BRIEVEN UIT AMERIKA. jieratieve LeteDsverzekering ..ATLAS"brok STIJFSEL J. t. BOKKING 7 voor 10 cent. BOVENHUIS TE HUUR, 4. D. L1TT00U Az, grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. RECLAMES. Directeur11.8P1M1T1, wil 0.1. Imbienaar. J. N. WIESSNEB, Ld. LEDIGE FLESSGHEN en ZUIVERE COURANTEN Vraag UW Grossier Mo. 33. Woensdag 27 Mei 1»©8. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken TV oensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aard straat. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 eent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. B\j ingezeteneneen zilveren broche, Koekman, Beenhouwerssingel K 70; een me- daljon met twee portretten, M. Nederhand, Sleperssingeleen schop, De Neve, Segeers- singel 88een verfkwast, Beks, Noordweg R 46; een koperen gewicht (5 D.G.) Grims, Ne- derstraat D 53een rood koralen armband met gouden slot, A. Balluir, Volderijlaagte M 104 een parapluie, wed. Dormaar, St. Pieterstraat 75een manchetknoop, Bouwens, Koningstraat E 241twee dubbeltjes, De Looff, St. Jansgang; een vermoedelijk zilveren armband, C. v. Aart- sen, Pottenmarkt K 191. Advertentiën. (Goö VERZEKERT IJ, nw gezin of uwe kinderen, by isratief Begrafenisfonds), Deze is de witste en voldoet het meest. Een net ingericht MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een koper sloteen parapluie een lorg net in étuieen tafelmesje met blauw steenen heft. Paterson, N. J., April ll-'08. XXVI. De aankondiging komt te laat dan dat Ne derlanders in het oude vaderland zouden kun nen gebruik maken van het aanbod van Uncle Sam, de Vereenigde Staten. Toch wil ik het hier meedeelen als een illustratie, hoe men aan land kan komen op niet al te moeilijke voor waarden. Het gouvernement kondigt aan, dat het tegen den lsten Mei a.s. 2135 farms ten verkoop zal aanbieden en aan de koopers tien jaren zal toestaan, om de kooppenningen te betalen. De grootte dezer farms zal van 10 tot 160 acres zjjn (een acre is 4047 vierkante me ter, iets meer dan 40 aren5 acres zijn onge veer gelijk aan 2 bunder) en ze zullen voor bebouwing geschikt zijn, wanneer de irrigatie- werken voltooid zullen wezen. Men moet na melijk weten, dat de gouvernementslanden zeer droog zijn. Door een stelsel van kanalen en slooten, waardoor het water der rivieren geleid wordt, maakt de regeering die streken voor de cultuur geschikt en verkoopt ze vervolgens aan belanghebbenden. In Oregon zijn 200 farms van 10 tot 20 acres in Zuid-Dakota 175 farms van 80 acresen in Wyoming 400 farms van verschillende grootte. Al deze farms zullen van 600 tot 1200 dollar gelden. In Nevada zullen 1000 farms worden aangeboden. Men kan het recht van aankoop voor 8 dollar verkrijgen en het eigendom door verder gedurende tien jaren 3 dollar per acre te betalen. Men kan zorg dragen, dat deze boerderijen niet in handen komen van enkelen. Tegen speculeeren er mee zal streng gewaakt worden. Al deze farms zijn gelegen in de nabijheid van spoorwegen, dus niet al te veel afgesloten van de gezellige wereld. Iedereen begrijpt, dat men zulk een farm alleen kan krijgen als men over eenig geld te beschikken heeft. Dan zij die Amerikaansch burger zijn gaan vóór hen die slechts de eerste papieren kunnen toonen, en dezen weer vóór de vreemdelingen. Men ziet het vaak, dat menschen, die hier oud geworden zijn, nog altijd niet hun burger- schapspapieren hebben van de Vereenigde Sta ten, terwijl ze ook geen burger meer zijn van een der Europeesche Staten. Dit is natuurlijk geen goede toestand. Ieder Nederlander, die hier komt en Amerika tot zjjn nieuw vader land wil maken, doet het beste door zoo spoedig mogelijk na aankomst de zoogenaamde eerste papieren uit te nemen. Daarin verklaart hij onder eede dat het zijn voornemen is burger te worden van de Vereenigde Staten. Na vijf jaar, indien hjj de laatste twee jaren in den zelfden staat gewoond heeft, kan hfj dan gena turaliseerd worden. Wel wordt een klein exa men geëiseht, doch dat heeft niet veel te be duiden. Hjj moet zich in de Engelsche taal kunnen uitdrukken en zooveel weten van de inrichting van den Amerikaanschen staat, dat hjj zijne burgerplichten kan waarnemen. Het gebeurde hier in Paterson. De rechter vraagt den adspirant voor het burgerschap „Wat soort regeering heeft de Vereenigde Staten" „Een Rooseveltiaansehe regeering". „U begrijpt me niet. Op welke wijze worden we geregeerd"? .Sir, op de wijze van Roosevelt". „Een andere vraagHoe heette onze eerste president „Roosevelt, sir'. „En hoe heet de tegenwoordige?" „Natuurlijk Roosevelt. Het begin en het eind, alles is Roosevelt, het geheele land is Roosevelt". De reehter, een rechtgeaard Republikein, deed geen meer vragen en gaf de burgerschaps papieren aan den adspirant. Het immigranten-vraagstuk zal wel altijd moeilijk blijven zoolang er immigranten zijn. Amerika is riet verlangend het uitvaagsel der Europeesche volkeren op te nemen. Het heet welkom allen die goede burgers kunnen ma ken. Het wil mannen en vrouwen die mee willen werken tot den bloei der groote Repu bliek. Maar al te vaak is Amerika gebruikt om er het zwarte schaap der familie heen te stu ren. Velen er van zijn solide burgers geworden niettegenstaande hun verleden, doch niet allen. Mogeljjk heeft dit iets te doen met het groote aantal misdaden dat gepleegd wordt. De vluch teling vond een veilige haven in Amerika, en de prediker van verzet tegen orde kon rekenen op een toevluchtsoord aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan, indien de ordebewakers in Europa het hem daar te lastig maakten. De wetgevers in Washington zjjn zich van deze omstandigheden bewust. Doch de onme telijke vruchtbare prairies wachten op bewer kers, de ontelbare fabrieken op meer arbeids krachten. Is het te-verwonderen, dat de auto riteiten wel eens wat te gemakkelijk zijn in het laten landen van Europeanen, als hun lichaamsgestel niets te wenschen overlaat Doch als dan een tijd van werkloosheid in treedt, als de stedelijke autoriteiten ten einde raad zijn hoeden nood der groote massa eenigs- zins te lenigenals de misdaad in allerlei vormen het hoofd opsteekt en het anarchisme den toon dreigt aan te zullen geven in ver schillende kringen, dan moeten de wetge vers weer aan het werk om de oude bepalingen van imigratie en naturalisatie te herzien en te verscherpen. Nu is het eigenaardige van de geschiedenis dat de wetten die thans heerschen feitelijk dezelfde zijn als die welke onder de regeering van Washingthon, nu bijna anderhalve eeuw geleden, bestonden. En die wetten zijn altijd voldoende geweest. Doch de moeite is immer geweest in de misdadige wijze, waarop ze zijn uitgevoerd geworden. De rechters der staten en der federatie hebben misbruik gemaakt van het vertrouwen dat de wetgevers in hen stel den. Het werd overgelaten aan de discretie der rechters om beslissing te nemen in alle ge vallen van naturalisatie. Volgens de wet moch ten ze niemand tot het burgerschap toelaten, die geen goed verleden had in een der Euro peesche landen de adspirant-burger moest kunnen toonen dat hjj een goed burger zou vormen. De rechters hebben zich vaak slecht van hun plicht gekweten. Het onderzoek was hoogst oppervlakkig, somtijds gedwongen door het vele werk dat op hen rustte. Nu zal men wat meer consciëntieus te werk gaan. Men zal trachten te systematiseeren, dat alle onderzoek gedaan wordt op overeenkom stige wjjze. En de hand zal gehouden worden aan de strikte toepassing der wettelijke eischen. 'tZijn in allen gevalle goede voornemens. Natuurlijk staat deze actie der overheid in verband met het stoute optreden der anar chisten. Voortaan zal men het hun trachten moeilijk te maken naar hier te emigreeren, en indien ze hier zijn, ze weer terugzenden naar het land van herkomst. Men heeft trachten na te gaan in hoeverre het waar was, dat Paterson het broeinest van 't anarchisme geheeten wordt. En men kwam tot de conclusie dat er in New-York, Union Hill en Hoboken veel meer anarchisten wonen dan in Paterson. Onze stad heeft den naam wegens de uitgave van „La Question Sociale" in haar gebied. Er gaan geruchten dat ver schillende bekende anarchisten reeds hun bie zen gepakt hebben naar andere plaatsen, daar ze vreesden voor arrestatie, want de politie schijnt het ernst te zijn. Zouden de vele misdaden die gepleegd wor den in dezen tijd van werkloosheid in verband kunnen staan met de onthullingen van het intieme leven der rijken en met de schandalen die voor en na uit de kringen der ordebewa kers zelve aan het licht komen Hoe verkwikt zjjn de krantenlezers geworden door de lange verhalen in verband met het rechtsgeding van Harry Thaw, de millionair-moordenaar. Hoe sensatiewekkend waren de onthullingen die betrekking hadden op het intieme huiselijke en het elubleven der rijken, zoowel van ge huwden als van ongehuwden. De beschrijving van die weelderig ingerichte apartementen voor het ontvangen van, vrouwelijke gasten in de maaltijden die met die pracht in overeenstem ming waren, werd genoten door het publiek. En dan die opsomming van alles wat Harry Thaw zoo al had gedaan en had ondervonden in zjjn leven, van zijn vroegste jeugd af tot aan nu toe was interessant. Het is een heb belijkheid van het publiek, waartoe schrijver dezes ook behoort, om gaarne te weten de in tieme zaken van eens anders leven. En ge heele kolommen waren gevuld met bijzonder heden over dat der familie Thaw. Alles te zamen gaf den voorloopig onuitwischbaren indruk dat zoovele rjjken spotten met begrip pen van gewoonte en fatsoen, die in hooge eere worden gehouden in de burgerklasse. Was het niet interessant zooveel te hooren uit die hooge kringen, die gesloten zijn voor ons, het publiek Wie wil niet gaarne de ge heimenissen kennen, die zich aan ons voor doen? En gaat het niet bij velen zoo, als zjj, die zoo hoog boven me staan, zus en zoo mo gen handelen, waarom [zou ik het dan niet doen mogen. Zij kunnen dit en dat doen zon der dat iemand het ziet omdat ze geld heb benik heb het niet, dus mag het doen in 't openbaar. Zouden zulke onthullingen niet een verderfelijken invloed uitoefenen op de groote massa Ik zal niet meer van zulk soort processen, die ongetwijfeld een negatieve opvoedende kracht hebben, opnoemen, doch alleen het feit constateeren dat ze aan de orde van de week, om niet te zeggen van den dag, zijn. Nu Thaw was een moordenaarin koe len bloede schiet hij den belager zijner vrouw neer in een publieke plaats. Een groot deel der menschen die eenigszins denken geleerd hebben verwachtten dat hij zjjn welverdiende loon zou ontvangen in den electrisehen stoel doch de jury oordeelde anders. Hij was krank zinnig en moest dus naar een gesticht. En daar is hjj nu, en hij zal er zoolang blijven totdat de geneesheeren hem voor hersteld ver klaren. Na een korten tijd zal millionair Thaw, moordenaar van White, wel weer in de maat schappij terugkeeren. We laten het maken van gevolgtrekkingen voor den lezer. Nu iets over de politieschan- dalen. Doch in een volgend schrijven. H. J. B. Ondervinding van een inwoner vanVlissingen. De Heer H. Trapman, Marinestraat 227 te Vlissingen, meldt onsVoordat ik met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen begonnen ben, heb ik gedurende meer dan vijf jaren aan een nierziekte geleden. Ik had door deze ziekte steeds een hevige pijn in den rug en lendenen, doch hoofdzakelijk tusschen de schouderbladen. Bij de geringste inspanning had ik last van hartkloppingen en mijn werk kon ik dikwijls niet behoorlijk meer doen. Mjjn eetlust en slaap waren beide onvoldoende en de urine kwam met een pijnlijk gevoelhet water was steeds vuil en troebel en liet ge woonlijk veel bezinksel na. Hoewel ik in het eerst niet veel vertrouwen in Uw pillen had, wisten mijn kinderen mij ten laatste toch over te halen, deze eens in te nemen. Ik ben dan ook werkelijk dankbaar hiermede begonnen te zijn. Mijn pijnen werden successievelijk min der, mijn eetlust keerde terug, ik slaap thans weer goed, kortom ik gevoel mij een geheel ander mensch en deze verandering ten goede had plaats nadat ik slechts drie doozen gele digd had. Ik gevoel mij voor het welzijn van andere lijders verplicht, hen met Uw probaat geneesmiddel op de hoogte te brengen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het waren de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen die den Heer Trapman genezen hebben. Verzeker dat gij het échte geneesmiddel krijgt, de handteekening van James Foster staat op elke doos. Zjj zjjn te Middelburg ver krijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 19-25 Mei. ONDERTROUWD: J Cornelissen, jm. 35 j. met O. Bruijnooge, jd. 26 j. A. de Jong, jm. 24 j met J. H. Matzinger, jd. 28 j. J. Basti- aanse, jm. 25 j. met P. C. Smallegange, jd. 21 j. GETROUWD: J. Kesteloo, jm. 31 j.metT. K. Verberg, jd. 26 j. G. van der Does, jm. 31 j. met M. C. Mulder, jd. 23 j. P. Geldof, jm. 25 j. met C. O. Voorhans, jd. 24 j. J. Tange, jm. 23 j. met C. Vos, jd. 25 j. M. P. van der Weel, jm. 25 j. met G. P. Gemier, jd. 27 j. BEVALLENA. Poppe, geb. Castel, d. C. Roest, geb. De Klerck, z. S. C. L. Smit, geb. Pauwels, z. M. J. Klopmeijer, geb. Murk, z. C. Janse, geb. Van Gemert, d. J. B. Kan, geb. Pekelharing, z. J. W. Blaas, geb. Hegberg, z. G. P. Haverkorn, geb. Tabernal, z. K. C. Le Due, geb. But, z. M. Provoost, geb. De Bruijn z. C. P. M. Malgo, geb. Fanoy, z. E. W. Harpe, geb. Bouwense, d. OVERLEDENJ. K. H. Turk, ongeh. z. 47 j. J. Bassjj, wed. van E. Tange, 80 j. J. P. A. Crinse, z. 4 j. gevestigd te 's GRAVENHAGE. De eenige VOLKSVERZEKERING op zuiver Coöperatieven, wetensehappelijken grondslag. Uitkeering bij overlijden en in leven. Lage Week- en Maandpremie. Terstond recht op uitkeering. Minstens 90 der „winst wordtJonderjde verzekerden verdeeld. Vraagt tarieven en inlichtingen bij[denfAgent cfl cö ja <d> tteG p P 08 03 P <D T3 JJ O P u CD T3 09 O O TB KOOP GEVRAAGD. Benevens alle Huishoudelijke Artikelen, Zolder-, Kelder- en Pakhuis-Opruimingen, Ledige Wijn-, Cognac-, Vet-, Teer- en Krentenvaten, alle soorten Pakkisten en ledige Pakmanden, alles in groote en kleine hoeveelheden bij CO pp s= S3 Dagelijks aan huis te ontbieden. CD P O P- CD p CD >"X O CD P- Nog ontvangen een laatste party mooie gerookte Tevens prima kwaliteit ROODBOLLEN, circa 4 pond wegende, 65 cent per stuk. Visch- en Kaashandel, Gravenstraat I 256. Aanbevelend, JAC. BAARD. van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 11,50. Adres Johs. Boshoff, Rotterdamsche Kade.

de Faam | 1908 | | pagina 1