BRIEVEN UIT AMERIKA. REUZENKOEK D. DE JAGER Jr., MS Kinderwagen A.0. L1TT00U Ai, Grootste pnbliciteit hier ter stede3700 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. ïrootste pnhlicitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Ons Godsdienstig Leven. bij J. R. GROOL. Wederverkoopers fabrieksprijs. GEËLE OF GROENE ZEEP in groote verscheidenheid, RECLAMES. Mo. 30. Woensdag O Mei 1908, Twaalfde"] JT aargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar d straat. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiën, Christelijk Weekblad in Vrijzinnigen geest voor de provincie Zeeland. 9 cent Roodmerk 30 ct. p.half pondspakje. Zwartmerk 27 Groenmerk 26 Paarsmerk 25 KoffielNo. 7 23 Boonen en gemalen. uiterst billijk bü MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. eenige sleuteltjes. b. Bij ingezetenenEen broche, de Looff, St. Jansgang I 88een manchetknoop, Maar- tense, Schuitvlotstraateen potloodhouder, A. Vader, Molenwater E 52een postduif, Huis man, Lange Gortstraateen horlogeketting en een parapluie, Henning, Markteen porte- monnaie, Adriaanse, Armeniaansch Schuitvlot; een hondenhalsband, v. Hese, Lombardstraat C 69een kompas van een horlogeketting, Bouwens, Teerpakhuizeneen tabaksdoos, L. Gernler, Dampoort T 200een portemonnaie, A. Hoeuft, Dam Z. Z. G 31 een postduif, Rooze, Baanstraat Q 253. Paterson, N. J., 12 Febr. '08. Dat vele wantoestanden in de Vereenigde Staten heerschen is een feit van algemeene be kendheid. Doch dat duizenden der burgers onvermoeid werken om op hun eigenaardig Amerikaansche wijze een einde te maken aan wantoestanden, wordt niet altijd begrepen. Amerika wordt meestal voorgesteld als het schoonste land ter wereld, gevuld met wonde ren, door den reiziger die oppervlakkig kennis er mee maakt of door de nieuwsbladen die enkele sensatie-verwekkende berichten over nemen öf de beoordeeling is afkomstig van den man die herwaarts getogen is om zjjn ge luk te beproeven en bevond, dat de strijd om het bestaan hier ook een strijd is, die alleen met succes kan gestreden worden door den man van energie en doortastendheid, zoodat hij ten slotte maar weer terugkeerde naar het oude vaderland waar hp, bij gemis van de noodzakelijke energie, evengoed een bestaan kan vinden als in de Nieuwe Wereld. Ame rika is een land met eigen karakter en al zpn de bewoners van Europeesehe geboorte of af komst, toch hebben ze de Europeesehe eigen aardigheden verloren en hebben het Ameri kaansche karakter aanvaard. In het maatschap pelijk en politiek leven gelden Amerikaansche wetten: wil men wantoestanden bestrijden, dan moeten maatregelen genomen worden, die aanpassen bij de bestaande wetten. Wat som tijds bespottelijk schijnt voor den Europeeschen aanschouwer is verre van bespottelijk wanneer gezien in het licht der heerschende gebruiken in Amerika. Doch we wilden u iets vertellen van de Anti-Saloon League in de Vereenigde Staten. Wat haar doel betreft komt deze ver- eeniging overeen met «Sluit Schiedam' in Nederland. Ze wil de drankzonde tegengaan door de plaatsen te doen sluiten waar spiritu aliën verkocht worden, de «Saloons*, de her bergen en drankhuizen. Het succes dezer ver- eeniging is enorm. En als we dan zoo weinig vruchten zien van een gelijksoortige vereeni- ging in Nederland, doet zich onwillekeurig de vraag op, waaraan ze het succes hier te dan ken heeft. Het antwoord is gemakkelijk. De ellende die door de saloons gewerkt wordt is van tweeërlei aardhuiselijk en maatschappe lijk. In vele gevallen zijn de «saloonkeepers*, herbergiers, de mannen die de stembus be heerschen, die hunne mannen weten gekozen te krijgen, en een stelsel van politieken dief stal in 't leven riepen, dat ten slotte de oogen van 't weldenkende deel der natie openden voor den verderfelijken invloed der saloons. Vooral het bederf dat de saloonkeepers in de politiek hebben ingevoerd is een spoorslag ge weest voor de Anti-Saloon-Leaguers om al hun krachten in te spannen voor het bestrijden der saloons. Ze konden rekenen op den steun van de massa, die niet direct tegen de saloon als zoodanig is, doch wier oogen geopend wer den voor den schadelijken politieken invloed die de eigenaar met zooveel succes uitoefende. In verschillende staten is de verkoop'van •terken drank geheel verboden, behalve in ge val van recept, doch dan is het alleen te krij gen in apotheken. In anderen bebben enkele gedeelten met de saloons afgedaan. De staten die den verkoop geheel verboden hebben hee- ten droog, die, waarin geen enkele hinderpaal in den weg der saloons geplaatst is, heeten nat. Geheel droog zijn North Dakota, Kansas, Alabama, Georgia, Oklahoma en Maine. Slechts zeven staten zjjn geheel nat, terwijl de overige gemengd zijn. De anti-saloon League heeft reden trotsch te zijn op haar succes. Hier en daar heeft ze geagiteerd en gewerkt zonder veel van de algemeene politieke attentie tot zich te strekken, totdat nu de helft van de bevolking der Vereenigde Staten woont in «droog* gebied. En de League denkt er niet over om op haar lauweren te gaan rusten tot dat de laatste saloon gevallen is. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Nu moeten de saloons in den staat New-York vallen, doch de strijd zal hier een harde zjjn. Doch waarom kunnen we niet winnen, zegt ze. We weten het dat de belangen der drankhandelaars over millioenen loopen. In Kentucky was meer dan 100 millioen dollars belegd in distilleerderijen, en toch hebben we weten te bewerken, dat het grootste deel der staat den ban over den drank heeft uitgesproken. Binnen drie jaar zal die staat ook in de rjj der drooge staten zijn. Dat is de idee der Leaguers. En ze hebben er reden toe om met vertrouwen de toekomst in te zien. Ze kunnen wijzen op een lange reeks van triomfen en ze willen die reeks vergrooten. Ze handelen wjjs en voorzichtig. Ze verliezen zieh niet in rhetorische algemeenheden van het kwaad dat er is in den drankhandel. Ze geven redenen en bespreken feiten. Ze laten de koude feiten zien waaruit blijkt hoe groot het kwaad is, dat door de saloon aangericht wordt in het individu, het huisgezin en de samenlevingwelke slechte invloeden het drankelement uitoefent op het politieke leven hoe de saloons menigmaal de verkiezingen ge heel beheerschen. En deze feiten te zamen maken onder alle klassen der maatschappij aanhangers der anti-saloon-League, van zaken man tot daglooner. Van den enormen invloed der saloons kan men zich, als Nederlander moeilijk een voor stelling maken, en als vreemdeling vraagt men zich gedurig af, hoe het mogelijk is dat vaak menschen van slechte reputatie zoo geheel de politiek kunnen beheerschen. Er is een ver klaring voor. Amerika is democratischelk burger kan tot de hoogste posten opklimmen onafhankelijk van geboorte of naam. Nu wer den de meeste posten niet hoog beloond, zoo dat niemand om het salaris zich op de politiek behoeft te werpen. Zakendoen is veel aanlok kelijker voor den man van energie. De man die iets te veel overgenomen heeft van de Europeesehe welgemanierdheid, houdt zieh verre van woelige politieke vergaderingen. Hij gevoelt zich beter thuis in zijn club. De kleine burger en de handwerksman hebben vaak geen tijd en vaker nog geen lust zich te bemoeien met de landsaangelegenheden. Dit alles heeft het bewerkt dat in vele plaatsen de saloonkeepers het hecht in handen hebben. De saloonkeeper met zijn geregelde gasten heeft tijd te over om zich bezig te houden met pu blieke aangelegenheden, en zjjn moeite wordt ruimschoots beloond. Met enkele getrouwen, somtijds mannen die geen last hebben van nauwheid van consciëntie, weet hij zijn geheele terrein te beheerschen en die mannen verkozen te zien die hjj wenscht. Omkooperij is aan de orde van den dag en als geld niet de gewensehte uitwerking doet, wordt de toevlucht tot be dreigingen en gewelddadigheden genomen. En maar al te vaak met succes. Natuurlijk moet de politie de orde bewaken bij verkiezingen. Doch de ordebewakers gevoelen zich wel eens belanghebbende te zijn, zoodat ze de partij, die de regeering in handen heeft, stil haar gang laat gaan. De gekozene heeft nu al zjjn macht aan te wenden om de vrienden in de ambtenaars wereld binnen te loodsen. Naar verdienste en bekwaamheid wordt niet in de eerste plaats gevraagdwel naar den invloed dien de ean- didaat bij verkiezingen heeft. Het is bijna on gelooflijk, dat zulke toestanden nog bestendigd worden en dat men er niet beslister tegen op treedt. Het kost van 200 tot 800 dollars om politieagent te worden in Paterson. Dit bleek eenigen tijd geleden. Een agent maakte zich aan groote plichtsverzaking schuldig, zoodat de publieke openie zijn ontslag eischte en zjjn superieuren gaven hem gedaan. Hjj meende echter, dat men geen recht had hem te ontslaan, daar hij zijn post «gekocht* had. Het is eigen aardig, hoe weinig drukte dit beweren te weeg bracht. Niemand was er die aan de waarheid er van twijfelde, geen enkele krant die er al te veel over schreef. En de burgers aanvaard den het als een nieuwtje, nu ja, 't was niet zooals 't behoorde, 't moest niet zoo zjjn doch 't is zooalle partijen maken zich schul dig op groote schaal, aan het beoefenen van zulk een spoils-system". Iu den loop van dit jaar zullen we wel meer dan eens gelegenheid krijgen er op terug te komen. Intusschen blijven de anti-saloon-Leaguers hard werken. Nu z§ een anti-saloon-wet aan hangig hebben gemaakt in de vergadering der vertegenwoordigers van de inwoners van den staat New-York, hebben vele predikanten den drank en al zijn aanhang tot onderwerp hun ner besprekingen gemaakt in hun godsdienst oefeningen. Elke kerk is in de practijk een actieve bondgenoote der League. En vele broe derschappen staan aan haar zijde. De organisatie der League wordt hoogelijk geroemd. De beste lof haar toegezwaaid is wel vervat in den noodkreet van de Nationale Liquor League van Amerika, waarin deze er kende te moeten gaan strijden tegen hen, die complotten smeden om hun handel te vernie tigen en waarin ze een oproep deden aan alle handelaars in sterken drank om zich te orga- niseeren door het geheele land om aldus de waarheid van het motto op te houden«Het land van de vrijen en het tehuis van de dap peren". We kunnen de League niets anders dan suc ces wenschen. Wel gaan ze hier en daar te verde persoonlijke vrijheid wordt aangerand. En het drinken van water in het publiek kan wel leiden tot het opslorpen van whisky in het verborgen. Toch moet erkend, dat het be strijden der drinkgewoonten niet anders dan een opheffende invloed kan uitoefenen op de samenleving. En «gelegenheid maakt den dief", of «gelegenheid baart genegenheid". H. J. B. Middelburg verklaart weer. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder u schijnen voortdurend ongesteldmis schien ljjdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde «vrouwenziekten" zjjn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien uw nieren welke in het spel zjjn. Mejuffrouw O. A. de Keijzer, Noordsingel 63 te Middelburg, zegt ons Zoolang ik mjj herinneren kan, heb ik gesukkeld met een nierziekte. Ik leed hierdoor veel aan een on ophoudelijke en hevige pijn in het smalle ge deelte van den rug en in de lendenen. Ik klaagde veel over hoofdpijn en duizelingen, terwijl mijn slaap veelal door benauwde droo- men gestoord werd. De urine kwam met een pijnlijk gevoel, was steeds troebel en verspreidde een zeer onaangename lucht. Ofschoon de ge neeskundige, die mij behandelde verklaarde dat mijn nieren de oorzaak van mijn Hjden waren, bleven al de voorgeschreven medicijnen zonder gunstig gevolg. Men vestigde mijn aandacht op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en ik liet hiervan een doosje komen Ook bij mij was de uitslag schitterend, na het gebruik van twee doozen, gevoelde ik me veel flinker en sterker, terwijl de pijnen successievelijk verminderden. Ik twijfel er geenszins aan of nog een paar doozen dezer pillen zullen mij mijn volkomen gezondheid weergeven. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zjjn te Middel burg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Yan 28 April4 Mei. ONDERTROUWD: S. de Vos, jm. 25 j. met P. de Rijke, jd. 25 j. P. 0. Rijke, jm. 22 j. met D. E. van Es, jd. 26 j. J. G. O. de Hond, jm. 27 j. met M. 0. de Bruijn, jd. 36 j. J. van Tatenhove, jm. 23 j. met C. J. Krijger, jd. 21 j. J. Pasveer, jm. 27 j. met L. W. Knegt, jd. 21 j. I. Dommisse, jm. 24 j. met L. Duine, jd. 22 j. S. Jongepier, jm. 25 j. met S. Kop- pejan, jd. 21 j. P. de Jonge, jm. 22 j. met A. van Boven, jd. 22 j. J. J. W. Engelen, jm. 31 j. met A. M. Bekers, jd. 29 j. P. A. Salomé, jm. 25 j. met E. J. Feun, jd. 25 j. P. Bliek, jm. 24 j. met M. Labruijère, jd. 22 j. J. Kes- teloo, jm. 30 j. met T. K. Verberg, jd. 26 j. GETROUWD: J. van Sluijs, jm. 26 j. met P. C. de Wolf, jd. 28 j. P. Sinke, jm. 22 j. met C. J. Roth, jd. 22 j. G. W. Boot, jm. 29 j. met H. Pieters, jd. 18 j. P. Ingelse, jm. 19 j. met D. K. Caljouw, jd. 2-3 j. M. A. Maljaars, jm. 20 j. met J. A. van Dijke, jd. 23 j. J. Schreijenberg, jm. 33 j. met P. Wondergem, jd. 46 j. A. L. Ie Cointre, jm. 50 j. met O. Wiss6 28 j BEVALLENM. C. P. de Meulder, geb. Janssen, z. C. van Offenbeek, geb. Van den Broeke, z. J. J. Arnoldus, geb. Merk, d. J. de Munck, geb. Groenenberg, z. C. Petiet, geb. Grootjans, d. J. A. Joosse, geb. Visser z. C. Paauwe, geb. Lavin, z. J. W. van Liere, geb. De Kok, d. W. Bujjs, geb. Joosse, z. A. J. Gillissen, geb. Vermeule, z. J. E. van den Ameele, geb. Van Eenennaam, z. N. J. Poort vliet, geb. Molhoek, d. A. Clarijs, geb. Oreel, d. Geboren een buitenechtelijke zoon, moeder 38 jaar. OVERLEDEN: L. H. A. Wöhler, z. 9 m. C. Zwartenbol, man van M. J. Dikkenberg, 82 j. M. Pot, wed. van J. J. Minderhout, 77 j. F. Kremer, man van S. H. van der Hoeven, 82 j. C. Verrijzer, d. 9 m. P. van Tuil, z. 6. m. Bij de firma GEBRS. HILDERNISSE te Middelburg' verschijnt eiken Vrijdag Prijs per kwartaal franco huis 35 cent. Men vrage gratis een nummer ter kennis making. per Kilo 15 cent. per 5 ons 8 cent. TIMMERMANS, Noordstraat. Een goed onderhouden billijk te bekomen. Adres bureau van dit blad.

de Faam | 1908 | | pagina 1