BRIEVEN UIT AMERIKA. Haast n. 85 ct8 per mud en f 13,50 per hoed Smotste publiciteit bier ter stede! 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Srootste pnblieiteil. GEVONDEN VOORWERPEN. R Jhl C L A M hi S. nit het schip, liggende aan de Koningsbrng, TAN W1TTENE heeft Nieuwe gedroogde Kastanjes ontvangen. I J. TERGOUWE, Bakker, Seisweg. zeot het voort. Steeds grooter wordt de omzet van Brood met het voor 12 cejït te blijven verkoopen. Proefbrooden worden graag aan hals bezorgd. Mo I» Woensdag lO Februari 1900. Dertiende Jaargang MSODELBUBGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM .1 ÜITGEVBR: j Prijs der Advertentièn Verschijnt eiken Woensdag/O**™*, j 1 I) IlTTAflll in van 1—3 regels 15 cent, iedere regel meer 5 «ent. a. Ue Li 1 1 UUle jHlZ 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. wordt door d# (jshools stad qV(XHb W4Pvoid, j 1 Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van j Spanjaard straat 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Visch, d. A. Minet, geb. Smit, d. M. T. Cou- mou, geb. Van Dijk, d. OVERLEDENA. de Foaw, man van W. E. Augustijn, 87 j. G. A. Bouman, ongeh. d. 74 j. P. J. Franchimont, wednr. van S. La- bruijere, 73 j. S. Janssen, wed. v. G. O. Romijn, 89 j. N. Meijler, d. 12 j. M. W. Manhave, d. 5 m. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 nur de velgende voorwerpen te bekomen a. geene. b. bij ingezetenen een winterjas, G. Over- wijk, Zusterstraat 1 217 een ziiveren broche, C. de Rijk, St. Janstraat H 191 een porte- monnaie inh. 25 cent, Kuis, Lange Geere K 366; een schoolboekje, M. v. d. Winde, Lange Lombardstraat 56; een witte ceintuur, G. A. Scheffers, Verwerijstraat N 149; een boor, F. Dierikx, Hofplein E 294een goud oorbelletje, J. Marijs, Arnemuidsche pad 139; een boeren gouden ring met steen, M. de Valk, Neder- straat O 202een tasehje met zakdoek, R. Groe- nink, Baanstraat Q 240 een gouden heeren- ring, C. J. de Rijke, Korte Delft F 21aeen zilveren broche, A. Allewijn, agent van politie, Noordsingeleen kindersokje, L, Florissen, Nie aw straat H 32. Paterson N.-J., Nov. '08. XLIII. „Het vertrouwen weergekeerd", was de titel van verschillende hoofdartikelen in de Ameri- kaansche bladen, of het onderschrift met allw- lei caricaturen't was de strekking van alles wat op politiek gebied geschreven of geteekend werd, na de groote overwinning, door de Re publikeinen op de Democraten behaald. „Het vertrouwen weergekeerd" werd gejuicht op de vergaderingen na de verkiezing en in de parades door ds straten, of bij de ovaties die men bracht aan gelukkige gekozenen en suc cesvolle politieke werkers. Wie durfde er aan twijfelen, dat er nu nog iets uit den hoek zijn kon in het maatschappelijk leven Te beginnen met den eersten dag reeds na de eloctie zou den alle werkloozen volop werk hebben alle fabrieken zouden volle uren en met volle werk krachten beginnen te werken we zouden weer het oude Amerika hebben, dat roept om werk krachten, en dat met milde hand betaalt voor allen arbeid. Dit was inderdaad de idee van velen in den lande. Zoodra de uitslag der verkiezing bekend was, begon de bedrijvigheid op de effecten- markt. In New-York waren de makeluars in de vroegte reeds bezig met loven en bieden op da straat, lang vóór de beurs geopend werd. Ze maakten zich, öf liever hunnen lastgevers, het hoofd zoo warm, dat alle Amerikaansche waarden tegen hoogere prijzen verhandeld werden. Dat was reeds het bewijs, dat een nieuwe periode van welvaart aanbrak de ef fecten immers stegen de geldmannen hadden vertrouwen in de toekomst, en die kunnen het weten. Dat was om er zenuwachtig van te worden, zulk een voorspoed en zoo plotseling Het is meer dan zelfs een Amerikaansch zenuw gestel kan verdragen 1 De Patersonsche werklieden hebben nog geen groot aandeel in de beloofde voorspoed gehad. Dit behoeft ons niet te verwondereneene maatschappelijke ziekte, laat ze door overpro ductie, doër overspeculatie, of door gebrek aan vertrouwen ontstaan zijn, moet eerst uitzieken, vóór de vroegere gezonde toestanden terug- keeren. Somtijds wil het schijnen alsof dat uitziekingsproces nog niet afgeïoopen is. We zullen een weinig meer gecftild moeten oefenen, dan de politici ons beloofden. In de zijde- industrie, de ververijen en de machine-werk- plaatsen van Patersou is de oude welvaart nog niet teruggekeerd. Het blijft er slap. Een der groote locomotieven-fabrieken, die verscheiden honderden werklieden een goed weekloon be zorgde, is geheel geslotende vuren zijn ge doold en zullen waarschijnlijk nooit weer ge bruikt worden. De mannen die gedurende jaren in de fabriek gewerkt hebben, zullen naar ander werk moeten omzien, of de stad verlaten om soortgelijk werk te vinden in andere plaat een. Tegenover het sluiten van enkele werkplaat sen staat het openen van andere. De Standard Oil Co. is bedrijviger dan ooit. Nog in dit jaar zal ze de grootste olie-raffinaderij in het geheele land openen te Bayway, een plaatsje hier in de nabijheid, gunstig gelegen voor uitvoer- plaats van petroleum naar de landen over de zee. Alt alles gereed is zullen minstens duizend man geëmployeerd kunnen worden. De pijp-lijnen werken reeds en men is bezig met het inpompen van olie in de vijf en veer tig groote tanken De reusachtige onderneming, die een uitgaaf van ongeveer 4 millioen dol lars heeft geëischt, geeft aan New-Yersey een hoogere plaats in de handelswereld Bayway wordt het centrum der olie-industrie. De pijpen voeren de ruwe olie aan van nagenoeg alle oliebronnen in de westelijke helft des lauds één lijn zelfs brengt de olie van Kansas, van een afstand van 1500 mijlen 300 uren gaans). Alle gebouwen samen, die tot de onderne ming behooren, maken den indruk van een flinke stad de kantoren, de werkplaatsen, de spoorlijnen, de tanks, ze gelijken meer een industrieel district dan een enkele industrie. Zulk een reuzeninrichtiug kan men echter ver wachten van een zaak als de Standard Oil Co is. Ze weet een uitnemend gebruik van haar monopolie te maken en spant alle krachten in om dit steeds hechter te bevestigen, niettegen staande alle anti-trust wetten en besluiten. Zij gaat voort op den eens ingeslagen weg en maakt de problemen in de staathuishoudkunde meer en meer onoplosbaar voor de denkers en wet- tenmakers. Onze lezers hebben ongetwijfeld iets gelezen over de reusachtige boete, die in 't begin dezes jaar9 tegen den Standard Oil Co. of Trust ge- eischt werdeen boete van 29 millioen. Deze geheele geschiedenis is, van achteren bezien, niets anders dan een groot spel, het grootste waarschijnlijk, gespeeld voor politieke doelein den in de geschiedenis der Amerikaansche natie. De actie tegen Standard Oil was oorspron kelijk bedoeld de climax te zijn van Roosevelts literaire kruistocht tegen de trusts. Ze was er op aaDgelegd den laDde te bewijzen, dat de Republikeiüsche administratie in ernst was om eenige der „rijke boosdoeners" te tuehtigen het was logisch dat de Standard Oil Corporatie werd verkozen voor den aanval. De intrigue van het spel werd zorgvuldig samengesteld door president Roosevelt en zijn raadgevers. Het politieke effect der actie was het allereerste onder consideratieom dit idee uit te werken moest de attorney-generale eenige der eerste wetsbeginselen ignoreeren in het opstellen der aanklacht. Natuurlijk werd de actie gebracht voor een rechter, benoemd door mr. Rooseveltvoor iemand die het doel van den kruistocht tegen de trusts goed verstond. Bij het geding werd het ouomstootelijk be wezen, dat de olie-trust vele onwettige dingen had gedaan ten opzichte van 't toestaan van buitengewone kortingen en het bedingen van goedkoopere transportatiekosten doch dit was reeds een uitgemaakte zaak. De Standard Oil Trust werd schuldig bevonden. Men moest een voorbeeld stellen, dat de natie ten volle de pogingen van Roosevelt moest waardeeren om de trusts te beteugelen. Daarom een boete werd opgelegd van 29 millioen dollars. Het land stond verbaasd, ontsteld zulk een boeteDe ontsteltenis duurde niet lang en werd gevolgd door een minachtenden lach, toen de ware gedaante der dingen aan den dag kwam. Alle dagbladen besprongen den rechter en verklaarden, dat zulk een boete nooit den toets der wet kon doorstaan. Het geheele zaakje werd tot een grap gemaakt, en de ambtenaren van de Olie-trust kwamen spoedig voor den dag met de verklaring, dat de boete nooit be- - taald zou worden. De zaak werd iu hooger beroep gebracht en daar werd de boete uitgeworpen als onwet tig op verschillende gronden. Van president Roosevelt kwamen echo's van „een groote on gerechtigheid" en andere zaken, doch dat was alles. Het is te betreuren, dat het komedieachtige van deze beruchte actie werkelijk een ver keerde toepassing van het recht tot gevolg heeft gehad. Indien de rechter n de eerste instantie een redelijke boete had opgelegd, dan was gerechtelijke straf waarschijnlijk niet uit gebleven. Doch nu het is uiets dan natuur lijk, dat de hoogere rechtbank ingreep, toen wet en recht geignoreerd werden met het doel om een politiek effect te scheppen. De Standard Oil Trust mag dus zyn millioenen behouden. Mogelijk is het niet zoo slecht voor de olie-gebruikers. Nu zal de gevreesde prijs- verhoogiug wel achterwege blijven. Als een corporatie, die zich een monopolie geschapen heeft, een boete wordt opgelegd, varen de kleine luiden, die hunne producten van de corporatie moeten koopen, er het slechtste bij. Als het niet zulke ernstige tijden waren, zou men het als een blijspel kunnen beschouwen, nu moet de lach die het geval ontlokt, min of meer bitter zijn. Den 26sten dezer maand staat de Dankdag gehouden te worden. Door President Roosevelt is de volg >nde Dankdag-proclamatie uitgevaar digd, die inderdaad waard is vertaald te worden. „ADdermaai is de tfld gekomen dat het vol gens een oud volksgebruik, de plicht van den President is om een dag van gebed en dauk- zegging aan God vast te stellen. Elk jaar groeit deze in sterkte en wereldlijke macht. Gedurende de 125 jaren die verloopen zijn sinds onze intrede in de rij der onafhankelijke volken, zfln wij gewassen en hebben op stof felijk gebied eene welvaart bereikt, die noch in vroeger, noch in later tijd, in eenig ander land bekend is geweest. De dertien kolonies die langs de Atlantische kust worstelden en waren ingesloten door den oceaan en de wildernis der jagende Indianen, zijn hervormd in de machtigste republiek, welke de wereld ooit gezien heett. Haar gebied strekt zich uit over het vaste land van den eenen tot den anderen oceaan en oefent heer schappij in poolstreken en tropische landschap pen. De groei in rijkdom en bevolking heeft zelfs ons uitzetten in oppervlakte overtroffen. Nergens is het persoonlijk genot en de stof felijke welvaart zoo groot als in ons gelukkig land. Omdat wij in stoffelijke welvaart overvloedig gezegend werden, zijn wp den Almachtige dank verschuldigd en moeten deze ook betoo- nen door onze toename in zedelijke en geeste lijke dingen. Voor de natie, zoowel als voor hare burgers is stoffelijke welvaart een onmis bare grondslag. Doch de grondslag helpt in zich zelf niets. Een leven is verwoest en erger dan verwoest, hetwelk besteed wordt in schat ten opstapelen, en dingen te verkrijgen die slechts dienen tot genoegens des lichaams en macht verzekeren die slechts berust in rijkdom. Op stoffelijke welvaart als fondament moet het gebouw vau een hooggestemd geestesleven op getrokken worden. Eerst dan zal deze natie hare groote roeping bekwaam kunuen verrichten al datgene, wat wij zoo vuriglijk verlangen en hopen. De dingen des lichaams zpn goed; de din gen des verstands zijn beter; maar het beste van alles zp'n de dingen der ziel, zoowel voor de natie als voor den persoon, want eigenlijk is het 't karakter dat het zwaarste weegt. Laat ons daarom als natie onze aangezich ten beslist zetten tegen het booze. Laat ons met mildheid, goedhartigheid en goeden wil jegens de menschen, en met nimmer weifelende beslistheid, om het onrecht neer te werpen, met al de macht die ons is gegeven streven naar gerechtigheid in het openbare en bijzon dere leven. Daarom nu, stel ik, Theodore Roosevelt, pre sident der Vereenigde Staten, Donderdag den 26sten November, vast als een dag van alge- meene dankzegging en gebed, en ik beveel dat het volk dieu dag zijn dagelpksch werk zal laten rusten en in zijne huizen en kerken god vruchtig zal samenkomen om den Almachtige te danken voor de vele en groote zegeningen, die het heeft ontvangen in het verleden en bidden dat het sterkte moge gegeven worden om zoo het leven in te richten, dat het eene voorzetting dezer zegeningen in de toekomst moge verdienen'. H. J. B. lilKGHRLIJKg STAND FAN SUDDJSLBj. HG. Van 2—8 Februari. ONDERTROUWD: J. W. M. Wins, jm. 27 j. met E. A. vau der Miedeu, jd. 23 j. H. R. Leerves, gesch. 44 j. met M. Pas, jd- 52 j. G. J. Timmerman, jm. 24 j. met H. de Wilde, jd. 20 j. K. Wiclemaker, jm. 20 j. met E. flageman, jd. 19 j. F. B Slingerland, jm. 24 j. met J. A. Be wier, jd. 21 j. C. Bank, jm. 22 j. met J. Schets, jd. 22 j, GETROUWD: M. J Touburg, jm. 35 j. met C. M. H. Mink, jd 26 j. D. J. Boone, jm. 26 j. met C. Finkelmau, jd. 27 j. P. Carmejoole, jm 27 j. met M. Schot, jd. 22 j. BEVALLEN: S. Roelofs, geb. Buiis, z. J. Calatz, geb. Van Winkelen, d. S. C. Tiessens, geb. De Klerk, d. A. Osc'natz, geb. De Jonge Baas, d. J. Geense, geb. Verrjjzer, d. M. La- brujere, geb. De Jonge, d. J. B. Steijn, geb. Dankbaarheid van een inwoner van Goes. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder u schijnen voortdurend ongesteldmis schien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wee« niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde „vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien uw nieren welke in het spel zijn. Mejuffrouw A Harinck, Westerstraat te Goes, schrijft onsIk kan niet anders zeggen dan dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een uit stekende uitwerking op mijn gestel gehad hebben. Twee jaren lang heb ik veel gesuk keld met piju in het hoofd, buik en lendenen, welke pijnen mij bij tijden zoo kwelden, dat ik mfla werk moest neerleggen. Ik had last van flauwten en duizelingen en zonder dat hier reden voor bestond kreeg ik zweetingen gevolgd door huiveringen. Ook mijn maag was geheel van streek en mijn eetlust had ik ten laatste geheel verloren, 's Morgens stond ik meestal vermoeid op, en dit afgematte gevoel bleef mjj den geheelen dag bij. Ik had alle hoop op herstal opgegeven, toen ik met uw pillen begon. Na vier dagen kon ik reeds mar ken, dat dit het geneesmiddel was, datiknoo- dig had. Langzamerhand werd mijn toestand beter en nadat ik vier doozen successievelijk gebruikt had, gevoelde ik mp enorm veel beter. Gaarne wil ik dit geneesmiddel bjj voorkomende gelegenheid recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wpze die u goeddunkt. Spreekt langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bjj den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één- of f10 voor zes doozen. Advertentiën. aan het schip gehaald.

de Faam | 1909 | | pagina 1