BRIEVEN UIT AMERIKA. Pianofabriek Een FIETS te koop. DE ZON, Schoonmaak. degelijk Vertegenwoordiger i. D. L1TT0ÖIJ iz., AHTOIHE MES. Oude Kerkstraat. Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pill ieitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. TüdsGhriften en lllnstratiën, Firma GEBRS HILDERNISSE, ZOHDAGAVONDCOMCERTEH. KONINKLIJKE Voorzien van een ruime keuze goede gebruikte PIANO'S tegen zeer billijke prijzen. Hnwelijksnitzetten, Nieuwe Holl. Zoute visch, Havermout per 5 ons 10 cent. No. 32. Woensdag 12 Mei 1909. Dertiende Jaargang* Verschijnt eiken Woensdagavond w&rdt door de geheele stad gratis verspreid. Hpanj aar\d sir a a t. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. De geneesheer van den Paus en de Pink Pillen. Lange Noordstraat 184. Hierin circuleert geregeld het beste wat gegeven kan worden. Man vrage de voorwaarden om lid te worden. Gezinkaart f 1,-. Persoonlijke kaart f 0,$0. Eerste Ooncert op 13 JUNI avonds ten 7v2 unr. vindt men in grootste sortee ring bij allerbeste kwaliteiten tegen de voordee- ligste prijzen in MIDDILBVRO. 1© KWALITEIT BOSDIJK, Vlasmarkt. J. PLUIJMERS, Smid en Schoorsteen^ reiniger, is v e r h n i s d van Geile- broershof naar MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bg abonnement van 1000 of 500 regels voordeeliga voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Grpze sportpet. b. bjj ingezetenentasehje, Frejjse, Domb. Schuitvlot Q 205rolletje centen, 95 in een papiertje, A. Stomps, Noordweg R 28; rol papier, J. Sinke, Noordweg S 226; mes en schede, W. Jobse, Nieuwlandsche wegrozen krans, L. Groenink, Baanstraat Q 41vulpen houder, Bourdrez, Wal B 62; 24 vogelnestjes aan een haak, De Looff, St. Jansgangdames portemonnaie inh. 10 ets. en een gouden damesring, Joosse, Bellinkstraat G 161spon- zendoos en griffelkoker, Wondergem, Noord singelceintuur, Th. Vinke, Yeersche singel; zilveren gebroken veiligheidsspeld, J.D. Waage, Beenh.singel K 79a ceintuur, Compeer, Nieuw- straat H 42 grijze sportpet, M. de Lang, Klein Vlaanderen M 189. De uitmuntende dokter Lapponi, de man van wetenschap, aan wien de gezondheid en het kostbare leven van het Hoofd der Christenheid, van den Heiligen Vader, is toevertrouwd, hij die gedurende lange jaren zijne zorgen wijdde aan zijne Heiligheid Paus Leo XIII, wat tot uitwerking had voor dezen de grens van een gelukkigen en helderen ouderdom tot op den leeftjjd van 93 jaren te verschuiven, was altijd een vurig bewonderaar der Pink Pillen, die hij prees en waarover hij eens het volgende oordeel neerschreef: „Ik verklaar de Pink Pillen te hebben aan gewend in gevallen van bloedarmoede ten ge volge van den groei. Na eenige weken be handeling beantwoordde het succes ten volle aan mijn verwachting. Ik zal dan ook niet nalaten het gebruik van dit geneesmiddel uit te breiden tot de behandeling van andere zie kelijke vormen van bloedarmoede en van bleek zucht, tot organische verzwakkingen, tot ze nuwlijden en andere daarmee overeenkomende ziekten. Ter bevestiging waarvan ik teeken Giuseppe Lapponi, Geneesheer van Zijne Heiligheid Paus Pius X." Onderaan dezen brief stond „Gezien voor de deugdelijkheid van de hand- teekening van den heer Docter Giuseppe Lap- Ïonie, Geneesheer van Zijne Heiligheid Paus ius X. Rome op het Capitool, 27—304. Voor den burgemeesterPalomba." De Pink Pillen zijn een wetenschappelijk geneesmiddel van de grootste waarde. In den aanvang dienden zij ter behandeling van de zieken in de hospitalen, maar bij het waar nemen der bewonderenswaardige resultaten en der snelle en ongehoopte genezingen, werd de uitvinder er van aangezocht ze onder het be reik van iedereen te brengen. Daarom kunt gij u nu dat geneesmiddel aanschaffen in alle apotheken en in het depotte Brussel, Apotheek Derneville, 66, Waterloolaan, voor den prijs van Ers 3.50 de doos Frs 17.50 de 6 doozen, franco. De Pink Pillen bestrijden alle ziekten die de slapte van het bloed en de zwakte der ze nuwen tot oorzaak hebben, te wetenbloed armoede en bleekzucht bij jonge meisjes, al- gemeene zwakte, zenuwuitputting, overmatige vermoeienis, maagpijnen, onregelmatigheden bij vrouwen, plaatselijke pijnen, neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Paterson N. J. XLIX. Sedert mijn voorlaatste schrijven is de winter inderdaad met volle kracht ingevallen. Een sneeuwval van eenige duimen dikte is gevolgd door een vorst van om en bij nul Fahrenheit. De jeugd haalt haar hart op aan sleetje-rijden. De hellende straten zijn nu gevuld met sledende en glijdende jongens en meisjes. Onder het uiten van een eigenaardigen kreet, die tot deze sport behoort gaat het in vliegende vaart de helling af, twee, drie, vier, tien personen achter elkaar. Een oogenblik daarna ziet men de spor ters den heuvel weer beklimmen, hunne sleetjes met zich voerende, 't Is een min of meer een tonig, vermoeiende sport, dat telkens weer be klimmen van de heuvelhellingdoch het genot van het nederwaarts snellen schijnt zoo intens te zijn, dat het ruimschoots opweegt tegen het onaangename van de beklimming. Zou het waar zijn, dat het meeste genot daar gesmaakt wordt, waar gevaren gepaard gaan met het spel Onze goede Hollandsehe huis moeders houden hun hart vast, als ze zien hoe verzot hare kinderen zjjn op het sleetje-rijden, dat de meest populaire wintersport is onder de jeugd van New Jersy. Er gebeuren zoo nu en dan ongelukken van meer of minder ernstigen aard. Om die te voorkomen beijvert reeds het kleinste meisje zich, om de kunst van het sturen machtig te worden. Er behoort een koel hoofd en een vaste hand toe, om de slee recht op haar doel af te laten gaan en niet in de sneeuw te bljjven steken of om in vliegende vaart de noodige hoeken te maken, zonder afgeworpen te worden. Men wordt niet moe van het kijken als men eenigen smaak voor de sport heeft, als men iets gevoelt van het genot dat gesmaakt wordt. Het doet een wensch in ons opkomen, om ook mee te gaan doen, zoo vroolijk gaat het er toe. Wer kelijk kan men des avonds scharen jonge mannen zich zien vermaken met sleetjerijdenvoor de voetgangers is het dan opletten dan wordt de sport veelal woest en ontaardt in 't bemoeilijken van het verkeer. Toch zal de politie hoogst zelden ingrijpen en daar doet ze verstandig aan. Een der groote Amerikanen van het midden der voorgaande eeuw placht te zeggen als men hem om raad kwam vragen waar zich een goed bestaan te verzekeren: „Ga naar het Westen, jonge man, ga naar het Westen". Verscheiden tientallen jaren zijn sedert verloopenbjj dui zenden zijn ze de prairieën ingetrokken en met de landverhuizers uit Europa hebben ze een landbouwend Amerika gebouwd, welks rijkdom zich nauwelijks laat denken. Nu de toestand van handel en nijverheid nog allesbehalve rooskleurig is, nu de Oostelijke staten der Unie geen werk en brood kunnen geven aan vele harer burgers, zijn veler blikken wederom op het Westen gevestigd. Zoo nu en dan neemt men het verschijnsel waar in de ge schiedenis der landverhuizing, dat de aanvoer uit Europa tot een tijdelijken stilstand komt, en dat bewoners der oostelijke staten zich verder westwaarts verplaatsen. Zulk een trek ontneemt handen aan de industrie (die ze juist nu heel wel missen kan), en voegt ze bij de landbevol king, die zich toelegt op landbouw en veeteelt. De industrie behoeft niet te vreezen geen werk krachten te zullen overhoudenzoodra toch de vraag naar fabriekswerkers toeneemt, begint de landverhuizersstroom met volle kracht. Verscheidene Patersonsche Hollanders gaan naar het verre, verre Westen, naar Montana en de Daksta's. Ze hebben meestal een goede spaarduit oververdiend in de fabrieken, en zullen zich nu aan de boerderij wijden. Ze stellen zich niet voor om daar plotseling rijk te worden. Een bewerker van den bodem wordt niet plot seling rijk. Doch elk jaar hoopt hjj zijn farm uit te kunnen breiden en op deze wijze zich langzamerhand een voldoend inkomen te ver schaffen. Amerika mag blij zijn, dat niet alle burgers het stadsleven prefereren boven het leven ten platten lande. Menigmaal gaan de flinkste land verhuizers zich aan den landbouw wijdenzij die niet bevreesd zijn, dat ze het heimwee zullen krijgen in de zwijgende prairieën, zij die de gezelligheid der stad prijsgeven voor de een zaamheid der „farm", zjjn in den regel mannen van stavast, mannen waarop de grootheid der Unie rust. De echte, typische Amerikaan kan men niet vinden in het Oosten der Vereenigde Staten doch in het Westen. Daar wonen de stoere mannen en vrouwen, die hun levensonderhoud ontwoekeren aan een vruchtbaren en milden bodem en hun stempel onuitwischbaar drukken op het Amerikaansche volkskarakter. Ze hebben hun strijd gestreden of zjjn nog in de worste ling doch hunne zege is zeker. Kooplieden mogen verschijnen en verdwijnen, banken bloeien of falen, corporaties vooruit-of achteruitgaan, doch de boer gaat gestadig vooruit als de jaren voortrollen. Zijn persoonlijk kre diet en verantwoordelijkheid zijn nooit zoo hoog geweest als ze nu zijn. Ze zijn gestadig toe genomen deze laatste 5 of 10 jaren. Terwijl eenige jaren geleden de gewone rente voor hy potheken op boerderijen minstens zes percent was, kon hij nu voldoende geld krijgen tegen 41/2 a 5 pCt. Indien welvaart gemeten kan worden bij bankdeposito's, dan is de boer inderdaad wel varend. In den typischen landbouwstaat Sowa bedragen de deposito's in de staats- en spaar banken nu 84 millioen, tegen 58 millioen vijf jaar geleden. Eenige jaren terug was elke groote Bank in het oosten verplicht, in den herfst een belangrijk bedrag naar 't westen te zenden om den oogst te kunnen vervoeren. Nu hebben de plaatselijke banken voldoende kapitaal om daarin te voorzien. Deels door zjjn eigen pogen om de velden vruchtbaarder te maken, deels doordealgemeene stijging der waarde van bijna alles in het land, zien we dat de landerijen over 't geheel steeds in waarde zjjn gestegen. Het aantal „farms" is zeer vermeerderd door het openen van nieuwe gebieden. In het jaar 1850 was 't aantal „farms" in dit jaar slechts anderhalf millioennu is dit bijna zes millioen. Millioenen acres nieuw land zijn in cultivatie gebracht door middel van irrigatie, waarover we in een volgend schrijven iets wenschen te zeggen. De totale waarde der landbouwproducten is in een periode van 8 jaar (van 1899—1907) toegenomen met 57 pCt. Niet vele jaren geleden werd het boerenleven als synoniem beschouwd met: geploeter, een zaamheid, eentonigheid, overwerk en gevangen schap. De boerenvrouw, vooral die der prairie boerderijen van het Westen, gevoelde zich zóó eenzaam, dat vaak haar geest zich neergaf onder den druk. Nu zijn de toestanden geheel ver anderd. Verbeterde landbouwwerktuigen de constructie van betere publieke wegende energieke tramweg, die zich in alle richtingen wendtde goedkoope automobielde telephoon de postrouten, die den boer zelfs van het dag blad voorziende verbetering in het bouwen der woningen, gezond, vroolijk en artistiek dit alles heeft het karakter van het landleven in Amerika veranderd, de nadeelen weggenomen, en de voordeelen van licht, lucht en gezondheid gelaten, waarmee geen occupatie-omgeving kan concurreeren. Onder zulke omstandighen is het niet moeilijk te bewijzen, dat landbouw een der genoegelijkste en onafhankelijkste bezigheden is, die er bestaan. Een ander bewijs voor de welvaart der land bouwende maatschappij is het feit, dat zjj niet getroffen werden door de paniek, die zoo zwaar gevoeld werd door alle andere industrieën in den herfst van 1907. Terwijl kooplieden, fa brikanten en bankiers in zorge en spanning ter nederzaten, en met vreeze en beving eiken dag weer in het oosten zagen opdoemen, ging alles bjj den boer voort alsof er geen paniek was. Een man van invloed, die veel in het westen reisde, beweerde dat de boeren het niet zouden geweten hebben dat er een paniek be stond, indien de wetenschap er van hun niet opgedrongen was door de sentioneele berich ten uit het oosten. De centrale regeering der Unie doet alles wat ze kan, om de belangen van den land bouw te bevorderen. Ze doet het door land- ontginning en irrigatie op groote schaaldoor proefnemingen door landbouwscholen en cur sussen. De hemel det Amerikaansche zakenwereld heeft opgehouden zwaar bewolkt te zijnde barometer van publieke opinie en van publiek vertrouwen gaat omhoog. De huidige condi ties en de naaste toekomst voor den boer van het westen zijn beter dan ooit tevoren. De boer is de ziel van het land. Zooals hjj gaat, zal alles gaan. Het land is welvarend en zal in welvaart toenemen, omdat de boer niets dan welvaart rondom zich ziet. Daarom gaan zoovelen zich westwaarts be geven om zich in de wildernissen van Mon tana een nieuw tehuis te scheppen. Het moe ten mannen zjjn niet voor een kleintje ver vaard, doch zij zullen ongetwijfeld succes hebben. Het onderstaande heeft wel niets met land bouw te maken, doch geeft een te goeden kijk op de zuiverheid der politiek in de Unie, om het weg te laten. De koster van een der middelbare scholen, een neger, werd gevraagd hoe hij gestemd had bp de verkiezing. Dit was wat hij antwoordde „In den morgen gevoelde ik veel voor de zaak der Republikeinen, want ze gaven me drie dollarsdoch in den namiddag gaven de De mocraten rnjj twee dollars. Daarom stemde ik voor de Democraten, omdat hun politiek het minst verrot was, het minst verrot was, Sir." H. J. B. BURGSKL1J&E STAND VAN MIDDELBURG. Van 410 Mei. ONDERTROUWD: P. D. Berkeveld, jm. 25 j. met W. F. van den Broeke, jd. 22 j. G. C. G. Sluijk, jm. 35 j. met W. M. 0. Aalbers, jd. 83 j. J. Bakker, jm. 30 j. met J. Dekker, jd. 25 j. J. de Nood, wedr 61 j. met O. van Taten- hoven, wed. 58 j. J. Pothoven, jm. 26 j. met A. van Schuppen, jd. 24 j. J. 0. Mabilot, jm. 29 j. met M. Minnaard, jd. 23 j. GETROUWD: A. Blaas, jm. 24 j. melJ.de Steur, jd. 22 j. J. van Leeuwen, jm. 22 j. met P. Pieterse, jd. 23 j. C. J. Prince, jm. 28 j. met M. Lievense, jd. 20 j. J. van Vlaanderen, jm. 26 j. met J. J. Herrebout, jd. 40 j. J. L. Leem- poel, jm. 27 j. met A. M. de Sonneville, jd. 27 j BEVALLENA. P. de Hooge, geb. Smol ders, z. A. van Boven, geb. De Klerk, d. M. Franchimont, geb. Moens, z. L. J. de Bruijne, geb. Driessens, z. M. van Hemert, geb. Geertse, d. S. de Bruijne, geb. Danielse, d. S. Wöhler, geb. Van Biel, z. Geboren een buitenechtelijke dochter, moeder 31 jaar. OVERLEDENA. A. Mes, ongeh. z. 16 j. J. M. Fejj, wed. van M. van der Perk, 64 j. D. Koek, ongeh. d. 79 j. P. J. Karreman, man van N. A. Landman, 41 j. W. F. van Hemert, man van J. E. de Vries, 62 j. Verdere mededeelingen uit Middelburg. Pjjn in den rug is een zeker teeken van nierziekte, de pijn wordt veroorzaakt door de nieren, die onder het smalle gedeelte van den rug liggen. Andere gewone verschijnselen van nierziekte zjjnduizeligheid, hoofdpijn, water achtige gezwellen in de enkels en onder de oogen, urine-ongesteldheden, schemering voor de oogen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas ze werken niet op de ingewanden en genezen zoodoende de oorzaak van rugpijn, waterzucht, graveel, rheumatiek en andere ge volgen van zieke nieren. Mejuffrouw J. Bouwens, Vlissingsehestraat K 48 te Middelburg, meldt onsGedurende acht maanden leed ik onophoudelijk aan een vreeselijke pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen. Het ergste was het wanneer ik moest bukken en als ik mij daarna oprichten moest, scheen het wel alsof ik door den grond zou gaan, zelfs wanneer ik van mp'n stoel opstond, had ik veel pijn. Ik had ook veel last van duizelingen en scheme ringen voor de oogen en kreeg zweetingeD, welke onmiddellijk door huiveringen gevolgd werden. Allerlei geneesmiddelen hiervoor aan gewend, brachten mij geen baat, totdat ik ten slotte kennis maakte met Foster's Rugpijn Nieren Pillen en het is mij een vreugde U te kunnen berichten, dat ik hierdoor een groote verlichting bekomen heb en toen ik twee doozen gebruikt had, was mijn pijn zoo goed als geheel verdwenen. Uit dankbaarheid zal ik ze steeds anderen lijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zjj zjjn te Mid delburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. AdTertentiën. van voortgezet door de De gelegenheid tot inteekening blijft open gesteld tot en met 7 Juni a. s. bij den heer L. K. van dee Haest J.Jz., Pottenmarkt K 412. Adres 'tZand D 130. Lange Delft B 155, TIMMERMANS, Noordstraat. WORDT GEVRAAGD die geschikt en genegen is om dagelijks een Verbruiksartikel aan particulieren te verkoopen. Vereischten: goed bespraakt en borgstorting a f 100, Aanvangsalaris f 5,per week met provisie. Bjj eenigen omzet spoedige verhooging. Br. fr. No. 8374 Boekhandel B. de Graaf, Nijmegen.

de Faam | 1909 | | pagina 1