BRIEVEN UIT AMERIKA. DE ZON, I. K. BOASSON ZONEN L. WEIJL, BIERHUIS, A. D. LITTOOU Al., Grootste publiciteit hier ter stede3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publieke! t. 6EV0NDEH VOORWERPEN. naar DAM N.z, N 19, J. KRONENRERG. Huwelijksuitzetten, vermist Staalboek Vloerzeil. B. F. M01TAMARI, CLTBCEIEH J. BOLIER, Heerengracht H 25. No31. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Hp an j a a r'.d straat. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. a. Geene. De Pink Pillen verjagen uit het lichaam de slechte stoffen die in beweging zyn en door de huid naar buiten komen. Een lichte behandeling met de Pink Pillen zal u in dit opzicht ten zeerste goed doen daarenboven zal zy u verster ken, en in de lente heeft ieder een een lichte versterking noodig, want de verandering van jaargetyde tast vele men- schen aan en verzwakt hen. Advertentiën. HANDEL IN KOLONIALE- en GRUTTERSWAREN, gedroogde en gerookte VLEESGHWAREN, WIJNEN, LIKEUREN en alle soorten SPIRITUALIËN aan concnrreerende prijzen en van prima kwaliteit. Aanbevelend, YËBHUIND: vindt men in grootste sortee ring bij allerbeste kwaliteiten tegen de voordee- ligste prijzen in T E KOOP Gezinkaart f 1,-. Persoonlijks kïiart f 0 50 Eerste Goneert op 13 JUNI des avonds ten 7v2 our. Het goedkoopste adres voor GITROE' NEN en SINAASAPPELS per kist of mindere hoeveelheden ls alleen voor wodervorkooper8 bij Woensdag 5 Mel 19©©. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 7—9 uur de volgende voorwerpen te bekomen b. Bij ingezetenen: 3 rollen kastranden, M. Schuit, Bchuitvlotstraat K 124 nieuwe duim stok, W. Jobse, begraafplaatspsalmboekje, A. Wielemaker, Seislaagte M 72aportemonnaie inh. 24 ets., v. d. Berg, Korte Singelstraat O 287; zilveren hoedenspeld, L. Janse (oude winkel Hackenberg) Lange Burgwandelstok, A. C. Murk, Bastion N 71matrozenmuts, Jongenbaas, Zuidsingel E 39twee muziek boeken, Th. Vinke, Veersche singel S 14b; zakmes, J. v. d. Ende, Branderijmolengang JN 246; R.-C. Kerkboekje, C. Okké, Giststraat portemoDnaie, inh. IB etsS. Theune, Langen Delft B 140; een paar manchetten, P. Peerl- kamp, Heerenstraat H 125. |j=è^ f <^g=n| yj De Pink Pillen sf Reinigen het Bloed 7 Prijs f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrjjgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Paterson N.-J. XL VIII. G\j bewoners van de lage landen aan de Noordzee, van het land dat de dichters het land van mist en regen noemden, gjj hebt uw maand December doorgemaakt, terwijl het land schap gehuld was in de laag neerhangende wolken, dag aan dag hebt ge tevergeefs ge tracht den neveligen dampkring met uwen blik te doorboren, en „zeer waarschijnlijk kunt ge het huis van uw overbuurman niet dan met de grootste moeite onderscheiden. Met een zucht hebt ge de donkere dagen vóór Kerstmis vaar wel gezegd, gedachtig evenwel aan de even donkere dagen die ge nog te goed hebt. Ge hebt gemord over het vocht boven en onder u en niet dan in de hoogste noodzakelijkheid hebt ge des avonds uw gezellige huiskamer verlaten. Die gezellige winteravonden in Holland Hoe kan het hart van den vreemdeling in een vreemd land zich met weemoed vervullen, bij het gedenken aan de donkere nare avonden, die gesleten werden in de vroolijke ouderlijke woning, onder gezelligen kout en het blijmoe dig zingen der oud-Nederlandsche liedekens. Wat bekommert men zich dan om regen en wind, modder en mist als zulk een woning ons wacht. De gepasseerde feestdagen herinneren altijd het levendigst aan het land waar men zjjn jeugd heeft gesloten, waar onze dierbaarste be trekkingen begraven zijn. In zulke dagen van rust zou mist en regen voor menigeen welkom wezen daar deze levendiger zouden herinneren aan de dagen van ouds. De Hollandsche Ame rikaan die dezen troost zou meenen noodig te hebben, gevoelt zich teleurgesteld in het uit zien er naar. Zij die zich hier een nieuwen gezelligen kring hebben geschapen, of zjj die Nederland nagenoeg vergeten zjjn of zich en kel herinneren dat zjj op den oud-vaderland- schen bodem hard, zeer hard moesten werken tegen een laag loon, beweren dat de atmospheer van Amerika veel beter is dan die van Neder land. - M Men heeft, vooral in de oostelijke staten, dikke misten. Ze komen*op uit den Atlanti- schen Oceaan en kruipen [het land in, maken het 'watertransport in New-York op de Baai en de rivieren bijna onmogelijk, in alle geval len zeer gevaarlijk. De treinen worden er door opgehouden, en kunnen zich met halve snel heid voortbewegen. Het kan hier dus mistig zfin, even donker en naar als in Holland; edoch zelden houdt de mist zich staande tegen den invloed der zonnestralen en de mis tige morgen gaat als regel over in een vroo- lijken dag, waarin het zonnetje al de achter gebleven vochtigheid wegvaagt. Of het hier regenen kan! Of het 1 Ik durfde het niet te beweren, dat het misten op zyn Amerikaansch plaats hadvan het regenen durf ik het met alle vrijmoedigheid zeggen. Het regent hier op zijn Amerikaansch, lezer. Als ge in zulk een typische bui gevangen wordt is uw parapluie van weinig nutvouw haar maar gerust op en tracht uw woning te be reiken. Het is dan eigenlijk geen regenen, wat wjj Nederlanders onder dat woord verstaan, doch storten. In een onbegrijpelijk korten tijd zjjn de kanten der straten in wild voortsprin- gende beken herschapen vooral de straten die de hellingen der heuvels afdalen, hebben het zwaar te verantwoorden. Want wat die stroompjes in diepte ontbreekt, wordt ruim schoots vergoed door den langen tijd gedurende welken zfi hunne krachten kunnen meten met de stevigheid van den trottoirband. Als ze eens een kleine opening vinden rusten ze niet tot dat een deel van 't plaveisel is weggespoeld. De plattelandsbewoners vindt menigmaal na zulke regens zjjn weg in een staat dat hij bijna niet te passeeren'is met eenig voertuig. On gelooflijk snel rijst dan het water in de rivier der vallei, zoodat, waar des morgeus een vuile watermassa zich langzaam voortbewoog, des avonds de eigenaar der belendende perceelen een bezorgden blik slaat op den woesten en immer stijgenden stroom, die straks zjjn eigen dommen vernielen en alles meesleuren zal wat los en vast is. Somtijds één, twee dagen onafgebroken valt zulk een regen neer, hier en daar met vernie lende uitwerking, overal sporen achterlatend van zijn machtigen invloed. Doch dan ook schijnt natuur berouw te hebben van haar woest optreden, en ze laat haar zonnetje weer schijnen in den helderblauwen hemel om het doornatte aardrijk af te drogen. Die heerlijke zon van New Jersey Die heer Hjke hooge luchten't Is zeldzaam, dat we ze een gansehen dag moeten missenen zelfs op de kortste dagen is 't zonnelicht helder en vroolpk, omdat de zon niet zoo diep ter zuider- kimme neigt als in Nederland het geval is. New-York ligt op dezelfde breedte als Lissa bon. De kortste dag hier is vrjj wat langer dan in Holland. Tot dusverre hebben we weinig van den wintervorst gemerkt. Hij heeft zich aangekon digd met een sneeuwbui en eenige koude nachten, doch hjj heeft zjjn tente nog niet metterwoon in deze streken opgeslagen. Vol gens de weervoorspellers begint hij aanstalten te maken, om de oostelijke staten binnen te trekken. Laat hem komen de meesten heb ben hunne schuren en kelders gevuld met de goede zaken die in een kouden winter van pas kunnen komen. Dat is noodig om hem met goeden uitslag het hoofd te kunnen bieden. Want o, hjj is zoo koud, zoo doordringend Die heldere, hooge lucht is des winters bond genoot en al tracht de zon de grootste scherpte weg te nemen bij dag, des nachts is hij on bepaald heer en meester, en geeft vrijen teu gel aan al zijn wreedheid. Hoe ver kan het kwik onder het vriespunt dalen, niet voor één nacht, doch voor vele nachten achter elkaar. Dan kan de volwassen jeugd van haar ijsver maak genieten op ondergeloopen landen, op de meren en plassen. Velen evenwel durven zich niet wagen aan de doordringende koude en verkiezen het hoekje van den haard om te droomen van het genoegen gesmaakt op het Hollandsche ijs, lang geleden, toen het bfi lange na niet zoo koud was. Ik ken hier Friezen, die beweren de grootste liefhebbers geweest te zijn van schaatsenrijden in het oude vaderland, |en die hier hun schaatsen, echte Wargaaster, laten verroesten in hun koffer. Niet allen geven dezelfde redenen voor de ver koeling hunner liefde voor de oud-vaderland- sche wintersport, doch het feit dat de verkoe ling bij de meesten bestaat is voldongen. 't Weer kan hier zoo vreemd zijn. Gedu rende eenige dagen is het een temperatuur, die men in 't voorjaar zou verwachten. Onze kachel is uitgegaan en het is waarlijk niet kil genoeg die voorloopig te'ontsteken, toch zijn we reeds een week ver in Januari. Geruchten wa ren rond dat de vorst ingetreden is in het merengebied. We wachten hem hierhij is ongetwijfeld laat dit jaar. Doch, zooals we reeds boven zeiden, als hij komt is hij in vollen ernst. Weet ge wat een gebrek is in het/klimaat der oostelijke staten? Het voorjaar is nooit lief. De koude Noordsche winden regeeren in Maart en April absoluut, in Mei komen een paar milde dagen, en dan dan is het lente geweest en de zomer treedt in bijna zonder inleiding, plotseling. Het voorjaar heeft hier niet de bekoring die het kenmerkt in Neder land. De zomer valt plotseling met al zijn hitte in. Gelukkig zij, die gedurende die, vaak af mattende hitte, hun toevlucht kunnen nemen naar de bosschen of naar de badplaatsen. Wat de lente tekortschiet aan schoonheid wordt echter ruimschoots opgewogen door het weer galoos schoone najaar. De maanden September en October zjjn de bekoorlijkste maanden van t geheele jaarde maanden waarin de natuur 'van New-Jersey zich in haar grootste mildheid en schoonheid vertoont. We kunnen hier een herfst genieten die verre die van Nederland overtreft in bekoring. Natuurlijk is geheel Nederland onder den indruk der verschrikkelijke gebeurtenissen die in Italië hebben plaats gehad. Zooals we reeds vroeger gelegenheid hadden op te merken, blijft Amerika in het hulp verleenen bij ram pen van grooten omvang nooit achter. Niet zoodra waren de eerste berichten ter publieke kennis gebracht of de giften begonnen te stroomen. De Amerikaan zaljalles doen om geld te makendoch voor filantropische'doel- einden staat zijn beurs immer openzulke rampen treffen hem en hij geeft veel. Het mil- delijk''geven is bijna een trek van het Ameri kaansche volkskarakter. De President der Staten heeft voor de zoo- veelste maal getoond een groot president te zijn van een groote natie. De boodschap, die hfi een paar dagen na de ramp zond naar den Senaat en het Huis van Afgevaardigden luidde in hoofdzaak als volgt: 8De schrikkelijke ramp die het Italiaansche volk bezocht heeft, is gevolgd door nood en lijden der duizenden overlevenden, wier dek sel, voeding en bestaansmiddelen vernietigd zjjn. De gewone machinerie voor de voorzie ning in de behoeften der beschaafde samen, levingen is verlamd, en een bijzondere nood bestaat die eischt, dat de verplichtingen der menBchheid geen grens van nationale lijnen zal zien. De groote schuld der beschaving aan Italië; de warme en standvastige vriendschap tussehen dat land en het onzede liefde voor hun va derland gekoesterd door een groot aantal goede Amerikaansche burgers die emigranten van Italië zjjn de overvloed waarmede God ons in veiligheid heeft gezegend al deze redenen be- hooren ons aan te sporen tot oogenblikkelijk hulpbetoon. Particuliere edelmoedigheid beantwoordt nobel aan de vraag door contributies door het veilige kanaal van het Amerikaansche Roode Kruis. Zeker van uw goedkeuring, heb ik de Gou- vernements provisie-schepen naar het tooneel dor verwoesting gezondenna het geven uwer goedkeuring, die ik nu van u vraag, zullen zjj in staat zjjn voor een waarde van 300.000 dol lars aan voedsel, kleeding en andere benoodigd- heden uit te deelen". Tegeljjkertjjd beval de President aan, hem behalve de lading der twee proviandschepen bovenbedoeld, bovendien nog een half millioen dollars toe te staan voor de noodlijdenden. De huizen hebben niet lang over het voorstel ge delibereerd, en het onveranderd aangenomen en goedgekeurd. H. J. B. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Yan 27 April3 Mei. ONDERTROUWD A. Meerman, jm. 30 j. met W. Huibregtse, jd. 24 j. C. de Voogd, jm. 20 j. met L. P. A. Willems, jd. 21 j. A. Baan, jm. 23 j. met C. de Pree, jd. 21 j. A. Quist, jm. 24 j. met J. L. Kraak, jd.24 j. W. Wattel, jm. 25 j. met J. Baajjens, jd. 21 j. GETROUWD: J. den Hollander, jm. 23 j. met F. P. E. C. Smith, jd. 22 j. A. J. Lahr, jm. 25 j. met A. Bosch, jd. 22 j. P. 0. Moelaart, jm. 24 j. met A. H. Poortvliet, jd. 19 j. J. van Sluijs, jm. 22 j. met C. Soetens, jd. 21 j. BEVALLEN: M. J. Davids, geb. Jansen, d. C. van Tatenhove, geb. Moens, z. H. Smaar djjk, geb. Van den Dries, d. C. Joosse, geb. Melis, d. W. Wolf, geb. Rommens, z. (levenl.) M. Roosse, geb. Bal, d. P. Verburg, geb Spejjkers, z. P. S. Bliek, geb. Maat, d. C. Boste laar, geb. Botbijl, d. (levenl.) OVERLEDEN: J. P. H. de Graaf, z. 20sj. J. K. Meulmeester, man van E. C. Filipse, 71 j. M. Klaassen, wed. van J. C. van Heuven, 85 j. P. Tazelaar, wednr van J. A. van den Broek, 75 j. Gevonden door een inwoner van Vlissingen. Er zijn veel mannen en vrouwen in Middel burg, die met een verdrietige huiduitslag aan gedaan zjjn, ze hebben misschien aambeien of prikkelende huidziekte en tevergeefs hebben ze getrachpgenezing te bekomen. Voor zulke inwoners zal de volgende openhartige verkla ring van iemand uit hun buurt een welkom, bemoedigend nieuws zyn. De heer E. Visser, wonende Marinestraat 230 te Vlissingen, meldt onsOfschoon ik hiertegen reeds verschillende middelen ge bruikt had, was het mjj niet mogen gelukken verlost të worden van een vinnige huiduitslag op de beenen. Het was zeer lastig vooral wan neer ik warm werd, de jeuking was dan dik wijls niet om uit te houden. Toen ik vernam dat zooveel menschen door uw Foster's Zalf geholpen waren, liet ik een doos komen da delijk bjj aanwending hiervan bekwam ik ver zachting en toen ik de behandeling veertien dagen had volgehouden, was tot mijn groot geluk mijn uitslag geheel en al verdwenen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Verzeker u dat men u de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer Visser gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van Jamés Foster voorkomt. Ze is te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één- of f 10,voor zes doozen. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Middelburg en omstreken hekend, dat hij zjjn Bakkerij, Hoogstraat I 123, heeft over gedaan aan den Heer H. BUIJZE en beveelt hem in de gunst van allen aan, dankend voor het vertrouwen in hem gesteld. J. REINHOUT. Mjj refereerende aan bovenstaande, heb ik de eer mjjn stad- en landgenooten mee te deelen, dat ik my van at 3 Mei gevestigd heb als Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakker. Ho pende door eene nette en vlugge bediening het vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend, H. BUIJZE. VEBSLÜIJS, voorheen Wed. J. Boogaart. Molenwater 37. Spreekuur, Molstraat N 20a Med. Docts. Arts. Stadspraktjjk 89. Ziekenfonds 121/211/2. Particulieren II/221/2. De ondergeteekende bericht dat hjj een speciaal in Amstelbieren, heeft geopend, in de GRAVENSTRAAT I 257. Voor een nette bediening zal gezorgd worden. Minzaam aanbevelend Lange Delft B 155, BIDDËLBVBCi. Verzoeke terugbezorging. 2 eikenhouten Schrijfbureaus, waarbij een ge bogen een eikenhout Kabinet, zeer mooieen 2-persoons Waschtafel; een Keukentafel met wasdoek bekleed een zeer mooie Secretaire, eiken binnenwerk 2 goedgaande Kastklokken Tafelkastjes en vele andere goederen. Zusterstraat I 215. N.B. Oude goederen worden ingeruild. De gelegenheid tot inteekening blijft open gesteld tot en met 7 Juni a. s. bjj den heer L. K. van dee Habst J.Jz., Pottenmarkt K 412,

de Faam | 1909 | | pagina 1