N. COHEN, k 0. UTTQQIJ hl, Grootste publieiteit bier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid 1. Grootste publiciteit KORTE DELFT. KORTE DELFT. G r o o te Hal f j aarlijksche Op ruiming een Heeren- en Dames-Rijwiel. Einde Juli opzending DEKENS, D. L. CAMMELOT, St. Janstraat. RECLAMES. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards tra at. Brij8 der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. "INDISCHE PENERASSEN. CX. De dankbaarheid van een bewoner van Aagtekerke. BEDDEN- ea M1TRASSENMAKERIJ enz. Paardehaar, Wol, Kapok, Zeegras, Stroo- en Springmatrassen. SOLIED WERK. BILLIJKE PRIJZEH. No. 41. Woensdag 19? Juli 1905. Negende Jaargang. IIEÏÏV!' «lBtELBUBSSCB ADVEETENTIEELAD FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden, Ze is nu weer een beetje geluwd, die be lachelijke vrees voor den prang sabil of heiligen oorlog hier op Java, doch kort na het betreu renswaardige bloedbad van Gedangan, was het bepaald vermakelijk de correspondenties te lezen in de verschillende Indische bladen. Zenuwachtige berichtgevers zagen toen plot seling in allerlei heel gewone godsdienstge bruiken iets verdachts en de Ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur hadden een zwaren dobber om de gemoederen te kalmeeren. Een van de meest ongepaste ja dolste beurten gaf wel een correspondent van het Soerabaiasch Handelsblad. De stumperd lanceerde het onge vraagd advies om vooral toch den ouden Regent van Sidoardjo, Raden Adipati Pandji Tjondro Negoro, niet te vertrouwen, want, sinds zijn huwelijk met eene zuster van Prins Ario Ma- taram, zou die Javaansche Hoofdambtenaar plotseling zeer fanatiek geworden zijnDit „fanatisme" grondde zich dan daarop, dat de grijze Gouvernementsambtenaar trouw dagelijks bad en op de sociëteit geen alcohol gebruikte Ik heb Prins Ario Mataram geraden om zjjn zwager een aanklacht bij de Justitie te doen indienen, doch de Pangaran vond het beter in die dagen van opwinding bij de Europeanen, maar liever waardig te zwijgen. Wy maken ons door zulke enormiteiten wer kelijk ridicuul in de oogen van de meer ont wikkelde Inlanders Een hunner voegde mij, naar aanleiding van het dwaze couranten ge schrijf, min. of meer ironisch toe: „De Euro peanen schijnen zich wel erg zwakjes hier te voelen!" Wat moest ik antwoorden? Ik schaamde me zoo innig diep over het laf heids- vertoon mijner landgenooten. Uw Penkrasser, die steeds in gezelschap van Inlanders gezien werd, moest ook al gauw 'n veer laten. Men verdacht plotseling zijne be doelingen, vond hem toen erg gevaarlijk voor de „rustige rust", sprak zelfs over uitzetting en verbanning en in Bandoeng vertelde men op 'n 'gegeven moment, dat met de racedagen, door hem een dynamietaanslag op de tribune der Europeanen zou worden gepleegd Lach niet, lezers Ik schrijf u de zuivere idiote waarheid, en hoe vèr de paniek in die dagen wel ging, moge blijken uit het feit, dat de Officier van Justitie te Batavia het noodig vond om de kisten Bintang Hindia door de Firma N. J. Boon naar Java gezonden, te laten onderzoeken. Men verdacht mij ernstig van het binnensmokkelen van Mauserpatronen voor den heiligen oorlog We willen het nu heden eens hebben over het zoo gevreesde fanatisme. In waarheid is er geen verdraagzamer, ge moedelijker volkje, dan juist het Javaansche. Nimmer wordt hier een zendeling of geestelijke bemoeilijkt. Roomsche liefdezusters, paters of heilsoldaten bewegen zich in de drukste buurten onzer grootere steden en zijn er veiliger voor hoon en spot dan b.v. in Amsterdam Geen Moslim denkt er over om den „toean pastoor" of „toean dominé" zelfs maar onge past aan te kjjken Geen steen zal er 's nachts de ruiten van 'n kerk verbrijzelen en vele Inlanders van goeden huize zenden hun kin deren naar particuliere, Roomsche of Prote- stantsche scholen, terwijl de onderwijzers van hun kant zich loffelijk onthouden van het kwetsen der geloofsmeening hunner leerlingen. De dochters van Javaansche Prinsen gaan op de Zusterschool te Jogjakarta en Prins Achmad van Batjan bezoekt de Bybelschool te Weltevreden. De laatste krijgt Vrijdags ge legenheid om in den Missigit te bidden en luistert in de school met belangstelling naar de verhalen van het oude en nieuwe Testament. De vrome Moslim, de man die trouw de voorschriften van den Qoraan volgt, heeft dui zendmaal meer respect voor den Europeaan, die geloovig Christen is, dan voor den vrijgeest of onverschillige Vergeet vooral niet, dat de Islam wel dege lijk ook Jezus hoog vereert en dat de Islamieten in hun Qoraan lezenSoerah II, Ajah 59 „De geloovigen, het mogen Joden, Chris tenen of Sabëisten zijn, indien zy slechts aan God en aan den oordeelsdag gelooven en wel doen, zullen door hunnen Heer beloond wor den noch vrees, noch droefheid zal over hen komen." Europeanen, die den Inlander en Arabier echter niet kennen, wantrouwen den vromen Islamiet. Ik weet menschen, heusch geen streng recht zinnige Christenen, die een bediende ontsloe gen, omdat hy zich aan „de vasten" ofpoeasa hield Zjj gaven den man ook geen certificaat, want men kan die „fanatieke kerels" toch moeilijk bjj de Europeanen aanbevelen. Ze zouden je mollen, voor je het wist. Dom en onrechtvaardig, lezerswant juist van een vroom Mahomedaan kan eerder trouw en eerlijkheid verwacht worden, dan van de voor God en Zjjn gebod onverschilligen. Men verwart hier in Indië maar al te veel godsvrucht met fanatisme en meent, dat had- jie's, goeroe's, Kjaïs, santrie's of Arabieren per sé met vijandige oogen den Christen aanzien. Ik wenseh dat beslist tegen te spreken Het is een van de ellendigste dwaalbegrippen hier in onze Oost Als er dan nog van bekrompen onverdraag zaamheid, van 'n vyandigen geest gesproken mag worden, dan kan dit alleen slaan op die onwetende angstige Europeanen, die met alle geweld in iederen vromen Moslim een bloed- dorstigen schurk, ja een muiter willen zien Of er dan geen onruststokers op Java wonen? Of er geen mannen zyn, die het gezag trachten te ondermijnen Ik zou hier niet graag ont kennend op willen antwoorden, doch men vindt die woelwaters overal op de wereld, ook ten uwent, zou ik meen en De Europeesche anarchist van de daad is intussehen heel wat gevaarlijker dan z'n Oos- tersche geestverwant, vooral in een land als ons Java, waar opruiers al zeer weinig invloed hebben op de ultra-flegmatieke omgeving. Een desaman wordt heusch niet gauw opgewonden en als er dan eens locaal 'n opstootje uit breekt, och dan is niet het fanatisme of de godsvrucht de stimulans, doch een plaatselijke haat, langzamerhand aangekweekt door wille keurige, onrechtvaardige handelingen van den blanken vreemdeling. Sinds 1830 hebben we op Java feitelijk nim mer 'n ernstig verzet van de zijde der bevol king ondervonden. Zeker, we hebben locale troebelen gehad in het Bantamsche en Madioensche, een relletje ook op Jogjakarta en ten slotte nu het drama van Gedangan En telkens werd de ontevredenheid der be volking door sociaal-economische of politieke misstanden gevoed, telkens wist dan een ket- tersche goeroe of godsdienstwaanzinnige zich van de leiding van den „opstand" meester te maken en telkens werd ten slotte het verzet op rekening van den Islam gesteld, op den Islam, terwijl juist de berustende Muzelman, de ware vrome, „wiens Rijk niet is van deze Aarde," er part nog deel aan had! We willen het hier even hebben over de Gedangan-kwestie. Aan het hoofd dier bewe ging stonden drie z.g. goeroe's-ilmoe of secta- riërs. Het waren de heeren KjaïKasan Moekmin, Kjaï Bintara en KjaïBotokan, aanhangers van de Quadarya-leer, 'n school gesticht door 'n Pers van dien naam. Behalve de Quadaryanen, zoo iets als onze wederdoopers, hebben we op Java nog twee van die geheime sekten of tarèkat's en wel die der Catarya en Sanoessia. Ze zyn z.g. pan-islamitisch en worden ge steund door geestverwanten in Arabië, Tur kije en Egypte. De geloovige Moslim moet echter niets van deze mystieke genootschappen hebben Ook in Mohammedaansehe Rijken zyn die genootschap pen het gezag vijandig en de Regeering zou goed doen vertrouwbare spionnen op de dwaal leeraren af te zenden en er vooral streng op te letten, dat geen harer Inlandsche Ambte naren zich by de sectariërs aansluiten. Als er op Java een 20,000 ketters zijn, is het veel, doch hoe gering ook dit aantal lijkt, op eene bevolking van 30.000.000 zielen, toch kunnen zy veel kwaad stichten, vooral als door wan beheer de bruine broeder aan het murmuree- ren gaat tegen het Bestuur. Op Gedangan was dit het geval De heeren van de suikerfabrieken hadden het volk benadeeld. In 't belang-van de sui kerrietteelt waren de arme landbouwers ge dwongen om het tweede gewas, z.g. palawidja, vóór dat het rijp was, uit te trekken, waardoor de Inlanders zwaar getroffen werden in de voeding van de hunnen. Er heerschte verder groote ontevredenheid over de onwettige wyze der belastingheffing. De regeering staat beta ling in termjjnen toe binnen negen maanden, doch uit gemakzucht of misschien erger nog hielden de desahoofden het bedrag eenvoudig in eens van de door de suikerfabrieken betaalde «■grondhuur in, zoodat dus de ongelukkige go- gol's (landbouwers) by het verlies van hun bouwgrond (onder pressie verhuurdook nog gebrek aan contanten kregen en zoo verplicht werden zich als daglooners of grobakvoerders by de fabrikanten te verhuren tegen een schamel loon. Ook desadiensten, die uit den aard der zaak in onbetaalden arbeid geschieden moeten, wer den noodeloos verzwaard, omdat, tenwille van de Europeesche industrie, breedere wegen en sterkere bruggen moesten worden aangelegd en onderhouden. Die breedere wegen en ster kere bruggen zijn voor den desaman heusch niet noodig, wel voor de karrentransporten en de rijtuigen der fabriek en ze hadden dus moeten worden aanbesteed voor rekening der Europeesche fabrikanten. (Geschiedt tegen woordig Ook de kwestie der waterverdeeling was een groote grief, daar vele suikerfabrikanten het water van de sawah's naar de riettuinen doen leiden. Boeren van Nederland, hoe zoudt gy u wel gevoelen als vreemdelingen u in uw eigen land op zoo'n manier ringeloorden Zoudt ge ten slotte misschien ook niet een beetje „fanatiek", lees oproerig, worden?! Lt. Clockeneb Bboüsson b.d. Jogjakarta. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. Van 1117 Juli. ONDERTROUWD: J. L. Arnoldus, jm. 30 j. met J. J. Dikkenberg, jd. 27 j. A. Wattel, jm. 20 j. met T. Davidse, jd. 21 j. J. A. L. Boumans, jm. 27 j. met M. P. Castenmiller, jd. 21 j. GETROUWD: P. D. Dekker, jm. 24 j.met A. A. Boers, jd. 27 j. A. Murk, jm. 25 j. met A. H. van 't Veer, jd. 27 j. H. van Vlijmen, jm. 24 j. met M. J. Verhoeff jd. 26 j. BEVALLENC. Petiet, geb. Grootjans, z. W. Melis, geb. Coppoolse, d. P. J. E. Eiff, geb. Knuyt, d. M. van Moolenbroek, geb. de Wijze, d. M. Rozemond, geb. de Jonge, d. M. Briel, geb. Willeboer, d. J. Vertregt, geb. Dekker, d. Geboren: eene onechte dochter, moeder21 j. OVERDEDENG. C. de Vries, ongeh. d. 48 j. J. H. van de Kop, man van E. Ponse, 64 j. E. P. M. Snijders, d. 6 d. M. J. Harveij, van alle voorradige goederen alsHeeren-, Jongens- en Kindercostuums, Demi-&aisons en Winterjassen tegen ongekende lage prezen. HST* ME ETALAGE! wed. van B. H. Carp, 83 j. K. Leinse, wed. van C. F. Diesch, 79 j. 0. Moens, man van M. Meyers, 79 j. J. Dane, wed. van H. Meü- senaar 82 j. J. van Bremen, man van C. B. de Koeyer, 33 j. Uit dankbaarheid voor de verkregen welda den en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zyne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Aagtekerke zyn volgende verklaring te publiceeren. De heer M. v. d. DRIEST, wonende Hof stede te Aagtekerke, meldt onsHet is my aangenaam U te kunnen mededeelen dat Uw FOSTER'S RUGPIJN NIERENPILLEN waarvan ik my op aanraden van een mijner vrienden een doos heb laten komen, het eenige middel geweest is dat ik met goed gevolg ge bruikt heb. Sedert ruim drie jaren had ik verschrikkelijke pyn te doorstaan in de lende nen en in den rug, onophoudelijk had ik snijdende en stekende pyn, ik sliep slecht en gevoelde my meer dan afgemat gedurende den geheelen dag, doch speciaal 's morgens by het opstaan. Ik had dikwijls aanvallen van dui zelingen en zweetingen, welke door plotselinge huiveringen gevolgd werden. De urine was erg troebel en kwam met een pynlyk, bran derig gevoelmyn eetlust was totaal verdwe nen en het was zelfs zoo erg niet my, dat ik totaal geen werk meer kon doen. Ten einde raad maakte ik gebruik van Uw veelbespro ken pillen en ik moet eerlijk zeggen dat ik na deze een week te hebben gebruikt, volko men genezen was van myn ellendige ziekte. Uit erkentelijkheid zal ik deze gaarne aan iedereen aanbevelen, die mocht lijden zooals ik zelf voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. De pijn die gelijkt op een dolksteek in den rug spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zyn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en de bijtende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De be- standdeelen waaruit FOSTER'S RUGPIJN NIERENPILLEN samengesteld zyn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit ver gif, welke afvoering plaats grijpt by het urineeren. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S RUGPIJN NIERENPILLEN geeft, dezelfde die de heer v. d. DRIEST gehad heeft. Zy zyn te Middelburg verkrijgbaar by den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. Advertentiën. De ondergeteekende houdt zich aanbevolen voor het maken van all© soorten TUIGEN, alsmede tot het bekleeden van R jj t u i g e n, Stoelen en aanverwante Artikelen en alle soorten Matrassen, tegen billijke prijzen. W. UOBBE, Zadelmaker, Lange Geere K 72b. TE KOOP: Adres Schoorsteenvegerssingel Q 70a. Prys f O.IO. Aanbevelend,

de Faam | 1905 | | pagina 1