BRIEVEN UIT AMERIKA. .SHOWstralen STIJFSEL MUS' Bitters f 0,60. Vraag uw Grossier STEENKOLENHANDEL i. D. L1TT00IJ iz Grootste pnhllsltei t hier ter stede 1 3750 ex. worde n wekelijks met zorg verspreid. Grootste pahllcitei t. GEVONDEN VOOBWEBPEN. RECLAMES. ONS GODSDIENSTIG LEVEN, No, ÏO. Woensdag 9 December 190S. Dertiende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards traat. Prijs der Advertentièn Advertentiën, Deze is de witste en voldoet het meest J. C. BURRINK, Bree E 118a. PRIMA ANTHRAGIET. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. een bril. b. Bij ingezeteneneen ceintuur, A. Pagter, Veersehen weg S 16; een hondenhalsband, M. Hoofdman, Pfjpstraat N 219; een zilveren dameshorlogeketting, S. de Vlieger, Schoor- steenvegerssingel Q 81 een borstrok en een blouse, Abrahamse, Lange Lombardstraateen knipmes, A, v. Sorge, Sleperssingel Q 159 een Ceintuur, N. Schonis, Lange Giststraat F 188 een sigarenkoker, W. Plufjmers, Kapoenstraat B 35; een gasbuismoer, E. Wondergem, Klein Vlaanderen M 185een passer, Kerkhove, Branderijmolengangeen zilveren speld met 4 knoopjes, J. Minderhoud, Beenhouwerssingel K 72 een goud onderstelletje van een belletje, Joziasse, Oud Arnemuidsch pad T 41 een rijwiellantaarn, Louwerse, Segeersweg V 68 een pakje vuil waschgoed, wed. v. d. Harst, Korte Noordstraat L 86; een fantasie broche, Geertvliet, Veersche siugel S 42; een porte- monnaie inh. f 0,20, J. Brakman, Langedelft 145. Paterson N.-J., 25 Aug. '08. XXYIX. Weet ge wat we jammer vonden, toen we nog in Indiana waren 'k Zal het u zeggen De tijd vloog zoo snel. We waren allesbehalve moe van het uitstapte, toen de kalender aan wees dat we La Fayette moesten verlaten, in dien we nog een paar dagen in Michigan wilden vertoeven. Zoo namen we den trein weer, namen een kijkje in Chicago, Grande- Rapids en Detroit, en arriveerden ten slotte weer in Paterson. Laat Paterson zjjn zooals het isde stad heeft aantrekkelijks genoeg doch voor ons was het: Oost West; thuis best. Toch wil ik dit keer nog iets van La Fayette vertellen, zonder al te veel in persoonlijke bij zonderheden te vervallen. Ik wil eens vertel len hoe we een paar dagen passeerden op een wijze, die zoo karakteristiek is van Amerika. Er was besloten een picnic te houden, daar voor een geheelen dag te bestemmen en de gansche familie uit te noodigen, wp inbegre pen. Onnoodig te zeggen, dat de voorgestelde ontspanningsdag heel wat voorbereiding eischte. Om acht uur 's morgens was de ruime wagen gereed om de genoodigden op te nemen. Hij was reeds voorzien van de noodige dranken op ijs, manden met levensmiddelen, hengels, badcostuums, en alles wat op een picnic van pas kan komen. Er waren zitplaatsen voor 10 of 12 personen. De boer die zijn wagen ge leend had voor de gelegenheid, had gezorgd voor een goede hoeveelheid hooi, opdat het hossen en stooten op den weg den vrouwe- ljjkeu deelnemers niet te veel zou hinderen. Twee kloeke paarden voerden ons heuvel op en heuvel af langs een schilderachtigen land weg door onafzienbare cornvelden, langs uit gestrekte akkers met tomato'shier en daar werd de bouwgrond onderbroken door dicht begroeide heuvels, voorzien van boomen die u onwillekeurig brengen tot het berekenen der oogenschijnlijke waarde. De Europeaan ver gist zich hiermede echter gemakkelijkde waarde mag hoog zijn van het hout, doch het groote probleem is, hoe het te vervoeren zon der te groote onkosten te maken. En zoo vindt men hier en daar nog dichte bosschen met eeuwenheugende boomen, die wachten op den bijl des hakkers. Naarmate de landerijen in cultuur gebracht worden, nadert ook de tijd, dat deze overblijfselen van het oud-Amerikaan- sehe landschap zullen verdwijnen. Na een paar uren rijdens vonden we een heerlijk plekje waar we den dag konden pas- seeren. Een wei-beschaduwd stuk grasland bood een goede gelegenheid aan voor het houden van de picnic. De mannelijke leden spanden de paarden uit, maakten het vischtuig in orde, en toen door het dichte struikgewas, de oevers neer en in de kreek. De heete zomerzon had het water bijna doen opdrogen. Slechts een smalle stroom spoedde zich door het breede, zonnige bed, zoodat we met weinig moeite de kreek konden doorwaden met behulp van drijfhout. Een paar leden van het gezelschap had nog nooit eerder gevischt, doch voor de zon haar hoogste punt had bereikt waren ze reeds veranderd in hartstochtelijke liefhebbers der sport. In Nederland had ik ook vaak in de veenkanalen gevischt Ik herinnerde de lange uren die we daar doorbrachten gezeten aan den waterkant, in geduldig wachten van een „beet" voor een oogenblik vreesde ik, dat het ook hier hetzelfde spel zou wezen. Doch spoedig werd ik gerustgesteld. De diepe poelen die we uitgezocht hadden in het rivierbed overtroffen onze stoutste verwachtingen in vischrijkdom. De amateur-visschers hadden druk werk met „beet" aan den haak slaan, en de spartelende vischjes en visechen veilig in den emmer te bergen. Sommigen hadden wat meer geluk dan anderen, doch allen geraakten in geestdrift over de mooie vangst van zon en katviseh. De zonvischjes zyn kleine hoog- gerugde diertjes, behoorende tot de baarsfamilie, versierd met donkere ringen op hunne schub ben ze zjjn zeer vraatzuchtig en gemakkelijk te vangen als men de plaatsen slechts treffen kan waar ze zich ophouden. De katviseh houdt zich op in diep water, heeft een kop, die veel te groot sehjjnt voor zijn lichaam, voorzien van twee lange voeldraden het geheel ziet er verre van aantrekkelijk uit, doch gebakken of ge kookt smaakt zijn vleesch fijn. Genoeg over ons visschen. De tijding dat de lunch gereed was noodzaakte ons om de dier tjes voor een wijle aan hun lot over te laten. De dames hadden over het groene grastapijt een laken gespreid, en op echt oostersche wijze lagen wij aan den welvoorzienen disch. Het wil me toeschijnen dat we bepaald in Amerika moeten zijn om zulk een picnic-maal te kunnen hebben met betrekkelijk weinig kosten. We hadden verschillende dranken op ijs, en maak ten limonade van het heerlijkste welwater dat we haalden van een naburige .boerderij. Na tuurlijk was het te zien aan de tafel dat we in het land der ingelegde vruchten en groen ten waren. Bescheidenheidshalve wil ik u niet precies vertellen waaraan we ons te goed de den, doch ingelegde zalm en vruchten en augurkjes en nog veel meer van dat soort smaakt goed op een heeten zomerdag in de verkwikkende schaduw van statige eiken. We genoten inderdaad dat was genotte mid den der wilde, vrije natuur met de voortbreng selen der beschaving. Dat is heerlijk vooreen wijle afgedaan te hebben met het stadsleven en het menschengewoel, en zich te gevoelen als een vogeltje in het woud, al is het voor één dag slechts. Het heeft nieuw leven en nieuwen moed om den strijd om het bestaan te strijden. Welk een verlangen kan er dan onstuimig opbruisen in de borst om zich te werpen in het vrije natuurleven dat hier en daar geleefd wordt door enkelenom verre van de beschaafde en geordende maatschappij te dwalen door velden en bosschen, te klau teren over rotsen om te leven van wat het veld aanbiedt en te drinken van het klaarste en zuiverste water dat een wel heeft aan te bieden. Onstuimige verlangens kunnen ons gemakkelijk verlokken tot onbedacht handelen als we zoo gelukkig zijn vóór we tot handelen overgaan, de minder aangename zjjde van het voorwerp onzer begeerte te mogen zien, zijn we in den regel in staat met volkomen vol doening tot onzen gewonen toestand terug te keeren. Vóór de zon ondergegaan was, wilden we gaarne weer terug naar onzs respectieve lijke woningen. In den namiddag brak er een regenbui los, vergezeld van donder en bliksem, dat we allen voor zoover dit mogelijk was on der den wagen een schuilplaats moesten zoe ken. O, die zomerregens, in Indiana niet alleen, doch ook in New JerseyHet regent niet, doch het stroomt. Waar even te voren het mulle zand het loopen moeilijk maakt, maken waterpoelen en beekjes het passeeren bijna on mogelijk. Het gebeurt dan vaak, dat de boer, die zich op den weg bevindt, eerst wegge spoelde gedeelten van het pad moet aanvullen, vóór hij met zijn wagen vooruit kan komen De Hollandsche Amerikaan klaagt dan wel eens, dat het Amerika isdoch een land dat veel goeds geeft kan veel vergeven worden. En als na de bui het zonnetje opnieuw door de wolken breekt, en het water in ongeloof lijk korten tijd doet opdrogen, is spoedig de schaduwzijde van ons klimaat weer vergeten. Men kan zich niet begrijpen hoe populair het picnic houden is bij de Amerikanen. Elke familie houdt er minstens één eiken zomer, bij den zomer hoort een pienic. Elke vereeniging van eenig aanbelang houdt er de hare op na. Somtijds huurt men een park af, en vraagt toegangsprijzen, zoodat vrienden of belangstel lenden aan de picnic kunnen deelnemen. Zoo heeft men de picnic der politiemannen, die der brievenbeetellers, der brandweermannen, der verschillende Zondagscholen, der zangvereni gingen, enz. te veel om op te noemen. In sommige kringen is de picnic vervangen door kampen. Een paar jonge mannen schaf fen een tent aan met benoodigde gereedschap pen, en zoeken een plaats in de wildernis, waar ze hun tent opslaan en voor korter of langer tfjd een echt natuurleven leiden. De rivier levert hun visch in overvloed voor geld kun nen ze ander voedsel in het naaste dorp ver krijgen. Een man die nog nooit gekampt heeft, kan in Amerika niet meepraten. De echte kamper weet te vertellen van de prachtige vangsten, de vreeseljjke buien die hen over vielen, de wilde dieren die des nachts kwamen opdagen, de gevaarlijke insecten die hen be laagden, in één woord de echte kamper weet kampverhalen te doen die den hoorder de haren te berge doen rijzen- In vele gevallen vertoo- nen ze een sprekende gelijkenis met de jacht verhalen der heereboer-jagers in Nederland. Dat kampen, vooral in het oosten, niet ge heel buiten gevaar is, werd duidelijk aan een tweetal New-Yorksche jongelui, die in eeu bootje de Haekensach Rivier waren opgeva ren en hun tent hadden opgeslagen ergens aan den oever in een bosch. Het scheen dat ze, door te veel attentie te bewjjzen aan een paar 3choonen van 't naaste dorp, de ijverzucht van eenige dorpelingen hadden opgewekt. Toen ze op zekeren avond zich tentwaarts begaven, vonden ze slechts een rookende overschot van tent, boot en gereedschappen, zoodat ze zich verplicht zagen zoo spoedig mogelijk naar New-York terug te keeren. Zooals de lezers weten is president Roose velt een hartstochtelijk liefhebber van de kamp- sport. In een der Amerikaansche bladen werd mijn opmerkzaamheid getrokken door het vol gende „Zoodra zjjn termijn verstreken is gaat pre sident Roosevelt naar Zuid-Afrika om te jagen op groot wild. Het wild is er en hij zal het zonder twijfel vinden. Om 't eerst in het veld te zijn met nieuws, hebben we de volgende berichten bij voorbaat opgesteld, en kunnen van nu aan gekocht worden voor later gebruik. Ze zijn absoluut authentiek, en zullen goed blijven voor verscheidene maanden zonder op ijs behoeven gezet te worden De ex-president schoot vandaag een olifant, na hem te paard vijftien mjjlen vervolgd te hebben. De ex-president ontmoette vandaag onver wacht een leeuw hjj greep dien bjj den staart, slingerde hem rond en verbrijzelde den kop van het dier tegen een boom. De huid is op weg naar Oyster Boy. (De plaats waar de president altpd zijn zomervacantie doorbrengt). De ex-president ging vandaag op de alliga tor-jacht op de Zambesi. Hjj schoot er twee en veertig". Doch genoeg van picnics en kampen voor ditmaal. We kunnen ons ten volle begrijpen, dat het populair geworden is in Amerika, waar klimaat en natuur er toe uitlokt. H. J. B. Goes uit zich. Zulk een verslag telkens weer te lezen, is aanmoedigend. De Heer C. Batus, Zusterstraat 152 te Goes, meldt ons: Nu ik door Foster's Rugpijn Nie ren Pillen genezen ben van een nierlijden, waarvan ik reeds zes jaar het slachtoffer was, ben ik gaarne bereid u mijn genezing te melden. Ik heb al die jaren min of meer aan een stekende pijn in den rug en lendenen ge leden. De pijn was soms zoo hevig, dat ik niet meer kon bukken en zelfs het bed moest hou den. Ik werd dikwijls door duizelingen over vallen, die soms zoo erg waren, dat ik omviel, dit ging meestal gepaard met zware hoofdpijn. Doorloopend was ik vermoeid en had veel last van benauwdheden. De urine was troebel en wanneer zij eenigen tijd gestaaD had, was er veel bezinksel in. De hulp voor mijn ziekte ingeroepen, hielp me nietmen scheen de oor zaak van mijn lijden niet te kunnen vinden, want mijn toestand bleef hetzelfde. Ik stond verstomd over de werking uwer pillen. Reeds dadelijk hadden deze een gunstigen invloed op mijn gestel en nadat ik twee doozen gele digd had, waren mijn rugpijn en verdere on gemakken verdwenen en gevoel ik mij thans beter dan in jaren het geval was. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wjjze die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met bemerking „even goed" of „juist hetzelfde". Gjj vergist u wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG' Yan 14 Dec. ONDERTROUWD L. Bal jé, wedr. 32 j. met F. Krijger, wed. 37 j. P. H. J. Bostelaar, jm. 25 j. met C. Bodbijl, jd. 24 j. J. Ver meulen, jm. 20 j. met H. P. Donker, jd. 22 j. BEVALLEN: M. Bouwmeester, geb. Ver douw, z. Z. Boon, geb. Sturm, d. L. M. Lam port, geb. Van Gemert, d. C. den Hollander, geb. Gillesse z. Geboren een buitenechtelijke z. moeder 20 j. OVERLEDENP. H. M. Adriaansen, z. 2ty» m. G. Melse, man van L. Gilde, 64 j. A. van den Driest, man van M. van den Driest, 70 j. S. van Rotten, vrouw van A. de Vogel, 73 j. B. van Verre, wednr van L. Fontejjne, 76 j. Bjj de firma GEBRS HILDERNISSE te Middelburg verschijnt iederen Vrijdag Christelijk Weekblad in Vrijzinnigen Geest voor de provincie Zeeland. De prjjs is slechts 35 cent per drie maanden franco huis dus nog geen 3 cent per week. Benevens degelijke lectuur vindt men daarin iedere week de opgave der predikbeurten voor Vrijzinnigen. Men vrage gratis het nummer dezer week aan. ENGELSCHE per HL. f 2,30 16 36.50 BELGISCHE 1.80 16 28.50 1.65 .16 26.— COKES, afgehaald en te huis bezorgd, gas- f&bnskspr^jst STEENKOLEN (Rheinpreussen) per HL. f 1,10. per 16 HL. f 17.50. HARDE BELGISCHE EIERBRIKETTEN per HL f 1,10. BRUINKOLEN f 0,55 per 100 stuks. KACHELHOUT, HAARDBLOKKEN, VUURMAKERS enz. Aanbevelend. TE KOOP GEVRAAGD tegen Mei EEK HUIS op den Nieuwen Vlissingschen weg of Koude- kerkschen weg. Brieven met opgaaf van prijs enz. matto „Huis" bureau van dit blad,

de Faam | 1908 | | pagina 1