BRIEVEN UIT AMERIKA. Bewaar uw Bon. ML AS"brok STIJFSEL i. D. L1TT00IJ iz Grootste publiciteit hier ter stede I 3700 ex. wordeo wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. RECLAMES. Ons Godsdienstig Leven, J. VU TITEUVE, Me Giststraat 1127. MAANDAG 11 MEI geopend de C. STERRENBURG. Hg heeft waarde. Et O 1ST. Vraag UW Grossier Mo. BI Woensdag 13 Mei 1B08 Twaalfde Jaargang, Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentlèn: ran 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. Bij ingezeteneneen vulpenhouder, K Schaaff, Spanjaardstraat F 54; een passer, J. J. Beenhakker, Teerpakhuizenstraat P 18 een portemonnaie met inhoud, J. Jobse, Kleine Werfstraat T 17een fox-terrier, Roth, Dam een wit mandje, J. Wondergem, Oude Kerk straat B 77een bruinlederen portemonnaie, P. van Maren, Gravenstraateen vrouwenzak, inhoudende een portemonnaie met eenig geld en eenige snuisterijen, E. Tange, Veerschen weg T 264een zilveren broche, Boone, Schuit- vlot 207een damesspeld, J. Vreke Eigen- haardstraat P 139een damesparapluie, W. Vermeulen, Kinderdijk P 94; een kistje siga ren, H. W. Wedts de Swart, Lange Geere K 323een jongensonderbroek, S. Berlage, Punt- poortstraat O 205een zwart vest, A. J. Kui pers, Dokstraat 190een gulden, W. J. D. Biesen, Kinderdijk P 90 een zilveren broche (stuivertjes) L. Wondergem, Bastion 71een paar grijze dameshandschoenen, Schrijver, St. Janstraat I 58een paar haarkammen, G. Poortvliet, Zandstraat Q 192. Advertentiën. Christelijk Weekblad in Vrijzinnigen geest Kistje Sigaren van 50 stuks. Deze is de witste en voldoet het meest. NUMBERING vraagt Loten te koop voor de 5de klasse 387e Staatsloterij, uiterlijk voor 23 Hei a.s. Een ond recept. 13 ets. 13 ets. per ons. Een afdoend middel. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zjjn op werkdagen des namiddags van 79 uur de navolgende voorwerpen te bekomen a. Een ceintuur; een aanslagbiljet; een huissleutel. Paterson, N. J., 21 Febr. '08. XXIV. Als men zich ongeveer 6 uur 's middags op veerboot, trein of tram bevindt, die de scharen werklieden van het eiland Manhattan vervoert naar hunne woningen in de verschillende voor steden van New-York, dan moet het den Eu ropeaan opvallen, hoe bijna iedereen zijn krant leest. De werkman is hier minder afgewerkt dan in ons land het geval is, zoodat zijn geest nog frisch genoeg is om den inhoud der bladen te genieten. Wat den omvang der bladen be treft deze laat bijna geen vergelijking toe met die der Hollandsche groote dagbladen. Niet alleen dat ze als regel in morgen- en middag- of avond-editie uitkomen, doch elke editie heeft een respectabel volume. Zoo bevat de Times" nog niet eens het grootste blad van 14 tot 16 bladzijden, elk van 7 kolom men fijne letter; terwijl de Zondagseditie uit zes afdeelingen bestaat, elk van 8 tot 16 pagi na's. De Pictorial Section geeft schoon uitge voerde reproducties van vermaarde schilderpen en van tooneelen en portretten die verband houden met het nieuws van den dag. En in de kolommen der weekdagedities komen over vloed van gravures voor die het geschrevene moeten verduidelijken. Nu zijn de bladen niet enkel in de metropool zoo groot. Ook in de kleinere steden en dorpen vindt men ze die, wat hun grootte betreft, de hoofdstad van Ne derland eer zouden aandoen. Doch grootere dingen behooren nu eenmaal tot Amerika, 't Is bijna een natuurlijke zaak, indien 't anders ware, zou men zich moeten verdiepen in de oorzaken, doch nualles is groot en reusachtig. Men wordt getroffen door den onbegrijpelijken spoed waarmede de jour nalisten hun werk verrichten. Er heeft een ongeluk plaats en de bladen maken het den volke reeds bekend als de Europeaan er nog over staat te denkende bijzonderheden, de beschrijving, schattingen van verliezen en schade, een volledig verhaal van den ramp staat een korten tijd na 't plaats hebben reeds in de nieuwsbladen. Yoor het vlug laten op nemen van berichten van welken aard ook hebben reporters niets te ontzien. De directie is goed voor de kosten, 't Spreekt van zelf dat op deze wijze de exploitatiekosten van een blad reusachtig hoog loopen. En toch is de abon nementsprijs betrekkelijk laag, zoodat alle klas sen hun dagblad kunnen lezen. Dat de bladen geen financieele mislukkingen zijn is voornamelijk te danken aan de adver- teerwoede, die er heerscht onder den Ameri- kaanschen handelsstand. Zonder adverteeren is zaken doen onmogelijk is het beginsel van elk handelshuis. Ontzaglijke sommen worden elk jaar uitgetrokken om de adverteutiekosten te dekken. En adverteeren betaalt hier. De erva ring heeft den handelsstand dit geleerd, en het feit, dat de meeste bladen zulke enorme opla gen hebben maakt het geloofwaardig dat de advertenties voldoende voordeel aanbrengen om met adverteeren voort te gaan. Door on vermoeid den krantenlezers dezelfde dingen te zeggen worden ze ten slotte gebiologeerd en gedwongen tot koopen. Natuurlijk is de juiste opstelling van het hoogste belang en is het adverteeren een wetenschap geworden. De man die in staat is levendige en boeiende adver tenties te schrijven kan in elke groote zaak op goede belooning rekenen. Het is te begrijpen dat een pers, die het voorrecht heeft te werken in een land waar' iedereen zijn dagblad leest, een ontzaglijken invloed moet uitoefenen. Jammer dat die in vloed niet immer goed genoemd kan worden. De meeste bladen zpn in handen van politici die het wel eens met de waarheid op een akkoordje gooien. Ze zullen alleen dat opne men wat in hun kraam te pas komt. Boven dien zijn hunne kolommen voor geld te koop. De hoogste bieder kan rekenen op beschou wingen die hem welgevallig zijn of vertrouwen in hem moeten opwekken bij het publiek. Wel moeten er een paar uitzonderingen gemaakt worden doch deze bevestigen den regel. Presi dent Roosevelt heeft meer dan eens verklaard, hoe hij tegengestaan werd in zijn strijd tegen misbruiken van allerlei aard, door de groote dagbladpers der hoofdstad die met opzet feiten geheel anders voorstelde dan ze inderdaad waren en zorgvuldig alles uit haar kolommen uitsloot, dat een meer ware voorstelling zou geven. En Bryan, de toekomstige candidaat der Demokraten voor het presidentschap, liet zich onlangs iets ontvallen dat Roosevelt's beweren staafdede groote metropolitaansche dagbla den worden gecontroleerd door de trusts en hunne kolommen staan open voor den hoogsten bieder. Hjj weidde hierover een weinig uit en bracht interessante bijzonderheden aan het licht. We mogen veronderstellen dat Mr. Bryan er alles van weet en daarom zijn getuigenis voor waar houden. Het is een der grootste rampen van onzen tijd, zoo zegt hij, dat onze groote bladen het eigendom zijn van mannen wier namen niet bekend zijn. Dan zijn ze geen nieuwsbladondernemingen, doch moeten be schouwd worden als adjuncten van handels- of politieke ondernemingen. De eigenaars huren persmannen, die zich moeten beijveren den lezers een goede dosis chloroform toe te die nen, terwijl ze netjes hunne zakken rollen. Mr. Bryan beschuldigt de verschillende trusts van zulk een gebruik te maken van dagbladen. Ze kunnen over millioenen beschikkenen door de pers beschikbaar te maken voor hunne belaDgen, krijgen ze indirect hunne onkosten ruimschoots vergoed. Dat dit van een groot deel der Amerikaan- sche dagbladen kan gezegd worden pleit niet voor de pers in 't algemeen. Doch er zijn ge lukkig uitzonderingen, die de dingen nog bij hun waren naam durven te noemen, en wier kolommen niet beschikbaar zijn voor den hoog sten bieder. De geheele pers heeft echter een karakter trek, die algemeen voorkomt, en mogelijk Diet enkel in Amerika. Tenminste enkele Holland sche bladen vertoonen soortgelijke neiging het jacht-maken op sensatie-verwekkende berichten. Elke misdaad wordt onbegrijpelijk breed ^uitgemeten alies wordt haar-fijn uit gepluisd. De personen die er eenigszins bij betrokken zijn vinden hun gansche doopceel gelicht, en alles wordt met naam en toenaam genoemd. De beste journalist is hij, die de meeste sensationeele details weet te vertellen. Het is veler opinie, dat het groote getal zelfmoorden, moordeD, inbraken en andere mis daden alleeD te verklaren is uit de schandaal- berichten, die een groote ruimte der bladen innemen. Deze werken biologeerend op zwakke karakters, en deze gaan dezelfde dingen doen die aanhoudend deel van hun lectuur uitmaken. De persmannen schijnen te weinig te gevoe len van hun hooge roeping, om niet enkel nieuws op te nemen doch om ook leiding te geven aan de publieke opinie in aangelegen heden van staat en maatschappij. Wordt die leiding gegeven, dan is die vaak geïnspireerd door geldmannen, tenminste bij die bladen waarop Mr. Bryan doelde. Partijen en feestmaaltijden worden tot in de kleinste bijzonderheden beschreven en de toi letten der dames worden daarbij ni®t vergeten. Eén ding doet den Hollander altijd pijnlijk aan. Hoogst zelden kan hij iets in de Ameri- kaansche bladen lezen over Holland. En zelfs de grootere Europ9esche landen moeten tevre den zijn met een paar telegrammen, gedrukt in zulke kleine letter, dat men ze bijna onwil lekeurig overslaat. Als er echter een of ander hofschandaal aan de orde is, wordt er plaats te over voor beschikbaar gesteld. Zooiets doet den volke te gretiger naar het blad grijpen om onthullingen is het te doen. Aan de nei ging der bladen om alleen sensatie-wekkende artikelen over Europa te schrijven is het te wjjten, dat het Amerikaansche volk zulke vreemde begrippen heeft van alles wat op dat werelddeel betrekking heeft. Door alles moet men de energie bewonderen die de Amerikaansche journalist en reporter aan den dag legt. Hij is te allen tijde op zijn post en kent geen vermoeienis. Hij laat zich niet gemakkelijk uit het veld slaan en durft veel bestaan. Hij heeft, volgens Roosevelt, de ietwat ruwe mannelijke deugden, waardoor hij zich gemakkelijk bewegen kan in kringen van twijfelachtige reputatie en zjjn blad kan voor zien van het meest gewenschte nieuws. Tege lijkertijd weet hij zich in te dringen in de betere kringen, om van daaruit zijn sensatie nieuws te verspreiden. Als een Hongaarsche graaf huwt met een millionairsdochter, wordt het huis, van waaruit hij zijn reis naar Europa zal aanvangen, belegerd door een leger repor ters gewapend met photografie-toestellen. 'tls te begrijpen dat de graaf, gewoon te worden behandeld met onderschieding vooral door het groote publiek, een slechte indruk beeft mee genomen naar Hongarije van de Amerikaan sche brutaliteit. Doch de reporters vragen niet of hij overwien ze nieuws willen verstrekken aan hun bladen graaf is of dagloonerindien hij slechts een geschikt onderwerp vormt voor een artikel, zullen zij alle middelen aanwenden om voldoende stof te verzamelen. H. J. B. Dankbaarheid van een inwoner van Goes. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder u schjjnen voortdurend ongesteldmis schien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal, die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelden „vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verlies niet den moed en denkt niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien uw nieren welke in het spel zijn. Mejuffrouw A. Harinck, Westerstraat te Goes, schrijft onsIk kan niet anders zeggen dan dat Foster's Ruhpijn Nieren Pillen een uitstekende uitwerking op mijn gestel gehad hebben. Twee jaren lang heb ik veel gesuk keld met pijn in het hoofd, buik en lendenen, welke pijnen mij bij tijden zoo kwelden, dat ik mijn werk moest neerleggen. Ik had last van flauwten en duizelingen en zonder dat hier reden voor bestond, kreeg ik zweetingen gevolgd door huiveringen. Ook mijn maag was geheel van streek en mijn eetlust was ik ten laatste geheel verloren, 's Morgens stond ik meestal vermoeid op, en dit afgematte gevoel bleef mfl den geheelen dag bij. Ik had alle hoop op herstel opgegeven, toen ik met uw pillen begon. Na vier dagen kon ik reeds merkeD, dat dit het geneesmiddel was, dat ik noodig had. Langzamerhand werd mjjn toestand beter en nadat ik vier doozen successievelijk gebruikt had, gevoelde ik rnjj enorm veel beter. Gaarne wil ik dit geneesmiddel bij voorko mende gelegenheid recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zjj zijn te Middelburg verkrijgbaar bfl den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAM» VAN MIDDELBURG. Van 511 Mei. ONDERTROUWD: G. van der Does, jm. 31 j. met M. C. Mulder, jd. 23 j. P. Geldof, jm. 25 j. met 0. C. Voorhans, jd 24 j. J. de Voogd, jm. 21 j. met M. Wisse, jd. 23 j. M. P. van der Weel, jm. 25 met G. P. Gemier, jd. 27 j. N. Janisse, jm. 26 j. met K. Minder- houd, jd. 26 j. J. B. Quist, jm. 41 j. met A. Weststrate, jd. 41 j. W. P. Davidse, jm. 23 j. met L. de Boks, jd. 23 j. A. P. Anker, jm. 26 j. met W. Dekker, jd. 26 j. GETROUWD: P. Simonse, jm. 30 j. met A. Grootjaus, jd. 22 j. P. van Damme, wedn. 67 j. met F. Vermeulen jd. 48 j. J. van den Berge, jm. 21 j. met J. C. Oversluijs, jd. 27 j. K. D. Maartense, jm. 25 j. met D. Smaardnk, jd. 23 j. 0. K. de Valk, jm. 27 j. met C. M. Maas, jd. 24 j. BEVALLENE. M. de Munck, geb. Van Liere, d. L. S. W. Soetens, geb. VanSorge, d. E. C. Dentz, geb. Kuiler, z. M. Midavaine, geb. De Rep, z. J. A. Provoost, geb. Vader, d C. E. du Pont, geb. Hooftman, z. OVERLEDENJ. J. van Tol, vrouw van P. J. Goeman, 69 j. H. van de Vijver, z. 4 m. M. Mazure, ongeh. d. 84 j. A. M. Alewijnse, ongeh. z. 17 j. A. P. Kasse, wed. van C. Bou- dewjjnse, 74 j. A. K. Louws, z. 7 j. M. J, van Schaik, d. 4 w. W. C. Tellier, z. 4 j. en 10 m L. Boone, man van J. A. Janszen, 4 j. en 72 j. Bjj de firma GEBRS. HILDERNISSE te Middelburg verschijnt eiken Vrijdag voor de provincie Zeeland. Prijs per kwartaal franco huis 35 «ent. Men vrage gratis een nummer ter kennis making. Wanneer men in het bezit is van honderd bons, behoorende bij da sigaren, heeft men recht op een Handel in SIGAREN, TABAK, KOLONIALE WAREN enz. Handel in Hollandsche zoetemelksche KAAS. GRAVENSTRAAT 280.

de Faam | 1908 | | pagina 1