N. COHEN. Kennisgeving, G. H. A. WöHLER, Coupeur. MODERNE DAMES-COUPE. k D. LIÏTÖ0IJ h Grootste publiciteit bier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit KORTE DELFT. KORTE DELFT. HEEREN-DEMI-SAISONS in alle kwaliteiten en kleuren. Denevens een expise collectie Wed. L. ORANJE-ADRIAANSE, een Cursus geven in RECLAMES. Wo. 40. Woensdag 13 September 10O5. Wegende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 18 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKRASSEN. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. &olie«l« afwerking. -qpSg NAJAARS-GOEDEREN naar maat. |p|r Prachtige modellen. Hen wordt verzocht dit te onderzoeken. Advertentiën. Iedere Cursus duurt 3 maanden. Eerste Diploma en Zilveren Medaille voor neeren- en Dames-Moden der Mode-Academie te Leipzig. NIEUWS IIDDELBURGSC ADVERTENTIEBLAD UITGEVER ScB Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. CXVI. Ik weet een nieuwtje, een nieuwtje dat nog niemand weet, dat nog in geen Indische cou rant gestaan heeft en dat zelfs in Buitenzorg geheel onbekend is. De lezers en lezeressen der Penkrassen zullen dus de primeur hebben en de Indische Pers zal het misschien uit Ne- derlandsche bladen moeten overnemen. Zjjne Hoogheid de Soesoehoenan wil nog eene Ratoe huwen, in de stille hoop, dat Allah Hem dan eens 'n echten Goesti schenkt, die eenmaal als Pakoe Boewoni XI den troon of liever den dampar zijner vaderen bestijgen zal, waardoor, bij eventueel overlijden van den Yorst, alle mogelijke kwestie's zouden worden voorkomen. Ik schreef u vroeger reeds een en ander uit Solo over de drie pretendenten- Kroonprins en hun aanhang. Het besluit van den Soesoehoenan is dus wijs en zal ook der Regeering zeer welgevallig wezen. Wie nu echter de gelukkige uitverkorene zijn zal, is voor het moment nog een onoplosbaar geheim, misschien weet de Keizer dat zelf nog niet! De jonge Prinsen waren recht hartelijk en deelden mij mede, dat de Keizer ons om 9 uur 's avonds bij den dans der Bedojo's ver wachtte. Nu, op het vastgestelde uur marcheer ik dan ook in groot tenue op, met de prinsen Koesoerao Joeddho en Hadi Widjojo. Zijne Hoogheid is meer dan vriendelijk, in formeert dadelijk naar Jogjakarta en is blijk baar ten zeerste gestreeld, als hij hoort, dat ik het aan het Solosche Hof zooveel aange namer vind, dan aan het meer stijve Jogjaschan Als ik den Soesoehoenan eindelijk mededeel, dat ik als „persman" per sé eens een oogen blikje rond moet wandelen, om de»omgeving enz. op te nemen, gaat Zijne Hoogheid hier dadelijk mede accoord en wordt de Kolonel der Kratontroepen ontboden, om me de noodige inlichtingen te geven. Mijn oude vriend Raden Mas Ario Koesoemo Winoto kwijt zich uitstekend van die opdracht. Hij vertelt mij, dat op het ruime erf voor 's Vorsten verblijf alleen vrouwen mogen non- tonnen (kijken), terwijl buiten het hek de man nen zich verdringen. Het Westersche honneur aux dames, dus ook in het Oosten toegepast, hoewel het wel een beetje tegen de Oostersche begrippen indruischt. De Pradjoerits houden goede wacht en de enkele schalk die, over het hek geklommen, zich tusschen de dochteren Eva's waagt, wordt met de noodige oorvijgen weer netjes ver dreven. In een ruime bangsal, vlak over de Pendopo, zitten de gamalanspelers, alsmede de zangers en zangeressen, die straks den dans der Bedojo's zullen begeleiden. Rechts daarvan zitten de onderregenten en de subalterne officieren der cavalerie, allen in de u reeds bekende silahouding, te wachten op de dingen, die komen zullen. In de helverlichte Pendopo zien we, hoe de Keizer zich met Zijne broeders Prins Praboe- ningrat en Prins Noto Koesoemo aan het edele belegeringspel wijdt, terwijl links van Hem de overige Prinsen, de Hoofdofficieren van het Kratonleger, de Regenten en vier zoons van Prins Mangkoe Negoro, die hier gast zijn, op den grond hebben plaats genomen. De Keizerin blijft in hare vertrekken, doch enkele hofdames zijn op het alignement, om den Keizer te bedienen. Heeft de eenigszins klassiek aangelegde Sul tan van Jogjakarta steeds edelknapen om zich heen, de meer modern denkende Soesoehoenan prefereert „damesbediening De volle maan schiet hare matgouden stra len naar omlaag. Ze belicht de schilderachtige omgeving met dat goddelijke schijnsel der tro pennachten, wat wij in Europa slechts uiterst zelden genieten bij helder vriezend weer. Nog altijd is Indië mij dan het liefst, als die prachtige maan door de boomen schijnt en de gamelan haar droomerig-schoone melodieën hooren laat, o dan ruil ik Java niet voor Am sterdam, Parijs of Londen, dan zou ik hier willen blijven tot mijn laatsten snik, om een maal te mogen rusten onder het loover der palmen. Ik ga thans weer een genot smaken, zóó hemelsch goddelijk, zóó intens hoog verheven boven ons banaal Westersch gedoe, dat ik de talenten van 'n Henri Borel, 'n Otto Knaap, 'n Couperus zou behoeven, om u er slechts een zeer vaag begrip van te kunnen geven. Deze Penkras heb ik wel tienmaal omge werkt, en telkens weer verscheurde ik mis troostig 't geschrevene, omdat 't zoo ontzettend ver bleef van 't geen ik te Penging genoot. De Indische nachten zjjn onzegbaar weemoe dig schoon en harmonieeren zoo geheel vol komen aan het droef geluid van de gamelau. „Luister luister met aandacht houd de tonen met uw gehoor vast en neem ze op in u, doe ze samenvloeien met uw stemming, teweeg door den wonderstatigen nacht. „'n Droeve melodie? stillezacht geprevel, 'n klagelijke wijs, toch helder en sonoor, gelijk het maanlicht schijnend in ?n land van nevel, of als 'n klare stem, zich uitend wanden door. Hoe droomerige klank, zoo wondervol van beving, komt schuchter en vol schroom den luist'raar tegemoet. „'t Is teere droefenis, melancholie's herle ving, aanruischend, in een kalmen reinen tönenvloed „Daar breekt 'n zwaar slaginstrument de weeke stemmingde maat wordt dra versneld en de rhytmiek verkort: 'n Woeste tonenhorde klankt op zonder stremming, als had zy zich, tot strijd, de lendenen omgord. Zij deint nu hevig op, ze dondert door de luchten en vaart en woedt en stormt, verzadigd van de smart. „Slechts hier en daar, wat weif'lend nage- galm vau zuchten, als poedig door den wilden luiden drom overstemd. „Eén teere, broze toon maar blijft gestadig klinken, trots overmacht en praal van al het kracht geluid. Hoor, hjj wint veld Hoor, hoe de luchtbe- stormers zinken'n Wijle nog en het geweld is plots gestuit. „Thans ranken om dien teeren toon zich klankfiguren, heel fijn en ijlgeheimnisvol subtiel „En vrederijk blijft deze stemming lange duren; de stemming van gelatenheid der moede ziel Zóó schreef de begaafde Sastro Prawiro (Otto Knaap) in het Muziektijdschrift Caecilia van 15 November 1902 en al is zijn rhytmisch proza ook ver verheven boven mijn eenvoudig Pengekras, toch geeft onze talentvolle kunst criticus van de Telegraaf, onze hier op Java geboren auteur, wien 't Oostersch bloed door de aderen vloeit, m.i. slechts zeer flauw weer, wat ik nu. weer op Penging te genieten krijg. Misschien js onze taal te koud, misschien zou men Italiaansch of Spaansch moeten schrij ven of wellicht ook heeft Otto Knaap het slechts gehad over een gamelan van Batavia, die zich dan verhoudt tot eene van 't Solosche Hof, als een troepje Duitsche straatmuzikanten tot het bekende strijkorkest der Grenadiers. Hemelsche klanken begeleiden er een stem- menkoor, waarin nu eens het zachtvrouwelijke, dan weer de diepe bastoon van mannen of de heldere knapenzang domineert. De bedojo's, negen zwevende zielen, komen langzaam aangetrild. In extase zien wy toe. Die zachte gratie grenst aan 't onstoffelijke! Ons hoogere ik ontwaakt nu, 't herinnert zich z'n astraallevens in de hoogere gebieden, ont worstelt zich aan het plompe grofstoffelijke lichaam van deze aarde en weent van heim wee. Daar is dus de hemelsche sfeer, als ge openbaard aan 't oog van den nietigen aard bewoner. Mijn God, mijn God, wat is dat schoon Dat kan niemand beschrijven De muziek zwijgt. De Javaansche hofdan seressen zyn er weer zacht weggegleden en ik hoor plots achter mij de stem van mijn vriend Pinilih„Hé boy, hoe vind je dat nu? Dat is toch nog wat anders dan jullie cakewalk Ja, zeker, brave kerelWij Europeanen zijn je tot nog toe de baas in allerlei exacte ken nis, maar, ik erken 't volmondig, wij zijn niet zoo ver in deze kunst. Daarin zijn de Indiërs ons verre vooruit en vooral de Javanen met hun Hindoezielen moeten wy op dit gebied als superieur beschouwen. We gaan weer naar boven en maken ons welgemeend compliment aan Zyne Hoogheid over den meer dan bevalligen natuürdans Zijner bedojo's. „Ook in de krant schrijven, hoor!" zoo zegt mij de Vorst, niet begrijpende, dat slechts een groot Meester in de woordenkunst zou kunnen weergeven, wat mjjn ziel zoo juist genoot. Na de bedojo's krijgen we wirèng, een dans spel voor mannen. Dit is niet zoo mooi, alhoewel toch nog heel wat verheffender dan onze kruispolka De jongere broeder van Zijne Hoogheid Ben- döro Raden Mas Norojono, veertien jaar oud, als 'n oud-Javaansche Prins gekleed en heeft te strijden met een monsterachtigen reus, zijn dansmeester Ronggo Mangoen Mataja. Natuur lijk wordt de reus eindelijk door een boog schot gedood. Na de Wirèng weer een uur van verfijnd genot: een serimpidans, door vier jonge meis jes uitgevoerd. Het zyn nichtjes van Zyne Hoogheid, veertien a vijftien jaar oud, die zoo mogelyk de bedojo's nog overtreffen in hemel sche gratie. Dit nu is wel de mooiste avond geweest van mjju geheele leven Lt. Clockbnkk Büousson b.d. Penging. Van 5—11 Sept. ONDERTROUWDW. J. Hendrikse, jm. 39 j. met A. G. Bevelander, jd. 44 j. J. L. Agelink, van Rentergem, jm. 28 j. met M. A. Brakman, jd. 24 j. W. J. Bosdijk, jm. 27 j. met P. M. Geervliet, jd. 28 j. H. N. Ep- pings, jm. 28 j. met A. M. C. Tuerlings, jd. 34 j. GETROUWD: J. A. J. van der Kuip, jm. 24 j. met T. Bosschaart, jd. 24 j. G. Palmkoek, jm. 23 j. met F. A. P. van Wynsbergen, jd. 23 j. BEVALLEND. de Lange, geb. Marys, z. W. fi. Spapé, geb. Strack, d. M. Willems geb. Cooman, z. J. M. Hendrikse, geb. Franchimont z. M. F. C. de Jager, geb. Snijders, z. J. M. van Gemert, geb. Douw, d. A. B. Desson, geb, Versé, d. S. C. Will, geb. Rooze, d. J. F. van Halen, geb. Minet, z. L. Jacobse, geb. Marys, d. Geboren een buitenechtelijken zoon, moeder 20 jaar. OVERLEDENL. Oranje, man van J. C. Adriaanse, 50 j. A. C. W. van Lieshout, z. 5 m. C. C. Dane, d. 4 m. OSTYAJftfEN EEN PRACHTIGE SOBTEEHiN» De volgende getuigenis werd ons gegeven door een inwoner van Goes en daar zy veel personen van hun lijden verlossen kan in Mid delburg, zullen zy, die hieromtrent meer willen weten, goed doen zich daarnaar te informeeren. De heer J. P. HOPMANS, wonende Oostwal 263c te Goes, deelt ons medeGedurende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds by het op staan 's morgens was ik vermoeid en dit afge matte gevoel verliet my niet gedurende den geheelen dag, ik had ook veel last van hoofd pijn, juist alsof my iets zwaars op myn hoofd drukte. Myn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een walging van alles wat men my voorzetteonophoudelijk moest ik urinee- ren. Wat ik hier ook tegen aangewend had, niets was er dat my baatte, myne aandacht werd ten slotte getrokken door FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, welke overal zoo gunstig beoordeeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmiddellijk na het ge bruik bekwam ik verlichting en nadat ik er een poosje mee doorgegaan was, bevond ik my oneindig veel beter. De pijn verdween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resultaat acht ik het myn plicht aan myn genezing publiciteit te geven, want veel menschen zullen hierdoor met dit heil zame geneesmiddel bekend worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziek ten, met uitzondering van tuberculose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt van verschijnselen der nierziekte of dat deze verschijnselen verward worden met andere ziekten, terwyl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt compli caties voordoen, totdat zy zich diep in het gestel geworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pijn in de zy, neem Uw maatregelen nog heden, want morgen is het misschien te laat. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN geeft, dezelfde die de heer HOPMANS gehad heeft. Zy zijn te Middelburg verkrijgbaar by den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. Ondergeteekende geeft door deze kennis, dat zy de voorloopig op denzelfden voet blijft voortzet ten. Zich minzaam aanbevelend, Spuistraat F 106. Evenals andere jaren zal de ondergeteekende Aanmelding voor de eerste Cursus vóór 1 October.

de Faam | 1905 | | pagina 1