BRIEVEN UIT AMERIKA. fcclÉawerij Langeviele K 214. A. D. L1TT00U iz., Grootste poblleltelt hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelüks met zorg versprei! 1. Grootste pnhlieitel t. GEVONDEN VOORWERPEN. JAC. DE NOOD. RECLAMES. LION COHEN. 1. 0. J. J. GEKLEIDE en WITTE BOKKEK. Mo/41. Woensdag 15 JTnli 1908 Twaalfde Jaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentiën, Uu. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM ÜITGE VEjR: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. De Langedelft is weer een Zaak rijker geworden. Het ouderwetsche huis B 120 is in overeenstemming gebracht met den modernen tijd. De groote spiegelruit geeft ons daar te zien, de Orgel- en Pianohandel van Gebr. Wagenaarde uitstalling lokt reeds tot een bezoek uit. Ook muziekstukken, strijkinstrumenten, snaren enz. treft men er in groote verschei denheid aan. Tevens heeft de firma eene in richting voor reparatie en belast zich gaarne met het stemmen van Orgels en Piano's, waar mede zij reeds een goeden naam verkregen moet hebben. De firma Fongers verzoekt ons mede te dee- len, dat zjj behalve een tweede bestelling van den heer Luitenant-Generaal, Inspecteur der Infanterie, op 66 rijwielen ten dienste van het Leger hier te lande, dezer dagen opdracht ontving van Z.E. den Minister van Koloniën tot levering van 157 rijwielen voor het Leger in Ned. Indië. Voorzeker is deze laatste opdracht een nieuw bewjjs van de deugdelijkheid en betrouwbaar heid van het fabrikaat van de firma Fongers. Aan het Bureau van Politie alhier zijn de werkdagen des namiddags van 79 uur op volgende voorwerpen te bekomen a. Een portemonnaie een knipmes met ket ting een fleschje met druklettertje. b. Bij ingezetenenA. C. J. van Bjjlevelt, Klein Vlaanderen M 73, een postduifP. de Mulder, Lange Giststraat, een sigarenpijpje W. de Boer, Gravenstraat 1249, een knipmes A. de Keijzer, Noordsingel R 63, een school boekje; J. O. v. Offenbeek, Seisstraat M 57, een bril met etuiv. d. Abeele, Balans D 60 en 61, een wandelstokJ. de Klerk, Lange St. Pieterstraat M 145, een postduif en een paauwstaart (duif); B. Wondergem, Oude Kerkstraat B 77, een zak met sleutelH. de Voogdt, Zandstraat Q 197, een postduif; Hol- thuizen, Langeviele, bruin zijden ceintuurJ. Gies, Penninghoek L 53, een bril. Paterson, N. J., 2 Juni 1908. XXX. Paterson is een eigenaardig fijngevoelende stad. Zonder te veel overdrijving kunnen we zeggen dat het altijd klaagt over de omstan digheid dat zijn reputatie en zijn werkelijk karakter zooveel verschillen. Verschillende malen is er gesproken door de verontwaardigde stadsambtenaren, om een aanklacht in te die nen bij de rechterlijke macht tegen dagbladen en tijdschriften die het een en ander hadden te zeggen over het aantal anarchisten en mis dadigers in Paterson. Zoo ver wjj ons kunnen herinneren is het nooit tot een geding geko men, of het er nu toe komen zal staat te bezien. Wel zou het een interessante geschiedenis wor den, als het zoover kwam. We kunnen aannemen dat onze stad bena deeld wordt als zij in de pers algemeen ge brandmerkt wordt de meest booze stad te zijn in New-Jersey. Een actie maakt den indruk wenschelijk te zijn indien de beschuldigin gen ongegrond zijn. Doch zijn ze inderdaad ongegrond? Het is eenigszins opvallend, dat Paterson zoo dun van vel is, New-York bijv. geeft er niet om dat hare boosheden dag in dag uit in de pers besproken worden. Integen deel de stad is welvarend en bloeit niettegen staande het feit dat hare zonden aanhoudend breed uitgemeten worden. En als het koor van aanklacht en beschuldiging wat minder sterk wordt, dan beginnen de New-Yorkers zelf het nieuwe kracht te geven, door een of ander onderzoek in te stellen naar de een of andere Eublieke zaak. Zij zijn niet zoo bevreesd dat un stad daardoor in diskrediet komen zal, gedachtig aan het spreekwoord„Hoe grooter de waarheid, des te grooter de aanklacht'. Doch de heeren van Paterson dreigen eiken keer als iets ten nadeele van hun stad gezegd wordt. Onze burgemeester wil het niet staan, hij wil Paterson een goede reputatie geven doch of hij ooit het recht en de macht zal krijgen te kunnen eischen dat de geheele pers bekennen zal dat Patersou niets uit te staan heeft met de ongerechtigheden die het gewoon lijk ten laste worden gelegd we twijfelen. Die eenmaal gestolen heeft blijft altijd een dief, Paterson zal zijn reputatie voorloopig wel blij ven behouden tot, in verloop van tijd, het blijkt, dat alle aantijgingen lasterlijk waren. Een reputatie vertoont altijd neiging op het nage slacht over te gaanwaarschijnlijk zal de Pa- tersonsche reputatie ook wel een taai leven hebben. In allen gevalle schijnt er voldoende grond aanwezig te zijn voor de verschillende gewraakte artikelen in het verleden van Pater son. Nu moet gij inderdaad niet denken dat Paterson een slechte plaats is om in te wonen. Het Hollandsche settlement is all right. Het slechte moet men zoeken in het Italiaansche en het Poolsche deel. In de Yereenigde Staten heeft men verschei den zoogenaamde wettelijke feestdagen. Deze term is evenwel alles behalve nauwkeurig. Feitelijk zjjn er geen wettelijke feestdagen die voor alle staten gelden. Zelfs de Dankdag, die elk jaar weer uitgeschreven wordt door den President is alleen bindend voor het district van Columbia met de hoofdstad der Unie Was hington, en voor alle kantoren van 't Gouver nement, forten en leger en vloot. Elke staat kan een feestdag voor wettelijk verklaren, door er bjj wet in te voorzien. Memorial of Deco ration dag is een der dagen, die in de meeste staten gehouden wordt. Deze dag valt op dertig Mei, dit jaar dus op Zaterdag, wat natuurlijk niet verhinderd, dat hij op de bekende Ame- kaansche wijze gehouden wordt. Doch laat ik u eerst zeggen welke beteekenis aan dezen dag gehecht wordt. In het voorjaar van 1865 gaf generaal Lee zich over aan generaal Grant. Deze overgave was het einde van de reuzenworsteling tus- sehen de Noordelijke en de Zuidelijke staten en het begin der algemeene toekenning van menschenrechten aan de negers. De Zuidelijke staten die gevochten hadden voor de instand houding der slavernij in dat gebied, moesten zich neerleggen bij de emancipatie der negers in Amerika. De burgeroorlog had ontzettende offers geëischt zoowel van 't Noorden als van 't Zuiden in goed en bloed. Er wordt gerekend, dat er minstens drie kwart imllioen soldaten op de slagvelden gebleven zijn. De schatten die verslonden zjjn door den strijd zijn eenvoudig niet te ramen. De groote verliezen evenwel zjjn gerechtvaardigd geworden door de econo mische, politieke en moreele gevolgen die de oorlog voor de Unie had. De slavernij, die een vloek was voor het Zuiden, werd af geschaft en dit gaf nieuw leven aan streken, waar tot dusver enkel gedwongen arbeid ge kend was. De Unie was bewaard voor split sing en hare staatslieden konden hunnen aan dacht wijden aan de ontwikkeling van het reuzenrijk, dat met zijn eindelooze hulpbronnen bestemd schijnt te zjjn voor de voornaamste plaats in de rjj der wereldmachten. Memorial or Decoration Day nu is afgezon derd als een herdenkingsdag van de soldaten, die hun leven lieten in den grooten strijd. In alle Noordelijke Staten wordt de dag gehouden. En ofschoon het bijna een halve eeuw ge leden is dat de oorlogsdonders gestild werden, is het toch een veelbeteekenend feit, dat de dag afgezonderd om eer te bewijzen aan de man nen, die te land en te water streden voor de Unie, elk jaar op groote schaal gevierd wordt. De meesten der mannen die deelnamen aan de machtige worsteling tusschen Noord en Zuid zjjn gestorven, doch Decoration Day schijnt wortel geschoten te hebben in de harten der Amerikaansche Natie, en daarom mag hp zich in een populairiteit verheugen, die alleen door den vierden Juli overtroffen wordt indien van overtreffen sprake kan zijn. In de scholen worden de nationale feestda gen niet vergeten. De voorafgaande dag wordt besteed aan het houden van „exercices" waar aan een feestelijk karakter wordt gegeven. Vooral de „exercises" voor Decoration Day worden geliefd door de schoolgaande jeugd. De overgebleven oudstrijders bezoeken de scho len en treden als sprekers op voor de kinde ren met het onderwerp „vaderlandsliefde". De tegenwoordigheid der mannen in de blauwe uniformen is een inspiratie voor de schooljeugd, en de oudstrijders kunnen op onverdeelde aan dacht rekenen, als zij iets van hunne ervarin gen in den oorlog opgedaan aan het jonge volkje blootleggen. De voorzitter van de oud- strjjders-vereeniging in Paterson is James Ho- gencamp, een man van Hollandschen oorsprong. Vooral hp trad actief op in het werken voor het welslagen van Decoration Day in de scho len. Zou deze manier van werken niet als goed voorbeeld kunnen dienen in de Hollandsche scholen Als men zulk een man hoort vertel len van den strijd voor recht, wie zou dan niet iets van den geestdrift gevoelen, die hem in zijn vertelling bezielt. De kinderen drinken het in, en krijgen een indruk van het groote werk door de strijders verricht, die nooit weer uitgewischt kan worden. Zulk een les in va derlandsliefde draagt meer vrueht dan tien les sen in vaderlandsche geschiedenis door een onderwijzer, die niet te veel liefde voor zjjn vaderland er op na houdt. Als men nagaat, dat alle herdenkingsdagen op soortgelijke wijze gevierd worden kan men begrijpen, dat de liefde voor het vaderland bij den Amerikaan als regel eenigszins dieper ligt als bij den Hollander. Dan kan men begrijpen den diepen eerbied die men hier voor de vlag heeft. Iedereen draagt een klein vlagje op zjjn borst, en in zijn borst is genoeg geestdrift om hem, die van gevoelen verschilt, op gevoelige wp'ze zjjn overtuiging te kennen te geven. Dan kan men begrijpen, hoe de Amerikaan zoo uitermate trotsch kan zjjn op zijn land, dat hij geneigd is, al het goede van andere landen voorbij te zien en met zekere minachting neer ziet op alles wat kersversch van de andere zjjde komt. Vandaar ook dat de Amerikaan als hp reist, zoo gaarne mag laten weten dat hij Amerikaan is. Het symbool van Amerika, de vlag, vergezelt hem overal. Hij eigent zich voorrechten toe boven alle anderen. Ga maar eens in de Kalverstraat van Amsterdam wan delen en beproef den Amerikaan te herkennen, 't Is zeer gemakkelijk. Indien zijn houding het niet verraadt, dan ontdekt ge hier of daar wel de Amerikaansche kleuren. Doch om terug te keeren De eigenljjke Decoration Day zou gevierd worden in bijna alle plaatsen met bedevaarten naar de versierde graven der oudstrijders, met parades door de straten, met vuurwerk, muziek en redevoeringen. Zaterdagmorgen brak aan, doch 't zonnetje liet op zich wachten. In plaats er van begon een stofregen te vallen, die later op den dag overging in een stortregen, die duurde tot den avond. Toch hebben vele oudjes het weer getrotseerd en deelgenomen aan de georganiseerde optochten. Zjj beweerden, dat ze in hun jonge dagen wel slechter weer door staan hadden, zoodat regen hen niet van de straat kon houden. De regeering zorgt voor de mannen, die voor de Unie gestreden hebben. Hun pensioen is ruim, zoodat ze een gerusten ouden dag doorbrengen. New-Jersey is een eigenaardige vereeniging rijker geworden. De naam is „De Optimisten Club van New-Jersey". In de statuten wordt het doel omschreven metde Club tracht betere tijden in den handel te doen aaubreken door de financieele en handelsdepressie te bestrijden. Om toegelaten te worden als lid moet men de volgende gelofte afleggenIk beloof alles wat in mijn vermogen is te doen om de bestaande handels- en fiuantieele toestanden te verbeteren te glimlachen en te trachten om anderen te doen lachen, en door aldus te handelen niet alleen het beste te zien in alle dingen, maar ook het beste van alle dingen te maken. Zulk een vereeniging kan waarschijnlijk alleen in Amerika succes hebben. Na eenige weken bestaan te hebben heeft ze reeds meer dan duizend leden. Onder de leden komen een honderdtal predikanten voor. De vereeniging staat geheel neutraal ten op zichte van politieke of kerkelijke partijen. H. J. B. Belangrijk nieüws. De pijn die gelijkt op een dolksteek in den rug spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristaliseerd en de bijtende en snijdende oneffenheden der kristal len veroorzaken hevige pijnen. De bestanddee- len waaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillen samengesteld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit vergift, welke afvoering plaats grijpt bij het urineeren. Mejuffrouw J. Batus, p /a. de Wed. Hullu, Matheus Smallegangbuurt te Goes, meldt ons Voordat ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb leeren kennen, heb ik ruim zes jaren aan een voortdurende en hevige pijn in den rug en lendenen geleden. Ik werd dikwijls door hoofd pijn en duizelingen gekweld en deze laatste waren soms zoo hevig, dat ik dacht neer te zullen slaan. Mijn handen en voeten waren bij tijden dik opgeloopen en doorloopend was ik met een zwaar loom afgemat gevoel aangedaan. De urine kwam zeer ongeregeld en meestal met een pijnlijk gevoel, terwijl ze veel bezink sel bevatte. Ook mijn slaap was niet zooals zij behoorde te zijn, want ik sliep onrustig door de hevige pijnen. De tot dusver aangewende geneesmiddelen brachten geen verandering in mijn ziekte en ik dacht niet anders dan dat ik immer zoo moest blijven sukkelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben mij echter bo ven verwachting er weer bovenop geholpen, ik had deze pillen slechs een week gebruikt, toen ik gevoelde dat dit het geneesmiddel was, wat ik noodig had. En nadat ik vier doozen geledigd had, was tot mijn onuitsprekelijke vreugde de pjjn zoo goed als geheel verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik uw pillen bij voorko mende gelegenheid steeds aanbevelen. Ik ondergeteekonde verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Middel burg verkrijgbaar bjj den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één- of f 10,voor zes doozen- BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 713 Juli. ONDERTROUWD: C. L. Castenmiller,jm. 27 j. met C. J. M. de Keuning, jd. 30 j. I. Tange, wed. 53 j. met L. Simonse, wed. 48 j. W. L. H. P. Paravincine di Capelli, jm. 29 j. met M. J. Moonen, jd. 31 j. GETROUWD: B. F. te Roller, jm. 27 j. met W. J. Israel, jd. 23 j. A. Davidse, jm. 25 j. met D. de Rijke, jd. 27 j. BEVALLENC. deGraaff, geb. Huijbrechtse, z. M. J. de Vries, geb. Boom z. J. H. Pieters, geb. Glerum, d. G. Isendoorn, geb. Simonse, z. A. E. Doncan, geb. Fortuijn, d. C. S. Broeke, geb. Bekkens, d. M. E. Vreke, geb. Keerse- maker, d. F. L. Leijdekkers, geb. De Nood, d. J. M. Willemse, geb. Van Aartsen, z. (levenl.) OVERLEDENA. Bosschaart, man van T. M. van de Vijver, 47 j. C. Frangoojjs, d. 12 j. C. M. Kuijs, d. 7 m. A. S. Leenhouts, d. 3 m. Th. F. Martin, man van M. R. C. van Dam, 68 j. J. L. van den Broek, wed. van A. van den Wijngaard, 77 j. Ondergeteekende bericht dat hjj met einde Juli zijne Vleeschhouwerjj zal verplaatsen van den Burg naar de Segeerstraat H 90, thans fnog bewoond door dhr. GEENSE, al waar hij zich bij zijn geachte cliëntèle beleefd blijft aanbevelen. lste kwaliteit RUND-, VA RKENS- en K ALFSVLEESCH. OSSENBIEFSTUK f 1.30 per kilo. VARKENS f 1.10 Aanbevelend, Korte Delft. PRIJSVERMINDERING

de Faam | 1908 | | pagina 1