als oorlog? De dwaasheid van het hedendaagsche militairisme kan niet genoeg bespottelijk gemaakt worden. Of is het geen dwaasheid dat de landen zich uitputten om te kunnen voorzien in de mili taire onkosten Allen klagen en rusten onder de lasten en toch gaan allen voort met het aanschaffen van grooter schepen en beter ka nonnen Is het einde te voorzien Engeland bouwt zijn Dreadnoughts, doch Duitschland komt met zijn Invincibles. Ook Amerika vraagt elk jaar meer voor be wapening. Met het oog op het „gele gevaar" moeten er twee vloten onderhouden worden, één in den Atlantischen en één in den Stillen Oceaan. Het gele gevaar is inderdaad groot, indien de Staten hebben te vertrouwen op den gemalieden vuist. Waarom niet de zending van oorlogsschepen te vervangen door het zenden van vredebrengers: onderwijzers, schrijvers, drukkers, bankierseen honderdtal van zulk soort vertegenwoordigers zou minder kosten voor honderd jaar dan één enkel oorlogsschip. Dr. Jefferson zegt„Een natie die kanonnen koopt van 70000 dollar per stuk, terwijl de sloppen der groote steden rotten, en millioenen menschelijke wezens worstelen om brood, zal zekerlijk achterhaald worden door den godde- lijken toorn die Babyion vernietigde en Rome neerstortte van een troon die als eeuwig werd beschouwd." Dezelfde schrijver doet een beroep cp het gezonde verstand der Amerikaansche leiders „Zal Amerika een leider worden? We zijn nu slechts volgers. Hoe vernederend te moeten volgen op de hielen van Engeland in de vloot- processie, altijd gekweld door de vrees dat we achter Duitschland zullen geraken 1 Waarom niet een weg gekozen, waarop het mogelijk is de eerste te wezen? Waarom niet de voorste te zijn in de rfi der naties die zich willen richten naar het licht Dit is Amerika's kans. Zal dit land, door een moedig voorbeeld te geven, den groei der bewapeningen door de gansche we reld heen kunnen tegenhouden? De natie die dit doet kan zeker zijn van een onverganke- ljjken roem." Waarschijnlijk gaan we in de goede richting nu de competitie in bewapening voor alle na tiën bijna niet meer is te dragen. De Amerikaansche samenleving verbetert er op. De nationale karaktertrek, het bluffen, be gint minder op te vallen aan den buitenland- sehen reiziger. De Amerikaan heeft klaarblij kelijk iets overgenomen van de bescheidenheid der andere nationaliteiten, 't Is prijzenswaar dig Als handel en nijverheid minder fleurig zijn leert men bescheidenheid. Twee jaar gele den ging Mr. A. een pleiziertochtje naar Ne derland doen, hjj had een welvoorzienen buidel en kon den nyveren Friezen toonen hoe een Amerikaan geld kon verteren. Hij vertelde won derlijke dingen van zich en het andere wereld deel. Toen hij in den herfst terugkwam bleek zjjn winkel niet meer winstgevend te zijn. De fabrikant, voor wien hy placht te werken, kon hem niet employeeren en nu is hij grondwerker in een stad in de Midden-West voor 1.50 dol lar per dag zoolang het duurt. Tegenspoeden leeren bescheidenheid en deze past allen men- schen. De spreekwoordelijke ruwheid en gebrek aan manieren heeft plaats gemaakt voor beleefdheid en hoffelijkheid. De jonge man, die zjjn hoed afneemt bjj 't binnentreden van een kantoor, wordt niet meer uitgelachen, en hjj, die zijn hoed afneemt om dames te groeten wordt ge duld als iemand met Europeesche manieren. In Washington gaat de hoffelijkheid reeds zoo ver, dat de stad begint te lijken op de residen tie van een koning met zijn hofhouding, zoo dat een paar grappenmakers zich genoodzaakt zagen te vragen of het niet hoog tijd was, om weer eens een president te kiezen uit het verre Westen, die zich in den eenvoud van het set- tlers-leven thuis gevoelde. Niettegenstaande de huidige onthullingen van graft en omkooping, is er toch overvloed van bewijs, dat onze (de Amerikaansche) voor vaderen dat spel vlijtiger speelden dan wy. (La ten we even opmerken, dat bovenstaande be weringen afkomstig zyn van Mr. Brooks, een Amerikaan, die een studie van zyn land ge maakt heeft.) Indien dit waar is, dan moeten de oude Amerikanen onbegrijpelijk slim geweest zyn in het zich toeëigenen van publieke gel den. De idee „een publieke betrekking is een publiek vertrouwen" mag eenigen grond ge wonnen hebben, toch zyn er te veel politici en staatsambtenaren, die zulk een plaats wenschen alleen om zich te warmen. Enkele der slechts- betaalde posten zyn de meest gewenschte, om dat ze meer kans bieden voor het verkrijgen van een aandeel in de „spoils." Onze zucht om den bestaanden wetten te gehoorzamen is nog verre van ontwikkeld. De Amerikaan gevoelt nog te veel van den vrijen landbewoner, van den settler, in zich, om zich gedwee aan de wetten te onderwerpen. De ry- ken der natie zyn onuitputtelijk om op aller lei wijzen de wetten te ontduiken. De mazen der 'wetten schijnen immer groot genoeg te zyn om hen door te laten, en straffeloos bovendien. De trusts ondervinden weinig last van de anti- trust-laws. De boeten, door de veroordeelde trusts te betalen, kunnen niet geind worden. De belastingen der groote maatschappijen ko men met de grootste moeite of in 't geheel niet in. De Jennessee en Kentucby nachtrijders ne men de wet in eigen handen en beheerschen voor eenige maanden een geheele staat, waar brandstichting en moord hunne gangen ken merkt. Kinderroovers doen hier en daar hun werk, en de Black-hand mannen roeren zich nog steeds in de groote steden en omliggende plaatsen. En in Texas hebben ze nog eens weer een neger verbrand. De pers vertelt ons, dat een duizendtal wilden het stond aan te zien hoe de vlammen zich wierpen over den ongelukkige, die zyn leven moest geven om voor Texas een feestdhg te maken. Het is wonderlijk, vreemd, bijna onmogelijk te gelooven. Het is Texas, het is de twintigste eeuw, en het is een vergade ring van personen die zich zeer gevleid gevoelen als.ze met het woord „beschaafd* beschreven worden. En zy verbranden een menschelyk wezen. Een duizend personen, deels vrouwen en kinderen, sloegen het schouwspel gade, verza digden hun dierlijke instincten, hun barbaar- schen haatze smaakten genoegen by een too- neel, waarbij d0 wilde Indiaan zich gesticht kon gevoelen. Hoe ontmoedigend is het 1 Hoe hopeloos is het te denken dat wij in hetzelfde land met zulke menschen wonen, te denken wat God verhoede dat we zelfs zulke menschen ron dom ons kunnen hebben. En toch wy wy, armen hypocrieten zyn zoo goed om met afschuw neer te zien op dat buitenlandsche „schuim" als de Russen en de Turken, en te bejammeren de wandaden en wanorde die som tijds hunne landen kenmerken. We behoorden ons gelaat in schaamte te verbergen. We heb ben van geen Russen gehoord die iemand ver brandden. We hebben van geen Turk gehoord, die zoover dwaalde van genade en barmhartig heid om zulk een daad te doen. Texas, TexasZal niemand gestraft worden voor deze misdaad tegen beschaving en huma niteit Paterson. H. J. B. Slapelooze nachten. Een inwoner van Roosendaal geeft onderstaand een geneesmiddel aan dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. De heer M. C. Engelen, Café Groenhuis te Roosendaal, meldt onsGedurende het laatste anderhalf jaar heb ik zeer veel last gehad van een huidziekte. Hoofdzakelijk openbaarde zich deze ziekte op myn armen en beenen en wan neer ik den geheelen dag buiten had gewerkt en 's avonds tot rust kwam, dan waren de jeu kingen niet te verdragen en mijn ly'den was in één woord, verschrikkelijk. Het kwam wel voor dat ik geen twee uur op een nacht sliep, zooveel had ik van deze kwaal te verduren. Alle middelen tegen dit euvel aangewend, waren vruchteloos en ten einde raad wilde ik Foster's Zalf eens aanwenden. Hoe verheugd ben ik, nu ik na een paar doosjes van deze zalf te hebben toegepast, geheel van myn lyden verlost ben. Ik gevoel my dan ook verplicht de won derlijke werking van deze zalf alom bekend te maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Zie toe dat men u de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort die de heer Engelen gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 612 Juli. ONDERTROUWD: H. C. J. Kieboom, jm. 20 j. met J. C. den Toonder, jd. 19 j. A. P. Geelhoed, wednr 52 j. met A. S. Dommisse, gesch. 49 j. H. Aalbers, jm. 31 j. met S. van Loo, jd. 25 j. GETROUWDW. A. den Hollander, jm. 24 j. met M. W. de Rijke, jd. 25 j. C. W. Wolf, jm. 19 j. met Simonse, jd. 21 j. BEVALLENS. Melse, geb. Gilde, d. J. G. van Overbeeke, geb. Hoogesteger, d. A. Basti- aanse, geb. Vader, z. J. Maas, geb. Mersie, z. P. Dorleyn, geb. De Klerk, z. C. J. P. la Bruyeère, geb. Vermeulen, d. J. W. Hansen, geb. Verhulst, d. OVERLEDENC. Nierse, man van C. Krijger, 70 j. J. B. Larsen, wed. van L. R. van Hilst, 78 j. P. J. Janssens, wednr. van M. van Reen, 62 j. I. Hooftman, ongeh. z. 67 j. Verschenen en verkrijgbaar by de Firma GEBRs HILDERNISSE de 10de druk van Een verhaal uit den tyd van Jezus' omwandeling op aarde DCOE Met 4 nieuwe platen.

de Faam | 1909 | | pagina 1