N. COHEN. VERTEGENWOORDIGER J. van Pagé. Één flesch 8 cent. N. P. Hl, J. yan Eijzeren, k 0. UTTÖQIJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit KORTE DELFT. KORTE DELFT. W. VAN EENENNAAM. Binnenbanden f 2,SO. Buitenbanden f 3,50, f 4,50, f5,00, f6,50 en hooger. Ochtendvoer. met garantie. No. 45 Woensdag 10 Anguatus 1905 Negende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp an j aar d straat. Prijs der Advertentlèn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 aent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Gij behoeft Middelburg uiet te verlaten ■sasm Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigexigeiaaakte Heeren- en Kinderconfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Ooederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, en'£* ZÏK KT Al, A «K Advertentiën* van de Oranje-Nassau Hypotheekbank. 60 cent per zakje- Lange Geere K 313. Smeder^ en Kachelmaker y. Haarden, Kachels, Fornuizen en in vuurgelakte Kachels. Ook in Rnil. ZUIVERE H0NINGK0EKJES NIEUWS' IIDDEÜDR6SGH ADVERTENTIEBLAD UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. B$ abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENKRA8SEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. CXIV. Nu, ik heb geen berouw van myn uitstapje naar Solo, want we amuseeren ons uitstekend. Ik logeer thans by Zyne Hoogheid te Pen- ging, ongeveer 7 palen westelijk van de hoofd plaats, waar de Soesoehoenan een mooi lust verblijf, de Pasangrahan Ngeksiparna, heeft. Maar laat ons beginnen met het begin Aangezien ik in Juni per sé naar Sumatra en de Straits moet, wil ik van uit Jogja even een kleine tournee maken. Van Solo ga ik over Madioen naar Soerabaia, van daar per stoomtram naar Semarang, van Semarang via Amberawa en Magelang naar Jogja terug en dan over Bandoeng naar Batavia, om per eerste gelegenheid naar Singapore te vertrekken. Ik kom later weer op Java terug, doch ga eerst een jaartje het eiland der toekomst, Sumatra, bereizen. Voorloopig dus nog vol doende afwisseling Toen ik jl. Zaterdag te Solo arriveerde hoorde ik, dat Zijne Hoogheid met alle Prinsen, Prin sessen en het geheele Hof' naar boven was, naar de bronnen van Penging. Ik was naar den Dalem van Prins Hadi- widjaja gereden en vond er slechts enkele be dienden, die geen stom woord Maleiscli ver stonden en alle vragen met een klagend „boten n'doro„ beantwoordden. Ten einde raad telefoneerde ik naar Prins Ario Mataram. Deze was toevallig niet mede, daar zyn echt- genoote de Toean Ratoe Alit, dochter van den Soesoehoenan, een week geleden ontijdig van een doodgeboren zoontje bevallen was. De Prins vertelde my, dat het Hof afwezig was, doch inviteerde my dadelyk ten zynent. Ik heb toen slechts 24 uur by hem gelo geerd, daar de Soesoehoenan te Penging door een zijner spionnen ter hoofdplaats bericht kreeg van myne aankomst en my toen dadelijk telefonisch opcommandeerde. Prins Ario Mataram is zooals de lezers zich zullen herinneren, een zeer Westersch opge voed jonkman. Hy reisde o. a. drie jaar door Europa en bezocht behalve Nederland, ook Londen, Parijs, Berlijn en Weenen. Hy spreekt vloeiend Nederlandsch en is zeer liberaal in zyne opvattingen. Als oud-lid van de H. B. S. voetbalclub te 's Gravenhage, waarvan hij de leden door deze Penkras zyn hartelijke groeten toezendt, is hy bezig met deze sport op Solo populair te ma ken. Hij speelt zelfs met zijne bedienden!! De Soesoehoenan vindt dit alles goed, doch de Resident de Vogel, die nog een beetje ouderwetsch denkt, heeft hem steeds tegenge werkt. De Prins is dan ook feitelijk met dien Ambtenaar gebrouilleerd. Prins Ario Mataram is zeer verheugd over de hormatcirculaire van den Landvoogd en gaat heelemaal niet mede met de beschouwingen van sommige Indische redacteurs. Toean Ratoe Alit, die reeds van hare ziekte hersteld was, ontving my allervriendelijkst. Het jonge tengere vrouwtje heeft de Holland- sche school bezocht en de conservatie had dan ook in onze schoone moedertaal plaats. De jongere broer van den Prins Radhen Mas Ario Pinilih, de vader van myn peetekind, woont met zyne echtgenoote in een der by ge bouwen van den Dalem. Ook deze was drie jaar in Europa en de broeders volgen in hun omgang de Westersche zeden. Ze spreken onder elkaar nooit anders dan Hollandsch en zyn zeer vry tegenover hun be dienden. 't Is waar, de hormat lydt er wel wat onder, doch ze maakt dan ook plaats voor ware toewijding en genegenheid en die zyn „Neen mijnheer'. dan toch wel even zooveel waard, zou ik den- ken. 's Avonds na den eten by het zachte maan licht, zaten we in den tuin en bespeelden de bedienden, onder leiding van Pinilih, hun man dolines, guitaren en violen. De droomerige wysjes van Indië doen toch maar goed in een tropische maannacht. Ze zyn je muziek voor het Oosten en als een klare stem ze zingt, die Maleische pantoen's begeleid door tokkelende vingers, dan komt. zelfs de onrustige Wester ling tot kalmte en strekt hy zich lieerlyk in dolent uit op z'n luiaardstoel, ja laat zyn ziel zachtkens wegdoezen in een sprookjessfeer van zalig niet denken. Als men pas van het conservatieve Jogja komt en dan b.v. by een Prins als Ario Ma taram logeert, dan eerst recht ziet men, hoe heilzaam het streven der jongeren is, n' en déplaise de beweringen van Jogja's ouden Sultan. Hier geen angstig schuw gedoe, geen krui perige slaafschheid, geen eeuwig gesembah, maar gepaste vrijmoedigheid en levenslust. By het voetbalspel, een voor Javanen vooral zeer nuttige sport, durft de palfrenier zelfs een bal aan den Prins betwisten, ja voor zyn neus wegtrappen. Ik hoorde, dat op Keboemen, de Javaansche adspirant-controleur, uit het Huis van Pakoe Alam, met de leerlingen der Inlandsche school voetbal speelt. PrachtigDien weg moet het op! Zou het Gouvernement niet aan alle Inland sche scholen een voetbal met Maleisch reglement kunnen toezenden of zyn er misschien in Ne derland eenige gefortuneerde sportvrienden, die dat varkentje willen wasschen We hebben in Indië ongeveer 1500 Inlandsche scholen (Gouvernements-, Particuliere- en Zendings scholen). Men zou de voetbalsport, die nu reeds op de Hoofdplaatsen veel door Inlanders beoefend wordt, met één slag tot je sport in Indië ma ken en tevens by de Javaansche jeugd initia tief, fermiteit en karakter ontwikkelen Ajo, wie vormt er een Comté voor de voet balclub onder de Inlanders P Ik, die de verbazende uitwerking ten goede op het bediendenpersoneel van Ario Mataram heb kunnen observeeren, acht dit spel van groot belang voor de evolutie der Indiërs. Na het overige van dien nacht in een ty-^, pisch oud-Javaansch vorsten!edikant te hebben geslapen, werd ik 's morgens om 7 uur gewekt door den Prins, die me kwam vertellen, dat de Soesoehoenan my wenschte te zien op Pen ging en dat ik daar by Zyne Hoogheid zou logeeren, om de dansen der Bedaja's en Se- rimpi's te bewonderen. Nu men begrjjpt hoe aangenaam verrast ik was door die vriendelijke uitnoodiging van den Soesoehoenau. De Prins raadde my met de paardentram van 2 uur te gaan en eerst nog wat uit te rusten van het nachtbraken en klimaatschieten in den maneschijn. „Van nacht maf je heelemaal niet, denk daar om riep de Prins me nog vroolyk toe en gaf toen aan een bediende last om me tegen 10 uur te wekken. Na een verfrissend bad en een stevig déjeu ner, besproeid met extra fijnen wyn, nam ik afscheid van de zoo gulle gastvrouw en haar gemaal. Penging ligt niet ver van den grooten weg naar Bojolali en een onoogelyk paardentram- metje zorgt voor de communicatie. De weg zelf is zeer mooi, vooral het uitzicht rechts ten noorden op de Merapi. Myn vriend Pinilih ging mede, clandestien, of „op de pof' zouden ze in Holland by hei Leger zeggen. Als 2e luitenant der Oavalarie van Zyne Hoog heid mag hy feitelyk zonder verlof zyn garni zoen niet verlaten en waagde hij er dus een paar dagen arrest aan. „Als ik er by ben reken ik op je voorspraak by den Keizer' zeide de ongehoorzame krijgs man, „enfin ik sta nog al in den pas bij den Kolonel." Het was een recht gezellige rit! Een friseh bergwindje koelde de atmosfeer af en de on gelukkige afgetobde paardjes, niet grooterdan hitten, hadden gelukkig niet veel te trekken, daar wjj met ons beidjes en myn bediende, het ryk alleen hadden. Myn jongen Oesjoef, een Maleier van Su matra's Westkust, trekt zich van de Javaan sche adat geen zier aan. Hy spreekt beleefd Maleisch, salueert als een militair, maar wil zelfs voor Keizers en Sultans niet op den grond hurken, noch sembah maken. Eerst was ik bang dat het kwalijk genomen zou worden, doch èn op Jogjakarta èn op Solo hebben de Prinsen er plezier in, spreken ze graag met den fleren Sumatraan en Prins Ario Mataram gaf hem bij het afscheid zelfs een hand, die toen door Oessoef hoffelijk gekust werd Lt. Clockenee Bkousson b.d. Penging. ^reglameT^ om U te overtuigen van iets dat gy hier on- u!er Uw bereik hebt. De openhartige verklaring van een inwoner te Middelburg boezemt ieder een belang in, het komt er niet op aan wel ken leeftijd hy heeft of tot welk geslacht hy behoort. De Heer P. DE GRAAF, wonende Neder- straat 186 te Middelburg, meldt onsSedert zes jaren klaagde ik over de nieren, ik had onophoudelijk een hevige, snijdende pyn in den rug en veel hoofdpijn. Doorloopend was ik erg vermoeid en afgemat, ik had veel last van dikke handen en voetende urine kwam zeer yioeilijk en ongeregeld, veroorzaakte my veel pijn en zag er steeds bruin uitze liet veel bezinksel na. Van al de middelen, die ik gebruikt heb, is er slechts één geweest dat mij verlichting schonk en dat waren Uw FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Na deze een paar dagen te hebben ingenomen, verdween de pyn in den rug en hoofdpijn en nadat ik hiermede drie weken volgens de ge bruiksaanwijzing was doorgegaan, kon ik wei nig of niets bespeuren. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne de goede hoedanigheden van dit probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zwelling der enkels, der voeten en derbee- nen en blazen onder de oogen. (Waterzucht.) Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toe geschreven aan het overvloedig water afkom stig uit het bloed, dat doorgedrongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door de fiitreering indien de nieren in goeden toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare men sehen werd ons medegedeeld dat dergelijke ge vallen volkomen genezen werden door FO STER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN geeft, dezelfde die de Heer de Graaf gehad heeft. Zy zyn te Middelburg verkrijgbaar by den Heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 814 Augustus. ONDERTROUWD C. Sjoukes, jm. 32 j. met C. Cense, jd. 20 j. GETROUWD: A. Westdorp, wedn. 34 j. met G. A. Bosman, jd. 27 j. BEVALLENA. Joziasse, geb. Bosschaart, d. P. Gabrielse, geb. Roelse, z. C. M. A. Vroom, geb. Frankemölle, z. C. Th. Buys, geb. Volles, z. C. Willems, geb. De Waard, d. C. den Hol lander, geb. Gillesse, d. J. C. de Pan, geb. Burgs, z. P. Vogelenzang, geb. Wolft, d. GEBOREN een buitenechtelijke z., moeder 22 jaren. OVERLEDENA. Jongepier, man van A. Snoep, 39 j. M. Anderiesse, d. 8 m. P. Degens, man van P. de Nooyer, 79 jaar. G. van der Hoek, man van P. Contant, 47 j. F. Buys, 9 uur, z. M. Vader, 12 dagen, z.W. van Ouwer- kerk, wedr. van J. Estêve, 87 j. Levenloos aangegeveneen dochter van A. Bosschaart en J, Remynse. Ondergeteekende bericht, dat hy is aange steld als Neemt Hypotheken op Huizen en Lande rijen tegen billijke rente. Aanbevelend, Noordsingel R 66. Remontoir-TABAK 1/a pd. 20 Ct Nationaal V2 pd. 15 Ct. Turksche Shag„ 6 Ct. 1 011s. Doosjes Baai 10 Ct. Sigaretten 10 voor 5 Ct. Verder PORTORICO en VARINAS voor 10, 12, 14, 16, 20, 24, 30 en 40 Ct. 1 ons, en verder vele soorten TABAK. Frambozen, Grenadin, Sinaasappel, Kersen, Ananas, Citroen, Eureka Limonade 1 flesch vermengd met 2 flesschen water bezorgt u een heerlijk glas Kwast en één flesch dier Limo nade kost 25 cent, by TIMMERMANS, Noordstraat. Aanbevelend, Door te veel voorraad worden eenige zakjes inhoudende 5 Kilo prima kwaliteit OCHTEIiiD- VOER voor hoenders, opgeruimd voor slechts Adres bureau van dit blad. RUIM GESORTEERD IN Scherp concurreerende Prijzen. verpakt 10 cent. Langeviele. DE JONGE.

de Faam | 1905 | | pagina 1