BRIEVEN UIT AMERIKA. GEVONDEN VOORWERPEN. 1. D. L1TT00IJ Az, grootste pnftliclteit hier ter stede 1 3700 ex. worden we ikelj jks met zorg verspreid, grootste publieitei t. RECLAMES. Woensdag 22 April 19®§, Twaalfde Jaargang. Ter schijnt eiken W oensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaards tra at. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. b. B\j ingezetenen Mo. 2». MiDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. een zakmes en een ketting met sleutels. G. Brouwer, Nieuw Oosterschestraat, een dames portret J. Baan, Bierkaai, eeu paar dames handschoenen P. de Jong, Breestraat O 149, een portemonnaiede Voogd, 't Zand, een jongenscape; Pagter.Schuitvlotstraat, een schort; Zwieting, Wagenplein, een bruin hondje; v. d. Vijver, Noordweg, doublé manchetknoop; P. Willeboordse, Noordweg R 5, een zilveten armband; M. Timmermans, Lange Geere K 375, een meisjeszakG. Huibregtse, Bleek E 101, drie boeken en een schriftM. Geljon, Bleek E 94, een gouden heerenringA. Jo- ziasse, Sleperssingel, een beuk, een knot zwarte sajet en een stuk zwart band van Wijk, Wachtpost 62, een beurs met geld Bernard, Langedelft, een fietspomp J. W. Akkerman, Nieuw Oosterschestraat, een bruine honden zweep J. M. Fiiiloope, Giststraat 193, een zakspiegeltjeJ. Poortsman, Kortedelft G 13, twee kinderparapluies N. Deïst, Breestraat O 161, een jongensjas; J. Wesdorp, Eigenhaard- straat, een streng touw; P. Mesu, Volderjj- laagte, een heerenringJ. F. Heeren, Lange Gortstraat 320, zes kolenzakken. De firma A. FONGERS verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de prijzen van hare Rij wielen thans alle ongeveer zijn gelijk aan die der buitenlandsche, met name die der Engel- sche fabrieken, d. w. z. gelijk aan die, waar voor dp Engelsche Rijwielen in Engeland aan het Engelsche publiek worden aangeboden. Deze particuliere prijzen worden hier te lande door de importeurs met 20 tot meer dau 60 gld. verhoogd, waaruit volgt, dat het Neder- landsche publiek, niet op de hoogte van deze praktijken zijnde, bij het koopen van Engel sche Rijwielen veel te veel betaalt. Zoo kost een goedkoop Engelsch Rijwiel, met vrijwiel en 2 remmen uit een le klas fabriek, in En geland particulier 7080 gld., hier f 97 tot f 115een van ruim f 60 hier f 100een van pl.m. f 190 hier f250; een van pl.m. f 90 hier f 170. Zij wensch het Nederlandsche publiek, dat voor een groot deel nog steeds buitenlandsch werk stelt boven d it uit eigen land, door mid del van annonces hiermede op de hoogte te brengen. Zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Paterson, 24 Jan. '08. XXI. De ontzettende mijnongelukken, die in 't laatste deel van 't vorige jaar zooveel ellende hebben gesticht in sommige mijndistricten, hebben de voorspellingen bewaarheid van de deskundigen, die het menigmaal uitspreken, dat de mijntoestanden nog steeds slechter zou den worden, zoolang er niet van rijkswege maatregelen werden genomen. Men is nu druk bezig met de installatie van een proefstation, voor het beproeven van de ontploffiugsmiddelen in de mijnen gebruikt. Daar zal onderzocht worden de veiligheid der middelen bij het ontmoeten van mijngassen de veiligheid der lampen voor ze in de mijnen in dienst gesteld worden. Dan denkt men daar proeven te nemen met de verschillende red dingsmiddelen, en mannen zullen speciaal ge oefend worden in het bieden van hulp bij mijnongelukken. De details voor het installeeren van zulk een station zijn alle gereed, doch men heeft de geschikte plaats er voor nog niet gevonden. Deze zal zich echter wel niet laten wachten. Het zal in werklfjkheid een miniatuur-mijn zijn, waarin de verschrikkingen, die in de lange ondergrondsche tunnels voorkomen, kunstma tig worden aangebracht. De werking er van zal onder alle mogelijke omstandigheden we tenschappelijk nagegaan worden en men hoopt op deze wijze te kpmen tot een mijnstelsel, waarbij de grootst mogelijke veiligheid van den werkman gewaarborgd is. Onder de tegen woordige wetten heeft het Rijk slechts het recht, veiligheid en gevaar aan te wijzenhet is machteloos echter om het in acht nemen van veiligheidsmaatregelen te verplichten. Het is tijd dat dit in het land van vooruitgang verandere, mee'- dan tijd. Goed dat de Ame- rikanen in dezen in de leer kunnen gaan bij Franschen en Belgen, j j Een der experten heeft zorgvuldig de methodes ibestudeerd, die in Europa in 't algemeen wer den toegepast. Zoo bevond hij, dat in Europa .alle veiligheidslampen beproefd werden vóór |ze in dienst werden gesteld. Men liet verschil lende gassen door de lampen stroomen, om te zien of dezen ook ontploften. En nu merkte hij op, dat de lampen, die in Amerika algemeen in gebruik waren, het slechtst de proeven doorstonden. Die soort lampen werden hoogst zeldzaam in Europa gebruikt, terwijl ze in Amerika gebruikt worden zonder zelf aan een voorafgaande proef onderworpen te worden. In het proefstation zal een galerij bestemd wor den tot het beproeven der lampen, brandende in de verschillende gassen die in de mijnen voorkomen. In Europa gebruikt men vrij algemeen een apparaat, waarmee men voor eenigen tijd zelfs in de vergiftigste lucht kan leven. Het wordt gebruikt door de mannen voor het verlossings werk na een ontploffing. Hier is dat werktuig alleen in theorie bekend. De Directeur van het technologisch Bureau sprak in 't algemeen over het probleem der mijnrampen. Nu is Nederland wel schraal be deeld met mijnen, doch het nieuws der mijn ongelukken wordt uitvoerig genoeg in de bla den gepubliceerd, om eenige belangstelling te veronderstellen bij de Nederlanders naar de gedachten die deze geleerde heeft over de Amerikaansche mijnen, „Het is buiten kijf", zoo zegt hij in hoofd zaak, „dat de doodenlyst als gevolg van mijn rampen, in dit land onrustbarend in omvang toeneemt. Deze toename is deels te wijten aan het gemis van behoorlijke en wettelijk ver plichte mijn regulaties, deels aan het gemis van vertrouwbare informatie omtrent de ontploffings middelen in den mijnbouw gebruikt en de condities waaronder zij veilig gebruikt kunnen worden bij het ontmoeten van gas en stof, deels aan het feit, dat bfj het ontwikkelen van den steenkoolmijnbouw niet alleen het aantal mijnwerkers toeneemt, doch dat de steenkool dieper moet gezocht worden, of verder van den ingang, waar goede ventilatie moeilijker is en het zich verzamelen van ontplofbare gassen meer voorkomt. De toename van het getal en den omvang der mijnontploffingen in de Vereenigde Staten gedurende de laatste jaren zal voortgaan, tenzij het Rijk de zaak in handen neemt. Het volk begint te gevoelen dat er iets gedaan moet worden als dê berichten van mijnrampen niet ophouden te vloeien. Het volgende lijstje, dat de sterfgevallen in verband met mijnongeluk ken aangeeft voor de Vereenigde Staten, Frankrijk en België, toont aan, dat het aantal voor Amerika toeneemt, terwijl die voor de andere landen een vermindering aangeven. In dit verband dient opgemerkt te worden dat veel van onze steenkool nog betrekkelijk dicht bij de opervlakte gedolven wordt, terwijl de mijnen der Europeesche landen veel dieper moeten zijn. Getal der mannen, gedood in de kolenmij nen op elke 1000 werklieden Vereenigde Staten. België. Frankrijk. 1895 2.67 1.40 1896 2.79 1.16 1897 2 34 1.03 1898 2.59 104 1899 2.98 0 97 1900 3.24 1.05 1901 3.24 1.16 1.03 1902 3.49 1.07 0.95 1903 3.14 1.14 0.85 1904 3.38 0.93 0.89 1905 3.53 0.91 0.84 1906 3.40 0.94 De landen waarin het percentage het laagst is zijn die waar de best ingerichte proefsta tions en de best uitgevoerde regulaties op het gebruik van ontploffingsmiddelen bestaan. Daar is het drie of vier per duizend toen men met de toepassing begon, verminderd tot één per duizend, terwijl het treurspel-percentage voor Amerika geregeld toegenomen is. Te groote ladingen zijn overal verbodeD, behalve in de Vereenigde Staten. Toch zijn soortgelijke ver bodsbepalingen noodzakelijk, niet alleen omdat men hierdoor gasontploffingen voorkomt, doch ook omdat te sterke schokken het mijnstelsel verzwakt en instortingen te voorschijn roept". Er wordt beweerd dat de Amerikaansche mijnen veiliger kannen zijn dan de Europee* sehe, omdat de kool dichter bij de oppervlakte gevonden wordt. Doch straks moet men die per gaan graven. De prijzen van hout tot het steunen der wanden zijn gestegen. De meeste mijnwerkers zijn buitenlanders, die vaak geen Engelsch kunnen verstaan of lezen. Het wordt tijd dat de Regeering de mijn bouw onderwerpt aan regulaties. De tijd zal nu wel niet verre zijn dat voldoende mijnwet ten haar intrede doen in de Amerikaansche wereld. We zullen het hopen voir de velen die telkens weer het slachtoffer worden van de zuinigheid der groote combinaties, die er vaak op aangelegd zijn de grootst mogelijke dividenden uit te keeren. In de kunst om te produceeren staan de Amerikanen vooraan. Ze zijn rusteloos in het uitvinden van machines die tijd en kracht uitsparen, die de productie en tegelijkertijd de winsten vergrooten. Doch de vraag, hoe een menschenleven te sparen, hoe de veiligheid te bevorderen der werklieden, is al te veel uit het oog verloren. Intusschen het daget in 't Oosten. Tenslotte zal de aandrang van het volk wel zoo groot worden, dat de wetgeving maatregelen treft, die de directe winsten der geldmannen eenigszins verminderen, doch het percentage der dooden en rampen als gevolg van mijnongelukken ook naar omlaag doen gaan. In verband met de werkloosheid, die eer toe- dan afneemt, doet een anecdote opgeld, die ik wil oververtellen. „Gevangene", zegt de rech ter, als een man van middelbaren leeftijd vóór hem wordt gebracht, beschuldigd van buren gerucht te hebben veroorzaakt, „ge schijnt tot de arbeidende klasse te behooren, en het spijt mij je hier te zien*. „Doch ik deed niets meer dan mijn plicht, mijnheer de rechter", was het antwoord. „Gisteren hebt ge op straat verklaard, ten aanhoore vau een groote menigte, die juichte en met hoeden zwaaide, dat alle gesprongen banken van New-York en Chicago hun zaken weer hervat hadden*. „Dat is waar, rechter". „Ge betoogdet ook dat alle werklui, ontsla gen wegens de slechte tijden, weer dadelijk aan het werk konden gaan dit werd gevolgd door een hoera en een wedloop naar de dichtst bijzijnde kroegen". „Zoo gebeurde het precies, rechter". „Toen verklaardet ge, dat de spaarbanken de periode van 60-dagen opzeggens hadden afgeschaft en de ontroering werd zoo groot, dat de trams gedurende een half uur niet pas- seeren konden". „Het was een prachtige opstopping, weledel achtbare, een prachtige opstopping". „En ge verteldet dat je broeder in het Wes ten had geschreven, dat men nu weer een wissel kon trekken op New-York, met een ge voel van zekerheid, dat de betaling geschieden zou. De politie moest een einde maken aan het gejuich en getier'. „Ja, rechter, 't ging er lustig om toe". „En ge eindigdet met het zeggen, dat het land nooit zoo voorspoedig was geweest als nu, en dat de President, toen hfj ter berenjacht ging, hoegenaamd niets te doen had met de financieels moeilijkheden. Wat voerdet ge toch in je schild „Weledelachtbare, ik las enkel extracten van nieuwsbladen en deed mijn plicht als een rechtgeaard patriot. Er is geen financieels moeilijkheid. De tijden zijn niet slecht. Het is enkel verbeelding. Als men slechts voldoende vertrouwen heeft, zal iedereen minstens tien dollar in zijn beurs hebben, en zilvermijnen en oliebronnen zullen even overvloedig zijn als vlooien op een hond. Ik heb vertrouwen in u. U heeft het in mij en „Gevangene, ge zijt ontslagen. Roep den volgende*. Deze anecdote geeft inderdaad den waren stand van zaken weer. De voornaamste bladen beweren om strijd, dat de toestanden all right zijn, doch het leger werkloozen groeit bjj den dag aan. De geldmarkt schijnt het zwaarste geleden te hebben, doch de industrieels wereld is nog zoo ver niet. De bladen schrijven hoop gevend genoeg over het spoedig terugkeeren tot de vroegere bedrijvigheid, doch met dat al werken vele fabrieken nog halven tijd en vaak nog minder. Alleen de zydefabrieken hebben tot dusverre kunnen blijven loopen, doch de eerste afgelegden zijn ook gekomen, en velen verwachten, dat ze de voorloopers zijn van meer die gedaan krijgen. Het is voor Paterson te hopen dat de werkloosheid niet te groot wordt. Onze Hollender» zouden er hard door getroffen worden daar hun welvaart nagenoeg geheel steunt op het fabriekswezen. Als bewijs dat men den toestand toch nog niet zoo donker inziet, kan dienen, dat de „Christian School Society" te Paterson, die hoofdzakelijk uit „Duitsch-Americans" bestaat, besloten heeft tot het stichten van een nieuw schoolgebouw. De raming der kosten is 20.000 dollars, een respectable som, bijeen te brengen door de leden der Society en vrienden. Met den bouw zal hoogstwaarschijnlijk in den voor zomer begonnen worden. Amerika heeft eenige zeer vette jaren gehad waarin alle takken van industrie een ongeken- den bloei beleefden. Er is veel verdiend, en zfj die sparen geleerd hadden konden een aar dig appeltje voor den dorst bewarenzij kun nen met betrekkelijke gerustheid het verkie zingsjaar ingaan. Wat dit voor Amerika zal brengen Men is druk in de weer geschikte candidaten te vinden voor den Presidentszetel. Allerlei namen worden door de politieke par tijen aan de hand gedaan. De bladen beijveren zich, uitlatingen en speeches op te nemen van mogelijke candidatenbeoordeelingen worden overvloedig ten beste gegeven. Doch dit alles is slechts het begin van de groote campagne, die een aanvang zal nemen na de Nationale Conventies der politieke partijen. H. J. B. Een Middelburgsch bewijs is het beste. De ziekte der nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakheid in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen. De wreede pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt, en tracht in te slapen, nimmer rus tende op zijn rug, die 's morgens bij het op staan pijnlijker dan ooit schijnt. Mejuffrouw J. de Klerk, Volderijlaagte 116 te Middelburg, zegt onsHet is thans een jaar geleden dat zich bij mij de eerste ken- teekenen vertoonden van een nierziekte in een gedurige en stekende pijn in den rug en len denen. Deze pijnen kwelde mij zóó, dat ik dikwijls genoodzaakt werd, mijn werk neer te leg:gen. ik sukkelde veel met hoofdpijn en duizelingen en gevoelde mij daarbij altijd ver moeid, loom en afgemat. Mijn slaap was steeds onrustig en ik droomde veel en benauwd. Met de grootste moeite kon ik iets naar binnen krijgen, want ik had nergens lust in. Men raadde mij aan Foster's Rugpijn Nieren Pil len eens te probeeren en daar ik hierover zulke gunstige berichten ontving, liet ik een doosje komen. De beterschap was reeds dadelijk merk baar en ik had slechts twee doozen gebruikt, toen ik zoo goed als geheel genezen was. Mijn gelaatskleur, die voorheen een vale tint had, is thans veel frisscher en ik gevoel mij nu ook een geheel ander mensch. Ik kan niet anders zeggen dan dat uw pillen mij uitstekend vol daan hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Zij zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJK! STAND VAN MIDDELBURG Van 1417 April. ONDERTROUWD: J. Schrejjenberg, jm. 33 j. met P. Wondergem jd. 46 j. P. Ingelse, jm. 19 j. met D. K. Caljouw, jd. 23 j. J. van Sluijs, jm. 26 j. met P. C. de Wolf, jd. 28 j. M. A. Maljaars, jm. 20 j. met J. A. van Dijke, jd. 23 j. P. Simonse, jm. 30 j. met A. Groot- jans, jd. 22 j. W. A. Dekker, jm. 25 j. met C. Vader, jd. 25 j. A. L. le Cointre, jm. 50 j. met C. Wisse, jd. 28 j. GETROUWD: P. Joziasse, jm. 29 j. met L. Wielemaker jd. 27 j I. Daniëlse, jm. 23 j. met A. van Riel, jd. 26 j. BEVALLEN: M. Hendrikse, geb. Van den Driest, d. J. Poortvliet, geb. Mejjers, z. J. Bjjnen, geb. Von Brucken Fock, d. OVERLEDEN: H. Francooijs, z.8j. J.van Tatenhove, man van J. C. Kooman, 63 j. M. Geljon, d. 2 m. F. Flaman, wedr. van C. Smit, 83 j.

de Faam | 1908 | | pagina 1