BRIEVEN UIT AMERIKA. ATLAYbrok STIJFSEL Jonge Konijnen Een Bovenhuis te huur k. D. L1TT00IJ lz., Grootste poHieiteit hier ter stede3750 ex. word en wekelijks met zorg rerspreid. Grootste pnblieitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Een BENEDENHUIS te hnor,~ RECLAMES. Vraag UW GR0i>51lR Te Koop aangeboden: Woensdag 2 September UM>8. Twaalfde JTaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Hpanjaardstraa t. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. Advertentiën. Deze is de witste en voldoet het meest TE KOOP. Zes Mahoniehouten Stoelen met gaatjes- zitting en Mahoniehouten Tafel, zes Kamer stoelen met geschilderde Tafel en drie Schil deryen. Wo. 48. M1DDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM U IT G E V E;R Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn de werkdagen des namiddags van 79 uur op volgende voorwerpen te bekomen a, Een doublé armband, een koperen sleu tel, een zakboekje, een jas, een kinderhemdje. b. Bp ingezetenenHeisterberg, agent van politie, Beenhouwerssingel K 74, een lorgnet (zilver); Munter, Spanjaardstraat E 86, een goud slootje en eenige koraaltjesSoetens, Vlissingsche straat K 47, een ijzeren band van een wagenGrootjans, 't Zand, een spaarboekje C. P. van Geelen, agent van politie, Slepers singel, een brievenzakjeJ. Guerand, agent van politie, Blindenhoek, een schroevendraaier Gillissen, Goesche Korenmarkt P 57 een bruin mandje; Vermaat, Kapoenstraat A 15, een zwarte handschoen v. Swers, Spanjaardstraat, een zilveren armband; v. Slooten, Yeerschen weg T 267 een sabrakSlagter Armeniaansch sehuitvlot Q 266, een grijs manteltjeJonge- pier, Yeersche singel T 43, een zilveren arm band Heuker, Blauwendpk P 42 een zilveren armband. Paterson, N. J., 7 Juli '08. XXXIV. Eenige jaren geleden maakte ik met een der excursiebooten een tochtje den Rijn op. Hoe ik het landschap in Duitschland bewon derde Die vriendelijke heuvels en grjjze rotsen, die vruchtbare dalen en die vriendelijke dorpjes spraken tot de verbeelding, en wekten een verlangen op, om altijd daar te kunnen wonen. De ruïnes der oude kasteelen met hunne legende wekten de begeerte op om terug te kunnen keeren naar het ongebonden leven dat de roofridders leidden in de Middeleeuwen, vrp van het conventionisme der (toen nog) negen tiende eeuw. Mp'n werk riep me terug naar de lage landen aan de Noordzee, waar me een indruk bijbleef van het schoone Rijngebied, die in den loop der jaren wel verflauwde, doch me immer noopte tot het maken van eene ver gelijking als ik andere heuvels en dalen zag. Nu voeren we den Hudson op met eendier reusachtige booten, die de duizenden door een der schoonste dalen van de wereld voeren. Een reuzenbootZelfs de Transatlantische booten moeten in enkele opzichten voor haar onder doen. Toen we ons inscheepten aan de pier der 129ste straat, waren alle dekken reeds ge vuld, zoo scheen het ten minstedoch er bleek nog ruimte te zijn voor de menigte, die zich op de pier bevond. De „Hendrick Hudson" heeft een lengte van 400 voet, een tonneninhoud van 2600, de machines zijn van 6000 paarde- krachten. De maatschappij, aan wie de boot behoort, beweert, dat ze alle andere vaartui gen voor 't vervoer van reizigers overtreft in draagvermogen. Ze is voorzien van alle ge riefelijkheden, die men zich denken kan. Vier groote dekken bieden zitruimte aan voor dui zenden. Wettelijk mogen niet meer dan 5000 reizigers tegelijkertijd door de boot vervoerd worden. Toen wjj er ons op bevonden en den purser vroegen waarop hij het aantal menschen schatte dat de boot herbergde, kregen we ten antwoordongeveer 2000 over het maximum. Onze lezers zullen zich herinneren hoe eenige jaren geleden een Hudsonboot „De Slocum", met een duizental passagiers, meestal kinderen, aan boord verbrandde, terwijl nagenoeg allen omkwamen. Voor een oogenblik drong de ge dachte zich aan ons op, bij het dwalen over de verschillende dekken, waar elke beschikbare plaats was ingenomen, hoe vreeseljjk de gevol gen van een paniek moeten zijn onder zulk een menigte. De vroolpke stemming onder de toeristen verbande de gedachten spoedig. De lach, de scherts, de vroolijke gang der ver schillende groepen werkt aanstekelijk, zelfs op het gemoed van den kalmen Hollander, en hij geeft zich over aan het genieten van den tocht. Doch we willen dan toch een opmerking maken Toen New York in rouwe gedompeld was door den ramp aan „De Slocum" overko men, verhief de pers hare stem om wettelijke regeling te verkrijgen van het personenvervoer te water. Onder den indruk der vreeselijke gebeurtenis toog de wetgever aan het werk en maakte bepalingen, ten einde de veiligheid der reizigers te verzekeren. In den eersten tijd werd de hand er aan gehoudenelke stoom boot moest een vergunning hebben van den staat en een wettelijk maximum van het aan tal passagiers werd vastgesteld. Nu blijkt het, dat die vergunning altijd in orde is, dat het maximum ook altijd goed aangegeven is. Doch de transportmaatschappij tracht het grootst mogelijke aantal tickets te verkoopenhoe meer tickets des te voordeeliger de reis. Het „geen plaats meer" is eene onbekende uitdruk king. Zoo kan het maximum 5000 wezen, ter wijl er meer dan 7000 mensehen op de boot aanwezig zijn. De maatschappij vervoert ze. Somtijds komt een inspecteur aan boord en bevindt hij dat het maximum overschreden is, dan heeft hij het recht het te veel aan wal te zetten, die hun geld voor de tickets weer terug kunnen krijgen op 't kantoor der maatschappij. Als ik het goed begrepen heb, is de maat schappij niet verder strafbaar, een boete kan natuurlijk gemakkelijk betaald worden uit de surplus-passagiersgelden in de gevallen dat de inspecteur niet zeer nauwkeurig is. Hoogst zelden hoort men het, dat de inspecteurs in die richting handelend zijn opgetreden. Laten we terug keeren tot „De Hendrick Hudson". Overal is getracht door lijnen en kleuren een schoon geheel te vormen, dat den meest kieskeurigen reiziger bevredigen kan. Een prachtig ingerichte eetsalon geeft gelegen heid om voor niet te hooge prijzen den hon ger te stillen. Een muziekkorps geeft enkele stukken ten beste verkoopers trachten de rei zigers te voorzien van prentbriefkaarten, reis lectuur en candij. Het verblijf op de boot al leen is reeds aangenaam, afgezien van de vele merkwaardigheden welke de boot passeert. Het is niet mijne bedoeling eene beschry ving te geven van alles wat op den Hudson betrek king heeft. Het zou te veel ruimte innemen. Slechts een paar grepen uit het schoone en het merkwaardige dat het Hudsougebied te genieten geeft. De huizenzee van New-York biedt vele in teressante gezichtspunten aan voor den vreem deling. De snelvarende stoomboot doet ze weldra in een mist verdwijnen. Ter rechterjen linker zijde zien we de forten, waarmee de naam vau Washington, den Vader des Vaderlands, voor altijd verbonden is. Het bergachtige landschap met zjjn bosschen en rotsen bood een goede basis aan voor den leider der Amerikaansche Revolutie, van waaruit hij de Engelsche mach ten kan bestoken. En Washington heeft ge toond, dat hij gebruik wist te maken van den breeden Hudson en de aangrenzende bergen en bosschen. Juist in deze streken heeft hij de meeste kracht ontwikkeld, omdat hij den Hud son beschouwde als het middelpunt des lands, van waaruit de actie zich noordwaarts en zuid waarts moest uitstrekken. Het geheele Hud- songebied is vol van herinneringen aan den grooten vrijheidsoorlog der Amerikanen en kosten noch moeite worden gespaard om de historiehe plekjes voor het nageslacht te be waren. Deze historische merkwaardigheden en het natuurschoon te zamen maken het Hud sougebied tot een der drukst bezochte gedeel ten der Yereenigde Staten. Ter rechterzijde verheffen zich de Palissades. Ze zijn rotsen, die bijna loodrecht uit de rivier opstijgen tot een hoogte van 300 a 400 voet. Het hoogste punt is Indian Head, 510 voet hoog. Haar schoonheid is niet te danken aau haar hoogte, doch aan haar steile en grillige vormen. Be neden aan haar voet een weelderigen planten groei, in de slib die het water der rivier over de rotsen heeft gespreidhooger op de grijze kale rotsen, hier overhangend, daar loodrecht oprijzend, elders een weinig terugwijkend, welker eentonige grijsheid gebroken wordt door het groen gebladerte van een eenzaam boompje, dat zijn sappen tracht te ontwoekeren aan de harde rotsendat alles gekroond door de bosschen, die plaats geven voor de villa's der rijke New Yorkers en voor de lieve bui tenhuizen der kleine handelaars, die hun werk in de stad hebben, doch aan hun huisgezin de genietingen van het landleven willen geven. Hier en daar wijken de bergen terug van de rivier en geven plaats voor het huisje van den visseherman, die zijn bestaan te danken heeft aan de groote rivier. Aan de andere zijde ligt een lange reeks van dorpjes en gehuchten, verscholen tusschen het groen. Overal een bergachtig landschap en toch vol afwisseling. Zittende op een ge makkelijk vouwstoeltje, op het bovendek der steamer, onder gezelligen kout, is het een waar genot de schoonheid van het natuurta fereel in te drinken. Kale rotsen, beboschte bergen, vriendelijke dalen, zooals de Hudson aanbiedt, vermoeien het oog niet. Elke bocht der rivier geeft nieuwe, somtijds verrassende schoonheden te aanschouwen. De meest bezochte punten der rivier zijn West Point, New Burgh en Poughkeepsie. West Point is bekend door zijne militaire academieom niet te spreken van het natuur schoon dat allerwege het oog boeit. New Burgh is beroemd door het hoofdkwar tier van Washington. Men heeft dat trachten te bewaren in den staat, waarin de groote staatsman en leider het bewoond heeft. Aller lei voorwerpen, die aan hem en de revolutie herinneren, worden er in bewaard. De belang stellende student van geschiedenis vindt hier een schat van materiaal voor uitbreiding en bevestiging zijner kennis Poughkeepsie is het meest bekend door zjjn brugdeze heeft een lengte van 12608 voet. De rails over de brug liggen 212 voet boven hoog water. De grootste booten en zeilschepen kunnen onder den reus passeeren. Yerder noordwaarts zien we den inham, waar de eerste stoomboot „De Claremont" gebouwd werd door Robert Fulton. Als deze bouwer nu eens zjjn oog kon slaan op De Hendrick Hud son", wat zou hjj verbaasd z(jn dat zijne uit vinding het begin was van zulke gevaarten als den Hudson nu bevaren. Op ongeveer 100 mijlen afstand van New- York wordt de westelijke horizon onderbroken door de hemellpn der Catshills. Deze bergen groep is het eigenlijke middelpunt van het fiudsongebied voor den toerist. Tusschen de plaatsjes Germantown en Catshill kan men een eigenaardig tafereel genieten. De hemellijn vormt de gedaante van een nederliggenden reus een top aau den zuidkant vormt de knie, en verder noordwaarts kan men borst, kin, neus en voorhoofd volgen. De Indi anen hadden eerbied voor de Catshillszij beschouwden het silhouette van den reus met de grootste vereering, en noemden de bergen de Ontiora, dat is Bergen des hemels. De hoog ste top is niet meer dan 4000 voet hoog, doch de woestheid der bergen oefenen zulk een invloed uit op den toerist, dat h(j zich begrij pen kan, hoe dat wild grootsche landschap, voor 't grootste deel met bosschen bed kt, allerlei legenden in het leven heeft geroepen, even fantastisch als de natuur daar is. De meesten onzer lezers hebben van het schetsboek van den grooten Amerikaan Washington Irving gelezen, in alle gevallen er van gehoord. Mo gelijk is de Catshill legende Rip van Winkle", beschreven door den grooten letterkundige, wel geen onbekende voor onze Hollandsche lezers. Doch daar ze in hare eenvoudigheid een kijk geeft op de schoonheid van het land schap en op de levenswijze der eerste Holland sche settlers in het Hudsongebied, waag ik het, in een volgend schrijven, de hoofdzaak van Iwing's „Rip van Winkle" weer te geven H. J. B. Van 2531 Aug. ONDERTROUWD: E. F. M. Mathon, jm. 56 j. met J. H. Kampman, jd. 53 j. A. Pihl, jm. 29 j. met P. E. Verwijs, jd. 29 j. GETROUWD: P. J. C. Arends, jm. 23 j. met O. L. J. Jolmers, jd. 26 j. L. Dorleijn, jm. 29 j. met P. M. van Heulen, jd. 29 j. G. van der Plank. jm. 22 j. met W. F. de Pag- ter, jd. 22 j. W. Auer, jm. 26 j. met A. Gil- lisse, jd. 28 j A Beckers, jm. 21 j. met 8. J. Molhoek, jd. 21 j. BEVALLEN: J. J. Manhave, geb. Krijger, d. T. Baas, geb. Bits, z. C. Leijnse, geb. Gi- deonse, z. M. Rijkaard, geb, Van der Werf, z. A. van de Putte, geb. Cornelisse, z. A. Adams, geb. Kakebeeke, d. L. E. Bal jeu, geb. Van den Broek, z. F. A. Storm van 's Grave- sande, geb. Fransen van de Putte, z. G. Hen- drikse, geb Schuit, z. J. J. Smolders geb. Vereeke, z. E. Lammers, geb. Willeboordse, d. A. M. C. Ghjjsen, geb. Schoute, z. M. Brevet, geb. Harpe, d. OVERLEDENA. M. Lahr, wed. van M. Ovaa, 69 j. D, Roth, z- 8 m. Van belang voor Middelburg. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen een pijnlijken rug, rheumatiek, zwelling der lede maten, onzuiver bloed, duizeligheid, slapeloos heid, onregelmatigen hartslag en werken den schadelijken invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. ^Mejuffrouw N. Nachtegaal, Colvenierstraat 65 te Vlissingen, meldt onsRuim twee jaren geleden openbaarden zich bjj mij de eerste ken- teekenen van nierziekte. Ik had veel last van een aanhoudende pijn in den rug en lendenen, en werd veel gekweld door duizelingen, ge paard met hoofdpijn. Doorloopend gevoelde ik mjj vermoeid en mijn werk verrichtte ik niet dan met de grootste inspanning. Mijn polsen en enkels waren dikwijls opgezwollen, en ik had hierdoor zoo'n pijn in de beenen, dat het loopen mij vaak onmogelijk was. De urine was meestal troebel en donkergekleurd en bevatte veel bezinksel. Alles wat in mijn vermogen was, had ik reeds aan deze ziekte ten koste gelegd, doch ik kon geen gunstig resultaat verkrijgen. Daar mij zulke uitstekende berich ten van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ter oore kwamen, wilde ik hiermede eens een proef wagen. Zjj hebben m(j ook werkelijk zeer veel goed gedaan. Hoewel ik na het gebruik van drie doozen niet volkomen genezen beu, voel ik toch thans bjjna geen pijn meer, en ik bemerk hoegenaamd niets meer van de op gezwollen enkels en polsen, de urine is weer normaal, en ik vertrouw met nog een doosje volkomen te zijn hersteld. Ik, ondergeteekende., verklaar dat het boven staande waar is, en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Waarschuwing. De lezers van dit blad wor den in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koo- pen, om slechts die te verlangen en geen an dere. Zjj zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. De ondergeteekende bericht zijne geachte clientèle dat hij van af 1 Sept. a. s. de zaak in de Vleeschhal, tot dusver gedreven door W. A. VERBEEK L. HIJPERS, voor eigen rekening zal voortzetten. Met minzame aanbeveling, uw dw. dienaar, W. A. VERBEEK. Adres ACDA, Cellebroershof. Te bevragen Krommeweele K 108 boven. in den Ganzengang, f 0,85 per week. Adres Casteleijn, Tramsingel. Voorkamer, Achterkamer, Zijkamer, Keuken met Bijkeuken, Kelder en Tuin a f2,50 p. w. Adres Blindenhoek D 65.

de Faam | 1908 | | pagina 1