BRIEVEN UIT AMERIKA. Arbeiders! I. R. GRÖÖET Schuurklompen, ZUURKOOL. i. 0. L1TT00U Az„ flinke BONKERS ie STALEN. ii-tefÉiji Drops, Pepermunt en Suikerwerken. P. J. DE KRUIJTER. VERBURG, Kurken- en Borstelwinkel. P.J.TAYENIER, Leonidas Rijwielen Grootste publiciteit hier ter stede3600 ex. worden wekelijks met zorg versprei d. Grootste pnblicitei t. M. B. B. Tan af heden HAND-NAAIMACHINE te hoop Dames Chroomlederen Pantoffels met Flanel f 1,60. Dames Chroomlederen Bandschoentjes f2,50. een nette WASCH 32ja cent per paar. Creole colleclie TEGELPUTEN aan lage prpee. K. C. DE BAAHE Ongelooflijke lage prijzen, met 2 jaar schriftelijke garantie. Karei Lengs Zonen, de MODELHOEDEN 4 CITROENEN voor 10 cent. RECLAMES. J. JANSE Jz, Lage zwarte BONDSWEDSTRIJD. Mo. 2. Woensdag 16 October 1907. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar u 1 raat. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maaljplaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiën. Laat u niet door schoone be loften verlokken den recht vaardigen strijd der bootwer kers te Botterdam te bemoei leken door u te leenen voor onderkruipers. Baadpleegt voor verdere in lichtingen de door den Middel burgsehen Bestuurdersbon d verspreide circulaires. Bet Bestuur voor den Boerenstand, ZWART en BLAUW. bil e. DISGEMANSE, Selsweg. waaronder zeer mooie voor Zeer voordeelige prijzen. drossier in Bepot bR Me{. A. WASCB. Lange Breestraat 0157, b/d Oostkerk. Smeder y en Kachelmakery, Groote sorteering in: Ynlkachels, Haarden en Fornuizen en in vnnrgelakte Kachels. Meubelmaker, Lange Singelstraat N 171, met uitneembaar dubbel glokken* lager. Lichtloopend. Onverslijtbaar. RIJWIELENFABRIEK „LEONIDAS". Tegelen, (Limburg.) NOORDSTRAAT over bet Postkantoor, P. DE RIJKE J. Folkertsma, Drukkerij 247, Dragten. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Paterson, N. J., 12 Aug. '07. y. Mijn laatste schrijven bestond uit eenige op merkingen die we maakten op de trip van New-York naar Boston. Ditmaal iets over Bos ton en zijne omgeving. Een beschrijving van het vele merkwaardige dat er te zien is, zal onzen lezers waarschijn lijk niet voldoende belangstelling inboezemen. Daarom zal ik mij bepalen tot het doen van een paar grepen uit het vele dat in verband staat met het oosten van Massachusetts. Boston is de hoofdstad der genoemde Staat. Het noordoostelijk deel der Vereenigde Staten, gevormd door New-Hampshire, Maine, Ver mont, Massachusetts, Rhode Island en Con necticut, is bekend onder den naam New England, en is het historische deel bij uitstek. De jongste onderzoekingen op geschiedkun dig terrein hebben aangetoond, dat hier reeds in 1907 Europeanen geweest zijn, bijna 500 jaar vóór Columbus zijn reis naar Amerika volbracht. Waarschijnlijk waren het bewoners der Deensche en Noorsche kusten. De zeelui van koning Arthur hebben waarschijnlijk ook hunne zeetochten uitgestrekt tot deze zijde van den Atlantischen Oceaan en noemden het land „Wonder Strands". Doch de eigenlijke geschiedenis van New England vangt aan met de landing der Pel grims in 1620. In de geschiedenis van Neder land hebben we reeds op de schoolbanken geleerd, hoe deze kloeke Calvinisten uit En geland een toevluchtsoord vonden in Holland, vervolgens weer terugkeerden naar Engeland en zich daar te Plymouth inscheepten in de «Mayflower*, die hen zou voeren naar het verre Westen, over den Oceaan. En de meeste onzer lezers hebben gelezen van de gevaren en ellenden, die deze «Pelgrims" het hoofd hadden te biedenhoe hun klein getal gedund werd door ziekten, hoe ze be dreigd werden door hongersnood en Indiaan. En hoe ze toch onder alles hun onwankelbaar vertrouwen behielden in hunnen God, die hen tot zooverre geleid had. Zoo is er een gedenk steen op Clark's Island, die herinnert aan de wijze waarop de eerste Zondag door hen op Amerikaanschen bodem werd doorgebracht. Het opschrift is: „Op den Sabbath rustten wjj, 20 Dec. 1620*. Die kloeke, stoere, Calvinis tische geest dier eerste settlers is nog merk baar, voornamelijk in de landbevolking. New England heeft nog immer den naam, dat het de meest Puriteinsche bevolking heeft der Vereenigde Staten. Op New-York, de eerste zeehaven, volgt Boston. Verschillende Transatlantische lijnen hebben hare eindpunten hier. Vele Hollanders, die zich in Canada denken te vestigen, doen hun reis over Engeland naar Boston en ver der per spoor. Het is Boston aan te zien dat het een oude stad is. De nauwe en bochtige straten in de benedenstad herinneren sterk aan de bouworde der oude Hollandsche steden, zoo opvallend onderscheiden van de nieuwe gedeelte, waar alle straten recht en breed zijn. Zijn opkomst heeft het te danken aan de vischrijkdom der aangrenzende wateren. De banken van New Foundland hebben overvloed van schelvisch en kabeljauw, en de walvischvangst levert nog aan velen een bestaan op. Al de kuststreken van New England zjjn haar welvaart verschuldigd aan de zee de vis- scherij was de voorlooper der koopvaart, en deze riepen verschillende takken van industrie in het leven en deden dat deel der Vereenigde Staten bloeien. Van den meestal zandigen bo dem kon weinig verwacht worclenop het water werd hoofdzakelijk, en wordt nog, de strijd om het bestaan gestreden. Toen wij arriveerden, waren de Bostonions druk bezig hun stad in feestgewaad te steken voor de „Old Home Week". Het houden dezer week van festiviteiten is een eigenaardige gewoonte in de meeste steden van New England. De zeevarende Staten hebben meer dan eens perioden doorleefd, waarin vissckerij en koop handel kwijnden. De prairies van het Middel- Westen en de goudvelden van Californië en Nevada beloofden een betere toekomst voor de jongeren, zoodat velen naar het Westen trok ken. Dit nu leidde tot het instellen van een „Old Home Week" de moederstad noodigt hare vroegere inwoners die zich elders vestig den, tot een bezoek uit in die week. Zij treedt als gastvrouw op, hult zich in feestgewaad, richt feesten aan, stelt alle gebouwen van eenige historische waarde open voor het publiek, kortommaakt een feestweek. De spoorweg en stoomboot-maatschappijen stellen zich be schikbaar om de „Old-Home-weekers" te ver voeren tegen varlaagd tarief. Duizenden geven aan de invitatie gehoor en spoeden zich naar de oostelijke Staten, waar ze geboren zijn, of waar ze vroeger gewoond hebben, of waar ze eens een kijkje willen nemen. De gastvrouw heeft moeite gedaan zooveel mogelijk menschen te trekken. Allerwege wordt de „Old Home Week" geadverteerd, en de nieuwsbladen bedenken allerlei middelen om hun populariteit te vergrooten. Zoo stelde een Bostonsch dagblad prijzen van 10 tot 100 dollar beschikbaar voor die de verste reis maakte om de feesten bij te wonen en die het grootste aantal jaren elders gewoond had. Het is een mooi idee, zulk een week van réunie. Ze werden verwacht tot uit Californië en Mexico zelfs Egypte werd genoemd. Het is nog geen anderhalve eeuw geledeD, dat de Vrijheidsoorlog, die de Vereenigde Staten los zou maken van Engeland, begon. Boston was het centrum der eerste vijandelijk heden. Vandaar dan ook dat alles wat oud is in de stad herinnert aan de worsteling der Amerikaansche Revolutie. En het nieuwe plaatst Boston in de voorste gelederen der moderne steden. Van de moderne gebouwen is publieke bibliotheek ongetwijfeld een der voornaamste. De inrichting is zoo weidsch, dat de stoutste verwachtingen worden overtroffen. De eerste kunstenaars van het land hebben hunne beste krachten gegeven aan de muurschilderingen en het beeldhouwwerk, dat het gebouw bjj eersten aanblik meer den indruk maakt van een kunstmuseum, dan van een leesbibliotheek. In 't geheel zijn er 400 geëmployeerden ver bonden aan de inrichting. Het gebruik der boeken is vrij voor ieder. Het Museum van Schoone Kunsten is slechts gedurende twee dagen der week kosteloos voor het publiek toegankelijk wat een uitzondering maakt op den bijna algemeenen regel, die men in Amerika volgt ten opzichte van dat soort inrichtingen: „Kosteloos voor iedereen". Het ondergrondsche spoorwegstelsel van Boston wordt geprezen boven dat van New-York. De stations zijn ruim en goed geventileerd, zoodat men niet veel van de kelderlucht ge waar wordt, waarover nogal eens geklaagd wordt door de reizigers in de New-Yorksche tunnels. Wat de oude gebouwen betreft, alle herin neren ze aan de Revolutievele er van zjjn ingericht tot musea van oudheden en curiosi teiten. Voor den Amerikaan zjjn deze natuur lijk van de grootste waarde, doch daar ze niet in direct verband staan met onze vaderlandsche historie kunnen wjj ze gevoegelijk stilzwijgend voorbijgaan. Eén gebouw echter wekt de belangstelling van den Nederlandschen Patriot, de z.g. King's Chapel. In de eerste tijden der New-Englandsche koloniën was er van vrijheid van godsdienst geen sprake. In 1689 echter dwongen de autoriteiten de stad Boston, om in een plaats te voorzien waar zij, die behoorden tot de kerk van Engeland, hunne godsdienstoefeningen konden houden. Zoo werd er een kleine hou ten kerk gebouwd, waar de gouverneur en de Britsche officieren hunne zitplaatsen hadden. De muren werden voorzien van het koninklijk wapen en de godsdienstoefeningen werden ge houden met zooveel vertoon, dat er een gevoel van spijt kwam bij de stoere Puriteinen, die zoo gaarne hadden gezien, dat iedereen zich richtte naar hunne inzichten. Koning Willem van Engeland, onze Stadhouder Willem III, Prins van Oranje, stelde groot belang in deze kerk, en schonk een kanselkleed en een avond- maalserviea. Een bezoek aan Boston sluit in een bezoek aan de beroemde hoogeschool Harvard te Cam bridge, die een goeden naam heeft in het bui tenland en onder haar studenten jongelui telt zoowel van de Oude als van de Nieuwe Wereld. De plaatsjes Concord en Lexington, welbe kend door de eerste schermutselingen, die hier plaats hadden tusschen de Britsche troepen en de Amerikaansche burgers, zjjn boschrjjke, heuvelachtige dorpen, die door hun natuur schoon en historisch belang vele bezoekers trekken. In Concord worden u de huizen aangewezen waarin Emerson, Hawthorne en de, ook voor Nederlanders, welbekende schrijfster Louise Alcott, woonden. Waltham, een ander plaatsje in de nabijheid, is de zetel der Waltham horloge Co.; het product dezer fabriek wordt over de geheele wereld, ook in Nederland, als ik me goed her inner, geprezen als het meest vertrouwbare. Het lijkt den Hollander in 't eerst vreemd toe, als hij ziet. welk een ruim gebruik er van hout gemaakt wordt bij bet bouwen. In de steden zijn vele, in de dorpen nagenoeg alle huizen van hout gemaakt. Met de kaden en de aanlegplaatsen der schepen is hetzelfde het geval. Een der allereerste oorzaken zal wel zijn de houtrijkdom van Amerika. En de omstan digheid dat de Amerikaansche zakenman, zakenman blijft in alles, schijnt er een groo- ten rol in te spelen. Hij werkt voor zich zelf, niet voor zijn nageslacht. In de eerste plaats vraagt hjj hoeveel percent hjj van zjjn geld kan trekken, en is het voordeeliger voor hem persoonlijk, hout te gebruiken in plaats van steen, dan doet hij het eerste. De verschillende aanlegplaatsen en pieren der booten maken immer een jammerlijken indruk, als men zich de mooie steenen kaden herinnert van Rotter dam en Amsterdam. Met de houten huizen wordt men spoedig verzoend. Als ze goed onderhouden worden, voldoen ze even goed als steenen gebouwen. Ze zjjn natuurlijk niet zoo duurzaam, doch ze houden het een langen tijd uit, en wie dan leeft, wie dan zorgt. Terwijl ik in Massachusetts was, had ik ge legenheid even Whitensville aan te doen, waar een bloeiende kolonie van Hollanders is. In een volgend schrijven hoop ik over te ver tellen wat een paar inwoners dier plaats me mededeelden van den toestand in hun dorp, dat in uitsluitend bezit is van één familie Whitins, en hoe het begrip „vrijheid" bij vele menschen belichaamd wordt door een goed- voorzienen disch. H. J. B. Door eene vergissing is deze brief niet op tijd geplaatst. We willen hem den lezers niet onthouden, en geven hem daarom alsnog. De Uitgever. Op onderzoek. Eenige inwoners van Vlissingen kunnen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikkelende huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van Vlissingen hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zjj spreken er over. Lees dit De Heer Ph. Roos, Korenstraat K 76 te Vlissingen, meldt ons: Sedert geruimen tijd had mijn vierjarig zoontje een hevige uitslag in het gezicht, welke het gevolg was van dauwworm, waarvan het arme kind veel had te lijden, daar het somtijds erg jeukte en bui tendien zag het er alles behalve aangenaam uit. Verschillende middelen hiervoor aangewend bleven tevergeefs, doch nadat ik Foster's Zalf gedurende vjjf dagen had toegepast, kon ik ab soluut niets meer van de uitslag bemerken en ik kan dan ook deze voortreffelijke Zalf met vertrouwen voor dergelijke huidziekten aanbe velen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die goeddunkt. Zie toe dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort die de Heer Roos gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1,75 voor één- of f 10,voor zes doozen. Van 8—14 Oct. ONDERTROUWD: II. W Schot. jm. 19j. met C. J. Gernler, jd. 22 j. J. C. Tange, jm. 20 j. met J. Overwjjk, jd. 19 j. GETROUWD: D. Willeboordse, jm. 25 j. met J. Bastiaanse, jd. 21 j. J. A. van Boven, jm. 83 j. met S. L. M. van Swers, jd. 25 j. BEVALLEN: P. van Tuil, geb. Kaaisteker, z. A. J. de Paauw, geb. Pison, z. A. M. C. Eppings, geb. Tuerlings, z. K. Lejjnse, geb. Baas, d. OVERLEDENJ. J. Geljon, d. 6 w. L. Wattel, z. 3 w. C. Sinke, ongeh. z. 21 j. E. Geluk, d. 4 m. J. J. Beunke, man van A. C. den Boer, 63 j. Aan hetzelfde adres een NIEUWE ROZIJNEN voor Boerenjongens 16 cent 5 ons. TIMMERMANS,Noordstraat. Ondergeteekende bericht de ontvangst Aanbevelend, Vlissingsche straat K 49. Korte Breestraat O 163. IEMAND, buiten wonende, vraagt beleefd aan huis. Brieven onder letter H, Bureau van dit blad. Gravenstraat. -:- ALLES IN RUIL. :-: houdt zich beleefd aanbevolen voor Restau ratiewerk van Kabinetten, Piano's etc., als mede voor Transportvertiuizingen. Zichtzending door geheel Nederland. Vraagt onze Prachtcatalogus. Gratis en franco. Overal soliede Agenten gevraagd. bericht de Dames dat van af DINSDAG 1 OCTOBER zjjn geëxposeerd. Brakstraat. Wie uit bovenstaand woord de meeste Holl. woorden maakt van niet meer dan 5 letters b.v. wjjder, ten, snoer, enz. en deze voor Dins dag 29 October inzendt, met 25 ct. perpostw. ot aan postzegels, ontvangt als prijs een Rij wiel, 2de een gouden Horloge, 10 volgende elk een nikkel Horloge. Zij, die vóór Woensdag meer dan 40 goede woorden inzenden, ontvangen bovendien elk een cadeau. Den uitslag zenden we Zaterdag 9 Novem ber fr. aan alle deelnemers. TIMMERMANS, Noordstraat.

de Faam | 1907 | | pagina 1