BRIEVEN UIT AMERIKA. OPENBARE VERGADERING DE WARE CHRISTEN. Ontvangen CHAPELLERIE en MODELBOEDEN. Veeren- en Kapok-Bedden. eenzeernette Bovenwoning, Chr. Bewaar- en ARY T. VAN DER VLIES, i. D. LITTOOIJ iz., Grootste publiciteit hier ter stede3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publicitei t. BEVONDEN VOORWERPEN. MET LICHTBEELDEN. J. G. JANSONIOS, van Drachten, Soliede nieuwe IJzeren Ledikanten en Wiegen. 8 Sinaasappelen voor 10 cent. Gediplom. Muziekonderwijzer, Lentekuur BREE. No. 26. Woensdag 31 Maart 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt:door de geheele stad, gratis verspreid. 8panjaa r'd straat. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentfën. Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. op Haandag 5 April, 's avonds 8 uur, MARIE GORELLI. O. HEBLIJ, F- Te Huur tegen Hei Tot aangifte van Leerlingen in fraaie en nuttige Handwerken bestaat dage' lijks van 5"7 uur gelegenheid aan bovengenoemde School. Viool, Piano en Orgel. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1009 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen dea namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een scheermeseen teekenlapeen huis sleutel een groote rooie kat. b. Een stuk ijzer, E. Burgs, Korte Geere K 362een Hoefijzer op leder, M. Blokpoel, Bastion N 60een mes met schede, M. v. d. Giessen, Koepoortsingel S 155; een hoornen haarpen, J. Lorier, Beenhouwerssingel K 70; een paar kinderhandschoenen, J. Koole, Nadorst, S 253; een gekleurde ceintuur, J. H. Gillissen, Domburgsch Schuitvlot Q 213een witte kin derhandschoen, L. Steijn, Bellinkstraat G 164 een bruine kinderhandschoen, C. Malgo, Vlis- singschestraat K 51een witte geborduurde ceintuur, P. Modderkreke, Lange Delft B 118; een witte zakdoek, M. v. d. Giesen, Koepoort singel S 155. De Pink Pillen vormen de beste lentekuur en zyn het krachtigst middel tegen bloedarmoede. Schaf u vandaag nog eenige doosjes Pink Pillen aan en begin de weldadige behandeling er mee, of doe haar beginnen door de personen uwer omgvving wier gezondheid te wen- schen over laat. De Pink Pillen geven bloed en krachten zy bevorderen de eelust en bezorgen een uitmun tende spysvertering. Zy wekken alle organen op en bevorderen aldus de uitdryving der giftige stoffen die gedurende het barre jaargetyde in ons lichaam zyn opgehoopt. Zy zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagkwalen, zenuwaan doeningen, rheumatische pynen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote markt te Rotterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasraarkt K 157S. A. Luit wieier en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Paterson N.-J., 29 Dec. '08. XL VII. Het is te betreuren dat zoovele tradities van het verleden langzaam maar zeker uit de sa menleving verdwijnen. Ze passen niet meer in den lijst van den tijd, verschillen te veel van de realistische opvattingen onzer dagen door hare groote kinderlijkheid en naïviteit, en moe ten plaats maken voor de vermaken der 20ste eeuw. Het is te betreuren, zeiden we. Want met die oude gebruiken verdwijnen de gele genheden om de hartelijkheid, die de feesten onzer voorvaderen kenmerkte, tegenover elkan der aan den dag te leggen. De moderne be schaving schijnt ze niet te kunnen dulden, en trachten ze hier en daar staande te houden, toch is haar vonnis reeds geveld en zal in den loop der tijden uitgevoerd worden. Waarschijnlijk is er geen land, geen be schaafd land, ter wereld, waar zooveel gedaan wordt om de aloude gebruiken voor ondergang te bewaren als Amerika. Dit pogen echter be vestigt reeds het feit dat ziekteverschijnselen in het onderhouden der oude gebruiken gecon stateerd zyn, eymptonen, die op de tering dui den een ziekte die nagenoeg ongeneeslijk schijnt. Waarschijnlijk Sullen de toegediende medicijnen slechts het leven rekken. Waar de natuur te kort schiet mag de kunst bijsprin gen en een nieuw leven trachten te geven 't zal in allen gevalle slechts een kunstmatig leven zjjn. Vanwaar dat pogen om de eerbiedwaardige gebruiken der ouden nieuw leven in te blazen of voor algeheele ondergang te bewaren, dat vooral in de Nieuwe Wereld zoo in 't oog loopt Aan de eene zijde het „leve de bescha ving der 20ste eeuw", en het „weg met alles wat herinnert aan de bekrompenheden van 't voorgeslacht"ter andere zijde het waardeeren der zegeningen van onzen tijd, en tegelijkertijd het pogen om het oude in zyn vroegere glorie te behouden. De zucht om de oude tradities te bewaren of te doen herleven staat ten nauwste in ver band met den welbekenden Amerikaanschen karaktertrek om historische plaatsen te bezoe ken, historische eigenaardigheden te verzamelen. De geschiedenis van Amerika is zoo jong. Het jaar 1492 is het begin der historie van het Nieuwe Continent. De geschiedenis der Unie begint veel later. Het verleden vóór 1492 ligt in het duister, de Indianen hadden eigen ge schiedenis te schrjjven. Zy waren in hoofdzaak Nomaden, levende van dag tot dag, met een min of meer gecentraliseerde overheid, die en kel invloed uitoefende over de vraag „oorlog of vrede"was de vredespijp gerookt, dan was jagen en visschen zyn eenige bezigheid. De Indianen van 1492 leefde in dezelfde omstan digheden, waarin zijne vaderen geleefd hadden. Er was geen ontwikkeling, dus geen geschie denis. Hier en daar wijzen rotswoningen en begraafplaatsen op het feit dat er Indianen gewoond hebben, dat is alles. Na 1492 komen de Europeanen zich onledig houden met goud- zoeken, totdat pas in ongeveer 1600 de eerste blijvende kolonies worden gesticht. Na dien tijd begint de eigenlijke historiede gebeur tenissen beginnen heen te wijzen naar de tot standkoming der machtige Unie. Dan komt de Vrijheidsoorlog, die het land onafhankelijk maakt van het moederland, het groote drama waarin de Amerikanen zich absolute vrijheid bevochten in het staatkundige, godsdienstige en personeele leven. Wat eeuwen nam voor de volken der Oude Wereld, wa3 hier een feit na eenige tientallen jaren. Wel komen later in de voorgaande eeuw oorlogen met Enge land en met Frankrijk, doch deze hadden niets verheffends in zich, omdat er geen enkel groot nationaal probleem door werd opgelost. Heeft eindelijk in 1861, het brandende slavenvraag stuk zijn hoogtepunt bereikt, dan ziet men het gansche groote land oplaaien met het vóór of tegen de emancipatie der slaven. Alle gebeur tenissen na. de vrijverklaring der negers in de Vereenigde Staten zyn nog te nieuw om den zin voor het oude en het verleden te bevre digen. Door de schaarschte der gebeurtenissen, die een oplossing hebben gegeven aan de nationale levensvragen, en door den korten tyd, die sedert verloopen is, zyn er slechts een klein getal plaatsen met historische herinneringen. Is het dan te verwonderen dat de Amerikaan zich onwillekeurig voelt aangetrokken tot het historische Europa, dat gevuld is met plekjes die herinneren aan de groote vragen, die de volken met elkaar in botsing bracht. Hy be nijdt den Grieken hun Athene, den Italianen hun Rome, den Spanjaarden hun Cordova, den Fransehen hun Parys, den Hollanders hun Amsterdam, den Engelschen hun Londen alleen omdat ze oud zyn en een historie heb ben die zyn belangstelling gaande maakt. Toch zal hy per slot van rekening met trots op zyn New-York of Washington of Boston wijzen en den Europeaan afvragen of eenige stad in Europa deze in majesteit en grootschheid kan evenaren. Hjj is trotsch op zyn land, omdat het aan de spits der beschaafde natiën staat; doch hy benijdt die natiën om hare geschiedenis. Om nu terug te keeren tot ons uitgangs punt de Amerikaan behoeft iets oorspronke lijks als hy rechtgeaard is, wil hy zijn volks karakter helpen bewaren, omdat hy hierop terecht trotsch zyn kan. Wat aan het jarental ontbreekt, moet aangevuld worden door detail. Hy gaat alles wat maar eenigszins geschied kundige waarde heeft reserveeren zulk een plekje wordt voorzien van een herinnerings- teeken om als gids te dienen voor den toerist, zulk een voorwerp wordt in een of ander mu seum in veiligheid gebracht. Hiermee in ver band nu staat zyn ijver om de oude gebrui ken der voorvaderen voor ondergang te be^ waren. Al is hy zelf geen Puritein, hy is zich be wust hoeveel zyn land aan deze kloeke kolo nisten te danken heeftdat zy hun stempel gedrukt hebben op het nationale volkskarakter. Daarom moeten hunne gebruiken in zwang blijven bij het nageslacht. Daarom viert hy geregeld zyn Dankdag, daarom tracht hy na tionale feestdagen te scheppen die herinneren aan groote mannen of aan ingrijpende gebeur tenissen. Daarom houdt hij zijn Kerstmis, en tracht het te houden op de historische wyze. Kerstmis was een tijd, waarop elke deur werd opengeworpen en elk hart werd ontsloten een tyd die adel en burger samenbracht en allen vereenigde in een warmen stroom van genot en vriendelijkheid, die de rijken en edelen noopte tot mildheid en gastvrijheid, die de armen tot blijheid stemde. Dat was afgezien van de godsdienstige beteekenis van dezen dag het karakter van Kerstmis bij de ouden. Dit karakter is inderdaad tot dusverre in Amerika bewaard gebleven. Yele der spelen en ceremoniën van Kerst mis zjjn geheel verdwenen. Deze bloeiden in tyden vol van geest, toen de menschheid het leven ruwer doch hartelijker genoot. De wereld is intusschen wereldseher geworden; ze vraagt meer naar verstrooiing, minder naar genot. Toch is Kerstmis nog steeds een tyd van genot in Amerika. Laat men hier als vreemdeling verkeeren, men kan zich niet onttrekken aan de feestelijke stemming die overal heerscht, die toon van mildheid, vergenoegdheid, dank baarheid. Weken van tevoren hebben de winkels reeds hun maatregelen genomen om aan de vraag naar geschenken te kunnen voldoen. De groote departementwinkels zyn versierd met klimop en dennengroen. Extra-lichten zyn overal aan gebracht, om de uitstallingen op haar voor- deeligst te doen uitkomen. Het is de moeite waard om de avonden der week voorafgaande aan Kerstmis te slijten in 't winkelkwartier. Als ge dat doet, kunt ge verzekerd zijn dat de Amerikaansche Kerst misgeest over u komt. De trottoirs vertoonen u twee tegengestelde stoomingen van kijkers en koopers. De winkelramen dwingen nieuws gierigen tot stilstaan en tot bewonderen der uitgestalde schatten. Het inwendige der reu- zenwinkels overtreft de stoutste verbeelding. Treedt vry binnen en wandel tusschen de tal- looze toonbanken door, waar de kostbaarste artikelen tot de goedkoopste prullen liggen uitgestaldge krijgt dan een denkbeeld wat men al kan aanschaffen om het genot van het leven te verhoogen. Op de hoeken der straten verkondigt u een schelletje, dat Sinterklaas uwe gaven vraagt om voor de armen een goed maal aan te kun nen richten. Hier en daar zyn bussen aange bracht, welker opschriften vertellen dat uwe gaven zullen worden aangewend om die kin deren te gedenken, welke door Sinterklaas vergeten worden. Ge vindt bussen voor 't in zamelen van gelden voor liefdadige doeleinden in de winkels, de banken, het postkantoor, op de stratenoveral wordt ge er aan herinnerd om van uw overvloed mede te deelen aan uwen minder-bedeelden medemensch. Er wordt veel gegeven ter gelegenheid van het Kerstfeest; de Amerikaan is wonderlijk mild uitgevallen ten opzichte van armen en ongelukkigen. Of hy het altyd oordeelkundig is valt te betwijfe len, doch het feit is erhy geeft veel, in een voudigheidzyn rechterhand geeft zonder dat zyn linkerhand het weet. Honderden maaltijden zyn gegeven aan de armen, ja, lezer, er zyn ook armen in Ame rika opdat deze ook weten zouden, dat Kerstmis een tyd is van hartelijkheid en over vloed. Het Heilsleger neemt immer een groot deel dezer liefdadigheid voor zyn rekening de volunteers van Amerika wedijveren met hen om alle armen en ongelukkigen te berei ken terwjjl andere philantropische vereenigin- gen het hare trachten te doen. Een dezer so cieties ontvangt alle brieven, die door de kin deren verzonden worden aan Santa Claus, om hunne wenschen kenbaar te makenze stelt zich daarop in verbinding met de ouders der briefschrijvers, en onderzoekt of deze eeniger- mate aan de wenschen der kleinen kunnen voldoen. Indien niet, dan gaat de society zoo veel mogelijk de wenschen vervullen. Honder den worden op deze wyze bljjde gemaakt, die zonder de gevers niets van den Kerstmisgeest zouden ervaren. In alle huizen neemt de Kerstmisgeest zjjn intrek. Uit de woningen der burgers straalt u een rijkdom van licht en schittering tegen. In de ramen hangt de klimop en de holly met overvloed van bloedroods bessen. De kerstboom in zyn blinkende pracht schittert u tegen, waar ge ook naar binnen gluurt. Het kijken is vrij. Op Kerstavond worden de gordijnen der versierde kamers niet neergehaaldhet idee van afzondering vervalt; het is een feest voor iedereen. Familieleden en vrienden komen op dezen dag te zamen en genieten hun Kerst- mis-dinner. Oude spelletjes worden gespeeld enkelen wagen zich aan het ophalen van Kerst vertellingen en grappen. En in de kerken vindt men dezelfde geest van blijheid en vroolykheid. Groen en bloemen zyn met kwistige hand aangebracht, en de toehoorders worden onthaald op een program ma dat niet veel overeenkomst vertoont met wat men in de Nederlandsche kerken pleegt te hebben bjj deze gelegenheid. De eigenlijke preek duurt verwonderlijk kort, doch er is een koor van zangers, dat een doorwrocht program uitvoert. Een of ander beroemd zangeres of zanger is geëngageerdeen of ander medicus van naam spreidt zyn talent ten tooneen of ander deelamateur geeft een meesterstuk ten gehoore. De Zondagsscholen en openbare inrichtingen van onderwijs hebben ook hunne Christmas- exercises. En waar ga ook komt, het Merry Christmas" is de groet die u overal tegenklinkt. Men moet een misantroop zyn door en door, om niet verwonnen te worden door den Christ masgeest, en ook aan iedereen een „Merry Christmas" toe te roepen. H. J. B Goed nieuws voor Middelburg. Foster's Rugpijn Nieren Pillen het spe ciale nieren geneesmiddel geven de aange taste nieren juist die hulp, welke zij noodig hebbenzy voeren alle vloeibare vergiften uit het lichaam en geven verlichting en nieuw leven aan de nierenzy verlossen het bloed van de onzuiverheden die u uw nachtrust ont nemen en u den geheelen dag suf, zwaar en moedeloos doen gevoelen. Door dus de nieren weer gezond te maken, genezen Foster's Rug pijn Nieren Pillen de oorzaken van waterzucht, urineongesteldheden, graveel, rheumatiek, steen, heupjicht, zenuwachtigheid en neerslachtigheid. Zy werken ook de verkeerde invloeden van thee, bier en spiritualiën tegen. De heer J. Florisse, Palingstraat 152 te Vlis singen, meldt onsIk kan niet anders zeggen dan dat Foster's Rugpyn Nieren Pillen my uitstekend hebben geholpen tegen een aanhou dende pyn in den rug en lendenen, waarmede ik ruim vyf maanden was aangedaan. Ik ge voelde my doorloopend vermoeid waardoor myn werk my meermalen te veel was de urine kwam met een branderig gevoel. Dit bracht my op het idee, dat ik aan de nieren leed en daar my uw pillen zoo voor nierziekte waren aangeraden, liet ik een doosje komen. Ik heb er geen spijt van hiertoe te zyn overgegaan, want na twee weken uw geneesmiddel ge bruikt te hebben, kon ik bsmerken dat deze pillen mij goed deden. De rugpijn verminderde aanmerkelijk, zoo zelfs dat ik er weinig of niets meer van kon waarnemen, ook de urine kwam veel beter. Ik zal echter om den wortel van het kwaad geheel uit te roeien, nog een doosje van uw geneesmiddel gebruiken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn de pil len, die u zullen genezen, laat u niet overhalen iets anders te probeeren. Zü zjjn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlas markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één- of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MDMsLBURG. Van 2329 Maart. ONDERTROUWD J. Reynhout, jm. 25 j. met A. E. Siebols, jd. 22 j. BEVALLENS. M. Leynse, geb. De Graaff, d. E. Koeleman, geb. Vermaat, z. L. Joosse, geb. De Troye, d. P. van Tuyl, geb. Kaai- steker, z. Ch. H. A. Kampman, geb. Vermeulen, z. E. C. Janse, geb. De Vlieger, z. P. Goeman, geb. Gies, d. Geboreneen buitenechtelijke zoon, moeder 40 jaar. OVERLEDENP. Andriessen, man van E. Huibregtse, 42 j. J. Meertens, ongeh. 69 j. A. Korving, wednr van A. C. Kramer, 83 j. W Koole, z. 4 m. J. Meulmeester, ongeh. d. 66 j C. P. Megang, vrouw van M. van Soelen, 73 j. N. van Loo, d. 11 d. J. van de Putte, vrouw van A Schoolmeester, 35 j. L. de Ryke, man van C. Framjois, 71 j. SPREKER in de KOLFBAAN aan de Markt. Entrée 5 en 10 cent. Thans is verschenen en verkrijgbaar bij de Firma GEBRs HILDERNISSE te Middelburg: Prijs 60 cent i 526 bladz. druks. id en gebonden f 1.—. STALEN van Zwarte en Gekleurde Japonstof- fen, Fantasie Katoenen, Zephirs, Mouselines enz. voor Blousen. Witte en Gekleurde Zomer Damesrokken, Handschoenen enz. Opruiming van CORSETTEN tegen veel verminderde prijzen. Aanbevelend, Korte Delft G 14. over het Postkantoor, bericht der Dames de ontvangst eener RUIME KEUZE in D. J. PEHHOGK. bevattende 3 a 4 Kamers, Keuken, Closet en Zolder. Brieven franco onder letters P S., bureau van dit blad. TIMMERMANS, Noordstraat. der Ned. Toonkunstenaars-Vereen. AdresBoulevard De Ruyter 80, (2 maal bellen), Vlissingen.

de Faam | 1909 | | pagina 1