BRIEVEN UIT AMERIKA. ORGEL gevraagd. „ATLAS"brok STIJFSEL REUZENKOEK A. D. L1TT00IJ iz Grootste pnblicltei t hier ter stede 1 3750 ex. wordeo we kelj fiks met zorg verspreid Grootste puhlieitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. bü J. R. GROOL. Wederverkoopers fabrieksprijs. RECLAMES. H.H. WIELRIJDERS, A. C. DE JONGE. Vraag uw Grossier [a 9 cent No. 35. Woensdag lO Juni 1908. Twaalfde** J aargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentiën, die een Rijwiel wenschon aan te sehaf^ fen, gelieven in hun eigen belang eerst een kijkje te nemen in den Ril wiel' handel en RoparatiO'Inriehting KORTE NOORDSTRAAT L 87. Daar vindt ge keuze in gegaran~ deerde 1ste klas Rijwielen in vor*- schillende merken en prijzen. Oude Rijwielen worden ingeruild. Scherp concurreerend. Te Koop gevraagd een HUISBORREL Deze is de witste en voldoet het meest. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Paterson, N. J., April 25-'08. XXVII. Elke vreemdeling pryst de wyze waarop onze politieagenten gekleed zyn. Het opzichtige in de kleeding is vermeden ze zyn gentlemen, te allen tyde gereed hulp en raad te verleenen waar het noodig is. Het is een publiek geheim, evenwel, dat deze heeren omkoopbaar zijn. Ze moeten dat spreekt van zelf voor de handhaving der wetten zorgen zonder onder scheid des persoons. En ze doen dit in naam ten minste. Het is een slecht teeken, dat, zoo dra eerlijkheid in de politiemacht ter sprake komt, het groote publiek een ongeloovige glim lach niet kan onderdrukken. Eerlijkheid bestaat wel, zeker, zoolang het te gevaarlijk is om on eerlijkheid te toonen. Doch als het een-onder- onsje kan blijven, wel, dan is het goed om eigen voordeel een weinig in 't oog te houden. De idee ,geld te maken* bezielt den politie man even goed als den handelaar. Het salaris is niet al te hoogeen handhaver der orde kan illusies van rijk worden dus gerust ter zijde schuiven. Doch moet hij daarom een voor deeltje van de hand wijzen als het zich op ongezochte wijze voordoet? 't Is bijna te veel gevergd. De herbergen, de zoog. saloons, moeten des Zondags gesloten zijn in New-York. De wet- tenmakers hebben over 't hoofd gezien dat vele menschen op dien dag even goed een hart sterking lusten als op gewone werkdagen. De saloonkeeper weet dat, en hij weet ook dat het hem geen windeieren legt indien hij een ach terdeur open houdt voor zijn klanten. De agent, die heeft toe te zien dat de Zon dagswet geëerbiedigd wordt, kan gemakkelijk genoeg nagaan dat wetsovertreding plaats heeft. Deze moet gewonnen worden om niet al te nauw te kijken en dit geschiedt door hem elke week een flinke belooning ter hand te stellen. Er wordt niets verzocht, niets beloofd. De saloonkeeper maakt zoo'n dag goede zaken, de klanten behoeven geen ontberingen te lijden, terwijl het salaris van den politieman met een aardig bedrag verhoogd is. Het kan niet beter, het gaat alle partijen naar den zin. De politieman behoeft niet bang te zijn, dat hij zijn job zal verliezen door een vriendelijk heid te bewijzen aan den saloonkeeper; deze toch houdt zich in den regel bezig met poli tiek, en heeft wel zooveel invloed dat hij hem kan doen handhaven, zelfs al mocht zoo iets ter oore komen van superieuren die een hooger begrip hebben van plicht vervullen. Bovendien waar het drupt bij de kleintjes, regent het vaak bij de groote. De agent weet, dat de saloonkeeper niet vergeet dat hij (de agent) orders heeft, en dat die orders komen van den inspecteur; ook deze krijgt een presentje van den salooneigenaar, en de te geven orders hou den er rekening mee. De eene dienst is de andere waard. Het wordt eenigszins lastig in geval er een man aan het hoofd van 't politiewezen staat, die zjjn taak consciëntieus wil opvatten, die niet vraagt naar eigen voordeel, doch plichtsbe trachting eiseht van zich zelf en van zjjn on dergeschikten. Eenige jaren geleden was Roo sevelt, de tegenwoordige President, commissaris van politie. Hy heeft geijverd voor de hand having der wetten zonder onderscheid des per soons, heeft onvoorwaardelijk gestraft en ont slagen, allen die een verkeerd idee van plichts betrachting hadden. Hij toornde toen reeds tegen de misdaden en wetsontduikingen die bedreven werden met medeweten der politie. Wat was het gevolg. De politieke machine kwam in beweging om Roosevelt's werk ver dacht te maken bij het publiek. Tot op dezen dag toe is Roosevelt gehaat in New-York. Hij is niet de man naar het hart der saloonkeepers, der speelhuishouders, der mannen die wel kun nen varen by wetsontduiking. Tegenwoordig gevoelt de New-Yorksche po litiemacht zich opgeschept met een tweede Roosevelt, Commissaris Bingham. Deze ambte naar bevond dat hij in de eerste plaats te strij den had tegen de bedorvenheid in eigen kring, zou hij ooit zijn ideaal kunnen verwezenlijken. Hij wilde het politie-departement van New- York maken tot een model voor de geheele wereld de administratie opheffen tot een hooger orde, van beslist principe, van een naspeuren van de misdaadopheffen tot die hoogte, waar op de ambtenaars niet vragen naar eigen be lang, doch naar het belang der zaak die ze dienen. Het is hard werk voor Mr. Bingham. Dank zijn sterken wil, zijn beslotenheid om op den ingeslagen weg voort te gaan, houdt hij vol. Of hij zijn ideaal zal bereiken De politici spannen al hun krachten in het hem moeilijk te maken. Het komt niet in hun kraam te pas een eerlijk politiekorps te hebben. Het zou dan moeilijk voor hen zijn hunne praktijken, die meestal niet het licht kunnen verdragen, uit te oefenen. Vandaar, dat Bingham telkens moeite heeft om het noodige geld te krijgen voor het volkomen maken van zjjn werk. Hij wordt tegengewerkt door de bestuurders der metropool op alle mogelijke wijzen; doch hij vertwijfelt klaarblijkelijk niet. Hij blijft op den ingeslagen weg voortgaan in het bewustzijn dat de burgerij als geheel zijn optreden goed keurt. Verleden herfst gaf hy zijn ondergeschikten een geduchte les door op 't onverwachtst de verschillende wachtposten te inspecteeren. Wat hij vond hebben kranten ons uitvoerig verteld. De agenten werden opgeschrikt uit den droom, dat al hunne superieuren niet wars waren van de oogen te sluiten, indien hun eigen belang er mee gebaat werd. Die nachtelijke auto-tocht van Bingham had een goeden invloed op plichtsvervulling. Het ontslag van eenige agenten en het verlagen van rang van een paar andere diende als waar schuwing om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. Van een bepaald gedeelte der stad kwamen telkens t berichten dat er speelhuizen schenen te bestaan, die hun onwettig bedrijf uitoefen den, zonder door de politie lastig gevallen te worden. Bingham besloot een verrassing te bereiden voor de politiemannen, die verant woordelijk waren voor de handhaving der wet ten in dat gedeelte. Hij verzekerde zich van de medewerking van eenige mannen, die een naam hadden in het oprichten van speelhuizen. En deze staken van wal. Ze huurden een lokaliteit, installeerden de benoodigdheden van het bedrijf, bepaalden een avond voor de officieele opening. Natuur lijk ging alles onder de roos en verscheiden politiebeambten liepen in den val. Ze sloegen de presentjes der speelhuishouders niet af, en de opening kon geschieden onder het oog der politie. Toen kwam Bingham voor den dag. Het was een bij uitstek onaangename verrassing voor de plichtverzakers. Inspecteurs zoowel als agen ten werden schuldig bevonden, degradatie en ontslag volgde. Het had een heilzamen invloed op de politie als geheelhet schijnt de eenige manier te zijn om vrees voor de mogelijke ge volgen van oneerlijkheid in te boezemen. Met een eerlijk politiekorps kan wetsovertreding, misdaad, bevochten worden met groot succes. Bingham is onverbiddelijkhy wil een einde maken aan het .graft* systeem. Toch gevoelt hij, dat dit doel niet volkomen kan bereikt worden, zoolang de mannen der politiek geen ander ideaal kennen dan het behartigen van eigen belang. In Philadelphia werden twee weken geleden vier agenten veroordeeld wegens medeplichtig heid in diefstallen Deze heeren waren in com plot met twee dieven van professie. Deze wer den, na vele vruchtelooze pogingen, eindelijk op heeterdaad betrapt. De agenten werden ieder veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, wat vooral niet te veel is. De rechter had een hartig woordje bij het vonnis te voegen,Ik zou wel willen dat het mogelijk ware om ver zachtende omstandigheden te vinden voor deze mannen, doch de taal is ontoereikend om hun misdaad te beschrijven. Ik ken geen misdaad die grooter is. Ze zijn gezworen ambtenaren der wet, onder eede om het eigendom van an deren gedurende nachtelijke uren te bewaken. Zij beschaamden het in hun gestelde vertrou wen, en door hun daad hebben ze schande ge bracht niet alleen op zich zelve, doch ook op den naam van 't politie-departement en op de geheele stad. Ze zijn schuldig aan hoogverraad.' Een der lezers van de .Times* vraagt: .Wat goeds verwacht Mr. Bingham te doen nu hy 100000 dollars aanvraagt voor een geheime politiemacht? Wil hij de gewone politie laten bewaken Doch wie zal de geheime politie mannen bewaken om te zien of zij wel de ge wone politie bewaken? Wie zal hen verhin deren om onder één hoedje te spelen met de gewone agenten We kunnen de klagende vraag verstaan. Het publiek heeft geen vertrouwen in de politie en terecht. Natuurlijk zijn er eerlijke agenten de vraag schijnt echter te zijn wat regel iseerlijkheid of oneerlijkheid. In allen gevalle is het duidelijk, dat de misdaad onder zulke omstandigheden bloeien moet. Hoe zou men kunnen verwachten in een land, waar de immoraliteit der rijken, der po litici en der politie spreekwoordelijk begint te worden, dat de misdaad zich schuil zou houden. Hoe meer schandalen er aan 't licht komen, des te brutaler treden allerlei zonden voor den dag by het groote publiek. President Roose velt en Commissaris Bingham en veel meer eerlijke ambtenaren der groote Republiek heb ben een open oog voor die gevaren, doch zijn vaak onmachtig om zulke maatregelen te nemen als hun goeddunkt. Doch genoeg hierover. De groote staatspar tijen, de Republikeinen en de Democraten, zijn druk bezig met het benoemen van afgevaar digden naar hunne respectieve nationale Con venties, waar de candidaten voor het Presi dentschap gesteld zullen worden. De verkiezing als geheel werkt demoraliseerend op het Volk, op nijverheid en handel. Wanneer zal de tijd aanbreken, dat eerlijkheid voor een politieke deugd zal gelden H. J. B. ■■II m JU-I' II '-IJ.' Jl-LW .1 HllI.lLa.IH 1 II' 'I.. 'I U.B Een treffend feit te Goes. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suikerziekte enz., want aangetaste nieren genezen nooit van zelf; indien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Mejuffrouw J. van Zweden, Bergpad 165 te Goes, zegt onsUit dankbaarheid voor de ver kregen verlichting, bekomen door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, geef ik u gaarne het recht mijn verklaring naar goed vinden te publiceeren. Het is thans reeds twee jaar dat ik zeer veel geleden heb aan een hevige pijn in het smalle gedeelte van den rug en lendenen. De stekende en prikkelende pijn ver liet mij zelfs des nachts niet en mijn slaap was dan ook zeer onrustig. Ik had veel last van hoofdpijn en duizelingen en klaagde veel over een prikkelend gevoel in de handen en beenen. Zonder aanleiding kreeg ik zweetingen en doorloopend was ik met een vermoeid ge voel aangedaan. Mijn eetlust was langzamer hand minder geworden en mijn maag was van streek. De geneeskundige, die mij behandelde, werkte op zenuwen maar mijn toestand werd niet beter. Mijn urine ;was meestal vuil, dik met veel wit bezinksel. Reeds bij de eerste dagen der inname was verbetering merkbaar en nadat ik drie weken met dit geneesmiddel was doorgegaan, was mijn toestand enorm voor uitgegaan en gevoel ik my thans veel opge wekter. Ik ondergeteekend# verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Let er op dat gy de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke echte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Zij zyn te Middelburg ver krijgbaar by den Heer Joh de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. BLHGKKLlJlvE STA.NÜ VAA MDDELBIKL Van 25 Juni. ONDERTROUWD: C. Joosse, jm. 24j. met C. Melis, jd. 23 j. H. de Groot, jm. 39 j. met L. M. S. Vermaas, jd. 33 j. J. Buys, jm. 25 j. met N. Theune, jd. 22 j. M. C. Tisserand, jm. 20 j. met F. Maartense, jd. 23 j. C. J. Mazure, jm. 26 j. met M. R. Hagemans, jd. 24 j. GETROUWD: J. Flipse, jm. 23 j. met T. Gideonse, jd. 25 j. J. I. Janse, jm. 27 j. met J. H. Meulmeestsr, jd. 25 j. A. de Jong, jm. 25 j. met J. H. Matzinger, jd. 28 j. BEVALLENP. Bosschaart, geb. Hendrikse, d. J. M. Jansen, geb. Muller, z. J. Maartense, geb. Schets, d. W. Tevel, geb. Wattel, z. OVERLEDENC. Wanda, ongeh. d. 48 j. J. M. Harthoorn, wed. van J. van Riel, 86 j. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. een portemonnaie, een zwarte ceintuur met gesp en een huissleutel. b. een portemonnaie, De Lange, Klein Vlaan deren M 189; manchet met knoop, Huis van Bewaring abonnementskaart (België) station alhier veiligheidspeld (zilver) Roth, Dam hondenhalsband met nickel beslag, Net, Korte Breestraathuissleutel, A. Hubrechtse, Arne- muidseh pad T 10 muziekboek, P. Steutel, Nieuwstraat H 32lakstempel, W. Bos, Klein- Vlaanderen blauw schortje, Hubrechtse, Bleek E 101kinderportemonnaie, C. Kuipers, Oude Kerkstraatsleutel en spoeltje van een naai machine, v. Eenennaam, Oostkerkpleinhand schoen, M. Bosdyk, Sehuitvlotstraat N 167 kanarievogel, J. Jongepier, Schuttershof straat bruine handschoen, J. Wagenaar, Veersche weg T 245zilveren cylinder-horloge, Hoekstraat, Veersche singel S 87fantaisie-armband, J. Heuker, Blauwendyk P 42 manchetknoop, W. Bosdijk, Verwerystraat N 137zakmes, A. Louwerse, Markt L 4dolkmes, Kampman, St. Pieterstraatsnoer koralen, Arnoldus, Lom bardstraat C 74; goud belletje, v. Sluis, Lange Gortstraatpostduif, Cornelisse, Lange Singel straat N 174 rozenkrans, Huisson, Lombard straat C 58griffelkoker en sponsdoos, Louws, Branderij molengang M 245 sleutelring met sleutels en schoenhaakje, M. de Keijzer, Spui straat F 104boek, A. Mulder, Giststraat F 191zilveren armband met twee bedelstukjes, J. Huisman, Klein Vlaanderen M 105porte monnaie, de Jong, Korte Noordstraat L 87 armband, v. Aartsen, Pottenmarkt. Aanbevelend, tegen contantjgeld. „Verzoeke opgave vanjprys, registers enz. Br. lett. Z,^bureau van dit blad.

de Faam | 1908 | | pagina 1