BRIEVEN UIT AMERIKA. Begrafenis-Maatschappij Aratoren als Straatmuzikant IE MOBIË ORGEL gevraagd. A. D. L1TT00IJ Az ALGEMEENE VERGADERING Grootste publiciteit bier ter stede 1 3700 ex. worden wekelijks met zorg versprei d. Grootste pnblicitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan de leden wordt tevens be kend gemaakt dat de inschrij ving der contributie een aanvang zal nemen op maandag 2 Weder ontvangen „Uit Voorzorg". MAAKT a.s. Mo. SO. Woensdag 19 Februari 1908 Twaalfde Jaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. RECLAMES. Advertentiën. TB rnDDELBFRG. van stemgerechtigde leden (21 jaar ond en minstens 1 jaar lid) op WOENS^ DAB 26 FEBRUARI 1908, des avonds ten 8 /4 ore op de Bovenzaal der Sociöteit „De Vergenoeging", Markt. De Directeur, J. A. BOUBDBBZ. Agenda: Jaarverslag en Verkiezing. Enorm Succes FIRMA BEBRS HILDERNISSE, Tb Koop gevraagd een HUISORGEL MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. geene b. b\j de ingezetenen J. Blokpoel, Korte Geere K 353a, een paar kinderhandschoentjesL. P. Brasser, Lange- viele, portemonnaie inhoudende f 2.99M. de Leeuw, Puntpoortstraat 205, een boeren broek stuk A. Koster, Nieuwe Oosterstraat 100, een roode ceintuurband met koperen sluitingL. C. Sloover, Nieuwe Haven I 106, knipmes met koperen beugelJ Meeuwse, Lange Geere, goud oorbelletje; J. M. Grjjspaard, Yeersche weg T 239, een zakje, inhoudende een stuk rundvet; C. de Pagter, Dampoort, een zwarte ceintuur; C. de Vos, Gravenstraat I 314, een band voor een kinderwagen J. Kunst, Been houwerssingel, een gouden damesringT. Kraat, Vlasmarkt K 141, een witte zakdoek, gemerkt JWessels, Seisplein Q 289, een fluit; van der Sluis, Domburgsch Schuitvlot, een koperen buis. Paterson, 27 Dec. '07 XVIII. Het jaar 1907 begint ten einde te spoeden en als de lezers dit schrijven onder de oogen krijgen, is het jaar 1908 reeds zijn loop be gonnen. Als men elkaar voor den eersten keer ziet in het Nieuwe Jaar, dan is een „Veel Heil en Zegen" op zijn plaats. Ook ik kan niet nalaten het mijn lezers toe te roepen, al kan ik het slechts doen van uit de verte. Een oceaan scheidt ons, een afstand van meer dan 3000 mijlen. Toch wat beteekent die groote afstand. Elk jaar brengt nieuwe uitvindingen, die de afstanden weg doen vallen. De Luci- tania en de Mauretania zijn in staat den Oceaan in 5 a 6 dagen over te steken. En het wordt reeds voorspeld, dat de tijd eens zal verminderd werden tot op de helft. Nog is het einde niet. De wereld wordt hoe langer hoe kleiner. Op den bodem der zeeën liggen de telegraafkabels, waarmee de continenten verbonden zjjn. Terwijl de Mareoni-telegraaf de berichten zonder draad den Atlantischen Oceaan overzendt. Eiken Zondag verschijnt in New-York de Times, met een geheele blad zijde gevuld met draadlooze telegrammen van Europa. Men gevoelt niet, dat men zoover van „huis" is, want het Europeesche nieuws is hier bijna even spoedig gepubliceerd als in Europa zelf. Welke nieuwe wonderen zal het jaar 1908 ons te aanschouwen geven De wetenschap gaat immer verder, vorscht steeds beter de ge heimen der natuur uit, en wat vandaag voor belachelijk onmogelijk wordt gehouden, is in een korten tijd een natuurlijk iets, waaraan niemand meer twijfelt. Weet ge waaraan men, Hollander zijnde, immer gevoelt in een vreemd land te zijn De groote Amerikaansche bladen nemen zoo bitter weinig nieuws op van ons vaderland. Nederland telt niet mee. De Haagsche vredes conferenties hebben den naam van The Hague en Queen Wilhelmina op aller lippen gebracht, 't is waardoch nu de wereldvrede wel een illusie zal blijven, en deze zoo vaak het onder werp zijn van praktische grappen, worden de namen die den Hollander meer of minder dier baar zijn er maar al te vaak in betrokken. Dan een Hollander is een schepsel dat een zeer wijden broek draagt met de noodige ver stelde gedeelten, en enkel houten schoenen kent. Een Hollandsche vrouw wordt immer gedacht als gekleed te zijn als de Urker visschersvrouwen. Holland zelf is een landje, waar alles zwemt. Populair is het verhaal van een kleine jongen, die een opening bemerkte in den dijk der Zuiderzee en het instroomen van het water belette, door zijn hand voor de opening te houden zoolang tot er hulp op daagde. Ik wil u vertalen een paragraaf van een handleiding voor aardrijkskunde, een der jongste en meest vertrouwbare uitgaven, onder werp „De Nederlanden. Het koninkrijk der Nederlanden of Holland heeft ook groote be zittingen in Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Weinige jaren geleden was bjjna een derde deel van dit land bedekt door de zee. Dijken werden opgeworpen zoodat ze groote stukken land insloten, en dan werd het water er uit gepompt". Ik zal maar niet verder gaan. Dit is alleszins voldoende om te doen zien dat de Amerikaansche idee omtrent Holland alles behalve juist is. We zijn er niets te minder om, en de Amerikaansehe werkgevers zijn over 't algemeen wel met Hollandsche werkkrach ten ingenomen. Lezers, in 't verloopen jaar hebben zich vele Hollanders in Amerika gevestigd, hopende hier een beter bestaan te vinden dan in Nederland. Enkelen werden teleurgesteld en bevonden dat ze werken, hard werken moesten, wilden ze vooruit komen. Enkelen kwamen laat in 't jaar en hadden moeite met het vinden van werkoorzaak de financieele crisis, die be zworen schijnt doch zjjn nawerking nog doet gevoelen op handel en nijverheid. Het begin van 1908 schijnt zich te zullen kenmerken door slapte op allerlei gebied, zoodat het nu niet aan te raden is, het oude vaderland te verlaten. De fabrikanten onthouden zich van uitbreiding, velen beperken de productie zoo veel ze kunnenzoodat er voor den nieuw komer geen plaats is. Doch de landbouw, in de Westelijke Staten vooral, blijft noodigen. Daarop moeten onze Hollanders meer hun oog richten. De nijverheid belooft haar slappen tjjd te krflgen, die tijd is reeds begonnenen wanneer hij eindigen zal is de groote vraag, die door duizenden gedaan wordt. En het ant woord is enkel de hoop, dat binnen korten tijd alles weer zjjn gewonen gang zal gaan. De immigratie naar Amerika in 1908 zal waarschijnlijk minder zjjn dan die in 1907. Niemand durft het nu aan te raden herwaarts te komen, daar slechts enkelen van hen, die in de laatste paar maanden van 1907 zfln aan gekomen, werk konden krijgen in de fabrieken, terwijl vele werklieden een langere of kortere vacantie mochten genieten, indien ze konden. Ik hoorde weer van eenige Nederlanders, dat ze er over dachten terug te keeren naar het oude vaderland. Ik voor mij, en hierin sta ik niet alleen, ben er van overtuigd, dat ze terug- keeren meestal omdat ze zoo weinig weten van Amerika. Ze komen hier in een Hollandsch settlement, werken op een fabriek voor eenigen tijd, ontmoeten tegenspoed en besluiten dat Amerika „no good" is En dan gaat het hart weer uit naar den geboortegrond, dat spreekt vanzelf. Ze weten niet, dat de Yereenigde Staten zulk een hartelijk welkom wil toeroepen aan boeren van beroep. Duizeude goede boerde rijen, zelfs hier in den staat New-York, kun nen geen werklui krijgen. Er zijn er die ge heel braak liggen. Toch vele terugkeerende emigranten waren landbouwers in Europa doch ze zijn hier in fabrieken terechtgekomen, zjjn daardoor niets te weten gekomen van de goede vooruitzichten die de landbouw aan biedt, menigmaal omdat ze de lectuur op dit gebied niet kunnen genieten of niet onder de oogen krijgen. Jonge mannen, zoodra het voorjaar in 't land is, moet de grond bewerkt worden. Elk jaar weer staat de landbouw voor hetzelfde probleemhoe werklieden te krijgen, die hun krachten willen wijden aan een der zekerste middelen van bestaan. Waart ge van plan den Oceaan over te steken, doet het gerust, doch bljjft niet in de nijverheidscentra. De landbouw heeft behoefte aan meer krachten en verzekert een goed bestaan. Het is Kerstfeest nu, het feest van „anderen gelukkig maken", van ,'t zaliger te geven dan te ontvangen". De eigenlijke beteekenis van dit geboortefeest des Heilands wordt in Amerika bitter weinig begrepen, 't Is Sinterklaas ge worden, de goede heilige. Alles wordt aan hem gewfld, en de drukte die er mee verge zeld gaat is bijua bedwelmend. Neen, zooveel drukte maken wij in Holland niet van den 5den December. Men moet een 25sten Decem ber in Amerika meemaken, om het te kunnen begrijpen. Bijna alle huizen hebben hunne kerstboomendaar kaarsen brandgevaar op leveren, geeft electriciteit het noodige licht effect. De gewoonte om elkaar geschenken te geven wordt op ruimer schaal onderhouden dan in Nederland, tenminste dien indruk ont ving ik. Ouders geven hun kinderen, kinderen hun ouders, vrienden wederzijds. Men klaagt, dat menigeen me-r geeft dan hjj bij machte is: dat de geef-gewoonte aanleiding geeft tot misbruik. Het is geen wonder. Als men iets geeft wil men gaarne eer van zijn werk hebben. Eenige goede en energieke vrouwen in Chicago hebben een vereeniging gevormd tot afschaffing van kerstgeschenken. Deze vereeni ging zal wel geen succes beleven. Een vereeni ging voor de beoefening van een weinig ge zond verstand in het geven zou waarschijnlijk een betere toekomst hebben. Sinterklaas geniet een enorme populariteit. Aan hem worden elk jaar zooveel brieven ge adresseerd, dat het hoofd van het postwezen in de Yereenigde Staten een order aaD alle chefs heeft uitgevaardigd van den volgenden inhoud „Tot het einde van den eersten dag van Januari 1908, wordt den chefs bevolen, om alle brieven, die in hun respectieve kantoren komen, geadresseerd aan „Santa Claus" zonder eenige nadere aanwijzingen ter identificatie van den persoon, voor wien zulke brieven be stemd zyn, ter hand te stellen aan een of andere vereeniging in de plaats, om uitslui tend gebruikt te worden tot een liefdadig doel. Voor het geval dat er meer vereenigingen zijn, die er aanspraak op maken, zal het aantal brieven gelijkelijk verdeeld worden". De postmaster-general verwacht, dat dui zenden kinderen door deze verordening ge lukkig zullen gemaakt worden. H. J. B. Het beste bewijs is een locaal bewijs. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn vertrouw baar voor elke aandoening der nieren of blaas, rugpijn, rheumatiek, duizeligheid, slapeloosheid, veelvuldig urineeren, waterachtige zwellingen, heupjicht, lendenjicht en zenuwachtigheidzij genezen graveel, steen en waterkwalen en zijn een voorbehoedmiddel voor suikerziekte en eiwitverlies. De heer P. de Graaf, Nederstraat 186 te Middelburg, meldt onsSedert zes jaren klaagde ik over de nieren, ik had onophoudelijk een hevige, snijdende pijn in den rug en veel hoofdpijn. Doorloopend was ik erg vermoeid en afgemat, ik had veel last van dikke handen en voetende urine kwam zeer moeilijk en ongeregeld, veroorzaakte mij veel pijn en zag er steeds bruin uiten liet veel bezinksel na. Yan al de middelen, die ik gebruikt heb, is er slechts één geweest dat mij verlichting schonk en dit waren Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Na deze een paar dagen te hebben ingenomen, verdween de pijn in den rug en hoofdpijn en nadat ik hiermede drie weken volgens de gebruiksaanwijzing was doorgegaan, kon ik weinig of niets meer van mfin ver ouderde ziekte bespeuren. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne de goede hoedanigheden van dit probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wjjze die u goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pil len, die u zullen genezen, laat u niet over halen iets anders te probeeren. Zjj zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. Yan Tl17 Februari. ONDERTROUWDJ. J. de Vejj, jm. 19 j. met C. A. P. Thomassen, jd. 21 j. C. E. Frenks, jm. 26 j met A. M. Wakkee, jd. 19 j. H. de Leeuw, jm. 23 j. met M. Pekaar, jd. 21 j. GETROUWD: A. Davidse, jm. 20 j. met A. J. Dekker, jd. 20 j. J. J. Francoijs, wednr 46 j. met F. van Oosten, wed. 45 j. D. J. Frelier, jm. 25 j. met N. C. Schout, jd. 25 j. J. J. Mol hoek, jm. 23 j. met P. J. Franso, jd. 22 j. M. J. de Rjjk, jm. 30 j. met L. Jonasse, jd. 29 j. W. F. van Wel, jm. 28 j. met A. C. Bosschaart, jd. 31 j. G. H. van der Yeen, gesch. 37 j.iuet M. C. de Groote, jd. 32 j. BEVALLEN: C. C. Lorier, geb. Bostelaar, z. M. Tavenier, geb. Lahr, d. J. I. Witte, geb. Wolf, d. M. E. van de Perel, geb. De Broekert, z. G. J. Damman, geb. Steevens, z. M. E. Seijnstra, geb. Willemse, z. T. M. Biesen, geb. Meijer, d. OYÉRLEDENJ. Overwijk, z. 8 w. J. M. Stenger, wed. van M. C. J. Fiegen, 82 j. A. P. Behejjdt, wed. van A. J. Haman, 85 j. C. Schout, d. 4 j. M. Groos, wed. van J. J. Emans, 80 j. A. Six, wed. van F. H. A. de Bruijne, 89 j. M. L. Hansen, ongeh. d. 79 j. Bjj de firma GEBRS HILDERNISSE te Middelburg (Lange Noordstraat) is thans ver krijgbaar de TWEEDE DRUK van onderstaand boek, waarvan de 1ste druk een Reuzenoplaag in 3 dagen uitver kocht was DOOE J. LOUIS PISUISSE en MAX BLOKZIJL. Met ruim 30 illustraties van LOUIS RAE- MAEKERS en schaduwbeelden van JAN FEITH. Prijs in geïllustreerd omslag f 0,90in prachtband f 1,25. Sedert jaren is er niets verschenen, dat zoo algemeen in den smaak van het groote pu bliek viel, dat zoo gunstig werd besproken en waarmede men zich zoo geamuseerd heeft, als met de avontuurlijke reis van deze twee, als straatmuzikant verkleede en levende journa listen. Lange Noordstraat 184. Adres Scheijbeler, Mandenmaker, Vlasmarkt. tegen contant geld. Verzoeke opgave van prijs, registers enz. Br. lett. Z, bureau van dit blad.

de Faam | 1908 | | pagina 1