BRIEVEN ÜIT AMERIKA. Avontnren als Slraatmazikaol een mooie collectie STALEN M. RIEMENS-ZEGERS, A TLA s 5TIJ mi Een WONING te huur, i. D. L1TT00IJ Az Grootste publiciteit hier ter stede 1 3700 ex. worden wekelijks met zorg versprei d. Grootste pnblicitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Varkensmarkt. VRZ 'G RECLAMES, ONTVANGEN: Mo. 19. Woensdag; 12 Februari 190S. Twaalf deM aargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaard straat. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Advertentiëii, Enorm Succes FIRMA GEBRS HILDERNISSE, LAG uw TTf 1 Deze is de Wits én voldoet I •te iet meest. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Een broche gemerkt B. G.een sleutel sleutelring waaraan vier sleutels. b. By ingezeteneneen pakje waarop „de Smid, Arnemuiden", T. J. Schijf, Verwerystraat 134; een medaljon met twee portretten, M. Minderhoud, Rouaansche Kade G 113twee kinderhandschoenen, Borstrok, Boogardstraat een heerenoverhemd, Z. v. d. Broek, Penning- hoekstraat L 48een oogschelp, J. Gerber, Nieuwe Ylissingsche weg C 175; een porte- monnaie, inhoudende een lommerdbriefje en een tramkaartje, W. de Koning, Dokstraat P 171een Roomsch Katholiek kerkboekje, Magazijn „De Duif", Lange Noordstraat; een witte mand, L. Back, Pottenmarkt K 177een bruin lederen portemonnaie, inhoudende een broche en eenig geld, Hendrikse, Nieuwe haven; een zwart lederen sigarenkoker, inhoudende eenige sigaren, A. C. Izebout, Noordsingel R 62een zilveren manchetknoop, J. Jongepier, Schoorsteenvegerssingel K 72; een portemon naie met eenig geld, G. J. v. d. Bosch, Ach tersingel 319. Patergon, 18 Dec. '07 XVII. Het is inderdaad loonend hier en daar eens op te vangen, wat mannen van invloed denken van den Bijbel in de publieke sehool. Zooals ik in een mijner vorige brieven heb opgemerkt, komen de gebeurtenissen van eenig aanbelang des Zondags op vele kansels der Amerikaan- sche kerken. Natuurlijk wordt de school ook niet vergeten. In de meeste orthodoxe kerken wordt de ontkerstening der school scherpelijk veroor deeld. Men zou ook moeilijk het tegenoverge stelde kunnen verwachten. En toch hoort men het hier en daar. Een der beroemde predikers van de Baptis ten kerk te New-York, Dr. Mac. Arthur, gaf ook zijn meening te kennen in een Zondag avonddienst. Hij zeide „Het behoort niet tot de plicht der publieke sehool dogma's te onderwijzen. Religie is een noodzakelijk deel der opvoeding doch behoort niet in de publieke school. Religieus onderwijs behoort tot huis en kerk, en deze moeten ook de verantwoordelijkheid dragen van dit deel der opvoeding. Het lezen van den Bijbel is in de school niet op zyn plaats. Ik zou den Bijbel willen vervangen zien door een boek, bevat tende de schoonste gedeelten des Bijbels, extracten uit den Koran, iets uit de Boedhis- tische geschriften en uit alle andere boeken die op de godsdiensten betrekking hebben. Alleen moreele waarheden zouden geleerd moe ten worden aan de hand van zulk een boek, dat de plaats behoorde in te nemen van den bijbel in de publieke school. De verschillende gedeelten behoorden uitgezocht te worden door een Comittee, bestaande uit Christenen, Joden en zelfs Atheïsten". Dit ging zijne gemeenteleden toch te ver, en velen gaven hun verschil van opine duide lijk genoeg te kennen. Zij wilden den Bijbel zijn eereplaats laten behouden. Edoch dat hij langzamerhand in de publieke school in onbruik zal raken staat vast. Hoe spoediger de uitsluiting een feit wordt, des te spoediger zal de beweging voor christelijk bijzonder onder wijs een nationaal karakter krijgen. Een be paald verbod om den Bijbel te gebruiken zal het groote wapen zjjn, waarmee de voorstan ders van christelijk onderwijs de gelijkstelling zullen kunnen verkrijgen van hunne scholen met die van den staat. Doch er zal heel wat water in de zee moeten loopen vóór het zoover is, dat is zeker. Intusschen is de geheele storm weer gesust kunnen worden. De Christmas exercises zullen gehouden worden zooals ze altijd gehouden zjjn is de eindbeslissing van de Board of Education. Want ze hadden een verkeerde beteekenis ge hecht aan het woord secte. Het Christendom, het Jodendom, het Mohammedanisme vormen godsdiensten, geen secten. Gevolg, dat wel christelijke liederen mogen gezongen worden met Christmas, als ze maar algemeen christelijk blijven. De Joden zullen hiermee genoegen moeten nemen, nolens volens. Doch het einde is er nog niet. De Ameri- kaansche Joden zijn er niet de menschen naar, om nu tevreden te zijn. De strijd wordt voort gezet, zoodra er zich de gelegenheid weer voor opdoet, dat is zeker. En bij alle christelijke feestdagen hebben ze redenen te over om te protesteeren. De schoolkwestie is nog niet geheel opgelost, of een andere kwestie is op den voorgrond ge treden, die nu weer de gemoederen in beroe ring zet. Er bestaat in vele staten een wet die het spelen in opera's en schouwburgen op Zondag verbiedt. De opera's mogen geopend zijn op voorwaarde, dat alleen gewijde muziek gege ven wordt. In den laatsten tijd werd deze wet, voornamelijk in de stad New-York zeer slecht gehandhaafd. De schouwburgen waren gesloten, doch opera's en plaatsen waar levende beelden werden vertoond, trokken des avonds veel be zoek. De doortastende commissaris van politie Bingham besloot de wet tegen de amusementen op Zondag te handhaven in overeenstemming met den geest der wet. Als er een wet is, moet deze geh.ndhaafd worden Juist door haar handhaving kan het blyken of ze uitge diend heeft, of ze herziening eischt, of dat ze in een behoefte voorziet. Zoo redeneerde Bing ham en daarom gaf hij zijn agenten last om uit te zien, dat alle plaatsen van amusement des Zondags gesloten zyn. En zoo was verleden Zondag een vervelende dag voor hen, die houden van het bywonen der New-Yorsche Zondagsamusementen. Duizenden intelligente en beschaafde New- Yorkers, die gewoon waren de orkest- en de vocaal-muziek by te wonen in Carnegie-Hall of in de Opera-huizen, hebben getracht hunne opinie's van het bestaan van Puriteinsche wetten in de twintigste eeuw uit te drukken in de schilderachtigste taal die ze ter beschik king hadden. Zy beweren dat vele onschuldige vertooningen werden verboden en enkele er van zyn niet enkel onschuldig doch van een beslist opvoedend karakter Muzikanten en an dere spelers werden beroofd van hun loon. Doch zeker is, dat vele handwerkslui en derde rang-spelers, die tegen hun wil genoodzaakt waren zeven dagen der week te werken, bly waren met hun vaeantiedag. In Holland zullen er velen van harte sym- pathiseeren met degenen die het buiten hunne gewone ontspanning moesten doen door de strenge handhaving der Zondagswet. Elke quaestie heeft hare twee zyden en is waard van twee kanten bezien te worden. De echte Puriteinsche Amerikaan wenseht natuur lijk van harte, dat de politie de hand aan de wet blyft houden en dat de Zondag weer ver heven wordt tot den dag des Heeren, waarop alle arbeid rust en iedereen zich opmaakt om God te dienen naar de opvatting der Puri teinsche vaderen. Ze hebben recht te verwach ten dat de Zondag aldus gehouden wordt, daar er een wet is die hun opinie belichaamt. Over 't geheel is het onverwachte krachtige optreden van den commissaris kalm opgeno men, omdat de Amerikanen den naam willen behouden van zich zonder morren aan hunne eigen wetten te onderwerpen, zoodra de uit voerende macht toont, dat het haar meenens is met die wetten. Natuurlijk zijn de pennen druk in de weer geweest om te bepleiten dat het tyd is de Zondagswet te herzien. Ze betreuren het, dat symphonie-concert in Carnegie-Hall en de Opera's niet mogen doorgaan. Evenwel erken nen ze dat het niet billyk zou zjjn de concer ten van eerste-rang-muziek te dulden en de opening der plaatsen waar populaire muziek ten gehoore wordt gegeven, te verbieden. Bo vendien, als de geregelde uitvoeringen in Con certzalen zouden toegestaan worden op Zondag, kan dan wel het opvoeren van tooneelspelen verboden worden Wat te doen? is nu de groote vraag. Het gevestigde Amerikaansche idee is, dat elk bur ger vry is te doen wat hem behaagt zoolang hy door zijn daden anderen niet benadeelt. Menschen van invloed gelooven, dat publieke amusementen op Zondag groot nadeel doen aan ontelbare duizenden. Anderen, van even veel invloed, gelooven dat Zondagsconcerten vele afhouden van slechtere vormen van ont spanning. Ten slotte zal de wil der meerder heid zegevieren. Verleden Zondag kostte het zelf moeite de Museums van Kunst en Natuurlijke historie geopend te krijgen. Niemand betwijfelt het dat de menigten die deze plaatsen op Zondagna middag bezoeken, grootelyks geschaad zouden worden door haar sluiting. De wyze waarop de Zondag in Europa gevierd wordt, vindt hier in Amerika vele tegenstanders. Doch we heb ben hier een eosmopolitische maatschappij, be staande uit burgers van allerlei naties en gods dienst; en het is alleen de geest der oude Puriteinen, die zich met hand en tand verzet tegen alle amusementen op Zondag. Intusschen was het een veelbeteekend feit dat verleden Zondag, toen de Zondagswet zoo streng in New-York gehandhaafd werd, de wet tegen den verkoop van sterken drank op dien dag niets anders was dan een doode letter. De kroegen hadden het zeer naar hun zin, en deden meer zaken dan ze in tijden hadden kunnen doen op den eersten dag der week. We hebben nu reeds voor de tweede maal een sneeuwstorm gehad, zooals er nooit, althans bijna nooit, in Nederland voorkomt. Het kli maat doet de reputatie van het land eere aan. Alles is groot en grootsch en uitgestrekt. Een sneeuwstorm maakt geen uitzondering op den regel. Gelukkig is de temperatuur boven nul gebleven, zoodat de sneeuw nog niet blyft liggen. De jeugd bejammerde het. Als de heuvels bedekt zyn met hardgevroren sneeuw, begint de pret voor de Patersonsche kinderen. Op kleine sleetjes gezeten, laten ze zich de lange hellende straten afglijden. Hoe steiler de helling is, des te grooter de vaart. Verma kelijke tooneeltjes worden zoo nu en dan ten aanschouwe gegeven, vooral als halfweg een blyft steken, en al de anderen in hun vaart gestuit worden en over elkaar heen buitelen. Het sleetje ryden eischt zyn slachtoffers even goed als het schaatsenrijden in Nederland. Het is populair by de jeugd, en onder de vol wassen jeugd zyn er vele beoefenaars van die wintersportvoornamelijk in de dorpen. Het opruimen der sneeuw in Chicago schijnt hoogst langzaam gegaan te zyn zoo nu en dan. Zoo werd er verleden week ontdekt dat er nog steeds 1100 werklieden geboekt zyn als bezig zijnde met het wegruimen der sneenw, gevallen in Januari 1905. Als zuinigheidsmaat regel is er nu verordend dat voortaan de sneeuwopruimers niet voor langer dan 5 dagen in dienst mogen gehouden worden, 't Vreemdste van 't geval is, dat het getal mannen, noodig voor 't opruimen der sneeuw, verhoogd werd tot 1500 in Juli, ofschoon men om dien tyd van 't jaar als regel meer last heeft van de hitte dan van sneeuwval. Waar zou dat geld, het loon dezer geboekten, eigenlijk terecht ge komen zyn H. J. B. Bewezen te Middelburg. Het is de moeite waard zich van de waar heid van een ernstig geval te overtuigenhier kunnen wy dit doen. De heer J. Marthe, Baanstraat Q 293 te Middelburg, meldt ons: Nu ik volkomen ge nezen ben van een nierziekte hetgeen ik te danken heb aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen wil ik ze op myn beurt aan al die genen aanbevelen, die aan de nieren lijden, want ik ben overtuigd hun hiermede een dienst te bewyzen, door hun zulk een afdoend mid del aan de hand te doen. Ruim zes jaar heb ik geleden aan een verschrikkelijke pijn in den rug en in de zyden, de urine kwam met een branderig, pijnlijk gevoel en was steeds erg vuil en vol bezinksel. Ik sliep slecht en was steeds aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoelalle pogingen om van deze ziekte ge nezen te worden, waren ijdel gebleken en toen ik overal zooveel goeds hoorde over uw pillen, nam ik my voor daar dadelijk een proef mede te nemen. Het verheugt mij u te kunnen zeg gen dat de uitwerking boven alle verwachting was. Reeds na een paar dagen verminderde de pijn en twee weken later kon ik openhartig verklaren dat myn ziekte geheel geweken was. Uit dankbaarheid zal ik dit afdoend middel dan ook gaarne recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed' of „juist hetzelfde". Gij vergist u wan neer ge dit gelooft, want er bestaat geen an der geneesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zy zyn te Midaelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 410 Februari. ONDERTROUWD: C. Boogaard, jm. 20 j. met N. Bliek, jd. 22 j. GETROUWD: J. I. du Bois, jm. 20 j. met E. Timmerman jd. 19 j. BEVALLENJ. P. Julianus, geb. Van Dyk, z. L. Hozee, geb. Ingelse, d. J. Meinsma, geb. Couzy, z. M. Franchimont, geb. Moens, z. K. C. Kögeler, geb. Maas, d. M. Kreukniet, geb. Tilroe, d. S. Lorier, geb. Tromp, z. A. Jansen, geb. De Jonge Baas, z. Levenloos aangegevenEen d. v. W. F. Rouffaer en P. de Witte. Geboren eene buitenechtelijke dochter, moe der 26 jaren. OVERLEDENJ. C. van der Harst, wednr van M. van Rijswijk, 84 j. M. Lacnmann, d. 7 w. Bij de firma GEBRS HILDERNISSE te Middelburg (Lange Noordstraat) is thans ver krijgbaar de TWEEDE DRUK van onderstaand boek, waarvan de lste druk een Reuzenoplaag in 3 dagen uitver kocht was DOOR J. LOUIS PISUISSE en MAX BLOKZIJL. Met ruim 30 illustraties van LOUIS RAE- MAEKERS en schaduwbeelden van JAN FEITH. Prijs in geïllustreerd omslag f 0,90in prachtband f 1,25. Sedert jaren is er niets verschenen, dat zoo algemeen in den smaak van het groote pu bliek viel, dat zoo gunstig werd besproken en waarmede men zich zoo geamuseerd heeft, als met de avontuurlijke reis van deze twee, als straatmuzikant verkleede en levende journa listen. Lange Noordstraat 184. a m .V-yV: by het Arnemuidsch Voetpad, f 1,30 per week, voorzien van leiding en groote lucht. Adres Vlasmarkt K 147.

de Faam | 1908 | | pagina 1