BRIEVEN UIT AMERIKA. Wstralen ST/JFSEI De CACAO een Daalder per k.ü. verkocht wordt, Winteravond lectuur. Beslist reukloos. 0. DE JAGER )r„ MS Zuurkool en Snijboonen 1. D. L1TT00IJ lz., TEGELPLATEN. -'asch machines Grootste poblielteit Her ter stede 1 3750 ei. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pnblieiteit. BEVONDEN VOORWERPEN. RECLAMES. ONS GODSDIENSTIG LETEN, W1NTERPANT0FFELS Tapijten HUISSLOFJES een DAMES-SCHRIJFTAFEL met Gasornament. WILLEM P. J. VAN DER SLOIJS. ZIE ETALAGE. DE JONG Co., Te koop gevraagd Geen betere dan die met 8LINGERbeweging. bjj C. FL1PSE. Wal, en J. FLIPSE, Sehnltvlotstraat. uw Grossier welke voor PETROLEUMKACHEL. Mo. 4. Woensdag 38$ October 190S. Dertleude Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: BURGERLIJKS STAND TAN MIDDELBURG Advertentiën, 40, 50 en 60 cent, P. J. DE KRUIJTER. Deze is de witste en voldoet het meest. XE KOOP In hst groot en ln het klein w krijgbaar bij ©en in goeden staat zijnde MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: van 18 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Geene. b. Bij ingezetenen B. Meyers, Breeweg N 23, een sleutelB. J. Goedhard, Hoogstraat G 141, een paar kousen A. Wanda, Heeren straat, een R. K. kerkboekje; J. van Wezel, Baanstraat Q 235, een Amerikaansehe hek passer C. de Goede, Heerengracht M 36, een halve zwarte handschoenP. Izebout, Noord singel S 212, een jongensjas; Geldof, Gryps- kerke, een schoenRood, Korte Geere K 352, een zwarte boodschapzak Schliiter, Abdij, een sigarettenkoker met sigaretten A. van Eenen- naam, Achtersingel Q 316, een breimand met inhoudC. R Renierse, Bastion N 62, een zilveren speld in den vorm van een boeren- knoopJansen, Nieuw Oosterschestraat N 91, een brief, inhoudende een postalorder van six pence. Paterson N.-Y., 17 Sept. '08. XXXVII. De twee voornaamste candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten zijn druk in de weer om de gemoederen te hunnen gunste te stemmen, om straks uit de stembus over winnend te voorschijn te komen. Bryan, de groote aanvoerder der democratische partij, J0 tweemaal verslagene, betoont zich nog even strijdvaardig en onvermoeibaar als hij zich de vroegere campagnes getoond heeft. Hij reist en trekt van Oost naar West, en van Noord naar Zuid in het uitgestrekte land, waarvan hij tracht het hoogste ambt te bemachtigen. De werkkracht die Bryan aan den dag legt is inderdaad bewonderenswaardig. Hij weert zich met mond en pen bijkans dag en nacht. Hij heeft een private wagon, die hem tot woning verstrekthij slaapt, eet en werkt er in. De naam van den wagon is .Olivette"; hjj pre pareert er zijn speeches, zendt zijn artikelen van daaruit de wereld in, ontvangt er zijn politieke vrienden, en staat er de persmannen te woord. Moet hjj ergens spreken, dan wordt zijn wagon afgehaakt en weer gekoppeld aan een volgenden trein. Stopt de trein aan tus- schenstations, dan is er gelegenheid van het platform af de wachtende nieuwsgierige me nigte toe te spreken met een korte, kernach tige toespraak van één of twee minuten. Ligt de candidaat uit te rusten van zijn vermoeie nissen, de menigte dwingt hem om zich te vertoonen. Daarvoor is men candidaat voor 't presidentschap, en moet men zich gewillig overgeven aan de grillen van het groote publiek, dat toch per slot van rekening het heft in handen heeft bij de stembus. Mr. Bryan is op 't oogenblik in de ooste lijken staten. Hier volgt een krantenberichtje dat op hem betrekking heeft, ter illustratie van de drukten die de campagne voor dezen hoofdpersoon medebrengt. .Baltimore, Sept. 14. William J. Bryan ar riveerde hier vanmorgen even vóór 8 uur. Mr. Bryan was aan het ontbijt in zijn private wagon .Olivette", toen de trein binnenstoomde. Hij werd daar verwelkomd door het plaatselijke ontvangstcomité, samengesteld uit de voor naamste democraten van staat en stad. Het comité werd in Mr. Bryan's wagon geleid deze werd daarop naar het Mount Royal station gevoerd, vanwaar de candidaat per automobiel naar het Hotel Belvidere gebracht werd. Ge durende den voormiddag ontving mr. Bryan een groot aantal bezoekers aan het hotel. Om ongeveer half twaalf denkt hij zich te begeven naar Annapolis, waar hij een spreekbeurt moet vervullen. Hij hoopt in Baltimore terug te keeren om hoofdspreker te zijn in de vergade ring die hier van avond gehouden zal worden. Mr. Bryan zal hier vannacht blijven, om mor gen vroeg om acht uur naar Philadelphia te vertrekken. Daar zal hij opgewacht worden door een comité van New Jersey democraten, en door hen vergezeld worden naar het Belle- vue Hotel voor luncheon". Wie zou niet jaloersch op mr. Bryan worden. Het blijkt dat mr. Bryan wel voorzien is van werk. De leiders der Democratische partij zor gen er voor, dat hun candidaat overal ver schijnt in het land, waar een goede kans is om de overwinning te behalen. Ongetwijfeld mag Mr. Bryan zich verheugen in het bezit van een gezond en sterk lichaamsgestelan ders zou de man het niet kunnen volhouden. Mr. Taft, de candidaat der republikeinen schijnt het candidaatschap eenigszins gemak kelijker op te nemen. Hij heeft een grooten voorsprong op den demccratisehen candidaat. De Republikeinsehe partij toch is gedurende langen tijd aan het roer van staat geweest, dat geeft een gevoel van gerustheid. Waarom zou het land juist in 1908 van richting ver anderen Het volk is zoo lang tevreden geweest met de regeering der republikeinsehe partij, het zal wel tevreden blijven, en den man kie zen naar Roosevelt's hart. Vóór een verkiezing ziet men telkens ver schillende opinies op den voorgrond plaatsen, en de onbevooroordeelde aanschouwer mag trachten een opinie voor zichzelf te vormen. Wie zal het zijn De 4de November zal het uitmakentot zoolang is het afwachten voor ons. Oogenschijnlijk maakt Taft niet den ge- wenschten indruk op het groote publiek. Hij is niet een groot redenaar en dit staat hem inderdaad in den weg om populair te worden. Taft is meer staatsman dan politicus. Hjj kan nooit volksleider worden daarvoor is hy te zwaar gebouwd. Alles wat hij doet, de wijze waarop hij het doet, vertoont een sprekende overeenkomst met zijn statuur. Zijn vrienden eeren hem als den man, den besten die er te vinden is voor president, Roosevelt niet mee gerekend. Doch ten slotte moet het volk hier van doordrongen worden, en dat schijnt zwaar werk te zijn. Zelfs de republikeinsehe partij kan maar niet enthousiastisch gestemd worden over de nominatie der Conventie te Chicago. Zeker, de hoofdmannen der Republikeinen, vooral zij die goede hope kunnen koesteren niet te zullen worden vergeten door President Taft als zij candidaat Taft steunen, steken den loftrompet over hun man, doch de toon wordt niet opgevangen door de party als geheel. Er zijn te veel republiekeinen die een neiging vertoonen, de zijde der democraten te kiezen in den grooten verkiezingsstrijd. Wat te doenTaft is de man naar Roose velt's harte. Roosevelt heeft hem denominatie bezorgd, heeft een program van actie samen gesteld, en zjjn invloed doen gevoelen bij de aanstelling van mannen met de leiding der campagne belast. Doch juist het feit dat Taft Roosevelt's candidaat is, heeft het groote pu bliek eenigszins schroomvallig gemaakt. Ze houden van den grooten Teddy, omdat hjj groot is en het prestige van Amerika heeft weten te verhoogen bij de groote mogendheden om dezelfde reden gevoelen ze eehter ook vrees voor hem als een groot man te groot wordt, gaat hij gevaarlijk worden. President Roosevelt heeft zich voor eenigen tijd teruggehouden uit de partij-politiek. Hij heeft de woeling der gemoederen met belang stelling gadegeslagen, eu bevonden, dat de geestdrift voor Taft niet tot het kookpunt wil stijgen. Dit is een tegenvaller en hij ziet zich gedwongen een actief aandeel te nemen in de campagne. Nu is hy aan 't schrijven van brieven begonnen mogelijk zal hij vroeger of later nog politieke redevoeringen gaan houden. De toestand is zeker niet zoo heel voordeelig voor Taft als de Groote Boss, uitgeput met het in elkaar zetten eener conventie die zijn keuze tot zyn opvolger bestemdemet het prepareeren van 't program van actiemet het uitkiezen en aanbevelen van leidersmet het editeeren der nominatie-redevoeringen, nu nog genoodzaakt is aan de leiding der campagne deel te nemen, daar het met den dag duidelij ker wordt dat het land in gebreke blijft zich warm te maken voor „Mjjn Candidaat" en ,Myn Politiek". Dit is de eerste maal dat een president der Yereenigde Staten ooit persoonlijk een werk zaam aandeel heeft genomen in een politieke campagne. Doch Roosevelt is origineelhet was ook de eerste maal dat een president de nationale conventie zóó kon beheerschen, dat deze zijn keuze wilde nomineeren. Het spreekt van zelf dat het niet verwacht kan worden dat de Groote Boss lijdelijk zou toezien, als de man zijner nominatie in gevaar verkeert niet ver kozen te zullen worden. De vijandige houding van den georganiseer- den arbeid tegenover Taft, heeft oogenschijn lijk een diepen indruk gemaakt op president Roosevelt, want de Groote Boss heeft een brief van 4000 woorden geschreven, om de werk lieden te overtuigen dat Taft niet half zoo slecht is als ze hem zich voorstellen. Om van tijdige publicatie verzekerd te zyn werden copieën van dezen persoonlijken brief naar verschillende nieuwsbladen verzonden. De wy'ze waarop deze brief de wereld is in geworpen, is de Rooseveltiaansche. Het is niet geschreven als een officieele communicatie van het hoofdkwartier der party. Het is gestoken in een vermomming van persoonlijke vriend schap en geschreven aan een veehouder in Helena van den staat Montana. Het is ongetwijfeld hoogst vriendelijk van den president om er tijd af te nemen en 4000 woorden te schrijven aan zyn vriend te Helena, om hem te vertellen dat Taft ie grootste vriend der werklieden is die het land ooit gezien heeft. Welk een troost moet dit zijn voor den man in 't verre westen Welk een genot wil het hem verstrekken als hy de ware beteeke- nis ziet der 4000 woorden, die de eenzaamheid van de boerderij komen verlichten. Mr. Roose velt's brief verklaart met nadruk dat Taft „My'n Candidaat" is, besloten om „Mijn Poli tiek" voort te zetten. Er wordt van verschillende zijden beweerd, dat Roosevelt goed deed met zich uit den stryd te houden. Hy maakt aanspraak op Taft, alsof deze zyn eigendom ware. Indien Taft gestorven was, zou het interessant zyn te hoo- ren wat Roosevelt wist van Mr. Taft's denk beelden en werken. Doch m. Taft leeft en in staat is voor zich zelf te spreken, is het waar lijk niet noodig dat Roosevelt het op zulk een wijze opneemt voor zjjn voedsterling, en ons gaat vertellen wat deze doen zal. Eenige eenvoudige, duidelijke zinne, van Mr. Taft zelf zouden van veel meer waarde blyken te wezen dan de Rooseveltiaansche lofredenen. De beweringen van den president hebben geen waarde tenzij hy besluit om in Washington te 'olijven wonen en een oogje op mr. Taft te houden, indien deze tot het hoogste ambt van staat verkozen wordt. De presidentsverkiezing is eigenaardig in gericht. In New Jersey evenals in de ove rige 45 staten worden presidential electors verkozen door het volk. Elke politieke partij kiest het aantal candidaten vastgesteld door de constitutie het stemt overeen met het aantal senatoren en vertegenwoordigers in het con gres, Nu worden de „primaries" gehouden. Deze eerste verkiezing is voor afgevaardigden naar de Staatsconventie. Deze afgevaardigden hebben in last voor de belangen der kiezers te wakenzy moeten met den wil hunner kie zers rekening houden. Elke politieke partij volgt dezen weg. De conventies der verschil lende partijen nomineeren de zoogenaamde „electors", die zich moreel verbinden om te stemmen vóór den candidaat der respectieve partij. Op den 4den November, den verkiezingsdag gaat het volk dus niet direct stemmen voor wien den presidentszetel zal innemen. Zy stem men voor de „electors", die voor elk district genomineerd zyn door de staatsconventies, welke bestaan uit afgevaardigden verkozen door het volk by de „primaries". De „electors" die uit de stembus te voorschijn komen vor men samen het college dat beslissen moet of de staat in zyn geheel vóór of tegen een be paald candidaat is. Het eindresultaat kan di rect afgeleid worden uit de meerderheid der „electors*. Is deze meederheid republikeinscb, dan is Taft moreel verkozen. De electors heb ben echter het recht voor den anderen candi daat te stemmen, van welk recht ze hoogst zelden gebruik hebben gemaakt. Deze methode van stemmen voor een presi dent is zeer omslachtig en ouderwetsch. Ze herinnert sterk aan de methode gevolgd door onze voorvaderen in het verkiezen van leden der Provinciale en der Algemeene Staten. H. J. B. Yan 2026 Oct. ONDERTROUWD: F. van der Pluym, jm. 28 j. met O. O. van der Plank, jd 22 j. GETROUWD: P. J. van Loti, jm. 43 j. met M. Hoogesteger, wed. 39 j. S. Koster, jm. 23 j. met M. J. van Loopik, jd. 22 j. J. M- Bles, jm. 26 j. met A. J. Timmerman, jd. 22 j. G. Groenewegen, jm. 25 j. met G. J. Hoekstra, jd. 22 j. J. Wesdorp, jm. 28 j. met C. J Gooyen, jd. 22. BEVALLEN: W. de Munck, geb. Castel, d. J. Bastiaanse, geb. Wagenaar, d. F. Davidse, geb. Coppoolse, d. F. Adriaansen, geb. Mar- teijn, z. D. M. van der Bliek, geb. De Steur, ,d. A. PluymerB, geb. Sinke, z. F. Gillissen, geb. Kouyzer, z. A. Krijger, geb. De Nooyer, d. M. M. van Riel, geb. Bosschaart, z- Geboren: Een buitenechtelijke d., moeder 18 j. OVERLEDEN: T. Griep, d. 3 j. J. M. Keersemaker, wed. van H. J. Geldof, 77 j. P. J. Franchimont, ougeh. z. 43 j. J. Keersemaker, wed. van A. van Eyzeren, 80 j. Bewezen te Middelburg. Het is de moeite waard zich van de waar heid van een ernstig geval te overtuigen hier kunnen wy dit doen. De heer J. Marthe, Baanstraat Q 293 te Middelburg, meldt ons: Nu ik volkomen ge nezen ben van een nierziekte hetgeen ik te danken heb aan Foster's Rugpijn Nieren Pil- n wil ik ze op myn beurt aan al diegenen aanbevelen, die aan de nieren ly'den, want ik ben overtuigd hun hiermede een dienst te be wijzen, door hun zulk een afdoend middel aan de hand te doen. Ruim zes jaar heb ik gele den aan een verschrikkelijke pijn in den rug en in de zyden, de urine kwam met een bran derig, pijnlijk gevoel en was steeds erg vuil en vol bezinksel. Ik sliep slecht en was steeds aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoel; alle pogingen om van deze ziekte genezen te worden, waren ijdel gebleken en toen ik overal zooveel goeds hoorde over uw pillen, nam ik my voor daar dadelijk een proef mede te nemen. Het verheugt my u te kunnen zeggen, dat de uitwerking boven alle verwachting was. Reeds na een paar dagen verminderde de pijn en twee weken later kon ik openhartig verklaren, dat myn ziekte geheel geweken was. Uit dankbaar heid zal ik dit afdoend middel dan ook gaarne recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed* of „juist hetzelfde". Gy vergist u wan neer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander geneesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zy zyn te Middelburg verkrijgbaar by Joh. de Roos, Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. By de firma GEBRS HILDERNISSE te Middelburg verschijnt iederen Vrijdag Christelijk Weekblad in Vrijzinnigen Geest voor de provincie Zeeland. De prys is slechts 35 ceilt per drie maanden franco huis - dus nog geen 3 cent per week. Benevens degelijke lectuur vindt men daarin iedere week de opgave der predikbeurten voor Vrijzinnigen. Men vrage gratis het nummer dezer week aan. in allerlei soort. Adres bureau van dit blad. De Boekbandelaar W. M. HEIJL, te Utrecht, die door het samenstellen van mooie paketten, boeken, in Nederland een zekere vermaard heid heeft gekregen, is er weder in geslaagd een uitgezocht pakket samen te stellen. Voor slechts f 1,ontvangt men: le. SARLITT „Goud Elsje", kwarto formaat, 146 blz. 2e. MARLITT „Het geheim van de Oude Juf frouw". kwarto formaat, 158 bladzijden. 3e. Het boeiende boekwerk „De Twee weezen", versierd met platen, 213 bladzijden. 4e. „De Vrouw van den ander", groot 311 bladzijden. 5e. SHERLOCK HOLMES, „De Agrasehat". 6e. Een Landkaart van Nederland, in kleuren gedrukt, op stevig carton, groot 71 X 87 c.M. Die dit pakket bestelt krijgt cadeau een Terjaardag-Album. Deze Ver jaardag-Album is alleen het geld waard. Zendt postwissel ad f 1,waarop staat: „Winteravond lectuur" aan den Boekhande laar W. M. HEIL, Utrecht en U ontvangt het pakket franco thuis. KORTE DELFT F 22. Adres Veersehe Singel T 218. 4

de Faam | 1908 | | pagina 1