BRIEVEN UIT AMERIKA. Spersieboonen en Snijboonen STIJFSEL D. DE JAGER Jr. Weeg werktuigen. 1 Modern magazijn JAG. I. COHEN. Lel op hel adres Burgt B11 C. de Jongh Pz. D. L1TT00IJ iz, Grootste publiciteit hier ter stede 1 3700 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publicitei t. GEVONDEN VOORWERPEN. Rt,CLAM t, S Geconserveerde Vraag uw Grossier «77./ van het van Te Kooptwee Jonge Hondjes, Mo. 17. Woensdag 29 Januari ISNhS, Twaalfde Jaargang Advertent! ën. UITGEWOGEN. Deze is de witste ën voldoet het meest. Borgt B 22. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM Verschijnt eiken TV oensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER: 8p an j aar d s tv a a t. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 eent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 rpffpl® voordeeliare voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zyn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a. Geene. b. bij ingezetenen: Van Loo, Dwarsstraat O 215, rozenkrans M. Roldanus, Dwarskaai, paar lange witte handschoenen W. Mervel, Bleek E 105, goud oorbelletjevan Iren, Spanjaard- straat E 73, nieuwe bezemSnijders, Korte Singelstraat O 291, kinder-portemonnaieJ. Smaardjjk, Karelsgang T 47, zilveren bedel- brocheJ. T. Cornelisse, Brakstraat O 272, bruine elastieken band met stalen sluiting M. J. Step, Heerenstraat H 145, zilveren hoeden- speld Passenier, Yeersche singel S 133, blauwe handschoentjes. Paterson, 30 Nov. '07. XY. Een der drukste plaatsen in New-York is in de laatste weken de muntkamer geweest der sub-Treasury in Wall-street. Deze kamer is gelegen op den hoek van Pine en Nassau- street, en de toevallige bezoeker zal niet na laten te informeeren naar de oorzaak van de drukte, die daar binnen heerscht. Indien hjj binnen zou stappen, zou het hem onmogelijk vallen, een conversatie op den gewonen toon te beginnen en het zou hem daar sterk her inneren aan het geraas aan een ondergrondsche expres, gaande full speed. Millioenen dollars in gouden munt worden dagelijks gehanteerd door de experts van het Gouvernement. Het openen en sorteeren van munten, het wegen en weder vullen der zak ken, gaat gepaard dat hooren en zien vergaat. Iedereen gevoelt zich meer of minder ge ïnteresseerd in de goudimport, en als een wa gen met goud of met gouden munten geladen stilhoudt, verzamelt zich altijd een groote menigte om het afladen te zien. De sub-treasary spant alle krachten in om de geimporteerde munten naar de banken en zoo in circulatie te brengen. Nagenoeg alle gouden munten komen uit Engeland. Doch juist nu is de Fransche Bank begonnen met het verschepen van Eagles naar New-York. Het vervoer geschiedt in zorgvuldig verzegelde kistjes. In elk dezer kistjes bevinden zich van drie tot vjjf zakjes met munten, die oorspron kelijk door de Yereenigde Staten geslagen zijn. Elke zak bevat precies een gewicht van 500 Ame- rikaansche onzen en heeft ongeveer de waarde van 9305 dollars. Als de kistjes in de munt kamer gebracht zijn, breekt men ze open en controleert het aantal zakken. Hierna geeft de sub-treasury aan de bank, waarvoor de zending bestemd is, 9300 dollars voor eiken zak, het saldo wordt bepaald na de inspectie door het Treasury-personeel. Dan begint het interessantste deel der zaak. Alle mannen, die in dez6 afdeeling werken, zijn experts, met een oogopslag kunnen ze zien, of een der munten vóór hen te licht is. Som migen behoeven slechts over de munten te tasten om te beslissen of er een onder schuilt, die niet in circulatie mag komen wegens on voldoend gewicht. Behalve de gewone muntstukken bevinden zich in eiken zak eenige kleine stukjes goud, verkregen door het verdeelen van een goud stuk. Waarvoor is dit gedaan Zooals gezegd is, moet elke zak precies 500 ons wegende importeurs voeren het goud in bij het gewicht en niet bij het getal der mun ten. Een bepaald aantal der gouden munten weegt oorspronkelijk de vereischte 500 ons doch slijtage veroorzaakt, dat ze iets in ge wicht hebben verloren en dit verlies moet goed gemaakt worden. Hiertoe gebruikt men nu de snippers goud. Als dus een bank gouden munten impor teert, krijgt deze niet die munten, die in wer kelijkheid ingevoerd worden. Yoor eiken zak ontvangt de bank een zak met gouden munt uit de brandvrije kluizen der Treasury. De sorteerder in de muntkamer onderzoekt de ingevoerde munt, en die stukken, welke te licht bevonden worden, worden aan de circulatie onttrokken en komen weer in den smeltkroes. Men hoort tegenwoordig bijna niets anders bespreken dan de flnancieele quaestie in dit schoone en rjjke land. Vele kleine deponeer- ders in de banken hebben zich ODgerust ge maakt en hun geld naar huis gehaald, vóórdat de bank, waaraan zfl het hunne hadden toe vertrouwd, hare betalingen zou staken. Zoolang de toestand niet gezond is, blijft dit geld uit de circulatie. Persmannen en politieke perso nen spannen alle krachten in, om het geld weer daar te krijgen waar het behoort. Ze trachten het publiek opnieuw vertrouwen in te boezemen doch een eenmaal geschokt ver trouwen herstelt zich niet zoo gemakkelijk. Het publiek luistert naar de geruststellende rapporten en wacht totdat de normale toe stand zal teruggekeerd zijn. En zoover zjjn we nog niet. Intussehen vinden de dieven en inbrekers het heerlijk, dat de menschen hun geld in hunne woningen hebben. Hier en daar slaan ze hun slag, maar al te goed, ze schijnen bij instinct te weten waar het geld verborgen is. Onrustbarend is het, dat ze een menschen- leven daarbjj zoo gering schattenze deinzen voor niets terug. Verleden week reed de baas van een der fabrieken in een buggy van Paterson naar Passaic, om het werkvolk te betalen. Op klaar lichten dag, in de onmiddellijke nabijheid van bewoonde huizen, wordt hjj aangevallen door vier mannen, die hem het geld afhandig weten te maken. Het is der politie gelukt drie der roovers in handen te krijgende vierde en het geld zjjn spoorloos verdwenen. Dagelijks hoort men, dat er fabrieken en werkplaatsen gesloten worden. Alles wordt op de geldkwestie geworpen de werklieden krij gen de verzekering mee, dat, alles spoedig weer in orde zal wezen een slechte troost voor hen. Degenen, die nooit sparen hebben geleerd, zien met zorg den winter tegemoet. En er is eenige reden voor. Iedereen hoopt, dat de slapte niet lang zal duren, doch men schijnt er van verzekerd te zjjn, dat het zoo spoedig niet in orde zal wezen. De financiers verzekeren eiken dag, dat alles all right is, doch de nijverheidsmannen ge voelen het, dat zulks niet het geval is. Zelfs indien aan de beurs alles z;jn gewonen gang gaat, zal de nijverheid nog de nawerking moe ten ondervinden voor een geruimen tjjd. De grondwerkers der Vereenigde Staten zjjn voor het grootste deel Italianen Deze men schen worden over het algemeen slecht betaald. Een loon van 15 cent per uur is zeer laag voor Amerika. In een steengroeve van Indiana werkten een honderdtal dezer mannen, die bijna voor elk loon willen werken. Zij ont vingen 15 cent per uur. Nu komt de depressie en hun wordt aangezegd, dat de directie slechts 121/2 cent kan betalen. Dat was hun inderdaad te veel. Ze marcheerden naar de smederij der groeve en lieten een eindje van hun schoppen bakken, om deze in overeenstemming te doen zjjn met de loonsvermindering. De uittocht uit Amerika blijft nog steeds aanhouden, ja schijnt toe te nemen. Eiken dag arriveeren er in de havenplaatsen der groote stoombootlijnen treinen vol mannen uit de fabrieksdistricten van Pennsylvania. De maat schappijen moeten telkens weer menschen teleurstellen, vooral de Duitsche lijnen hebben het druk. Vrachtruimte wordt zelfs ingenomen door derde klas passagiers om toch weer naar Europa te komen, zoo spoedig mogelijk. Is Amerika niet een goed land, dat arbei ders zich de weelde kunnen veroorlooven om een tochtje te maken naar Europa, en dan nog een aardig spaarduitje over te houden om te leven in het oude vaderland De arbeids toestanden reguleeren zich vooral hier gemak- kelqk. De vraag naar arbeidskracht vermindert en dadelijk verlaten duizenden de Nieuwe Wereld, de overbljjvenden worden hierdoor gebaat. Hoe meer werklieden het land verla ten, hoe minder men zal gevoelen van de al- gemeene slapte in de industie. Hoe spoedig kunnen toestanden veranderen wie zou het verleden zomer hebben durven voorspellen, dat er nu te veel werkkrachten disponibel zjju in de Vereenigde Staten. En al is het beweerd geworden, niemand zou het hebben willen gelooven. De financiers beweren vandaag, dat ze den toestand in hun macht hebben en morgen gaan de noteeringeu van spoorweg- en industrieele fondsen nog verder naar beneden. Er zjjn pessimisten, die vreezen, dat de toestanden niet meer normaal zullen worden, totdat de presi dentsverkiezing achter den rug zal zijn, doch zij zien het te donker in, dat is zeker. Wel is het niet aan te raden, juist nu naar Amerika te verhuizen, tenzij dan naar de wes telijke, landbouwende staten. Den 28sten November is de officieels dank dag voor het Amerikaansche volk. De eerste dankdag hier is door de Plymouth kolonie ge houden na den oogst van het jaar 1621. Sedert dien tijd is de dag immer gevierd en na het jaar 1862 altijd officieel aangekondigd door den president der groote Republiek. Ook dit beval de president, dat die dag zou gehouden worden, om dank te brengen aan den Schen ker van alle goede gaven voor het goede in 't afgeloopen jaar ondervonden. Thanksgiving Day is populairde kerken hebben morgendiensten en de namiddag wordt gewjjd aan 't gezellige familieleven. Op de tafels der gegoeden verschijnt de kalkoen vaak neemt de eend of de kip zjjn plaats in. 't Is een der gezelligste dagen voor den familie kring. Oppervlakkig bezien is Amerika een bjj uit stek christelijk land. Doch het christelijk tintje is zoo uitermate dun, dat slechts met de grootste moeite de Malthusiaansehe zonden, de politieke en commercieele ongerechtigheden bedekt kun nen blijven telkens weer komen ze voor den dag. Meen niet, dat het Amerikaansche volk slechter is dan alle andere godsdienstige naties, elke natie heeft haar nationale zonden en de Amerikaansche natie heeft er zeer groote, om dat het een groot volk is. Hoe grooter de mensch, hoe grooter zjjn deugden zjjn, des te grooter zullen zjjne ondeugden zich vertoonen. Is dit waar voor den mensch, voor de natie gaat het ook op. H. J. B. Een Boodschap van Goes. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen, die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. De heer P. van Heze, Mattheus Smallegang- buurt 218 te Goes, meldt onsOfschoon ik reeds vele voorgeschreven geneesmiddelen had ingenomen, was het mij niet mogen gelukken te genezen van mjjn nierziekte, totdat ik Foster's Rugpijn Nierpn Pillen begon te ge bruiken. Ruim een jaar was ik het slachtoffer van een hevige pijn in den rug, en was het mij soms net alsof ik met messen gestoken werd. Ik gevoelde mij steeds buitengewoon vermoeid, vooral 's morgens bij het opstaan, daarbij bad ik veel last van duizelingen. De urine kwam zeer ongeregeld, was steeds troe bel en bevatte veel bezinksel. Het gebruik van uw pillen heeft mij buitengewoon geholpen, de weldadige uitwerking kon ik reeds dadelijk na de inname bespeuren en thans gevoel ik rnjj na twee doozen geledigd te hebben zoover hersteld, dat ik weer met moed mijn werk kan opnemen de pijn is beduidend minder en ook de vermoeidheid wjjkt. Weldra hoop ik u mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Onthoudt de naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat u niets an ders in uw handen stoppen. Zjj zijn te Middel burg verkrijgbaar bjj den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN HIDDELRURG. Van 2127 Jan. ONDERTROUWD: F. J. M. Bogaars, jm. 25 j. met J. J. Verbeek, jd. 19 j J. J. Fran coijs, wedn. 46 j. met F. van Oosten, wed. 45 j. J. I. du Bois, jm. 20 j. met E. Timmerman, jd. 19 j. M. Ejjke, jm. 25 j. met J. van Houte, jd. 23 j. M. Knuijt, jm. 20 j. met W. J. Jobse, jd. 25 j. M. J. de Rijk, jm. 30 j. met L. Jo- nasse, jd. 29 j. GETROUWD: J. C. Franken, jm. 24 j. met W. de Witte, jd. 24 j. C. J. Legerstee, jm. 23 j. met O. de Klerk, jd. 22 j. H. L. Naerebout, jm. 23 j. met P. J. Krijger, jd. 26 j. BEVALLEN: 0. van Dalen, geb. Gemier, d. M. Lakerveld, geb. Janisse, d. T. Carol, geb. Kloek, z W. de Vos, geb. Dingemanse, d. M. M. J. C. Boutens, geb. Frederiks, z. J. Snijders, geb. De Vos, z. P. Wisse, geb. Van Slooten, d. E. Keersemaker, geb Holthuijzen, d. Levenloos aangegeven: Een z. van P. Polderman en J. Volkers. OVERLEDENJ. A. J Beckers, ongeh. z. 78 j. J. Koster, ongeh. d. 73 j. P. H. de Meijer, vrouw van H. P. van de Ree, 73 j. M. J. C. de Vos. z 1 m. J. J. Huijsman, wed. van W. Varel, 66 j. M. Wondergem, wed. van C. de Munek, 75 j. D. Hoek, wed. vanJ. Dano, 59 j. S. Kolfers, wed. van P. Provoost, 93 j. C. Stellens, wed. van C. C. J. Minet, 72 j. Verkrijgbaar bij SPECIALITEIT IN VOORZIEN VAN NIEUWE IJK. AANBEVELEND, (Spaniels) oud 10 weken. J. Steendam, Wal A 5

de Faam | 1908 | | pagina 1