Klompen WINKELHUIS TE HUUR, een Huis, h 0. LITTOQIJ Al LEGER DES HEILS. Grootste publiciteit hier ter stede3500 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit RECLAMES. Slapelooze nachten. G. VAN SLUIJS, J. L. POÜWER Iz., LIE F H EBBERS ALEX MEIJER Co. J. R. GROOL. Te huur gevraagd ara. 14. Waamdag ÏO Januari 190Ö Tiende Jaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp anjaard straat. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAND VAK MIDDELBURG. Advertentiëii. Brood-, Beschuit- en DesserthakkeriJ. Werkplaats ingang Noordplein. Stoom-Koffiebranderij, AMSTERDAM. Het beste en goedkoopste Adres voor is Korte Breestraat O 163. MANSKLOMPEN 40 cent. VROÜWENKLOMPEN 36 KINDERKLOMPEN naar grootte. Groote Lichtbeelden^samenkomsten, NIEUWS MIDDE1B0R6SGH ADVERTENTIEBLAD FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Het Handelsadsesboek van Middelburg, 2e jaargang, samengesteld door P. A. Janssen, uitgeefster de Firma F. B. den Boer, is gereed. Het ziet er keurig netjes, volledig en praktisch uit en zal eene vraagbaak zyn voor de meeste inwoners van Middelburg. Deze jaargang is vermeerderd met de naamlijst van de ingeze tenen van Middelburg in alphabetische volg orde verder zyn er alle hier te Middelburg bestaande vereenigingen in opgenomen, als mede in alphabetische volgorde de namen der personen, die eenzelfde bedrijf of betrekking uitoefenende post en telegraaf, justitie, be lastingen, in een woord, alles wat voor Mid delburg van belang kan geacht worden. Er is veel in geadverteerd en de adverten- tiën zijn in den tekst opgenomen. Wanneer men nu weet dat het boek 870 bladzijden be slaat en bij inteekening slechts f 1.—, buiten inteekening slechts f 1,25 kost, dan is de prijs het vele werk, dat er aan verbonden was, in aanmerking genomen al zeer billijk. Men kan nu uitsluitend met dit adresboek volstaan. Samensteller, uitgeefster en drukker hebben er veel zorg aan besteed. INDISCHE PENERASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. CXXVH. Vóórdat we de verbannen Prinsen gaan be zoeken, eerst nog 'n stukje leerzame geschie denis, lezersIk zeg „leerzame geschiedenis", omdat we er uit zullen zien van hoe groot belang bet is slechts zeer kundige superieure menschen tot Hoofdambtenaar aan te stellen, vooral op de Buitenbezittingen. Reeds bijna een halve eeuw toch is het hommeles daar in Borneo's Zuider- en Ooster- afdeeling, wordt er met tusschenpoozen geklopt tusschen onze troepen en de kinderen des lands, gaan er dus aan weerszijden kostbare men- schenlevens verloren en komt het land niet tot verdere ontwikkeling. Dat alles nu door de schuld van één Resident Doch laat ik 't u vertellen. Het Gouvernement was steeds koek en ei geweest met de Sultans van Banjermasin. De vorsten kwamen trouw hun verplichtin gen na en onder Sultan Adam werd in 1826 zelfs een contract met de „Kompenie" geslo ten, waarin o.a. bepaald werd, dat de keuze van een troonsopvolger (Radja moeda) en van den Rijksbestierder, in overleg met het Gou vernement, moest geschieden. In 1852 werd nu een groote onhandigheid begaan. Men oordeele zelf! De wettige zoon, die Sultan Adam bij zijne Ratoe Kamala Sari verwekt had, Goesti Pan- geran Abdoel Rachman genaamd en de offiei- eele Kroonprins van het Rijk, kwam plotseling te overlijden. Hij liet verscheidene zonen, na, waarvan Goesti Pangeran Hidajat Oellah, wiens moeder van vorstelyken bloede was, de meeste rechten had op den titel van Radja moeda of Kroonprins. Sultan Adam, zyn grootvader, ver wachtte dan ook niet anders of het Gouver nement zou die keuze dadelijk bekrachtigen, maar jawel hoor, de Sultan wikte zoo en de Resident beschikte anders Prins Hidajat was door zijn mildheid en godsvrucht zeer bij het volk gezien en dit was voor den Nederlandschen Bestuursman blijk baar 'n reden, om der Regeering voor te stellen die keuze van den Sultan niet goed te keuren, maar als Kroonprins aan te stellen zekeren Tamdjid Illah, door wijlen Prins Abdoel Rach man bij eene Chineesche bijzit verwekt De Regeering te Buitenzorg van de verhou dingen geheel onkundig, ging op het advies van den Resident in en benoemde dien half Chineeschen bastaard tot Kroonprins. Zonder eenige aanleiding werd dus het recht met voeten getreden, ja stelde men Tamdjid boven dien nog tot Rijksbestierder van Sultan Adam aan I De grijze vorst natuurlijk woedend en het volk murmureerend tegen de bemoeizucht van een dom onrechtvaardig Gouvernement Niettegenstaande de heftige protesten van den Sultan, bleef de Gouverneur-Generaal zijn besluit handhaven en toen dan ook 1 Novem ber 1857 de Yorst overleed, werd hij door Tamdjid opgevolgd. Deze laatste was een mauvais sujet, een onbekwaam, ruw, hebzuchtig man, door volk en adel gehaat. Slim van dien Resident, niet waar? om zoo'n individu aan een natie op te dringen's Konings vertegen woordiger ging echter nog verder. Hjj nam op verraderlijke wijze Prins Praboe Anom gevan gen en liet hem naar Java overbrengen, zoo dat het er veel van had of hy een oorlog wilde provoceeren. Toen het nu eindelijk wat woelig begon te worden, nam de Resident zyn pensioen en repatrieerde nog net by tjjds, want daar de Regeering met het oog op den ontevreden geest, het Civiele gezag in handen van een Hoofd officier wilde stellen, kwam deze, Kolonel An- dresen, te Banjermasin aan, (29 April 1859) juist toen de opstand in alle hevigheid uitbrak. De gerepatrieerde Resident poseerde in Holland misschien wel als „Indische specialiteit!!" En van af toen tot heden toe, is het nooit „uit" geweest en kostte ze honderden men- sehenlevens en tonnen gouds die onhandigheid van den snuggeren Resident De militairen deden als altjjd hun soldaten- plicht en streden er dapper voor Vaderland en KoningHetzelfde moet echter ook worden erkend van de trouwe aanhangers der legitieme Baujermassinsche vorsten In de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo was het recht geheel aan de zyde der „djahat's," zooals ge wel met me eens zult zyn. Kolonel Andresen werd benoemd tot Gou- vernements-Commissaris en verdreef de „muite lingen" uit de hoofdplaats Martapoera. Als eerlyk en verstandig soldaat begreep hy al gauw hoe de vork in den steel zat en snapte tevens, dat de verheffing van den wettigen Prins tot Sultan, onmiddellijk de rust zou herstellen. Hy noodigde den Pretendent daarorh uit tot eene samenkomst in den Kraton van Marta poera, doch de Prins herinnerde zich de unfaire wyze, waarop de vorige Hollandsche bewinds man zich van zyn broeder Praboe Anom had meester gemaakt, wantrouwde de bedoelingen van de „Kompenie" en bleef weg. Andresen wist den onderkruiper Tamdjid van een onrechtvaardig verkregen troon te werken en hoopte daarna nog altijd op den terugkeer van den wettigen vorst. Vergeefs echterDe oorlog woedde voort en Kolonel Andresen werd intusschen vervangen door Resident Nieuwenhuyzen. Majoor Verspyek, de latere Generaal, thans te 's Gravenhage woonachtig, streed met groot beleid tegen den vijand en wist den opstand eindelyk te bedwingen. Heel onverstandig van de Regeering werd toen echter 11 Juni 1860 geproclameerd, dat het Rijk Banjermasin had opgehouden te bestaan. Het vertwijfelde volk greep daarop wederom naar de wapens, de strijd begon opnieuw In 1862 onderwierp zich Prins Hidajat aan Verspyek'en men had hem nu tot Sultan moe ten benoemen, doch verbande hem naar Java, zoodat de strijd nog heviger werd. De geheele geschiedenis van dat Gewest is 'n droeve aaneenschakeling van dergelijke dom heden. Ja tot zelfs in de laatste jaren is erop erbarmelijke wijze gemodderd en geknoeid. Van Heutsz moest komen en er z'n mare- chaussée's onder Christoffel heenzenden, om tenminste militair succes te krijgen, wat in tusschen niet wegneemt, dat het recht nog steeds is aan den overkant En nu trekken we een zwarte jas aan en gaan op bezoek by de ongelukkige bannelin gen. Ik kleed me niet in uniform, want op militairen zullen die Prinsen het nu juist niet bijzonder begrepen hebben. De Adjunct-Djaksa heeft belet voor ons ge vraagd en de heeren wachten ons hedenavond om 7 uur. We moeten in kampong Tjiwaringin wezen. Daar wonen de Pangerans in 'n eenvoudig doch net Europeesch huisje, dicht by den grooten weg. Als de Adjunct-Djaksa en ik het erf opwandelen, komt Goesti Pangeran Moehamad Arsad ons hoffelijk buigend tege moet en stelt zich voor. De banneling maakt op my al dadelijk een zeer sympathieken in druk. Hy lijkt my toe 'n jaar of dertig te zyn, heeft een prettig open gelaat, sprekende oogen en zeer vormelijke manieren. In de helverlichte voorgalerij wacht ons een geheel vorstelijk gezelschap, de familieleden en medebannelingen van Goesti Arsad. Het zyn de heeren Goesti Pangeran Antoeng Doerach- man 'n net gekleed jongmenseh van om en by de twintigGoesti Pangeran Atjil, 'n klein verschrompeld ouwelijk mannetje, wien men 't heusch niet aanzien zou, dat hy eens zoo dapper tegen „de Kompenie" wist te vechten; Goesti Pangeran Bandang, 'n knap aardig jong van dertien jaar; Goesti Pangeran Oesman, 'die hier op Java (Tjiandjoer) geboren en ge togen, de zoon is van wijlen den banneling Goesti Pangeran Abdoel Rachman en ten slotte nog 'n vry onoogelyk type, Goesti Pangeran Imat, 'n verre neef van Arsad. De Adjunct-Djaksa is zoo beleefd de heeren aan my voor te stellen en nadat met allen een handdruk gewisseld is, gaan we zitten. Lt. Clockbnbb Bbousson b.d. Buitenzorg. Een bewoner te Middelburg geeft onder staand een geneesmiddel aan, dat voor alle lij ders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. Mejuffrouw H. PATTIENIER, wonende Lom bardstraat O 71 te Middelburg deelt ons mede Het is thans reeds meer dan tien jaren dat ik erg gesukkeld heb met bloedende aambeien ik zou U moeilijk kunnen beschrijven hoeveel ellende en pijn ik hierdoor gehad heb, om niet te spreken van het soms beduidende bloedver lies. Allerlei geneesmiddelen had ik hiervoor gebruikt zonder dat ik het minste nut daar van kon bemerken en ik begon te twijfelen of ik wel ooit genezen zou, toen ik tot myn geluk Uw FOSTER's ZALF zeer gunstig hoorde beoordeelen. Ik liet onmiddelyk een doosje komen en dadelijk by aanwending hier van bekwam ik verlichting. Thans nu ik drie weken Uw geneesmiddel heb gebruikt is er een groote verbetering in myn toestand ge komen en met vertrouwen kan ik dit middel dan ook voor deze ernstige kwaal aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte FOSTER's ZALF geeft, dezelfde die mejuffrouw Pattienier gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar by den Heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt R 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. Van 80 Dec.8 Jan. ONDERTROUWD: J. J. Brouwer, jm. 31 j. met J. Bimmel, wed. 36 j. A. de Schrijver, jm. 21 j. met J. Krijger, jd. 18 j. G. Bakker, jm. 30 j. met H. P. Compter, jd. 31 j. C. M. Hariot, jm. 25 j. met E. M. Wondergem, jd. 25 j. W. Kerkhove, wedr. 37 j. met E. Boone, wed. 37 j. J. J. Murk, jm. 21 j. met J. P. Pouleyn, jd. 25 j. C. Heyboer, jm. 28 j. met A. Coomans, jd. 26 j. GETROUWD: J. van den Broeke, jm. 31 j. mét P. J. Verheul, jd. 38 j. BEVALLEN: M. Leynse, geb. Spruyt, d. B. C. de Munck, geb. Weezepoel, d. A. J. Meer- tens, geb. Mak, z. M. Labrujere, geb. Vinke, d. J. Onderdyk, geb. Goedhart, d. P. Minderhoud, geb. Lievense, d. J. Andriessen, geb. Pauwe, d. F. R. van Miert, geb. Gerrits, d (levenl.) C. C. Gryspaardt, geb. Barbier, z. (levenl.) J. Meinsma, geb. Couzy, d. L. de Jonge geb. Leynse, d. A. Pluymers, geb. Sinke, z. W. J. Mantz, geb. Hulsenboom, z. W. H. J. Suir, geb. Janssens, z. W. de Ryke geb. Meliefste, z. GEBORENeene buitenechtelijke dochter, moeder 19 j. OVERLEDENA. S. Wagenaer, vrouw van C Jeronimus, 76 j. J- A. Bouman, vrouw van H. M. Diermanse, 77 j. D. G. C. Hooftman, man van C. E. van Hoeflaken, 65 j. A. Mul der, wed. van J. Franso, 80 j. J. Minderhoud, d. 2 d. P. Verrijk, man van A. van Oosten, 52 j. R. J. van de Poll, wedn. van M. C. van der Heil, 86 j. M. J. Scheers, d. 12 j. P. J. Poppe, d. 62 j. Myn geachte Clientèle zy in alle opzichten een gelukkig en voorspoedig jaar toegewenscht zoowel hier als buiten de stad. Varkensmarkt K 41. Middelburg. De ondergeteekende maakt by dezen bekend, dat hy zich gevestigd heeft als Tevens beveelt hij zich minzaam aan voor het aanleggen van Waterleiding enz. Hopende door een nette bediening het ver trouwen waardig te maken, HoogaoMend, Noordpoortstraat M 4. van een heerlijken kop Koffie worden drin gend uitgenoodigd eens een proef te nemen met de Koffie, door de firma ALEX MEIJER Co., te Amsterdam, in den handel gebracht. Deze Koffie is volgens de nieuwste weten schappelijke methoden zoodanig gebrand, dat alle aromatische bestanddeelen, die anders by het branden en bewaren vervliegen, behouden blijven en tegen de inwerking der lucht be sehut worden. Deze wijze van branden geeft aan de boon een heerlijken, vollen smaak en daar de pry's niet duurder is dan die van ge woon gebrande Koffie, den gebruiker tevens een aanzienlijke besparing. Want met 3i/a ons van ALEX MEIJER's Koffie komt men even ver als met 5 ons gewoon gebrande. gelegen hoek Varkensmarkt. Adres bureau van dit blad. geleid door Adjudant GORTER OP V R IJ D A G 12 JANUARI a. s. 's Midd. 5 uur voor kinderen, toeg. 2^2 cent, 8 uur 's av. voor volwassenen 10 Onderwerpen: Het nuwelflksleven, de Red dingsboot, verdwenen Zonen enz. Ook platen naar Doré, gezichten uit China en Arabië. DE OFFICIEREN. huurprijs niet boven de f 200. Brieven motto „Huis" bureau van dit blad.

de Faam | 1906 | | pagina 1