BRIEVEN UIT AMERIKA. k. D. L1TT00IJ Az, grootste publiciteit bier ter stede 1 3750 ei. worden wekelijks met zorg verspreid, grootste pnbliciteit. BEVONDEN VOORWEBPEN. RECLAMES, Timmeren, Halssmeden, Machlnebankwerken en Huisschilderen. Wo. 18 Woensdag 3 Februari 1909. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards tra at. frijn der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Een witte das, A. Petrie, Turfkaaieen kinderhandschoen, P. Maaren, Gravestraat I 187een witte zakdoek, S. Bos, Dam G,52 een zilveren broche, J. v. d. Werf, Klein Vlaan deren een portemonnaie inh. 2 cent en 2 rozenkransen, Ova, Pottenmarkt K 175een dasspeld, Bongers, Klein Vlaanderen M 166; een kinderportemonnaie inh. 2 ets., J Sparren- tak, Lange Geere K 320; een kinderwandel- stokje, Hendrikse, Beenhouwerssingel K 70 een paar glacé handschoenen, W. Bostelaar, Karelsgang T 43een knipmes, Wed9 de Swart, Koepoortsingel, S 156; een meisjeshandschoen, F. Bruse, Lange Giststraat F 195een porte- monnaieiinh. 5 ets., Frelier, Korte Delft: een zilveren'armband, F. C. Hendrikse, St. Jans gang l 89een zakje met vreemde postzegels, W. Timmermans, Korte Noordstraat L 104 een zilveren naaldenkoker, J C. Vinke, onder wijzer sehool Kadeeen portemonnaie inh. 4!/2 ets. en een rozenkrans, J. Ie Due, Lange Geere I 253een bril met doos, C. de Rijke, Slee perssingel Q 318; een wollen halsdoek, P. Ger- ritse, Spanjaardstraat E 88; een kinderhand schoen, J. Bellart, Branderjjmolengang M 237 een zilver oorbelletje, W. Geervliet, Sleepers singel Q 307een fantaisie armband, Coene, Segeerstraat H 70een gouden broche, Ketelaar, sergeant, in de Kazerne. Adverteiitiën. Aangifte van nieuws leerlingen van af MAANDAG 1 tot en met ZAT£RDAG 13 FEBRUARI 1909, telkens des voor" middags van 9—1172 oren bU den Directeur der school (Molenwater, ingang Zuidsingel). Ingeschreven wordt voor de vakken Toegelaten kannen worden zj] die den leeftijd van 12 jaren hebben be' reikt en dien van 17 nog niet z(|n ingetreden. M. GHIJNEN. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 7—9 uur de velgende voorwerpen te bekomen a. Een schaats, een hoornen haarspeld, een zwarte ceintuur, een bruin lederen portemon- naie inh. 2 ets., een boterhamtaschje. Paterson N.-J., Nov. '08. XLII. Verleden jaar nam schrijver dezes een kijkje in de beroemde hoogeschool van Boston, de Howard-University. Dit jaar had hy het ge noegen rondgeleid te worden door de Purdue Universiteit te La Fayette. Ik verwonder me altijd over de bereidwilligheid die aan den dag gelegd wordt om den vreemdeling in te lich ten en uitlegging te geven waar zulks gevraagd wordt. Waarschijnlijk wordt de Amerikaansche ijdelheid een weinig gestreeld als de buiten lander zich waardeerend uitlaat over de din gen die hij ziet; doch het feit is er, dat nage noeg elke Amerikaan bereid is om u het be langwekkende te laten zien Het mooiste er van is, dat ge nooit om fooien behoeft te den ken, tenminste niet in het Westen. Een goede sigaar wordt gaarne aanvaard, doch geld wordt als regel beleefd van de hand gewezen. We begaven ons naar de gebouwen der Universiteit en vroegen om permissie om eens rond te mogen kijken in de verschillende af- deelingen. Direct werd een man uitgezonden om ons al het merkwaardige te toonen. Hy heeft zich prijzenswaardig van zyn taak ge kweten, beter dan de beste gids het doen kon. Zijn loon bestond in onze voldaanheid over het geziene, dat was alles. Laten we in het algemeen een paar aantee- keningen maken, die op de Universiteit be trekking hebben. In 1869 aanvaardde de Staat Indiana van John Purdue en eenige burgers der gemeente Tippecanoe een gift van 230,000 dollars, onder voorwaarde dat de Staat zou zorgen voor doelmatig onderhoud der te stich ten hoogeschool. Bovendien geeft de schatkist der Vereenigde Staten elk jaar 69000 dollars aan de Universiteit. Een groot deel van dit bedrag is te danken aan de wet die bepaalt dat aan scholen, die behalve de gewone weten schappelijke en klassieke vakken ook landbouw en mechanische vakken onderwijzen, een be paald bedrag uit de algemeene schatkist zal toegestaan worden. Ofschoon de Universiteit genoemd is naar den voornaamsten donateur, John Purdue, is ze toch een inrichting, die onder Staatscontrole staat. Trustees en bestuurders worden door den Staat aangesteld. De waarde der gebou wen en landerijen tot de Universiteit behoo- rende, wordt geschat op één millioen honderd drie en vijftig duizend doljar. De landerijen beslaan een oppervlakte van 240 acres (een is ongeveer het 25ste deel van een H.A.). Er zijn 29 groote gebouwen wei-ingerichte labo ratoriums, werkplaatsen, museums, een groote bibliotheek en prachtige leeszalen. De Universiteit bestaat uit zeven verschil lende scholen, waarin achtereenvolgens onder wezen worden Landbouwkunde, Natuurweten schappen, Werktuigkunde, Burgelyke bouw kunde, Eiectriciteit, Artsenijkunde en Medicij nen, Verleden jaar waren er ongeveer 2000 studenten, die de lessen volgden. Voor ons was de school voor Agricultuur het meest belangwekkend. De boerderij heeft ongeveer 190 acres bouwland en 30 acres weide. Deze wordt gedreven op zulk een wyze, dat ze winstgevend is. De mooiste en fijnste vruchten worden er gekweekt. De levende have bestaat uit de beste rassen. We werden moe van het bezien der koeien, paarden, schapen, hoenders en kleinere dieren, zoodat een rust in de bo- terfabriek welkom was. Alhoewel alles businesslike* gedaan wordt, mochten we ons daér tegoed doen aan karnemelk, die ons her innerde aan de fabrieken van Friesland, even verfrisschend, even heerljjk was ze. Toen we de school verlieten, na voorzien te zyn van allerlei lectuur over de landbouw-uitkom- sten en verschillende proeven, namen we de overtuiging mee, dat Amerika ook in zjjn Hooger Onderwijs rekening houdt met de tel kens veranderende eischen, die de maatschappij stelt aan alle middelen van bestaan. We wer den opnieuw bevestigd in onze opinie, dat de Amerikaan de theorie niet terzijde schuift, doch aan de praktijk de eerste plaats tracht te geven. Het doen staat overal op den voor grond, het beredeneeren der dingen laat men over aan menschen, die er den tyd voor hebben. We hadden dit eerder opgemerkt met en kele vakken, die onderwezen worden op de Burgerscholen. Men gebruikt hier geen Reken kunde gevuld met stellingen, die door den leering moeten bewezen worden Zulk een studie is niet geschikt voor kinderen van 14 tot 18 jaarze is te abstract. Ze eiseht een andere gepst. Laten de leerlingen weten hoe de stellingeu toe te passen en als ze hierin voldoende vaardigheid hebben, mag de logica aan het woord bomen. Zouden de Nederlan ders niet iets van de Amerikanen kunnen leeren ten deze opzichte Als het volk er meer op aandrong, dat het onderwijs practisch werd ingericht, zouden de schoolmannen dan geen verandering kunnen brengen De practicus komt per slot van rekening het gemakkelijkst door den wereld. Het weten beteekent in het eigenlijke leven zoo weinighet kunnen doen, het kunnen toepassen, is beslissend. En hier mede behoort alle onderwijs rekening te houden. Het is opvallend hoeveel studenten er aan de Amerikaansche hoogescholen zijn, die in hun eigen onderhoud trachten te voorzien. De jonge mannen die zich hieraan wagen moeten ongekend veel veerkracht aan den dag leggen. De avonden trachten ze te gebruiken tot het bijhouden van boeken, het doen van allerlei schrijfwerk, het bedienen in restaurants en wat er meer te doen mag zijn. Hjj vraagt nooit wat soort werk het is, doch alleen of hij er iets mede kan verdienen. Moet er werk ver richt worden op de landerijen der uuiversiteit, dan neemt, men daarvoor bij voorkeur de stu denten die zich er voor beschikbaar willen stellen tegen een bepaald loon, met dien ver stande dat ze tegelijkertijd alle lessen kunnen volgen. Het studeeren zonder fondsen is zoo algemeen, dat het Bestuur vau Purdue het dit jaar noodig achtte om een waarschuwing hier tegen de wereld in te s'uren. Voor de arme studenten is de lange zomer- vacantie van ongeveer vier maanden een ware uitkomst. Dan gaan ze werk zoekende een bjj den boer, de ander iD de werkplaats of in de fabriek. Vele werkgevers verkiezen den student boven den werkman bjj professie. West-La Fayette behoefde een nieuwe riolee- ring. De aannemer vroeg werkvolk. Vele stu denten kwamen zich aanmelden voor het zware grondwerk, waarvoor twee dollar per dag be taald werd. De aannemer heeft alle studenten aan 't werk gezet, en ze hebben volgens zijn eigen bewering, zjjn verwachtingen verre over troffen. Twee studenten van mijn kennis hiel den zich onledig met het aanmengen van cement, in dienst van een een aannemer van cementwerk. 't Is vreemd een Europeaan wil het nauwelijks gelooven, als hjj het niet gezien heeft. De Amerikaan vindt het heel gewoon. De spreuk .Arbeid adelt' wordt in toepassing gebracht, zonder de minste verwondering'te veroorzaken, 't Is een natuurlijk feit dat een student iets moet verdienen, dat is alles. Het publiek heeft veel meer respect voor den armen student dan voor den rjjken, wiens vader zorgt voor de noodige fondsen. Over 't geheel geno men breDgt de arme student, die zijns vaders toelage moet aanvullen met zomerwerk, het verder dan hij die altijd voorzien wordt van het noodige en zjjn studententijd zoozeer geniet, dat hjj geen energie behoudt om de lessen te volgen en by te houden. De arme student die in 't geheel over geen fondsen kan beschikken, kan als regel het hoofd niet boven water hou den. En bereikt hij het eindexamen, dan is hjj in vele gevallen naar lichaam en geest geknakt. Doch telkens zijn er weer jongelui die zonder middelen den geheelen curscus af- loopen. De Amerikaansche energie schijnt zoo luid j in hen te spreken, dat ze er niet tegen opzien het bjjna onmogelijke te ondernemen. Alle eere aan de wilskracht van den Ame rikaan. Het gevoel dat hy iets kan, dat hy zyn doel kan bereiken, dat zjjn succes enkel en i alleen van hem persoonlijk af hangt, geeft hem j zulk een dosis zelfvertrouwen, dat men inder- j daad geneigd is hem aan te zien voor laat- dunkend. Als de buitenlander herwaarts komt om brood te zoeken, kan hjj verzekerd van een goed stuk brood wezen, indien hy direct iets van die Amerikaansche energie overneemt. Ze behoort tot het land, zit in de lucht, in den grond, de rechtgeaarde Amerikanen zijn er van doordrongen. De inwoners van dit groote en rjjke land heeten alle menschen welkom, die iets van dien .push* in zich hebben. Wee den man, die denkt dat hy zonder dit het wel zal stellen, of die eigenwijs optreedt, zonder zyn omgeving te kennen. Hiervan zag ik een akelig voorbeeld in een man, dien ik gekend had in het oude vaderland, ik wil het even vertellen als een waarschuwing; we moe ten wel allen met scha en schande wys worden, doch een waarschuwing is niettemin goed. Hy behoorde tot de nette burgerklasse in Nederland, was timmerman van beroep, had een goede opvoeding genoten, en ging een mooie toekomst te gemoet. Hjj trouwde moge lijk een weinig te vroeg, en bevond toen dat hli zijn toekomst kon verbeteren in de Nieuwe Wereld. Hjj kwam naar Paterson en vond werk by een timmerbaas. Hy had echter veel te leeren, kon niet genoeg verdienen naar zyn zin, veranderde van baas, raakte zonder werk en toen besloot hy om zaken te gaan doen. Dat was zjjn laatste zet. Zonder kennissen, vrienden of familie een winkel te beginnen mag goed zjjn doch het te doen zonder een goede kennis van het Engelsch en met niet te veel warenkennis is, kortweg gezegd, een dwaasheid Het geld, dat hy meegenomen had van uit Holland, smolt weg als sneeuw voor de zon. Hjj deed toen nog een wanhopige poging om iets te verdienen met grossieren en geraakte in schulden. Eenigen tjjd daarna vonden de buren uit, dat dat zyn huisgezin in de grootste armoede leefde. Een medelijdend Hol lander bezorgde hem een plaatsje in een fabriek, zoodat hy nu in staat is in de allereerste be hoeften van zyn gezin te voorzien. Dat hy nu wysgeworden moge zyn. 't Zyn harde ervarin gen, doch sommige menschen moeten groote scha en schande lijden, vóór ze hun eigen in zichten willen prijsgeven. Hy begon op de verkeerde wijze, zyn voortgang was slechter dan het begin, en hy eindigt met datgeen waarmee hij had moeten beginnen. Het is iutusschen voor niemand aan te raden een tocht naar Amerika te ondernemen. De tyden zyn te slecht. Waarschijnlijk blijft de slapte ten minste dezen winter nog wel duren. Iedereen hoopt dat het aanstaande jaar beter worden zal. dochwat men gaarne wil, gelooft men. Alleen politici spreken van en beloven betere tijden. H. J. B. BLKGNKLMtiE STAND VAN fllDOELRdKG. Van 26 Jan 1 Febr. ONDERTROUWD: J. van Haneghem, jm. 23 j. met T. S. Burger, jd. 23 j. W. F. Stevens, jm. 33 j. met L. C. Fierens, jd. 29 j9 J. Zui- Hjjk, jm. 21 j. met P. S. Sonius, jd. 26 j. M. Th. van Bemmel, jm. 30 j. met A. C. Wynen, jd. 26 j. BEVALLENA. Reyerse, geb. Weststrate, z. P. C. van Sluijs, geb. De Wolf, z. A. S. Joosse, geb. Van Houte d. OVERLEDENJ. Brandt, vrouw van P. J. Ouwerkerk, 75 j. J. M. Bakker, wed. van B. J. Akkerman, 63 j. D. Fransooys, d. 1 week. J. Lorier, wed. van L. Joosse, 80 j. C. A. Meulenberg, z. 9 m. S. J. Baale, ongeh. d. 67 j. A. Verschoore de la Houssaye, man van E- L. Kersseboom, 88 j. W. Snijders, z. 19 d. C. den Boer, d. 6 m. J. Westdorp, vrouw van M. Mieras, 39 j. M. P. Messer, wed. van W. Broeke, 85 j. Th. Mouthaan, wednr. van P. J. Gerrit sen, 76 j. Middelburg verklaart weer. Een kort woord gericht aan vrouwen Velen onder u schijnen voortdurend ongesteld; mis schien ljjdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wee» niet te vlug in het vellen van een oordeel en het te zeggen dat gy lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde .vrouwenziekten' zijn niet» anders dan aandoeningen der nieren. Verlie» niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zyn misschien uw nieren welke in het spel zijn. Mejuffrouw 0. A. de Keyzer, Noordsingel 63 te Middelburg, zegt onsZoolang ik mjj her inneren kan, heb ik gesukkeld met een nier ziekte. Ik leed hierdoor veel aan een onop houdelijke en hevige pyn in het smalle gedeelte van den rug en in de lendenen. Ik klaagde veel over hoofdpijn en duizelingen, terwijl myn slaap veelal door benauwde droomen gestoord werd. De urine kwam met een pijnlijk gevoel, was steeds troebel en verspreidde een onaan genaams lucht. Ofschoon de geneeskundige, die my behandelde verklaarde dat myn nieren, de oorzaak van myn lijden waren, bleven al de voorgeschreven medicijnen zonder gunstig gevolg. Men vestigde zyn aandacht op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en ik liet hiervan een doosje komen. Ook by mij was de uitslag schitterend, na het gebruik van twee doozen, gevoelde ik me veel flinker en sterker, terwijl de pijnen successievelijk verminderen. Ik twij fel er geenszins aan of nog een paar doozen dezer pillen zullen mij myn volkomen gezond heid weergeven. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Ze zijn te Middel burg verkiiigbaar by den Heer Joh. de Roos, Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of i 10,voor zes doozen. De Secretaris, HAVERMOUT per 5 on» 8 cent. Pakken QUAKER OATS 20 cent. TIMMERMANS, Noordstraat.

de Faam | 1909 | | pagina 1