BRIEVEN UIT AMERIKA. t ZondagaYondconceit EEN NET BURGERHUIS, een nieuwe WoningmetTuin li Eiwitstaai Firn DE BLAECKE DE LH Een Bovenwoning te huur. Jongen! Jongen! Jongen! i. D. L1TT00U Az., SCHUTTERSHOF, Firma GEBRS HILDERNISSE, Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ei. worden wekelijks met zorg- verspreid. Grootste pub licitei GEVONDEN VOORWERPEN. In alle Huizen. TE KOOP: EEN HEELE R00DB0L EEN HALTE GOLDEN. Een paar natte of droge Wasschen li Tijdschriften en IHnstratiën, Het goedkoopste adres voor IS lanbOTolend, 1.1. (I BEUL, Sterke Konsen en Sokken. 387, C. W. SIERREGHT. Waschtobben, Waschborden en Keukentafels KIPPENVOER, CORN. VISSER, wry No. 37. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. 8 pan j aards tra a t. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. a. Geene. b. BJj ingezeteneneen duimstok, J. van Driest, Langeviele K 220een collier met zilver plaatje, F. de Wolf, Stationstraat P 44; arm band en mes met schede, E. de Roos, Arnebrug 2 toer zwarte koralen met slot, J. Lorier, Been houwerssingel een ceintuur, wed. Florisse, Markt; blauwe kinderschort, H. Yerhage, Vol- derijlaagte M 74azwarte fietspomp, Th. Yinke, Veerschesingel1 paar dames-handschoenen, A. Bodbijl, Klein Vlaanderen M 100. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. op 4 Juli. Aanvang Vk uur. Yoor ledenIngang Schuttersliofstraat. j Hierin circuleert geregeld het beste wat gegeven kan worden. Hen vrage de voorwaarden om lid te worden. Woensdag 33 Juni 1900. Dertiende Jaargang. MiDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. 1. Aan het Bureau van Politie alhier zjjn op werkdagen des namiddags van 7—9 uur de volgende voorwerpen te bekomen: Er zijn plaatsen waar de Pink Pillen zoovele genezingen hebben tot stand gebracht, dat men om zoo te zeggen er een in alle huizen vin den kan. Kaatsheuvel verkeert in dat geval en wij geven hier eenige getuigschriften uit die plaats afkomstig. Mme Heys (Cl. Tilburg). Mme Rijswijk (Cl. Delft) Mej. de Wed. Petronella van Rijswijk, geb. Van Rooij, wonende by den heer Netten, Groote straat tegenover de Kerk, schrijft ons„Ik heb heel langen tyd geleden aan zeer zware rheu- matische pijnen in de beenen en de gewrich ten. Ik heb vele geneesmiddelen gebruikt zon der zoo gelukkig te zijn mijne pijnen te zien verdwijnen of enkel maar verminderen. Ik geloofde dan ook veroordeeld te zjjn ze geheel my'n leven te houden. Toen ben ik, meer om mijn geweten gerust te stellen, dan uit over tuiging, de Pink Pillen gaan gebruiken, die mjj zeer waren aanbevolen. Juist die goede pillen hebben my van mijne pijnen verlost. Mijne genezing is duurzaam geweest, want nu al twee jaren laDg lijd ik niet meer, en dit ondanks myn vergevorderden leeftijd. Ik verheug my daarentegen in een goede ge zondheid." Mej. Cornelia van Luxemburg, geboren Van Berlekom, wonende te Kaatshevel, Gijsenburg, schrijft ons„Ik heb het voorrecht u mede te deelen, dat myn dochter Helena, die gedurende langen tyd geleden heeft aan maagpijn, hoofd pijnen, duizelingen en lendepijn, door de Pink Pillen volkomen genezen is." Mej. Maria Heys, geb. Hervoorts, oud 53 jaren, schrijft ons: „Vele jaren lang heb ik geleden aan bloedarmoede, zwakte en schele hoofdpijnen. Ik had geen eetlust en at zeer weinig. Op het oogenblik van myn kritieken leeftijd was myn toestand verergerd, maar toen heb ik de Pink Pillen genomen en ben vol komen hersteld. Sedert dien tyd ben ik voort durend gezond geweest." Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrygbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken by de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniesf, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. In onze correspondentie hebben we immer gepoogd de toestanden weer te geven, zooals ze in werkelijkheid zyn. Of het ons altijd even goed gelukt is, betwijfelen we. De directe om geving heeft meer dan eens eigenaardigheden, die den schrijver verleiden deze ook aan andere plaatsen toe te kennen. Het is de zucht tot ge neraliseeren die hem te vaak parten speelt. Schrijvende over Amerika moet men zich nader bepalen. Amerika is zulk een groot landwat waar is voor 't Oosten, is nog niet van toe passing op het Westen, en omgekeerd. De lezer moet hiermede terdege rekening houden. Zooals we reeds eerder schreven is de hoofd bron van bestaan in de Oostelijke Staten in dustrie en mijnbouw, in de westelijke staten en de Middel-west landbouw en veeteelt met hier en daar mijnbouw. De slechte tijden die doorleefd zijn, werden het meest gevoeld in het Oosten. De productie van de verschillende artikelen overtrof verre de consumptiede fa brikant kon geen markt vinden voor zyn waren, zoodat het te begrijpen is, dat de productie tot een gedeeltelijken stilstand kwam. De vroegere welvaart is nog niet herwonnen, niet tegenstaande Taft's verkiezing. Het dunkt ons, dat er ook geen enkele grond aangevoerd kan worden dat men de toestanden van twee jaar geleden nu weer redelijkerwijze kan verwach ten. Maatschappelijke kwalen genezen nooit zoo plotseling. Ze eischen tijd om geheel te verdwijnen. De arbeidsmarkt voor de industrie was overvoerd. Een deel van 't surplus gaat zich toeleggen op het zoeken van andere be staansmiddelen, vooral landbouw en veeteelt hebben velen tot zich getrokken, omdat deze bronnen van bestaan volstrekt niets van de slechte tyden gevoeld hadden. Of ze nog aan de beurt zullen komen We gelooven het niet. De vraag naar werkkrachten in het boe renbedrijf komt met elk voorjaar weer terug daar kan elk gezin een ruim bestaan verkrij gen met hard werken. Ryk worden moet niet de leuze zyneen bestaan verwerven. Amerika vloeit op geen enkele plaats van melk en honigzonder hard werken krijgt men 't hier evenmin als in 't oude vaderland. Dit blyft echter waarde werkman ziet zyn arbeid hier beter beloond op alle gebied. Hy kan zich hier gemakkelijker een menschwaardig bestaan ver zekeren dan m de oude wereld. Men behoeft zich niet te laten afschrikken door het geschrijf van een ander in een der groote steden die te veel beïnvloed wordt door de ellende ron dom hem en niet te laten verlokken door den bluf van een Westerschen boer die zyn schil derij met al te sehoone kleuren schildert. In politieke kringen gelooft men, dat de terugkeer van de oude welvaart in de handels- en industrieele distrieten afhangt van de her ziening van het tarief. De nieuwe administratie heeft dat onderwerp dadelyk ter hand geno men, en het betreffende wetsontwerp is reeds ingediend. Daar de hoogere invoerrechten ge toond hebben het trustwezen in de hand te wer ken, was de publieke wensch om het tarief lager te maken, vooral op de lievelingsarti kelen der trusts. In het wetsontwerp is aan dezen wensch tegemoetgekomeneenige arti kelen in algemeen gebruik zyn op de vrye lyst geplaatst, en om te toonen dat de arme man toch iets moet bijdragen heeft men de belasting op thee verhoogd. Het land is tevreden over het werk verricht door het committé der voorstellers. Deze man nen hebben een goede bres geschoten in den muur van 't hooge tarief. Doch neen zoover is het nog niet; het geschut is zóó geplaatst, dat er een bres ingeschoten zal worden in dien de wetgeving niet besluit een andere richting aan de schoten te geven. Het wets ontwerp is conform met de beloften der Re publikeinen by de stembus van verleden herfst. De indiening van het wetsontwerp is de eerste zet op het politieke en finantieele schaak bord. Deze eerste zet is vaker gedaan en men behoeft geen profeet te zyn om te voorspellen, dat de wet, die per slot van rekening door den president onderteekend zal worden, onbegrijpe lijk weinig van het karakter van het oorspron kelijk ontwerp zal hebben overgehouden. Na tuurlijk zyn de ontwerpers niet aansprakelijk voor de wijzigingen die de wetgevende licha men zullen aanbrengen. Nu beginnen de aanschouwelijke lessen ten bate der senators en volksvertegenwoordigers. De onderwijzers zyn de verschillende industriën die meenen stiefmoederlijk bedeeld te zyn in het ontwerp. Daar de staaltrust het hardst ge troffen wordt door de voorgestelde verlaging der invoerrechten, is het niet meer dan billijk dat deze de eerste les aan het Congres zou geven. Het karakter dezer les wordt aangeduid door de aankondigingen der dagbladen dat de staalcorporatie der Vereenigde Staten de loo- nen harer werklieden binnenkort zal verlagen. De verlaging zal 20 pCt. bedragen en ongeveer 240.000 man treffen. Ze moet gemaakt worden, omdat de nieuwe tariefwet de hooge protectie, tot nu toe genoten, voorstelt te redueeeren. Mr. Schwab, de staalkoning, heeft reeds een officieels proclamatie uitgevaardigd dat, indien geen veranderingen worden aangebracht, de nieuwe voorwaarden loonsverlaging mee zul len brengen. Geïnspireerde beweringen worden gedrukt in de bladen der trusts dat de werk lieden in de staalindustrie met angst de minste verandering in de bestaande staaltarieven te gemoet zien. Het is een oud spel, in het verleden menig maal beproefd en het heeft telkens prachtig gewerkt. Ook nu zal het zyn gewenschte uit werking hebben. Laat ons afwachten en zien hoeveel of hoe weinig de verlaging der staal tarieven beloopt als het ontwerp tot wet wordt verheven. Een soortgelijk spelletje zal gespeeld worden door eiken tak van nijverheid die min of meer gedrukt zou worden door de voorgestelde ver anderingen in het tarief. Allen hebben niet denzelfden invloed als de staaltrust heeft doch niet één der groote industriën zal veel bena deeld worden door de nieuwe wet. Het geld dat stom is, maakt recht wat krom is in het einde zal het leeuwenaandeel van het groote nationale tekort weer gedragen moeten worden door den kleinen man en niet door de trusts. Elk Nederlander kent Mr. Carnegie, den millionair, die tracht een deel van zyn geld kwijt te worden door schenkingen voornl. aan scholen, bibliotheken, hospitalen en vredes paleizen. Hoe hy aan dat geld gekomen is F Volgens het inzicht van «Leo merikaanschen handelaar (uitzonderingen daargelaten) op een volkomen wettige manierhy had zakeninstinct, verliet Scotland, zag dat er fortuin te maken was in de ijzerindustrie in Amerika, bouwde zyn ijzer- en staalfabrieken te Pitsburg, had duizenden werklieden die in zyn inrichtingen hun brood verdienden en zoo maakte hy zijn millioenen. Heeft hy er niet hard voor gewerkt? Wat een zorgen, wat een spanning heeft hy moeten doormaken vóór hy zoover was als hy nu is. Nu zyn er mensehen, die beweren, dat Carnegie zyn millioenen op oneerlijke wyze heeft verkregenhy heeft zyn werklieden niet voldoend loon gegevendoor combinaties van indu3trieëlen de markt weten te beheerschen, en abnormaal hooge prijzen gehandhaafd, m. a. w. hij heeft geplukt van zyn werklieden en van de gebruikers. Zyn geld is bevlekt met het bloed en het zweet der groote massahet is „tainted money". Carnegie schonk aan de professoren der universiteit van Nebraska het recht om de oude leeraars een hooger pensioen te verzeke ren, door hen op te nemen in het Pensioen fonds van Carnegie. Het was een niet te ver smaden buitenkansje voor de bejaarde profes soren. Echter moest het geschenk aanvaard worden door de regeering van Nebraska, en deze aanvaarding is niet geschied. Mr. Bryan, de driemaal verslagen candidaat voor 't presidentschap, een inwoner van Ne braska, verscheen voor de Wetgevende Ver gadering en betoogdedat het geld bevlekt is, daar het oorspronkelijk gegeven is door den befaamden trust-baron en multi-millionair dat het daarom niet mag aanvaard worden door de wetgeving. De stemming toonde aan, dat de meerderheid der vergadering de opinie van Bryan deelde, het geschenk werd geweigerd, en de professoren mogen dus niet gebruik maken van de voordeelen van het Pensioen fonds. Of Mr. Bryan niet te ver gaat in het weigeren van geld voor zulke of soortgelijke doeleinden F Het overgroote deel van het publiek denkt dit en ziet er geen kwaad in om „taited money* te aanvaarden en te bestemmen voor publieke doeleinden. Carnegie heeft zooveel rijkdom onttrokken aan het publiekeen gedeeltelijke terugkeer dier rijkdommen kan niet anders dan een weldadigen invloed uitoefenen op de algemeene welvaart. Welke toestanden er in enkele gedeelten van het Oosten heerschen, wordt verklaard door een rapport uitgebracht over de levensomstan digheden der loontrekkende klassen in New- York, City en Pittsburg. Laten onze lezers echter niet vergeten dat 't op deze steden be trekking heeft. Het is een schilderij van het leven-verterend gezwoeg, van de hopelooze worsteling, de betreurenswaardige ellende van het volk dat fabelachtige rijkdommen verga dert voor mannen wier fortuin reeds sinds lang de legendarische rijkdommen overtreffen der Croesussen uit de oudheid. Het doel van het onderzoek was, te zien of de heerschende loon- standaard toereikend was om de physieke, verstandelijke en moreele geschiktheid der loon trekkende bevolking te onderhouden. Het blijkt overduidelijk dat dit niet het geval is. Het raport zegtTenzy de loonstandaard in New- York verhoogd kan worden, moeten we het feit van een voortgaande ontaarding der wer kende klasse onder de oogen zien. De inkomens der kinderrijke huisgezinnen variëeren van 600 tot 1100 dollars per jaar. Een groot deel hiervan is verdiend door de moeders en de kinderen, of kostgeld van kost gangers is inbegrepen. Gebrek aan woning ruimte en onvoldoende voeding zyn de alge meene gevolgen van het pogen om gezinnen onder New-Yorksche pry'zen voor huur en voedsel te onderhouden. Wat gerapporteerd wordt over de levensom standigheden der werklieden in de stad met de grootste staalny verheid ter wereld, Pittsburg, is bijna ongelooflijk. Het wordt aangetoond dat systematisch overwerk zoover gedreven wordt dat het in wreedheid ontaardt. De werk tijden zyn twaalf uren in elk etmaal, met zeven dagen per week. De loonen zyn berekend op de behoeften van den ongehuwde in een kost huis, niet op die van het hoofd van een gezin Het huiselijke leven wordt verwoest door het groote aantal ongelukken die men had kunnen voorkomen, en door de vele gevallen van ty- phuskoortsen die door de gansche wereld be sproken zyn geworden en een schande voor 't Amerikaansche volk zyn, om niets te zeggen van de sehaamtelooze „hoogere klassen* van Pittsburg zelf. De hartelooze onverschilligheid der ryken te Pittsburg voor sanitaire condities en voor be- dryfsongelukken is de verwonderlijkste onthul ling van 't onderzoek. Indien de koude, harde feiten niet zóó voorgesteld waren dat ze niet te loochenen zijn, zou men niet kunnen gelooven dat in deze eeuw van beschaving zulke onbe schaamdheid kon bestaan in een respectabele samenleving. Te zeggen dat de gegoede bevol king van Pitsburg, die onnoemelijke rijkdom men opstapelt, tot nu toe hare burgerlijke en moreele verplichting niet is nagekomen, is de zaak te noemen in de mildste bewoordingen. Paterson, H. J. B. Verteld te Vlissingen. Een inwoner van Vlissingen vertelt hier vry en openhartig hoe hy beterschap heeft be komen van een bedroevende huidziekte. Mid' delburgsche inwoners, die een geneesmiddel zoeken voor aambeien, prikkelende huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden om van den goeden raad van hun buurman nut te trekken. De heer H. Trapman, Marinestraat 227 te Vlissingen, meldt onsGedurende meer dan tien jaren heb ik zeer veel met droge aambeien gesukkeld. Wat ik hier ook tegen aangewend of ingenomen had, niets kon my van deze ellendige kwaal verlossen. Ik ben zeer ver heugd met Foster's Zalf in aanraking te zyn gekomen, want dadelyk nadat ik deze zalf had toegepast, bemerkte ik verlichting van pyn. Tot myn onuitsprekelijk genoegen kan ik thans zeggen, dat ik door Uw zalf zoo goed als ge nezen hen, ik vertrouw dat vele menschen, die met een dergelijke kwaal behept zyn, met dit bericht hun voordeel kunnen doen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Zie toe dat gij de échte Foster's Zalf be komt, hetzelfde soort dat de heer Trapman ge had heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Van 1521 Juni. ONDERTROUWD P. Flipse, jm. 27 j. met E. C- Rood, jd. 28 j. J. A. Doudeyns, jm. 22 j met G. van Wingerden, jd. 26 j. GETROUWD: E. Suvaal, jm. 28 j. met D. A. Flipse, jd. 21 j. BEVALLENC. J. Goossens, geb. Schut, z. C. A. de Groote, geb. Broeke, d. H. A. van der Made, geb. De Haas, z. W. A. Willemsen, geb. De Vos, d. M. J. Klopmeyer, geb. Murk, z. E. de Leeuw, geb. De Witte, d. A. C. Ploegaert, geb. Pluymers, d. OVERLEDEN A. A. Hertogs, man van M. L. Tapper, 75 j. P. J. Willemsen, wedr. van A. M. Baas, 79 j. T. E. Grims, ongeh. d. 42 j. C. M. Hendrikse, d. 7 w. J. H. van de Kreke, man van M. L. C. de Vos, 49 j. J. J. Boucherie, d. 8 d. L. B. van Verre, ongeh. z. 25 j. Advertentiën. Entrée 35 ct. (Bureau Vlasmarkt). TE KOOP: bevattendevier Kamers, Keuken, Zolder, Serre en Tuin, gelegen aan den Seissingel. Te bevragen aldaar R 198. Voorkamer, Alkoof, Aohterkamer, Regenbak en Welput, b|j den Koepoortsingel. Adres bureau van dit blad. MAAS JIINIOB. gevraagd, voorzien van groote Lucht. Adres Juffr. Koning, Braamstraat 124, Oost-Souburg. van voortgezet door de Lange IVoor d straat 184. I tl A bereiden wij zelf, kennen dus de kwaliteit. Literflesch 1, prima kwaliteit GEMENGD GRAAN, be staande uitkleine ronde Maïs, Gerst, Haver en Tarwe, per vflf kop 80 Ct., per mnd f 2,75. Graan- en Meelhandel, Styfselweg S 93. Gebreide Vrouwenkousen, zuiver wol vanaf 65 cent. Soliede geribte kousen in alle grootten die aangebreid knnDen worden. Breisajet sterk en kleurhoudend. BREISTERS gevraagd. Adres Schyf, Verwerystraat. wat zyn die Kachels en fornuizen zwaar en toch spotgoedkoop bij Spanjaardstraat.

de Faam | 1909 | | pagina 1