BRIEVEN UIT AMERIKA. Een groote pal A. D. L1TT00IJ Az., Brootste publiciteit bier ter stede3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pnblieitei t. BETONDEN VOORWERPEN. RECLAMES." No SO. Woensdag 17 Februari 1909. Dertiende Jaargang. ferseMjnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid, Spanjaardstraat Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer ft eent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bjj ingezetenen Advertentiën. TE KOOP: HEEBEN-BIJ W IEL, MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Het Bestuur ran de afdeeling Middelburg van den Volksbond, dat voornemens is dit jaar in April of Mei eene Huisvlyt-Tentoonstelling te bonden, roept andermaal deelnemers op, die verlangen ingeschreven te worden of die aan voorlichting behoefte hebben. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Aan het Bureau van Politie alhier zjju op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen ff o. Geene. Een groen beursje inhoudende 50 cent, F. Bruine, Veehandelaar, SeiswegEeD paar zwarte kousen, M. Annot, Zusterstraat I 203 Een horloge, J. Munter, Koestraat K 291 Sen spaarboekje, W. Groenewegen, Armeni- aansch Schuitvlot; Een Kerkboek, W. Linden- berg, N. Oosterschestraat N 77 Een knipmes, M. v. d. Harst, Korte Delft G 7Een band van een kinderwagen, 't Gilde, Hofplein E 290 Sen hondentuig, P. Antheunissen, Veersche Singel S 31 Een vulpotlood, A. Barto, Veer sche Singel S 37 Een zakje inhoudende eenig geld, P. Waterman, Bree E 136; Een nikkel potlood, B. C. Dekker, Noordweg R 22Een haadsehoen, A. Kloet, Vliss. Wagenplein Q 115; Ben wit met zwart langharige hond, met bruine vlekken aan den kop, A. van Boven, Visch- narkt. Patersou N.-J., Nov. '08. ILIV. Be algemeens dankdag is wederom achter den rag. De dag blijkt inderdaad een nati onale feestdag te zjjn. Door iedereen wordt hjj in eere gehouden en gevierdop verschillende wjjze, dat is waar; doch het werk wordt ter zjjde gezet voor dien dag, de fabrieken en werkplaatsen, de scholen en winkels sluiten. Velen begeven zich des morgens naar de ver- sehillende kerken om er een dienst bij te wo nen, en als die afgeloopen is begint het eigen lijke feest voor hen. Om het karakter en de wonderlijke popu lariteit van den Dankdag te verklaren, moeten we teruggaan tot het jaar 1620. Hendrik VIII, koning van Engeland, maakte het den Protestanten, die zich niet wilden onderwerpen aan het ritueel der Anglicaansche kerk, zoo lastig, dat een klein troepje Separatisten be sloot uit te wijken naar het land waar reli gieuze- en staatkundige vrijheid heerschte, naar Holland. Na veel lijden en allerlei teleurstellende er varingen gelukte het hun de Noordzee over te steken onze vaderen ontvingen hen met alle warmte waarover ze te beschikken hadden. Ten slotte vestigden de zwervers zich in Leiden. Wij, die op Nederlandsehe schoolbanken ge zeten hebben, herinneren het ons. Tien jaar lang woonden ze in Leidendoch de stoere Engelsche boeren konden zich moei lijk gewennen aan het Hollansche stadsleven. Ze hielden in het vreemde land het hoofd met de grootste moeite boven water. Hunne kin deren leerden het Hollandsch beter dan het Bngelseh en begonnen op te gaan in de nieuwe maatschappij. Dit stuitte den wakkeren Pel grims (zooals zij zich later uoemden) tegen de borst. Ze hadden Engeland verlaten omdat er een koning was, die hen niet wilde dulden. Doch ze hadden hun land als zoodanig lief toen ze op Hollandsehen bodem woonden ge voelden ze eerst recht hoe groot hunne liefde was voor hun geboortegrond en voor hun taal. Sr waren er zelfs van de kleine Engelsche kolonie, die terugkeerden naar het land hunner vaderen, zeggende dat ze de gevangenissen van Engeland prefereerden boven de vrijheid van Holland. Toen kwam de gedachte bij hen op zich naar Amerika te begeven en daar in dat groote en onbekende land zich te vestigen, een sterke En gelsche kolonie op te bouwen, volkomen vrij heid van godsdienst te genieten, en het evan gelie te verspreiden in die verre streken. Na velerlei moeilijkheden overwonnen te hebben, ook financieele, zetten ze voet aan land in de Nieuwe Wereld op den 21sten De cember. 't Was in bet noordelijk deel der tegenwoordige Unie, Massachusetts, waar ze hun nieuwe vaderland betraden. Het gansche landschap was in het winterkleed gehulden daar besloten ze zich te vestigen. We kunnen ons indenken welk een tjjd die eerste winter voor de Pelgrims geweest is. Ziekten kwa men hen belagen, de Indianen slopen in de naburige bosschen rond, het voedsel was on voldoende. Wie lust heeft iets meer te weten van de volharding, die deze kloske pioniers bezielde, van den moed die hun staande hield, niettegenstaande alles hun vijandig scheen, sla eens een volledige geschiedenis der Pelgrims op. Wjj, die zoo weinig ljjden van dien aard kennen, kunnen dan eerst een voorstelling vormen van hunne worsteling. De winter maakte plaats voor den zomer, en nu kwam er overvloed van voedsel voor de eerste kolonisten van Plymouth. Hunne tuinen gaven groenten, op de heuvelhellingen groeiden wilde bessen, in het struikgewas druiven en roode pruimen. Hunne akkers gaven een goede oogst van maïs of zoet koren. De bosschen wemelden van gevogelte en wild de stroomen en de baai waren gevuld met visch. Honger snood en ziekte hadden plaats gemaakt voor een weelde nog nooit gekend door de zwervers. Toen was een dankdag op zijn plaats, de eerste dankdag die in dit land gevierd word. De schuren en kelders waren gevuld met de producten van akker en bosch. Jagers werden uitgezonden en kwamen terug met overvloed van wild. Gouverneur Bradford zond een uit- noodiging naar de naburige Indianenstam, en Massaquoit met negentig van zijn krijgers kwamen naar Plymouth, terwijl ze vijf herten als geschenk meebrachten. Toen vierden ze feest, de blanken met de roodhuiden, gedu rende drie dagen. Zoo werd de eerste Dank dag gevierd. Is het wonder, dat deze dag nog immer herdacht wordt door het gansche Amerikaan- sche volk De vestiging der Pelgrims te Ply mouth was het begin der groote natie, die nog dezelfde karaktertrekken te aanschouwen geeft welke de Pelgrims moed en kracht gaf om het eenmaal aangevangene te voleinden. Laat de Dankdag zooals hij nu gevierd wordt, veel van zjjn oorspronkelijk karakter verloren hebben, toch wordt hij door ieder rechtgeaard Amerikaansch burger gevierd. Als het waar is dat een natie groot is die haar groote mannen eert, dan is het evenzeer waar, dat de natie groot moet zijn, die nationale feestdagen op hunne waarde weet te schatten. Amerika heeft verscheidene nationale feest dagen, en waar ze gehouden worden geven de Amerikanen er hun hart aan. De dag voor den Dankdag is druk voor de winkeliers en voor de huismoeders. De laatsten moeten hun inkoopen gaan doen een kip, een eend, een gans, een haas, een konijn, of een kalkoen moet op tafel verschijnen. Een kalkoen wordt geprefereerd boven al het an dere, doch is duurder. Op de tafel der Pelgrims had de kalkoen, die in 't wild in de bosschen werd aangetroffen, een eereplaats. Daarom als de familie zich een goede uitgaaf kan ge troosten, dan is kalkoen de hoofdschotel. Als bijgerecht koopt men een soort bessen, die ge kookt en met suiker aangemengd, op geen en kele Danktafel mag ontbreken, cranberries. Dankdag is de etensdag bjj uitnemenheid. Er wordt dan gegeten en gedronken tot over- verzadigeus toe. Wee den magen! Bij velen dnurt het tenminste een paar dagen vóór dat verteringswerktuig haar functies geregeld kan vervullen, en ik hoorde onze bakker zeggen, dat hij in de eerste week na Dankdag niet halt zooveel verkocht als andere weken, 'k Geloof het graag. De ervaringen van een dankdag zouden ons bijna de woelingen van het politieke leven doen vergeten. Toch een' goede dankdag hangt voor velen af van de richting die het Bchip van staat zal nemen onder leiding van den nieuwen kapitein, Mr. Taft. De be schermende rechten, die zeer hoog zjjn in de Vereenigde Staten, hebben de Amerikaansche industrie hoog op doen bloeien. In vele artikelen beheerscht Amerika de wereldmarkt, omdat de prijzen in het land zelve zoo hoog kunnen gehouden wordeD, dat de Amerikaan sche fabrikanten tegen een veel lageren prjjs het surplus der producten kunnen leveren ia het buitenland dan de buitenlanders zelve niettegenstaande het feit, dat de loonstandaard hier veel hooger is. Voor de fabrieksdistricten der Unie hangt dus alles af van de handhaving of van de af schaffing van het hooge tarief. Mr. Bryan sprak zich beslist uit tegen het hooge tarief te zullen werken, ingeval hjj verkozen werd tot president. Mr. Taft hield een slag om den elleboog wat het tarief betreft. Natuurlijk slaat men, vooral de industrieelen in het Oosten, den president-elect angstvallig gade of hij hun een meer beljjnd inzicbt zou geven in de door hem te volgen politiek. Het schijnt inderdaad alsof Mr. Taft ont waakt is met betrekking tot het tarief. Yan zijn uitingen gedurende de campagne zou men afleiden, dat hjj geen eigen opinie over deze zaak er op nahield; en zicb gewoonweg hield aan 't geen in 't program der Republikeinsche partjj was opgenomen. In dit program is een artikel geplaatst.dat ongetwijfeld veel invloed op de verkiezing heeft uitgeoefend, doch dat niet naar het harte is der groote mannen van de partij. In hoofd zaak spreekt het uitdat het tarief der be schermende rechten herziening direct zal ter hand genomen worden als de nieuwe admini stratie een aanvang neemtdat de rechten op ingevoerde goederen voldoende hoog zullen gesteld worden, om alleen te kunnen dek ken het verschil in productiekosten der ar tikelen hier en in den vreemde, met een redelijk profijt voor den binnenlandschen fabrikant. Natuurlijk is er een kans voor de grootste my stificatie wat dat redelijk profijt betreft, doch er is ook een practische en eenvoudige weg omdat nauwkeurig genoeg te schatten. Indien beschermende rechten inderdaad het verschil in productiekosten dekken, kan dein- landsche fabrikant een redelijk profijt verkrij gen uit: de vrachtkosten, verzekering, com missieloon, enz. en van den voorsprong dien hij heeft in zijn kennis van de eigen markt. Werd dit beginsel consequent toegepast, dan zouden voor sommige artikelen de rechten die nu hoog beschermd zijn, geheel opgeheven worden, als de productiekosten hier lager wa ren dan in het buitenland. Het is evenzeer waar, dat in andere gevallen de rechten aan zienlijk verhoogd moeten worden. Om kort te gaanwat voornamelijk de aan dacht van Mr. Taft in beslag neemt is het groote gevaar dat de partijleiders de belofte der partij aan het volk zullen uitvoeren, doch ze zullen ontwijken. Voor deze vrees is goede grond te vinden in de wijze waarop een enquête betreffende deze quaestie werd geleid. Behalve bjj een groote minderheid van het Comité die de enquête was opgedragen, was er geen ernstige, systematische, voldoende po ging te bespeuren, om gewaar te worden van de vertegenwoordigers der besehermende in- dustriën dit ééne groote feit: het verschil in productiekosten hier en in 't buitenland be- teekent niet (zooals de heeren het schenen op te vatten) het verschil in loonstandaard, doch het verschil in productie met gelijke kosten. Ze moesten weten hoeveel de productiekosten zijn voor een ton rails, voor een el katoen, voor een bepaalde hoeveelheid aardewerk, aan de beide zijden van den oceaan. Die bedra gen moeten vergeleken worden om de schaal voor de rechten te bepalen. Het Comité heeft hieraan echter niet de minste aandacht gewijd integendeel, het heeft alleen nadruk gelegd op het verschil der loonstandaards in Europa en Amerika. En wjj kannen hieruit gemak kelijk afleiden, dat het de bedoeling is der groote leiders, om het tarief in alle gevallen niet te verlagen. Is herziening noodig, all righthet is vóór de verkiezing belooid en het is wijs den schjjn voor zich te behouden. De leiders willen dus niet de kiezers tegen zich in 't harnas jagen, door gewoonweg alles blauw-blauw te laten, daarvoor was de roep om herziening te welgemeend. Het Comité heeft vergaderd en bevonden dat er van geen verlaging sprake kan zijn. Wel herziening, zekerDoch enkele rechten moeten een wei nig hooger op, om de arme millionnairs een weinig voort te helpen. Wat zal Taft doen, vraagt men zich af. De oogen des volks zijn in de eerste plaats op hem gericht. Hij is ongetwijfeld de man die een eerlijke vervulling wenscht van de belof ten aan het volk gedaan. Hjj is de man om de groote leiders te weerstaan en zjjn veto uit te spreken over eenige wet, die geen rekening houdt met de verkiezingsbeloften. De ontwikkeling der quaestie, die van zoo veel belang is voor Amerika en grooten ia- vloed zal uitoefenen op Europa, wordt afge wacht met de levendigste belangstelling. Dat geld is zoo machtig 1 Wanneer zal Nederland zjjn tarief voor be schermende rechten verkrjjgen? H. J. B. Verwaarloos nooit uw Nieren. Lees omtrent dit voorval en zyn genezing. Mejuffrouw D. A. Knuivers, Onderstraat 47 te Vlissingen, meldt ons: Van kinds af aan heb ik zeer veel gesuk keld met rug- en hoofdpijn, gepaard met duizelingen, ik was hierdoor dikwjjls te ellendig om te werken. Wat ik ook al aangewend had om van tnjjn pjjn verlost te worden, niets was er dat mjj verlichting gaf. Een kennis raadde mjj aan een proef te nemen met Fos ter's Rugpjjn Nieren Pillen en ik heb geen spijt gehad dien raad te hebben opgevolgd. Nadat ik slechts één doos van deze pillen ge bruikt had, was mjjn hoofdpijn en verdere on gemakken verdwenen. Mocht ik onverhoopt nog een terugkeer der ziekte krjjgen, dan weet ik dat uw pillen mjj genezing zullen schenken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wjjze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpjjn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gjj zult de goede hebben. Zjj zjjn te Mid delburg verkrjjgbaar bjj den Heer Johan de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGERLIJKS STAND VAN MDDELBURG. Van 915 Februari. ONDERTROUWD: M. J. Ornee, jm. 22 j. met A. Verschiere, jd. 44 j. A. van der Horst, jm. 26 j. met J. J. Goeman, jd. 22 j. P. Blok- poel, jm. 21 j. met A. J. 8. van Deutekom, jd. 20 j. C. Mefjers, jm. 30 j. met J. S. Gillesse, jd. 23 j. G. Wattel, jm. 23 j. met P. Wille- boordse, jd. 23 j. J. F. de Brujjne, jm. 22 j. met C. 8. de Vaal, jd. 26 j. BEVALLENT. C. Peeman, geb. Goed bloed, d. A. Dingemanse, geb. Pouwer, d. A. P. van Hilst, geb. Brant, z. M. C. Dronkers, geb. Bujjze, d. L. Baas, geb. Danielse, z. M. Sloover, geb. Berger, d. M. Roth, geb. Koppejan, z. E. J. Stoel, geb. Bosschaart, d. J. J. de Ridder, geb. Laernoes, d. M. C. van der Veen, geb. De Groote, n. (levenl.) OVERLEDEN A. M. Wakke#, vrouw vam C. E. Frenks, 20 j. A. Bosschaart, ongeh. d. 26 j. C. Abrahamse, man van M. Cornelisse, 36 j J- Bongers, man van D. C. van Hoeke, 58 j. H. L. C. Boitquin, man van H. C. J. Haak, 81 j. J. J. Goeman, ongeh. d. 24 j. J. M. Homburg, wed. van W. A. van der Harst, 74 j. J. Langejan, man van M. Midavaine, 43 j. J. Djjke, wednr van M. Schujjter, 71 j. Wordt bespeeld zonder naa d. Adres Bureau van dit blad. Ter overname aangeboden een in goedea staat zjjnde sterk met twee nieuwe banden, lantaarn en freeweel. Prijs f 32.Adres C. v. d. Hoek, Militair Tehuis, Nieuwstraat. TE KOOP: vanaf 70 cent en hooger. Adres Gravenstraat, hoek Kerspel.

de Faam | 1909 | | pagina 1