BRIEVEN UIT AMERIKA. HANSEN en VERHULST. liturg. GEVONDEN VOORWERPEN. Geschenk D. LITTOOU iz., Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. wordei we keli jks met zorg verspreid Grootste publicite It. RECLAMES. H. M, DE KONINGIN. IFa. A. H. J. J. RIVIERE. 1. II Mo. 16. Woensdag SO Januari 19O0. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheels stad gratis verspreid. Spanjaardstraat Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bij ingezetenen een kinderschort, Cohen, Ueerengracht M 19; een portemonuaie, inh. 2'/j et», postzegel en een portretje, M. de Kejjzer, Spuistraat F 104een dameszakdoek en twee kolenzakken, J. den Boer, Lange Giststraat; een sigarettenkoker, Simoni, Langedelfteen schotsch dasje, J. v. d. Staaij, Hofplein E 295 een goud onderstukje van een kinderoorbelletje, M. Hondius, Ylasmarkt 152een zilveren broche, A. Goethard, Jeronimusstraat M 90 een Roomsch Katholiek kerkboekje, J. M. Pol derman, St. Janstraat; een knipmes, M. W. v. d. Driest, Langeviele K 220een grijze dameshandschoen, A. Janse, Vlasmarkt L 16 een wollen das, Selhorst, Seisweg R 158; een blauwe ceintuur, A. Schout, Winterstraat Q 101een jongenscape, v. d. Woestijne, Wage- naarstraateen zilveren naaldenkoker, C- Vis ser, SpaDjaardstraat E 72; een band van een kinderwagen J. J. Moorman, Dwarsstraat O 205een zilveren hoedenspeld. J. J. Fanoy, Lange Burgeen badhanddoek, C. de Klerk, Zuidzingel E 30; een hoornen haarspeld, Van Esbroek, Korte Burg D 12. Na de verkiezingsstrijd. Advertentiën. Nieuwe Cor setten. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement vaa 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. W\j herinneren er aan, dat het Bestuur tan de Huisvlijt-Tentoonstelling a.s. Zaterdag avond zitting houdt in het Tehuis voor Mili tairen, teneinde de gewenschte inlichtingen te geren en deelnemers in te schrijven. Moge de inschrijving tot deelname groot zijn Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een bruine ceintuur. Paterson N.-J., Nov. '08. XL. De groote slag is geslagen, de verkiezing is achter den rug. Tatt is met een overwel digende meerderheid gekozen tot opvolger van Roosevelt. Alle partijhaat is weer ver dwenen, de Amerikaansche burgers weten nu wie hun hoofd zal zijn in het volgende viertal jaren ze leggen zich neer bij het onvermijde lijke en zien hoopvol de toekomst te gemoet, hoe ze ook gevoeld en gestemd mogen hebben. Taft is aangewezen als de opvolger; alle vaderlandsliefde richt zich nu op hem als den drager van de souvereiniteit der Amerikaansche natie. De oogen der gansche natie zijn nu gericht op den president-elect, die weldra aan het hoofd zal staan van het groote en schoone land, wiens leven slechts pas is begonnen en wiens hulpbronnen zoo onbegrijpelijk groot zijn. Dit is een deugd in de Amerikaansche natie, dat ze zoo vlug politieke geschillen kan terzijde zetten en als één geheel bereid staan om het gezag der meerderheid te erkennen. Het is wel waar, dat in de oude nationale partijen de burgers geen kans hadden hun eigen candidaten te nomineeren, de candidaten werden voor hen genomineerd, en zjj hadden «lechts voor ze te stemmen. De stemming heeft plaats gehad, de meerderheid heeft hare vol daanheid met de verkozenen uitgedrukt, en dit beslist alles in een republiek. Alle burgers der Vereenigde Staten feliciteeren den geluk kigen Taft en zullen hem hunne medewerking geven in de moeilijke taak, die door hem staat ondernomen te worden. De practische Amerikaan weet te wel, dat hij zich de verzenen tegen de prikkelen zou slaan, indien hij niet berustte in het onver mijdelijke. De natie en de ambtenaren, waar van Taft het hoofd is, hebben een belangrijk werk onder handen en allen moeten hunne krachten werpen op dat werk. De gevolgen der paniek van 1907 moeten overkomen worden de weikloozen moeten voorzien worden van arbeidwelvaart moet terugkeeren. Iedereen moet mee helpen om den bloei te bevorderen van natie en individu. De avond van den 3den November lokte mij ook ter deure uit. De verkiezingsdag is een vacantiedag voor den rechtgeaarden Amerikaan. Fabrieken en werkplaatsen zjjn gesloten en iedereen bevindt zich op straat om zooveel mogelijk te genieten van de algemeene electie. De meeste scholen zjjn ook gesloten en de schooljeugd geeft hare vaderlandsliefde lucht in het impromptu organiseeren van optochten, voorafgegaan door trommelaars. Zij houden den ganschen dag levendig, voor niet burgers een weinig vervelend, doch de burgers zelve vinden dat zoo iets behoort tot den verkie zingsdag. Het trommelen en drukte maken bevordert het patriotisme in het opkomend ge slacht, schijnen ze te denken. De eigenlijke fun begint ongeveer om zeven uur 's avonds. Dan wordt de stembus gesloten en de herbergen worden geopend. De dagbladen hebben hunne preparaties gemaakt, om de nieuwsgierigheid der menigte te bevredigen. Oud en jong trekt uit naar de centrale deelen der stad, om daar af te wachten wat de telegraaf voor nieuws heeft mede te deelen. De werke lijke belangstellenden pakken zich opeen voor de kantoren der dagbladen terwjjl het overige, groote deel der bevolking is uitgetogen om plezier te maken. En plezier maken schijnt in Amerika verwant te zjjn met drukte maken of is dit in Nederland ook zoo? Wel, in alle geval, het overgroote deel der bevolking is uitgetogen om drukte te maken. De dagbladen hadden groote sereens vóór hunne kantoren aangebracht, om het inkomende nieuws aan de wachtende menigte kond te doen. Tusschen de telegrammen in werd de massa bezig ge houden met de vertooning van lichtbeelden. Lest brengt best. De algemeene opinie der toeschouwers schijnt te zijn, dat de avond van dezen 3den November luidruchtiger geweest is dan gelijksoortige avonden bij vroegere ge legenheden. Om een uur of zeven reeds waren de straten in het centrum der stad letterlijk gevuld met mannen, vrouwen en kinderen, allen gewapend met een of ander levenmakend instrument; reusachtige hoornen, bellen, rate laars, men kon eenig instrument verwach ten in hand of mond van jong en oud. Het volk was geestdriftig, doch waarvoor 't Is me niet recht duidelijk willen worden, 't Was verkiezingsavond en daarom dat gejoel en gehuil en getier en getrommel en getoeter en gekletter. Hooren en zien verging je. Die honderden verschillende geluiden losten zich op in één geweldige luchttrilling, die de ge hoorzenuwen allerpijnlijkst aandeden. De drank huizen, die gesloten waren geweest (versta het welde voordeur was op het slot, doch de klanten kenden de andere gelegenheden voor entrée) zoolang de stembus open was, deden prachtige zaken. Wjj voor ons hadden een ander soort geest drift verwacht dan wat we in werkelijkheid zagen en hoorden. Ik herinner me den ver kiezingsavond in Amsterdam, nu ongeveer vier jaar geleden. Toen was daar een menschen- massa bijeen voor de kantoren der groote dag bladen. Doch daar was geestdrifthoe intent was de menigte, als de uitslag van een district werd bekend gemaakt; welk een gejuich ver mengd met gesis steeg dan op. Die menschen- massa was het te doen om den uitslag der verkiezing in de eerste plaats. Iets soortgelijks hadden we verwacht aan den verkiezingsavond te Patersonenthousiasme voor de verkiezing als zoodanig. Bjjna geen spoor er van te ont dekken, nagenoeg geen enkele uiting van partij gevoel. Als de portretten der partijcandidaten op het doek geworpen werden hoorde men geen enkele toejuichingniets anders dan een babel van wanklanken uit bovengenoemde in strumenten. Niets dan uitingen van de luid ruchtigste soort van brooddronkenheid, die met een verkiezing wonderlijk weinig heeft te doen. Natuurlijk verscheen het portret van Roose velt meer dan eens op het doek was het ver beelding of werkelijkheid Zoodra zijn portret verscheen, was het alsof er een domper gezet werd op de gemoederen. Het leven wou voor een wijle eenigszins verflauwen, om weer op nieuw in volle kracht uit te barsten, zoodra het verdween. In vroeger jaren wekte de ge lijkenis van den «Held van Santiago' de wildste geestdrift; nu doch niets is wisselvalliger dan de gunst des volks. De overwinning van Taft is in werkelijk heid veel grooter dan die van Roosevelt, nu vier jaar geleden, wanneer men rekening houdt met de bestaande toestanden. Voor de eerste maal in de politieke geschiedenis van dit land heeft de aan het roer zittende partij ®ou over weldigende victorie behaald na een financieele paniek en een lange periodp van slapte in handel en nijverheid. Toen Roosevelt liep in 1904, verkeerde het land in bloeienden toestand, en had hij een eensgezinde partij achter zich. De Republikeinsche partij scheen verscheurd te zijn door oneenigheid in eigen boezem deze verdeeldheid is echter niet aan het licht gekomen bij de verkiezing van President. Als één man hebben zij Taft's zijde gekozen, daar Taft de beste candidaat was voor het president schap. Hadden de Democraten een beter can didaat gehad dan Mr. Bryan, iemand die han diger laveeren geleerd hadDoch de Democraten hadden Mr. Bryan, en dat deed de deur toe. Arme Mr. Bryandat is nu de derde maal dat hfj geslagen is, en de laatste maal met zulk een meerderheid, dat hjj nu gerust alle hoop kan opgeven, om ooit zijn intrek in het Witte Huis te mogen nemen. De nederlaag is deze keer te volkomen ge weest, dan dat hjj er ooit weer van zou kun- neu herstellen. Het is overduidelijk gebleken, dat het volk geen vertrouwen heeft in den leider der De mocratische partij. Hoe hoog men hem ook schat als schrijver en als redenaar als pre sident wil men hem niet. Een groot deel der eigen partij heeft hem in den steek gelaten, niet uit ontrouw aan het beginsel, doch uit tegenzin in Bryan. Natuurlijk doet de vraag, zich op, wat de toekomst der Democratische partij zal zÜn> na de derde verpletterende nederlaag onder het leiderschap van Bryan. Dit is nog te meer het geval, daar algemeen geloofd wordt, dat. de Amerikaansche Democratie een veel beter vertoon zou gemaakt hebben met een andere candidaat. De verkiezing van Democratische gouverneurs in twijfelachtige of republikeinsche staten, bewijst echter voldoende, dat de partij nog iets te beteekenen heeft. Mr. Johnson, een Democraat die volstrekt geen aansprak op eenig leiderschap maakt, behaalt voor de derde maal de overwinning in den republikeinschen staat Minnesota. In bijna eiken belangrijken staat bleek Mr. Bryan zwakker te zijn dan zijn partij is. Mr. Taft werd verkozen in Ohio, doch de Demo craten verkozen hun candidaat tot gouverneur. Mr. Taft had in Michigan een meerderheid van 100,000, doch de Republikeinsche candi daat voor gouverneur kon nauwelijks de meer derheid halen. En zoo zouden wp kunnen voortgaan in bijna elke staat komt het uit, dat de democratische partij veel meer stemmen kon uitbrengen doch hun candidaat was reeds tweemaal gevallen, tweemaal was hij zonder succes geweest, de derde maal kon hem geen succes brengen, omdat vertrouwen in zijn lei derschap ontbrak. De verkiezing van den 3en November is een ramp geweest, doch meer voor Bryan, dan voor de democratische partij. Of de beloofde betere tijden nu zullen komen De beurswaarden stijgen en de prijzen der zijde gaan omhoog. De meeste handelaars en fabrikanten zien de toekomst met vertrouwen tegemoet en laten de driekleur wapperen van hun woningen en kantoren. Voor ons is af wachten de boodschap. Voorspellingen van politici zijn in vele gevallen minder betrouw baar dan de feiten. H. J. B. Wat Vlissingen zegt. Moet gij zwaar werken dag aan dag, ofschoon ge meer gevoelt om het bed te houdendoet uw rug zeer? Durft ge niet bukken? Hebt ge pijn in de spieren en stijfheid in de gewrichten. Brengt elke weersverandering u in de war? Doen deze kenteekenen zich bij u voor. Let er bijtijds op. Het zijn ernstige waarschuwingen van een nog meer ernstige nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden voor alle ziekten der nieren en blaas aanbevolen. De heer H. J. Dattin, Prinsenstraat 15 te Vlissingen, zegt ons: Voordat ik Foster's Rug pijn Nieren Pillen heb ingenomen, ben ik gedurende vier jaren met een hevige pijn in den rug en lendenen opgescheept geweest, en daar ik zwaar werk te verrichten heb, zult u begrijpen wat een last ik hiervan ondervond. Het kwam zeer dikwijls voor dat ik zoo duizelig was, dat ik mij moest vasthouden, wilde ik niet tegen den grond slaan. Mijn slaap was zeer onrustig en mijn eetlust gering. Ik ging tot de inname met uw pillen over en de uitwerking heeft mij verstomd doen staan. Reeds de eerste doos schonk mij een merkbare verlichting en nadat ik twee doozen geledigd had, was ik zoo goed als hersteld. Mocht de pijn zich nog eens willen herhalen, dan weet ik dat ik bij uw pillen onmiddellijk genezing kan vinden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Z(j zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 1218 Januari. ONDERTROUWD: P. Carmejoole, jm. 27 j. met M. Schot, jd. 22 j. GETROUWD; S. Heuseveldt, jm. 26 j. met J. J. Neufeglise, jd. 22 j. L. van Klinken, jm. 30 j. met M. Vendeville, jd. 20 j. H. R. Theu- nijnck, jm. 35 j. met W. Huisman, gesch.38j. J. Vermeulen, wednr. 34 j. met E. M. van Ommering, gesch. 26 j. BEVALLENA. Wisse, geb. Koster, d. J. Le Due, geb. Joosse, z. P. Acda, geb. Wille- boordse, z. S. J. Beckers, geb. Molhoek, z. M. H. C. Israël, geb. Krijger, d. M. J. Lie- vense, geb. De Witte, d. H. E. Kunst, geb. Schoenmaker, z. P. Kieviet, geb. Schipper, d. C. A. Becks, geb. Fenijn, d. M. Cammelot, geb. Harpe, d. H. M. Stam, geb. Leidekkers, z. C. M. A. Vroom, geb. Frankemölle, z. OVERLEDENU. Seels, wed. van J. L. van Dam, 86 j M. Back, vrouw van J. de Rijk, 68 j. M Wondergem, wed. van C. Polderman, 69 j. J. Boogaart, man van J. C. Wet jen, 75 j. D. Jobse, ongeh. d. 16 j. J. H. Pundke, ongeh. d. 61 j. M Hubregtse, vrouw van J. Jansen, 66 j. AAN Onder Eere-Voorzitterschap van Mevrouw DIJCKMEESTER—WINTGENS, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, heeft zich hier ter stede een comité gevormd om aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van de a. s. heugelijke gebeurtenis een geschenk van de Zeeuwsche vrouwen aan te bieden. Alle Dames van het comité verklaren zich bereid giften in ontvangst te nemen van de ingezetenen van Middelburg. Bovendien zal een bus aan 't Stadhuis ge plaatst zijn om iedereen ook op deze wijze in de gelegenheid te stellen eraan bij te dragen. Het Comité bestaat uit de Dames Mevrouw V. d. BRANDELER—KLEM, Voorzitster. Mevrouw V. ADRICHEM BOOGAERT— HEIJSE, Secretaresse. Mevrouw SPRENGER-BUTEUX, Penningmeesteresse. Mevrouw DE CASEMBROOT-WAGTHO. Mevrouw SCHLüTER—DE NIJS. Mevrouw SALBERG-KAKEBEEKE. Mevrouw SNOUCK HURGRONJE- V. d. BILT. Mevrouw V. TEIJLINGEN—V. d. MIEDEN. Mevrouw DE VEERBERENDS. Mevrouw WEIJLSNUIJF. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht'. Korte Delft.

de Faam | 1909 | | pagina 1