N.COHE N. PRIMA REGENJASSEN aan concurreerende prijzen A, D. UTTÖOIJ Az. Grootste publiGiteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiGiteit KORTE DELFT. KORTE DELFT. RECLAMES. Gevonden door een inwoner van Middelburg. Afdeeling Middelburg. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards tra at. Prijs der Advertentiën van 1—3 regels 15 cent, iedere regel meer 5 «ent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENE RASSEN. VERGADERING met leden en begon' stigers op Haandag 16 October 1905, des namiddags te 22 our in de Onde Kerkstraat B 83. No. 1* Woensdagen October 1905. Tiende Jaargang. IIEÏÏWS MIDDEIBDRGSC ADVISTEHTIEBLAD UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Bij de intrede van den tienden jaargang van „De Faam" veroorloven wjj ons de vrijheid even by dit feit stil te staan. Een blik achterwaarts slaande, dan mag ge tuigd, dat „De Faam" by voortduur de gunst en het vertrouwen van het lezend en ad ver teerend publiek bljjft genieten, en zich mits dien in een gestadigen bloei verheugt. Ons blad is met den tijd meegegaan van een klein onoogelyk blaadje is het een blad geworden, dat een plaats naast andere bladen kan innemen. Gerust durven wy neerschrijven, dat er hier ter stede geen blad is, dat aan Uwe adverten- tiën die publiciteit geefkals „De Faam." Overal komt zij, zoowel bij de rijken als by de armen de advertentiën komen mitsdien onder ieders oogen. Geen straat, gracht of kade wordt bij de bezorging overgeslagen. In ruim 3500 huis gezinnen komt ons blad, de advertentiën wor den dus door duizenden gelezenniet alleen in Middelburg, maar ook in de naaste omge ving, wijl 400 ex. worden afgegeven op de Singels, op het Zandt, op den Veerschen weg, Seisweg, Noordweg en Segeersweg. Mocht het soms eens gebeuren, dat Gy ons blad niet ontvangt, dan verzoeken wy U be leefd doch dringend ons hiervan mededeeling te doenwe geven U de verzekering, dat wy hierop hoogen pry's stellen. Voor wenken of raadgevingen houden we ons ten zeerste aanbevolen en hopen die ten voordeele van het ad verteerend publiek, zooveel doenlijk, op te volgen. Vergeet niet, H.H. Ad verteerders, dat „De Faam" er is om U te dienen. Tenslotte, wy maken van deze gelegenheid gebruik, om ter Uwer kennis te brengeu, dat advertentiën, die tot strekking hebben iemand te beleedigen of in een bespottelijk daglicht te stellen beslist geweigerd worden. H.H. Grap penmakers verzoeken wy vriendelijk ook deze week weer werden ons dergelijke adverten tiën aangeboden hiervan goede nota te ne men, opdat ons geen moeite wordt veroorzaakt. Moge ook dit jaar weer, en steeds by voort- duur, een groot gebruik van het adverteeren in ons blad gemaakt en steeds meer nog ge hoord wordenLittooy's Advertentieblad is onmisbaar, werpt veel succes af, voldoet vol komen aan ons verlangen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. CXXII. Men heeft nog een tweede categorie van soldatenafstammelingen, n.l. die van Amboi- neeschen bloede. Daar ze „Christen" zyn, gratis op de Euro- peesehe scholen worden toegelaten en bovendien als Indo's gekleed gaan, scharen zy zich ter sluiks onder het mindere „Europeesche" ele ment en versterken ze de gelederen der paupers. Luidde myn oordeel over den „Europeeschen" :sinjo al zeer ongunstig, de Amboineesche dito is zeker nog een haartje erger. Er waren volgens d,e missive Legercomman dant van 21 Juni 1902, 1ste Afd. No. 8 op dien datum 1225 Amboineesche kinderen in de verschillende kampementen by elkaar. Onder Amboineezen worden verstaan de Christen-inlanders van de Molukken en uit de Minahassa. Velen van hen in het Leger zyn wettig ge huwd met vrouwen uit hun land af komstig en slechts zeer weinig leven met eene Javaansche of Soendaneesche vrouw in concubinaat. Hoe het zy, de kinderen in of buiten echt door hen verwekt, gelijken, maar weinig op de oorspronkelijke bewoners van het land hunner vaderen. „Zij, die later in dienst treden, zijn de slecht-, ste, meest verwaande en ongedisciplineerde sujetten, die men zich denken kan," zegt .de Voorzitter der Pauperisme-Commissie. Duizenden nu van die z.g. „Europeanen" •zonder één druppeltje Europeesch bloed in hun aderen, vindt men hier op Java, waar ze niet hooren. Vooral hier op Magelang en op Amberawa, Jogjakarta en Solo wonen er zeer velen. Hoewel van Amboneesehe of Menadoneesche afkomst, dikwijls gekruist met Afrikaansch en Inlandseh bloed, nemen die menschen het air aan van Europeanen, hebben natuurlijk ook'n intensen haat tegen den volbloedblanda, zijn honden voor den te slaafsehen Inlander en leven van woeker, roof, clandestine prostitutie, af persing, dobbelspel, opiumsmokkelen enz. enz. Heeft de Indo-pauper après tout toch nog enkele sympathieke eigenschappen, heb ruwe onbeschofte jeneverdrinkende volk, dat zyn voorouders in de Molukken of de Minahassa aanwyst, is, om zoo te zeggen, het doodschop pen niet waard. Te B. kende ik zoo'n „dame" van Amboi- neesehen bloede, die haar bediende aan een paal bond en met een karwats ranselde Onlangs werd te Solo een Amboinees gear resteerd, die voor 25 cent een Javaan had dood geslagen „Het is een gezonken geslacht zonder eenige veerkracht", werd in een der aan de Pau perisme-Commissie uitgebrachte adviezen, met betrekking tot dit element opgemerkt „en juist het feit, dat zy met de Europeanen op één en dezelfde school hebben gegaan, en het zelfde onderwijs hebben gehad, schaadt hen in hooge mate." En dan zyn er hier op Java nog genoeg van die Europeanen, die het een gruwel vin den, dat hun kinderen op school in dezelfde klasse zitten met de kleintjes van een Ja- vaansch of Soendaneesch edelman Als de laatste nu eens bezwaren had, om zyn kroost te laten omgaan met het mindere soort „Europeesche" en Amboineesche kin deren, dan zou ik dat kunnen billijken. In den brief van den heer van Rees, toen maals Voorzitter vau de Pauperisme-Commis sie, aan Zyne Excellentie den Gouverneur Generaal, d.d. 3 Pebr. 1903, lezen we o.a. „Ten aanzien eener zoodanige klasse, welke, eenmaal opgenomen in het Leger door den dwang der omstandigheden meerendeels van geslacht tot geslacht zich in of rondom de kazerne blijft bewegen, om meer en meer moreel daarin onder te gaan, is slechts één practische oplossing denkbaarterugvoering van alle soldaten van z.g. Amboineeschen land aard, met het te hunnen laste komend gezin in de laatste periode van hun dienstverband naar eene militaire vestiging in of naby de streek, uit welke zij herkomstig zijn, ten einde daar ter plaatse uit den dienst te worden ont slagen, een en ander behoudens exceptioneele gevallen." Ik ben het hier volkomen mede eens. Wel is waar kan het bestaande kwaad er niet door hersteld worden, doch de gestadige aanvoer van minwaardige z.g. „Europeesche burgers, zou dan, by gestrenge toepassing van het be ginsel, kunnen worden gestuit. Ook geloof ik te mogen opmerken, dat be doelde measchen, teruggevoerd naar hunne oorspronkelijke omgeving, zich daar spoedig weer zullen aanpassen en, vooral wat hun kin deren betreft, in korten tyd weer de zeden en hoedanigheden van het Amboineesche en Meda- neesche ras zullen aannemen, rassen van huis uit zeer sympathiek Menigeen in Holland zal na het gelezene zeggen„Ja, ge hebt ons nu een heeleboel narigheid verteld van Europeesche en pseudo- Europeesche paupers, doch dat alles hebben we hier ook, hier in't beschaafde Holland. We hebben ook hier genoeg schooiers, dronkaards, oplichters, kwartjesvinders, dieven en ander tuig." Volkomen* juist, maar by u in Hólland is er slechts sprake van één tnenschensoórt, één ras, dat in standen en klassen verdeeld wordt? doch waarvan alle individu's gelyk zyn voor de wet. Hier in Indië vormt echter het Europeanen- dom, met zyn aanhangsel van Indo's en Staats blad-Europeanen, eene bevoorrechte kaste, eene kaste, die door de wetten in 't oogloopend geprotegeerd wordt tegenover Inlanders en Chineezen. Een Javaan, zelfs al is hy gepromoveerd in Holland, wordt achtergesteld by den eersten den besten sloeber, (volbloed of Indo). Oordeel maar zelf! Het is der Inlandsche politie (oppassers, assistent-wedono's, wedono's, demang's enz.) ten strengste verboden om een Europeaan te arresteeren. Zelfs al wordt een blanda of sinjo op heeter- daad betrapt op diefstal of moord b.v., dan nog moet de Inlandsche politieman met zyn vingers van hem afblijven! De Europeesche beambten, als politie-opzie- ners, schouten, enz., mogen by een ernstig mis drijf den Europeaan slechts voorloopig aan houden, doch volstrekt niet arresteere'n, want daarvoor is beslist de machtiging der Justitie noodig. Europeesche moordenaars en dieven worden, na hun voorloopig verhoor, op vrije voeten ge steld, in afwachting dat de zaak voorkomt. Velen maken zich dan ook bij tyds uit de voeten. Europeanen worden voor openbare dronken schap nooit, voor straatschenderij slechts zelden gestraft. Europeanen komen voor den Raad van Ju stitie en de straffen zyn b.v. in geval van moord op 'n Inlander veel lichter dan omge keerd, als een Inlander 'n Europeaan het leven beneemt. De gevangenisstraf voor den Europeaan wordt veel humaner toegepast dan in Europa en is voor een pauper eigenlijk eene aangename ver- poozing. Men blyft ook in de gevangenis „mijnheer", krygt goed eten en een behoorlijk servies, heeft een ruime kamer met een goed bed, krijgt zelfs 'n Inlander tot bediende, mag vrienden en kennissen ontvangen, heeft een nette tafel met stoelen, een goede bibliotheek enz. enz. Waar een Inlander, een dokter djawa b.v., voor een klein vergrijp veroordeeld kan wor den tot werken aan den openbaren weg, „voor den kost zonder loon," zooals het heet, een zeer onteerende straf dus voor beschaafde In landers en vreemde Oosterlingen, daar komt de minst geciviliseerde Europeaan er met een licht kamerarrest af. Een Inlander wordt verder voor het minste of geringste gearresteerd en in ketenen ge sloten naar de „boei" gebracht, ook al rust slechts verdenking op hem. In die „boei" of gevangenis blijft hy opge sloten, tot de uitspraak van het vonnis, dat soms anderhalf jaar op zich wachten laat. Blykt zyn onschuld en volgt vrijspraak, dan kan hij gaan zonder meer. Beleedigt een smerige doch „Europeesche" sinjo-sloeber een fatsoenlijk Inlander of slaat hij hem en laat die Inlander zich nu eens niet hoonen of ranselen en komt het tot een klop partij, dan pakt de politie den Inlander op en wordt er tegen den „Europeaan" proees-ver baal opgemaakt Gevolgdat fatsoenlijke Inlanders zich in Godsnaam maar laten beleedigen of slaan door den eerste den beste „Europeesehen" plebejer In Batavia, Semarang en Soerabaia zijn de „boeaja's" (krokodillen) van Europeesche af komst, in sommige buurten de heerschers der straat. Ze berooven Inlanders en Chineezen, ranse len de politie af en vallen zelfs den volbloed- Europeaan aan, die by ongeluk of uit nieuws gierigheid in hun donkere wyken verzeild raakt. Alleen voor een geladen revolver hebben ze respect, al zyn de heeren tegenwoordig ook wel van vuurwapenen voorzien. Een der middelen tot afpersing of berooving bestaat daarin, dat 's avonds 'n nonna als In landsche verkleed, en door haar souteneur OJfTVAXGBN KE\ COILICTIE ZIE' ETALAGE. vermomd als dos-a-dos-koetsier gereden, probeert een „rijken meneer" aan den haak te slaan. Ze rijden dan naar een hinderlaag, waar eenige trawanten op. buit wachtey en de pechvogel wordt beroofd van horloge, beurs en ringen en is uit vrees voor de praatjes wel genoodzaakt zyn mond te houden. Op z'n Parysch dus Heb ik nu gelyk of niet, als ik zeg, dat de wetten en politievoorschriften zóódanig moeten worden herzien, dat men, zonder onderscheid van landaard, net als in Europa, zonder aan zien des persoons dus, tegen verstoorders van de sociale orde optreedt De protectie van Europeanen en Indo's is uit den tyd. Ze wekt verbittering by Inlander en vreemden Oosterling en moet ophouden, hoe eer hoe beter, in 't belang van de open bare veiligheid Lt. Clockhnhb Bbousson b.d. Magelang. Er zyn veel mannen en vrouwen in Mid delburg, die met een verdrietige huidziekte aangedaan zyn, ze hebben misschien aambeien of prikkelende huiduitslag en tevergeefs heb ben ze getracht genezing te bekomen. Voor zulke inwoners zal de volgende, openhartige verklaring van iemand uit hun buurt een wel kom, bemoedigend bericht zyn. De heer J. E. DESSON, wonende Vlasmarkt K 150 te Middelburg, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van FOSTER'S ZALF heb ik vier maanden gesukkeld met een huiduitslag op den linkerarm, die my veel last en ongemak veroorzaakte vanwege de onuitstaanbare jeu king. Ik was er nooit van bevrijd en kon er soms 's nachts niet van slapen. Afgaande op de goede berichten, die overal de ronde deden, liet ik een doos FOSTER'S ZALF komen en ik moet volmondig zeggen, dat ik na het ge bruik hiervan, volkomen van myn hinderlijke kwaal verlost was, ik bemerk er thans hoege naamd niets meer van. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S ZALF geeft, dezelfde die de heer DESSON gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar by den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 3—9 October. ONDERTROUWDA. J. Boone, jm. 24 j. met S. Gillisse, jd. 23 j. J. de Rycke, jm. 37 j. met J. de Rijke, jd. 36 j. J. J. van der Weele, jm. 24 j. met K. Sanderse, jd. 22 j. G. de Ru, jm. 28 j. met M. A. Molhoek jd. 26 j. GETROUWD: P. Bodbyl, jm. 23 j. met E. Vereeke, jd. 17 j. I. W. Jongepier, jm. 24 j. met M. 0. Boes, jd. 23 j. BEVALLENM. P. Mullié, geb.-Glerum, d. H. A. op 't Hof, geb. Jeronimus, z. A. A. Schuyt, geb. Driessens, d. H. B. I. van Ham, geb. Louwerse, z. E. Huybregtse, geb. Van den Broecke, z. (levenl.) GEBOREN Een buitenechtelijke zoon, moeder 30 j. OVERLEDENP. van Flierenburg, z. 2 j. en 11 m. M. Jobse, wed. van L. Harpe, 90 j. M. Walrave, d. 10 mnd. J. de Voogd, z. 11 d. Advertentiën.

de Faam | 1905 | | pagina 1