BRIEVEN UIT AMERIKA. Vanille Roomijs m STIJFSEL Mo. se. A. D. UTTOOIJ Az., Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. wort Ion wekelijks met zorg verspreid. Grootste pohlieitei t GEVONDEN VOOBWEHPEN. RECLAMES. W. C. TAZELAAR, COHEN, Vlasmarkt. .Vraag uw Grossier Woenadag 17 Juni 10O8- Twaalfde Jaargug. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de géheele stad gratis verspreid. UITGEVER: Span jaar d 8 tra a t. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zjjn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen Paterson, N. J., 8 Mei 1908. XXVIII. We zjjn over 't algemeen geneigd medelij dend te glimlachen als we dichters hooreu zingen van de lieflijke Meimaand met haar vo gels en groen en bloemen. Want wij, gewone stervelingen, voelen in de eerste plaats de koude en de ruwe winden en eindelooze regens. We hebben te worstelen langs wegen die modder poelen gelijken en durven de kachel nog niet wegbergen uit angst voor onaangename ver rassingen in de temperatuur. Zoo zien wij Mei en de Meizangen zijn slechts verstaanbaar voor ons op dien zeer zeldzamen mooien dag, dien de Mei ons geeft om althans te toonen, dat ze zoo kan zijn als de dichters zongen. Hoe hadden de Duitschers m «Amerika ge hoopt, dat de eerste Zondag in deze maand een ware Meidag zou zijn. Die dag opent den zomer, op dien dag houden ze hun eerste picnic, en alle Duitsche zangvereenigingen (waar Duitschers zjjn vindt men ze) bevinden zich in den vroegen morgen op de heuveltoppen rondom Paterson om van daar de opkomst der zon te begroeten met hunne Meizangen, om hunne oud-vaderlandsche liederen te laten weerklinken over de groenende valleien, om in zang te dwepen met de bosschen en weiden, de bergen en dalen, der oude Heimath. Alles wat geen Duitscher is trekt op dien morgen ook uit om te genieten van de welluidende melodieën die van her en der het oor berei ken. Zij die hier reeds vele jaren gewoond hebben, houden niet op de schoonheid te roe men van dien eersten Zondagmorgen in Mei, als de frissche morgenlucht gevuld is met melodieën van Duitsche herkomst. Was het wonder, dat ik verlangend was om me met eigen oog en oor te overtuigen van de schoon heid van dien morgen? We waren vroeg op, de zon scheen vroolijk doch het woei bijna een storm en de wind was koud. We hebben geluisterd doch niet kunnen genieten. De wind overstemde het gezangen de meesten die leden waren der clubs, hadden het raadzaam geoordeeld te huis te blijven. Des avonds hoorde men hier en daar nog enkelen zingen, doch of het Meizan gen waren weet ik waarlijk niet. Wist ik niet dat alle kroegen op Zondag gesloten zijn in New Jersey, dan zou ik denken, dat de be doelde zangers te veel aan Bachus hadden ge offerd. 't Kan zijn dat ze trachtten om hun ge voel van teleurstelling over 't mislukken van den Mei-morgen lucht te geven. De Unions van werklieden in de bouwvak ken hebben een werkstaking uitgeschreven. De metselaars zijn in Paterson nog aan 't werk gebleven, doch de timmerlieden zullen niet werken zoolang hunne eischen niet ingewilligd worden. En die eischen zijn in hoofdzaak hoo- ger loonals ik goed ingelicht ben willen ze het loon van 45 cent op 50 cent per uur ge bracht zien. De Unions hebben ongetwijfeld een slechten tijd gekozen voor de strike. Er wordt weinig gebouwd, zoodat de concurrentie onder de aarnemers zeer sterk is. Deze drei gen de .open shop" te zullen uitroepen, d.w.z. dat ze iedereen, onverschillig of hij tot de Union behoort of niet, zullen aannemen, indien ze hun werk niet opnemen onder de oude voor waarden. De algemeene opinie is, dat de strike moeilijk succes kan hebben onder de bestaande omstandigheden. Daarbij komt, dat bij de Unions misbruiken zijn ingeslopen, die de aan nemers tot hunne schade hebben moeten er varen. Vroeger werden alleen bekwame hand- werkslui toegelaten als lid, doch in den laat- sten tijd schijnt bijna iedereen toegelaten te zijn, als hij slechts zijn jaarljjksche contributie geregeld betaalt. Gevolg is dat vele leden geen volle werklieden zijn, die het volle loon kun nen verdienen. Toch eischen de Unions dat dezulken het volle loon krijgen. Het spreekt vanzelf dat de Union werkgevers langzamer hand het vertrouwen in het Union lidmaat schap verloren en velen, die ze niet kenden als goede werklieden, niet in employ wilden nemen, om de kans te ontgaan in het zwarte boek der Unions te worden opgenomen indien ze de halve werklieden gedaan zouden geven. Is er overvloed van werk, dan kunnen de inschrijvings-sommen min of meer rekening houden met het verlies dat het in dienst hebben van sen of meer tweede rangs Unions-leden meebrengt. Nu er weinig'werk is, moet de aannemer op de kleintjes passen en zal hij al leen die mannen employeeren, van wie hem bekend is dat ze goede werklui zjjn. De anderen moeten toch werk hebben ze hebben voor zichzelven, mogelijk voor een huisgezin te zor gen. Dan gooiden ze het op een aecoordje met den werkgever en waren willig voor twee dol lars te werken, terwijl de anderen vier dollars betaald kregen. De nood breekt wetten. Aan het prestige der Unions werd hierdoor afbreuk gedaan. Daarom ook is de tijd voor een strike slecht gekozen. In geval de open shop ver klaard wordt, kan men zich voorbereiden op .trouble"algemeen wordt echter vertrouwd, dat werkgevers en handwerkslieden spoedig een vergelijk zullen getroffen hebben. New-Yorkers, die geinteresseerd zijn in de groote gebouwen hunner stad, zullen binnen niet te langen tijd een gebouw kunnen aan wijzen, dat grooter is dan het grootste. Er sehijnt aan de grootte der gebouwen geen grens gesteld te kunnen wordenpas is het aller grootste voltooid, of men spreekt weer over een grooter. Dit nieuwe Whitehall gebouw is bestemd om geheel voor kantoren te dienen en moet het grootste kantoorgebouw der wereld worden. Het is moeilijk een vertrouwbaren indruk te krijgen van den omvang van den nieuwen skyscraper. Het geheel zal een oppervlakte beslaan van 52000 vierkanten voet, met een front van 180 voet aan Battery Place, van 307 voet aan Weststreet en van 300 voet aan Washington street. De totale inhoud zal zijn 12000000 kubieke voet. een inhoud, die het plaatsen zal aan het hoofd der reuzengebouwen. Het middengedeelte zal een toren zijn van 36 verdiepingen, met een hoogte van 447 voet. Volgens de raming zullen de kosten bijna vijf millioen dollar bedragen. Om dezen enkelen skyscraper te bouwen moeten 17 respectable gebouwen afgebroken worden. De cijfers maken ietwat duizeligvergelijk ze eens met de afmetingen en inhoud van aan u bekende groote gebouwen ge krijgt dan een indruk, doch ook niets meer, van het nieuwe Whitehall-gebouw. Of de gebouwen veel smaak aan den dag leggen, kunnen we inderdaad niet opmerken. Doch dat ze karakteristiek zijn, is buiten kijf. Ze getuigen van het enorme, het reusachtige, dat men op elk gebied in Amerika terugvindt. En ze geven blijk van een practischen handels geest. Het zuidelijk deel van Manhattan Eiland is volgebouwd. De handel heeft elk beschik baar plaatsje in beslag genomen. Er is geen grond meer beschikbaar voor handelsdoeleinden. En toch wil elk handelaar zjjn kantoor houden in het handelsgedeelte der stad. Kan men 't niet aan de oppervlakte vinden, dan maar de lucht in, schijnt de leus te zijn. En zoo wordt de eene skyscraper na de andere gebouwd en verhuurd. De New-Yorker spreekt met min of meer recht van zjjn .kantoor in de wolken" en al is het wat hoog, de lift heeft een vrij voldoende snelheid, om den huurder in niet te langen tijd op den gewonen bodem te ver plaatsen. Toch heeft de lift haar schaduwzijden. De wetenschap is nog niet ver genoeg gevorderd om haar snelheid te vergrooten en de kans voor ongelukken niet waarschijnlijker te maken. Dat stoppen aan de verschillende verdiepingen geeft te veel oponthoudde liften zijn, vooral op de drukke uren te volde lift is niet altijd op hetzelfde oogenblik daar, wanneer de zaken man naar boven of naar onderen wil. Zou het niet een uitkomst zijn als de luchtscheepvaar- ders het zoover konden brengen, dat de zaken man er zijn eigen luchtscheepje of vliegtoestel op na kon houden. Dat hij slechts naar zijn venster behoefde te gaan, om zijn daar vast- gemeerd scheepje te bestijgen en onafhankelijk (e wezen van de lift. Of dat hij zijn vliegtoe stel kon nemen en zich vlug begeven naar den handelsvriend, die zijn kantoor heeft in een anderen skyscraper, zonder eenig oponthoud te moeten ondervinden bij het stijgen en da len der liften Zoover echter is het nog niet. Als men de ver schillende berichten mag gelooven, vordert men met de oplossing van het vraagstuk der lucht scheepvaart, doch de oplossing is nog niet ge vonden. Paterson kan bogen op het feit een inwoner te hebben, die ook een steentje aan wil dragen voor die oplossing. Hij is een jon geling van slechts 19 jaren en heeft een on weerstaanbaar verlangen de lucht te bevaren. H\j heeft de vogels bestudeerd, hun vlucht boven Paterson waargenomen en enkele maan den geleden begon hij met het bouwen van een vliegmachine. Hij wist dat vogels zwaarder den lucht zijn en toch zag hij met eigen oogen, dat ze zich naar willekeur konden bewegen in den ether. Hij bouwde zijn machine dan ook naar het zwaarder-dan-lucht beginsel en ge bruikte een motor om ze .headway* te geven. Gisternamiddag begaf zich de jonge Bosseli met zijn vliegmachine naar Garrett Rock, het hoogste punt in de nabijheid van Paterson. Een groote menigte (door de werkeloosheid kon hij op veel belangstelling rekenen) volgde hem om het wonder aan te zien. Bosseli kon digde aan, dat hij vliegen zou naar een punt, ongeveer zes mijl verwijderd. Hij stelde zijn machine met den grootsten zorg op den rand der rots, ging er zelf opstaan en voortging het. Doch de aantrekkingskracht der aarde werkte krachtiger dan waarop Bosseli gerekend hadmachine en uitvinder ploften neer op de helling van den berg. Gebroken vleugels en een kleine motor spreken van een mislukte proef. Gisteravond was Bosseli in zoover reeds weer hersteld van de gevolgen van den val, dat hij kou verklaren bezig te zijn met het samen stellen van een ander model vliegmachine, waarmee hij hoopt klaar te zijn tegen Juli. Hij zal dan beproeven acht mijl ver te vliegen, van Paterson naar Passaic. Dat zal juist 7 mjjl en 5270 voet verder zijn dan hij gisteren vloog. (1 mijl en 5280 voet). Hij gelooft vast en zeker in de mogelijkheid om te slagenen al zijn wij eenigszins ongeloovig uitgevallen, wat dat punt betreft, toch moeten we erkennen, dat uit zulk soort hout de groote uitvinders ge sneden worden. Mocht het hem gelukken de oplossing te vinden, het zou hem geen wind eieren leggenik bedoel, hjj zou niet alleen de eere ontvangen, doch hij zou zijn vondst voor een goede som kunnen verkoopen. De machthebbers in Washington klagen er over, dat hunne onderhoorigen die werkzaam zijn in de verschillende departementen der landsregeering, te veel oude methodes blijven volgen en er zich niet op toeleggen verbete ringen aan te brengen. Ze zagen zoo gaarne dat de ambtenaren hunne vindingen lieten patenteeren en dan toepassen op hun werk. Het blijkt echter, dat de heeren veronderstel len die verbeteringen of nieuwe uitvindingen voor niets te kunnen krijgen als de uitvinder ambtenaar is. De regeering wil niets aan den uitvinder toekennen behalve de eere En daar eere bij den ambtenaar met een, somtijds nau welijks toereikend salaris niet alles is, is dui delijk. Heeft hij handelstalent, dan verkoopt hjj zijn uitvinding aan een maatschappij die ze exploiteert. Mist hij dit (wat in vele ge vallen zoo is, omdat h(j dan geen ambtenaar zou willen zijn) dan zal hjj er niet het minste geldelijke voordeel van genieten. Yan daar dat er stemmen opgaan, om ambtenaars-uit vinders te beloonen, als ze der Regeering het recht geven de uitvinding in toepassing te brengen. Dat kan een goede tjjd worden voor den geniaal aangelegden ambtenaar. H. J. B. Een succes te Vlissingen. Hier wordt wederom een belangrijk geval bekend gemaakt. De Heer J. Ossel, Lange Zelke E 136 te Vlissingen, meldt onsSedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds ver schrikkelijke pjjn in den rug en in de lendenen en was immer aangedaan met een door en door vermoeid, afgemat gevoel hetgeen zich reeds 's morgens bjj het opstaan openbaarde. Mjjn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mjj op merkzaam maakte op Foster's Rugpjjn Nieren Pillen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mjjn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit er kentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitste kende hoedanigheden van uw pillen bekend maken en ik geloof dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewjjs. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wjjze die u goeddunkt. Mogeljjk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking teven goed" of .juist hetzelfde*. Gij vergist u wan neer ge dit gelooft, want er bestaat geen an der geneesmiddel .even geed* voor de nieren of .juist hetzelfde' als Foster's Rugpjjn Nie ren Pillen. Zjj zjjn te Middelburg verkrjigbaar bjj den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst vau postwissel a f 1,75 voor één- of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 1116 Juni. ONDERTROUWD: A. Krijger, jm. 22 j. met S. Kooman, jd. 22 j. G. A. Schepers, jm. 33 j. met J. K. Gabriëlse, jd. 24 j. J. Koop man, jm. 30 j. met J. M. Groen, jd. 24 j. GETROUWD: J. Bastiaanse, jm. 25 j. met P. C. Smallegange, jd. 22 j. F. J. Damen, jm. 26 j. met P. Koster, jd. 29 j. BEVALLENE. du Bois, geb. Timmerman, d. B. A. Roth, geb. Suurland, z. A. Kambier, geb. Izeboud, z. C. J. Tinbergen, geb. Hen- drikse, d. A. S. G. Joosse, geb. Hendrikse, z. M. F. Hamerlinck, geb. Lente, d. A. M. S. Helbers, geb. Baden, z. OVERLEDENH. A. de Munck, man van V. J. Barremans, 30 j. C. de Jonge Baas, man van W. van Gemert, 31 j. W. N. de Munck, z. 5 w. P. van Liere, d. 5 w. C. J. Roose, vrouw van C. Hondsmerk, 22 j. J. Overtveldt, wed. van S. Harpe, 68 j. P. C. Munter, ongah. d. 30 j. Advertentiën, Dagelijks versch verkrijgbaar het reeds guns tig bekende Ook gelegenheid om het per portie te ge bruiken. Portie# vanaf 5 cent. Aanbevelend, KORTE BURG D 14. PUIK RUND VET f 0.35 per K.G., f 0.04 p. ons. W. MTW A C>' m Deze.is de witste eii voldoet het meest MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM a. Geene. b. Bij ingezetenenJ. Pasveer, Seisweg, zil ver dames horlogeM. Roldanus, Dwarskaai, zilveren damesring 1006C- de Voogd, Vlas- markt L 17, gele kanarievogel; H. Voorhaos, Maisbaai P 129, een postduif poot gm. A 878, No. 47 vleugelstempel onleesbaar J.G.Wollen- berg, agent van politie, een zakportefeuille Leinse, Seisweg, een heeren-horlogeketting J. F. Cernelissen, Brakstraat O 127, doublé broche, L. Kuipers, Oude Kerkstraat B 93, een pakje, inhoudende zwembroek en handdoek J. F. Heeren, Korte Gortstraat 320, een ket ting van een rijwielWisse, Puntpoortstraat, een huissleutelJ. Barense, Dampoort T 227, een fietspetJ. J. Dunis, St. Janstraat I 48, een huissleutel; J. Wagenaar, Stijfselweg 245, een dameshandschoen P. Steutel, Nieuwstraat H 32, een koper horloge, A. Alewijn, Noord singel S 158, een kinderarmbandje, roode ko ralen Wets de Zwart, Noordsingel S 154, een fietspompSteenhuizen, Bogardstraat D 33, een huissleutel.

de Faam | 1908 | | pagina 1