BRIEVEN UIT AMERIKA. een nel gemeub. Zit- en Slaapkamer in, diverse modellen, drnkl „OLYMPIA" lienw Naaimachine i. D. L1TT00IJ iz, Grootste gnbliciteit bier ter stede 1 3700 ex. worden wi tkelj jks met zorg verspreid. Grootste pnblieiteit. GEVONDEN VOORWERPEN. A. F. STEENDAM-deKok. AANGERODEN Glazen Deurplaten. Celluloid Deurplaten. GEBROEDERS ROUDEWIJNSE. Boeit li. SMITS BAKERDIENSTEN gevraagd. SCHEIJBELER, Mandenmaker, alle soorten Stoelen. een fijne eibiscuit, In „DE DRIE KLAVERS", GEVRAAGD: Heerenrijwiel Machinale Brel-inrlehtlng. RECLAMES. No. 37. Woensdag 8 April 1908, Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. 8 p\a n j a a rd straat. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. ai Eene portem onnaie inhoudende eenig geld en een leesboek (Vaderlandsehe geschiedenis). b. Bij ingezeteneneen doublé kinderarm band, J. den Hollander, Spanjaardstraat F 77 een zwart hondje, Verdaasdonk, Oude Kerk straat B 98een jas, J. Minderhoud, Graven straat I 253een boerinnenjak, Rijkaard, Vlas- markt; een waschboekje, A. de Rijke, Been houwerssingel een duimstok, Acda, Pijpstraat; Een boerenmes, v. d. Berg, Korte Sirgelstraat; een schooltasch, Waterman, Bree E 136; een witte duif, agent v. politie Haakeen schaar, Pluijmers, Breeeen witte boezelaar, A. Bos- schaart, Lange Singelstraat 197een hangslot, W. Franse, Lange Geere K 247een ladder, D. Kramer, Brakstraat O 265. Advertentlën. LANGEVIELE1405 bjj de Pottenmarkt. a 7 cent per ons MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen Paterson, 13 Jan. '08. XX. Volgens de Amerikaansche bladen is er nooit een tijd geweest, waarin de stad New-York zulk een groote menigte werklooze mannen en vrouwen herbergt als thans het geval is. Naar het getuigenis der secretarissen van verschil lende labor unions is het getal werkloozen minstens het vierde deel van een millioen. Het is mogelijk, dat zelfs deze opgaaf conservatief is, want elke dag voegt weer nieuwe bij het leger, dat gedoemd is tot niets doen. New-York is de hoofdzetel der kleeder-indus- trieer wordt beweerd, dat minstens 90000 kleermakers, coupeurs en naaisters gedaan ge kregen hebben. In alle ambachten, bedrijven en industrieën is de slapte ingetreden, en schijnt nog wel eenigen tijd te zullen voortduren. Bij de zoogenaamde .unskilled laborers', de man nen die geen bepaald vak verstaan, is hetzelfde het geval. Zij zijn meestal niet georganiseerd, zoodat het aantal werkloozen onder hen moeilijk te schatten is. De toestanden onder de New-Yorksche werk lieden zijn slecht genoeg. Ze worden echter nog slechter gemaakt door den grooten toevoer van werklui, zoowel .skilled" als .unskilled", van verschillende deelen des lands waar fa brieken stop gezet zijn. New-Yorks werkende bevolking is meer of minder stationnairis er weinig werk dan blijven ze in de stad in af wachting van betere tijden. De toevoer van werklui uit andere plaatsen is meestal tijdelijk. Thuis zonder werk zijnde, gaan ze naar New- York. De verhalen die hen bereikten omtrent de groote werken, de tunnels, de bruggen en de gebouwen, bracht hen er toe te gelooven, dat ze hier of daar wel een ,job" kunnen op doen. Ze vinden uit, dat dit meestal onmoge lijk blijkt te zijn, gaan weer terug of blijven, en vergrooten hierdoor het reeds kolossale leger der werkloozen. De secretarissen der .labor unions" worden overstroomd met hulpaanvragen en de verzoe ken om voedsel en deksel bij de verschillende liefdadigheidsinstellingen zijn zoovele, dat er niet dan met de grootste moeite aan voldaan kan worden. Hst is een feit, dat de werkman niet dan in den hoogsten nood aankloppen zal bij armverzorgers. Dat nu zooveel meer dan andere winters hun toevlucht tot de liefdadig heid moeten nemen, is een bewijs van de on mogelijkheid om iets te verdienen. Duizenden loopen de straten af, trachtende iets, onverschillig wat, te doen te krijgen. Doch hun pogen is zonder succes. Ze verpan den wat maar eenige waarde heeft en spoedig verschijnen ze in de brooduitdeelingen of ze gaan bedelen. Men zegt, dat er in menschen- heugenis geen tijd geweest is, waarin er zoo veel gebedeld werd als nu het geval is. De mannen die van deur tot deur loopen zijn meests^ geen bedelaars van professie, doch jonge, sfsrke mannen, gewillig om te werken, doch niet in staat iets te vinden. Het is een algemeen erkende waarheid, dat misdaad het weligst tiert in slechte tijden. Yele mannen, eerlijk van karakter, goede echt- genooten en vaders, worden wanhopig onder den druk van armoede en nemen hun toevlucht tet onwettige middelen om fondsen te krijgen waarmee ze den honger kunnen afwenden van hun huisgezinnen en zichzelf. Indien fianan- ciers zelfs hun hoofd verliezen in tijden van crisis financiers worden altijd beschouwd koel en berekenend te zijn wat moet dan wel niet het effect zijn op mannen, die geen cent in de wereld bezitten en wier geest ge marteld wordt door het feit, dat zij en hun huisgezinnen reeds of weldra zullen zyn over gegeven aan den honger Het houdt een ver klaring in van de lengte der reeks diefstallen en misdrijven van allerlei aard, die dagelijks gerapporteerd worden. Hoe de werklui van de kleederfabrieken het aanleggen om te leven en te blijven leven is belangrijk genoeg om er eenige ruimte aan te wijden. Zooals ge weet, is de zoogenaamde .Eastside" van New-York het deel der stad waar het .volk" woont, de volksbuurten. Daar wonen de fabrieksarbeiders. Als regel verdie nen de kleerenwerkers zoo weinig, dat een huisgezin 't welk drie kamers huurt in een .tenementhouse" kostgangers zal innemen om hiermee nog een weinig te maken. Het is ge woonte om met negen of tien personen de drie kamers gevuld te veronderstellen. Als de kost ganger werkt betaalt hij ongeveer 2 dollar per week. Hiervoir ontvangt hij onderdaken eiken morgen een kop koffie. Wil hij brood bij de koffie hebben, dan moet hij het zelf koopen. Zjjn middag- en avondmaal moet hij ook uit eigen zak betalen. Zooals de toestanden nu zijn wonen er wel vijftien en somtijds nog meer werkers in een woning van drie kamers. Vijf of zes personen, huisgezin en kostgangers, wonen in een enkele kamer, 't Scheiden der seien 't Is ab soluut onmogelijk bij zulk een opeenhooping. Indien achttien personen kunnen leven in een huis dat vroeger negen personen bevatte, wor den de onkosten voor elk individu lager. Vele der kleederwerkers, die nu werkloos zijn, hebben mogelijk eenige dollars bespaard in betere dagen, of ze weten ze hier of daar op te doen. Zy beginnen te venten met het een of ander en weten hiermee een hoogst sober bestaan te vinden. Juist nu kunnen ze leven van bijna niets. Ze koopen brood twee of drie dagen oud voor een paar centen. Dit brood met een ui of een augurkje vormt de teerkost van den dag. Zelfs augurkjes zijn thans een weeldeartikel. Tien centen kan een individu voor verscheidene dagen onderhouden. Nu zou men veronderstellen dat de huishuur in de .Eastside" laag is. Het blijkt evenwel dat dit niet het geval is, dat de huur daar in evenredigheid veel hooger is dan die der pa leizen in de Vijfde Avenue. Vandaar ook, dat nu sinds eenige weken de stad geagiteerd wordt door de worsteling tusschen de huur ders en verhuurders Een groot deel der huur ders drong aan op een reductie, anderen wei gerden huur te betalen. Gevolg is geweest een aantal gerechtelijke uitzettingen, terwjjl enkele eigenaars besloten hebben tot een verlaging van den huurprijs. Echter blijft de worsteling nog steeds voortduren en zal waarschijnlijk niet een einde nemen vóórdat de huurders weer geregeld werk vinden. Zoo is het gesteld met een deel der bevol king van de metropool New-York. Nu is de toestand niet zoo opvallend slecht in Paterson. Wel hebben de meeste fabrieken hare productie min of meer beperkt, doch ze zijn blijven werken. Bovendien hebben onze Hollanders de prijzenswaardige gewoonte een appeltje voor den dorstte bewaren in de tijden van voor spoed zoodat de intrede van slechte tijden niet direct honger met zich meebrengt. Het is een historisch feit dat elke presidentsverkiezing voorafgegaan wordt door een tijd, waarin han del en industrie zoo conservatief als eenigszins mogelijk is optreden. Dit staat in verband met de eigenaardige wijze, waarop de president verkozen wordt. De twee groote nationale partijen, de Demo- kraten en de Republikeinen, stellen ieder hun eigen candidaat op hun nationale conventies, die als regel gehouden worden in Mei, Juni of Juli van het jaar der verkiezing. 1908 is zulk een jaar. De namen van verschillende eandidaten zijn aan de hand gedaan in ver schillende deelen der Unie, en ieder heeft agenten aan 't werk gezet om de afgevaardig den ter Conventie voor hem te doen stemmen. De eigenlijke campagne begint in den vroegen herfst of is begonnen direct na de conventies. Elke partij tracht hare organisatie te verbete ren, en fondsen te verkrijgen van de gegoeds leden der partij en van h®fli di0 dsn goeden invloed zullen gevoelen van de politiek der partij. Dit werkt velerlei misbruiken in de hand, waarop we later gelegenheid genoeg zul len hebben terug te komen. Dan moeten de partjjgenooten die onvoldaan zijn met den can didaat of met de partij-politiek tot gehoorzaam heid gebracht worden. Langzamerhand krijgen de campagnes een ietwat meer opvoedend ka rakter. Door de pers, de partij-sprekers en de schrijvers worden de beginselen, die de ver kiezing beheersehen, verklaard door argument en illustratie tracht men hen die in den spheer van invloed komen, te overtuigen. Toch kun nen we nog niet bogen op een hoogen op- voedenden standaard der campagnes, zooals dit jaar ons ongetwijfeld weer zal leeren. Door de opwinding en de onzekerheid der te volgen politiek van het nieuwe gouverne ment worden de handel en industrie ten zeerste bemoeilijkt. De geheele campagne duurt min stens zes maanden, en gedurende dezen tijd is er een grootere of kleinere handelsdepressie, daar niemand meer wil koopen of verkoopen dan noodzakelijk is, totdat hy weet welke partij de oVerwinning heeft. Dit jaar schijnt de invloed der verkiezing wel wat al te vroeg gevoeld te worden. Ten minste de depressie die hier nu bestaat, en op rekening gesteld wordt van de financieels moe- lijkheden, heeft nauwelijks tyd te verdwijnen, of we staan voor de presidentsverkiezing, die elke vier jaar haar slechte tijd met zich mee brengt, en ook dit jaar niet in gebreke zal blijven het te doen. H. J. B. Goes uit zich. Zulk een verslag telkens weer te lezen, is aanmoedigend De heer C. Batus, Zusterstraat 152 te Goes, meldt onsNu ik door Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen ben van een nierlijden, waarvan ik reeds zes jaar het slachtoffer was, ben ik gaarne bereid u myn genezing te melden. Ik heb al die jaren min of meer aan een stekende pijn in den rug en lendenen geleden. De pijn was soms zoo hevig, dat ik niet meer kon buk ken en zelfs het bed moest houden. Ik werd dikwijls door duizelingen overvallen, die soms zoo erg waren, dat ik omviel, dit ging meestal gepaard met zware hoofdpijn. Doorloopend was ik vermoeid en had veel last van benauwdheden. De urine was troebel en wanneer zij eenigen tijd gestaan had, was er veel bezinksel in. De hulp voor mijn ziekte ingeroepen, hielp me niet men scheen de oorzaak van mijn lijden niette kunnen vinden, want mijn toestand bleef het zelfde. Ik stond verstomd over de werking uwer pillen. Reeds dadelijk hadden deze een guns- tigen invloed op mijn gestel en nadat ik twee doozen geledigd had, waren mijn rugpijn en verdere ongemakken verdwenen en gevoel ik mij thans beter dan in jaren het geval was. Ik ondergeteekende verklaar, dat het boven staande waar is, en machtig u het publi?k te maken op elke wijze die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist hetzelfde". Gy vergist u wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander ge neesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zyn te Middelburg verkrijgbaar bjj den heer Joh. de Roos Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 31 Maart6 April. ONDERTROUWD: I Daniëlse, jm. 23 j. met A. van Riel, jd. 26 j. I. A. Keim, jm. 25 j. met J. van den Berge, jd. 21 j. C. J. Hart- hoorn, jm. 23 j. met P. Wildenboer, jd. 22 j. P. Brasser, wdn. 34 j. met J. Walraven, jd. 51 j. GETROUWD: J. P. Entink, jm. 19 j. met A. Geelhoed, jd. 20 j. C- N. A. Vreke, jm. 27 j. met J. C. Simonse, jd. 25 j. BEVALLENM. Maartense, geb. Van der Koorde, d. C. Kempe, geb. Oreel, d. P. Flipse, geb. Koster, z. J. van Kleven, geb. Speijkers, z. T. Besuyen, geb. Dekker, d. D. Julianus, geb. Clement, z. E. L. de Keijzer, geb. Koning, d. D. M. Augustijn, geb. Bongers, d. OVERLEDENM. Jongepier, vrouw van J. Maas, 78 j. G. Brandt, wednr. van C. W. Huysse, 69 j. M. C. Leunis, vermoedelijk 70 jaren, weduwnaar van onbekend. C. Corstanje, d. 7 m. J. de Jonge, ongeh. z. 77 j. A. T. Beukert, d. 14 m. M. Boone, vrouw van I. Coppoolse, 78 j. A. J. de Jong, ongeh. z. 59 j. M. A. Klittenberg, man van J. 0. Haccou, 59 j. De ondergeteekende bericht der dames de ontvangst der en geeft kennis, dat de Zaak tegen 1 Mei ver plaatst wordt naar in een net burgergezin voor twee heeren TEGEN BILLIJKEN PRIJS. Adres bureau van dit blad. Adres Nieuwstraat H 42 (boven). VLASMARKT, beveelt zich beleefd aan tot het matten va* NOORDSTRAAT. iemand bekend met ZAKKEN STOPPEN en het afhalen daarvan. Adres Baanstraat Q 227. WEGENS PLAATSGEBREK TE KOOP voor H. H. Kleermakers en Behangers, tegen s p o t p r y s. Adres bureau van dit blad. TE KOOP een gebruikt met vry wiel en dubbele remmen. Adres Kinderdijk 93. AANBREIEN 15 et. per paar. Aan hetzelfde adres een beste doorspeelde VIOOL te koop. Adres Bree 113.

de Faam | 1908 | | pagina 1