BRIEVEN UIT AMERIKA, M. J. BEEKES, Balans 4, DEN NED. KINDERBOND, net Benedenhuis op Donderdag 18 Jooi 1908, N.P. DEKKER, LGiststraat. i. D. LITTOOIJ Az„ grootste pMieiteit kier ter stede 1 3700 ex. worden wekelijks met zorg verspreid, grootste publiciteit. gEVONDEN VOORWERPEN. J. F. OLTMANS DeSchaapherder ■HIJ N STÖfFEDEMJ. te MIDDELBURG, B ALLO Heerlijke POSTELEIN J. C. M. DHONT. H.H. WIELRIJDERS. ONTVANGEN: RECLAMES. Huishoudgroenten PRUIMEN A. C. DE JONGE. C. G. HEBLIJ, Mo. 23. Woensdag 11 Maart X908, Twaalide «Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. 8 p\a n j a a rd straat. Prijs der Advertenti'èn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiën. f 3,5©. G. G. REIJERS Jr., Langevlele, PRIJS 3 GENT. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Walcheren. 13e VERLOTING. 99 MARGARINE 99 Nu 18 het tijd om nw RIJWIEL te laten opknappen, EMAILLEEREN en opnieuw VERNIKKELEN, lste klas werk tegen scherp concurreerenden prijs, In den Rijwielhandel, Verhang en Reparatie'Inrichttng KORTE NOORDSTRAAT L 87. Aanbevelend, MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Geene. b. By ingezetenenMarxelis, Seisstraat, een zilveren armband L. Wijtman, Kortedelft, een zilveren horloge; S. van Eenennaam, Veersche Singel S 130, een voederbakL. van Taten- hove, Aebtersingel Q 134, een mand Kuijper3, Lange Noordstraat, een portemonnaieJ. Marsh, Heerenstraat H 127, een portemonnaie met 16 cent en een vingerhoedMes, Dam G 29, een bruinlederen kinderschoentjeMej. Klaassen, een veiligheidspeld met vijf boeren knoopjes G. M. de Leeuw, Puntpoortstraat, een R. 0. gebedenboekjeH. de Lange, Klein Vlaande ren H 189, een zakmesJ. Sijbel, Lange Sin gelstraat N 170, een mestriekM. Blokpoel, Bastion N 60, een boekentasch Guerand, Blin- denhoek, een schoothondjeA. Becks, Noord- weg R 46, een handschoenA. de Pagter, Veerschen weg S 16, een parapluie. Paterson, 6 Jan. '08. XIX. De wjjze waarop het winkelen hier in Amerika gedaan wordt is zoo zeer verschillend van die der groote steden in Holland, dat den vreem deling dit direkt moet opvallen. Men kan hier een winkel binnentreden, wat rondslenteren, weer weggaan zonder iets te koopen, en of schoon er genoeg verkoopsters (verkoopers) zijn, niet een er van zal moeite doen den be zoeker tot koopen te bewegen. Wil een dame in Holland b.v. zijde koo pen en kan ze niet vinden wat haar aan staat, dan zal toch de verkoopster haar allerlei dingen toonen, die niet gewenscht worden en gaat de dame weg zonder iets te koopen, dan toont de verkoopster in den regel, dat ze slecht gehumeurd is. In Amerika in de groote winkels vraagt men naar ietsis het niet voorradig, dan wordt het gezegd en daar mee uit. Amerika is het vaderland der departement winkels het beheeren van zulk een zaak heeft de hoogte eener wetenschap bereikt. De eerste werd opgericht in 1876 te Philadelphia. In dat jaar werd daar een tentoonstelling ge houden, waar alle mogelijke artikelen verkocht werden. Het viel een jonge man in dat een winkel op soortgelijke wijze ingericht, winst gevend moest zijn. Hjj nam de proef en dit was het begin van de groote .department- stores" van John Wanamaker te Philadelphia en New-York. Millioenen winst werd met deze winkels ge maakt. Er kwamen concurrenten. De welbe kende Siegel Cooper Co. werd opgericht. En er zjjn er veel meer. Al deze winkels zijn in staat u alles te verkoopen van paarden tot spelden. De Bazar op den Nieuwendyk te Amsterdam zou geplaatst kunnen worden in één afdeeling dezer reuzenwinkels. Wat de prijzen der artikelen betreft schijnt het me toe, dat ze hooger zijn dan in Holland. Doch alles ziet er mooier, liever uit, hoewel de kwaliteit over 't algemeen beslist beneden die der Hollandsche staat. De Amerikaansche verkoopsters staan in zekeren zin boven hare Hollandsche collega's. Ze zijn waarschijnlijk niet zoo beleefd en vriendelijk, doch ze zijn geheel intelligente levendigheid. Ze behandelen de klanten met een familiariteit, die in een Hollandschen winkel niet geduld zou worden. Toch wordt er geen onbekwaamdheid mee bedoeld. Gjj wenscht te koopen, zy willen verkoopenbij gevolg de twee partijen staan gelijk. In den winkel van Wanamaker zijn er meer dan 5000 geëmployeerden. In den zomer zjjn de uren van 8 tot 5, met een halven vrijen dag op Zaterdag. In den winter zijn de uren van 8 tot 6, ook op Zaterdag. De loonen zijn zeer verschillend en varieeren van 5 tot 50 dollars per week. Financieel is hun toestand ook al niet zoo schitterend. Echter is de voe ding hier veel beter dan die der Hollandsche winkelbedienden. Dat blijkt als men de „lunch rooms" in de nabijheid van zulk een depart ment-store binnentreedt. Daar ziet men de dames-verkoopsters met haar roastbeef voor zich, in plaats van een meestal slecht aange kleed broodje. Als een meisje haar intrede doet in een New-Yorksche „departementstore", behoeft ze niet met vallen en opstaan haar plichten te leeren. Ze gewent zich zeer spoedig aan haar werk. Bovendien nieuwelingen gaan eerst naar de school van den winkel, waar deskundigen haar toonen, hoe een rekening op te maken daar krijgen ze wenken hoe tot de klanten te spreken, en hoe hun aandacht te vestigen op de goede eigenschappen van een artikel. Daar wordt het verkoopen geleerd als een kunst. Elk departement in den winkel van Wanamaker zijn er meer dan een zeventigtal staat onder het beheer van één persoon. Hij beslist wat ingekocht zal worden, tegen welken prijs het verkoopbaar is, en welke de goede tijd is voor uitverkoopen. Een even redig deel van de kosten van huur, van licht en warmte, wordt ten laste van zijn departe ment gebracht, hij moet zorgen dat zijn depar tement winstgevend is, en moet het dus be schouwen als een op zichzelf staande zaak. Er is een groep meisjes, de beste, vlugste en kundigste verkoopsters, die „getraind" worden om alles te verkoopen van bandschoe nen tot piano's. Doordat de drukte in de ver schillende departementen afhangt van den tijd van 't jaar, moeten deze verkoopsters overal bijspringen, waar hulp noodig is. De regeling vap inkoopen en betalen is anders geregeld, dan in de Hollandsche win kels. Veronderstel dat men iets koopt. De verkoopster maakt een rekening op en ont vangt het geld. Ze wikkelt het geld in de rekening, doet alles in een pneumatische dra ger, en stuurt dezen drager door de buis. Er zjjn een groot aantal dezer buizen door het gansche gebouw, en loopen alle uit in het ontvangkantoor, gewoonlijk in de onderste verdieping, de „basement". Vóór elke zeven of acht pneumatische in strumenten zit een meisje, die de dragers in ontvangst neemt als ze de tafel bereiken. Zij opent den drager, neemt de rekening er uit, ziet hoeveel geld ze terug moet geven, wikkelt dit weer in de rekening, en zendt den drager door de buis terug. Intusschen heeft de ver koopster zich met een andere klant bezig ge houden. Op deze manier is er betrekkelijk weinig tijdverlies. Vaak wordt er een drager naar beneden gezonden met enkel een rekening. In zulk een geval heeft de klant beweerd krediet te hebben. Het meisje werpt de rekening achter haar op een andere tafel, waar een klerk ziet, of de naam in het Debiteurenboek voorkomt. Meestal weet hjj hetsomtijds moet hy even naslaan. In allen gevalle is dit het werk van een oogenblik, werpt de rekening weer terug, en het meisje zorgt voor de verdere verzending. Veronderstel een dame wil eenige inkoopen doen in verschillende departementen. Ze wil niet een groot aantal kleine pakjes met zich ronddragen en even zoovele rekeningen be talen. Ze gaat naar een daarvoor bestemde lessenaar, en zegt dat ze verschillende depar tementen wil bezoeken. Haar wordt een klein, genummerd couponboekje gegeven. Bij elke toonbank worden hare inkoopen op een coupon geschreven, en deze wordt uitgescheurd. Het bedrag wordt telkens geschreven op den achter kant van het boekje. Als ze ten slotte rond geweest is, en ze met de lift naar beneden gaat, vindt ze al het ingekochte netjes inge pakt, gereed om mee te nemen, als ze betaald heeft. Zulk een couponboekje heeft roode blaadjes. Het roode blaadje duidt aan, dat de inkooper elk oogenblik kan terug zijn en dat de goederen direkt meegenomen moeten wor den. Pakjes, vergezeld van een roode coupon, worden vóór alle andere in orde gemaakt. Verklaart de kooper de goederen zelf niet te zullen meenemen, doch dat hjj (of zy) by be zorging zal betalen, dan krijgt hy een boekje met groene coupons, deze zjjn een teeken voor de pakkers, dat er geen haast by is. Een Amerikaansche vrouw kan geen non sense van den winkelhouder uitstaan. Ze wil niet, dat iets haar aangepraat wordten zelfs, al beeft ze het besteld, valt het haar in, dat ze het niet wil hebben, dan is de koop ver nietigd. Komt de looper het pakje bezorgen hy zal het niet achterlaten zonder eerst het be drag te ontvangen dan moet de vrouw eerst den inhoud zien vóór zij het accepteert. Als alles in orde en het geld betaald is, zal ze van gedachte kunnen veranderen. Dit heeft geleid tot een enorme transferbusiness gekochte voorwerpen voldoen niet en worden terugge bracht men wenscht iets anders of het geld terug. De Amerikaansche vrouw is vlugger heen en weer dan de Hollandsche. En indien de winkelhouder haar niet iaat doen als het haar belieft wel, er zjjn andere winkels in New-York Vandaar dat hy liever iets terug neemt, dat een week geleden gekocht is, dan een klant te verliezen. Zich bewust van hare" macht, gevoelt de Amerikaansche vrouw zich meesteres in den winkel. De verkoopsters weten" dat het niet betaamt, haar goederen aan teTpraten. Zy wil den ganschen winkel ronddwalen, en alles be zien dat ten toon gesteld is. De New-Yorksche vrouw heeft een even groote zucht dollars uit te geven (ge weet, dat elke regel uitzonderingen7toelaat), als de man, om ze te verdienen. Is ze slecht by kas, welaanmaar toch gaat ze uit winkelen. Ze begeeft zich naar een grooten winkel, bekykt een tiental japonnen en koopt er een. Mogelyk kan ze niet de verleiding weerstaan er een hoed en een parasol by te bestellen. Ze laat alles c. o. d., betalen by levering, bezorgen aan een bepaald adreskomt de besteller er, dan is haar naam er onbekend, en het goed gaat weer mee terug, 't Is waar, ze heeft den winkel veel moeite bezorgddoch heeft ze niet een heerlijken morgen doorgebracht Op de zesde Avenue is de reuzenwinkel van Siegel Cooper Co- met een front dat al ontzag inboezemt. De geheele eerste verdieping is alty'd overvol met warmdoevde dames. In het midden er van is een foniein met een reus achtig beeld van de godin der vrijheid. Men beweert, dat er "zich voor 18000 dollar ver guldsel op bevindt. Rondom de fontein vindt men tafeltjes en stoelen, om er verkoelende dranken te ge bruiken. Natuurlijk zyn er verscheidene liften in het gebouwdoch het schynt dat deze al ietwat ouderwetsch worden. Yan verdieping tot ver dieping heeft men breede bewegende trappen aangebracht. Ge stapt op het losse deel van den vloer, er vormen zieh trappen, en ge blijft er staan tot ge op de volgende verdieping zyt aangeland. Om een idee te geven wat er zooal omgaat kan het volgende dienen: Elk jaar wordt er 125,000,000 voet garen verbruikt voor het bin den der pakjes. Werd het pakpapier, in één jaar benoodigd, uitgespreid, dan zou het een oppervlakte van 40,000,000 vierkante voet be slaan. Er wordt 400 liter inkt en 45,000 stalen pennen verbruikt. Elk jaar zyn er 300,000 verkoopboeken noodig, en in de kruideniers- afdeeling worden per week 100,000 papieren zakken gebruikt. Dagelijks bezoeken een 200,000 menschen het gebouw. Het is inderdaad een „tempel of commerce" en een stad op zichzelf. Men vindt er zoowel een postkantoor als een bank, die 4 percent betaalt voor deposito'szoowel een telegraaf- als een telephoonkantoor. Er is een keurig gemeubileerde wacht kamer voor dames. Er zijn er een half dozyn kamers, om meubelen uit te stallen en tot hun recht te doen komen. Wil een jongge trouwd paar zich inrichten, ze kunnen een kamer laten inrichten om te zien hoe het staat. In de slagers-afdeeling kunt ge sprekers hooren over de kunst om visch en vleesch te bereiden. In de muziekafdeeling laat ge een muziekstuk dat ge denkt te koopen, u eerst voorspelen. Wilt ge wat uitrusten, in de phonographen-kamer staan stoelen in over vloed en een phonograph is altijd bezig. Wilt ge „lunchen", voor een billijken prys kunt ge u in de restauratiezaal voorzien. Doch ge noeg. Men moet respect hebben voor de man nen, die zulke zaken beheeren. Hun succes schynt te steunen op hunne overtuiging, dat zeslagenmoeten. H. J. B. Van 2—9 Maart. ONDERTROUWD: A. Barentsen, jm. 20j. met E. Jongepier, jd. 20 j. N. J. Koet, jm. 27 j. met D. P. Bosdijk, jd. 27 j. GETROUWD: L. Nierse, jm. 23 j. met M. P. Coulon, jd. 23 j. C. P. Timmermans, jm. 25 j. met C. L. Pluymers, jd. 28 j. BEVALLEN: M. Lefevre, geb. Sturm, z. A. Gillisse, geb. Stouthamer, d. E. Kruyder, geb. Klüppelberg, z. E. Frederiks, geb. Joziasse, d. J. van der Weel, geb. Seybel, z. J. Cornelisse, geb. Koppejan, z. F. Crucq, geb. Rozemond, d. C. L. van Loo, geb. De Steur, d. J. P. Murk, geb. Pouleyn, z. D. Dekker, geb. Vos, z. K. de Graaf, geb. Nieuwland, d. B. Timmerman, geb. Franchimont, z. J. de Graaf, geb. San- derse, d. A. Dingemanse, geb. Pouwer, z. OVERLEDENC. E. Harthoorn, wed. van A. van Es, 72 j. D. W. de Jong, vrouw van L. llarpe, 69 j. J. Snoep, man van C. M. Hil- dernisse, 73 j. Ph. Boudewynse, man van C. W. Verhulst, 61 j. A. J. Adriaanse, vrouw van K. Sloover, 45 j. P. C. Ingelse, wed. van L. Hildernisse, 65 j. N. van Loo, d. 3 d. Nog een overwinning. Hier is een goede tijding van een overwin ning, die u misschien belang inboezemt. De Heer M. v. d. Broek, Poelweg te Goes, schrijft onsGedurende den laatsten tijd be gon ik steeds meer en meer over pijn in den rug te klagen, daarbij kwam dat ik gevoelde dat myn geheele gestel om zoo te zeggen aan gedaan was. Ik stond 's morgens reeds ver moeid op en werd zoo nu en dan door flauw ten en duizelingen overvallen. De urine kwam branderig en met een schrijnend gevoel en zag meestal rood van kleur. Daar my zulke gunstige berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen ter oore kwamen, liet ik hier van een doosje komen. Reeds dadelijk na de inname bemerkte ik dat myn pijn minder werd en nadat ik drie doozen geregeld had ingeno men, was ik geheel van myn ellende verlost. Uit dankbaarheid zal ik de weldadige werking van uw pillen aan eventueele nierlijders be kend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede hebben. Zy zijn te Mid delburg verkrijgbaar by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 147. Toezendig geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. Thans verschenen en verkrijgbaar bij de Firma GEBRs HILDERNISSE te Middelburg 9de Origineels Uitgave. Het is een groot, kloek en, zooals iedereen weet, een mooi boek en kost nu slechts in een keurigen prachtband Magazijn van TAPIJTEN, KARPETTEN, LOOPERS, LINOLEUM en VLOERZEILEN en GORDIJNSTOFFEN, GLASDECORATIE. Heden verscheen by een PRENTBRIEFKAART, voorstellende Photo, genomen ter gelegenheid van het feest, gehouden op 23 Februari 1.1. Voor een klein gezin een te huur, van alle gemakken voorzien. Adres Veersche Singel S 85a. met verloting van PAARDEN, VEULENS, LANDBOUWWERKTUIGEN, enz. Hoofd prijs VEERENWAGEN, bespannen met één PAARD. Qoedgekby Kon. Besl. van 11 Dec. 1907 no. 72). Loten A fl,11 Loten voor f 10,-110 Loten voor f97,50, zijn te bekomen bij den Drukker LITTOOIJ, Middelburg. Namens het Verlotings-Comité, de Secretaris J. KRAAMER Ja. is goedkoop en goed, keurig verpakt en kost 30 cent per carton van 2Vs ons. Verkrijgbaar by Mej. Wed. PONSE, Wagenplein. spelen geruisehloos en hebben een onovertrof fen geluid-voortbrenging. f 2,30 per stuk. Catalogus gratis verkrijgbaar. in middel en goedkoope prijzen, by 6 blik (ook gesorteerd) 5 korting. in flacons 25 Cent. zonder pit 30 cent per kilo. Een prachtige collectie Stalen, Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, Fantasie-KatoeneD, Zephirs Mouseline enz. Beleefd aanbevelend, Korte Delft G 14.

de Faam | 1908 | | pagina 1