N. COHEN, 1, II. LITTÖOU 1 Iz. Grootste publiciteit bier ter stede3450 ei. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit KORTE DELFT. KORTE DELFT. RECLAMES. De dankbaarheid van een bewoner van Middelburg. No. 35. Woensdag 7 Juni 1905. Negende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards tra a Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKRA8SEN. Steeds voorradig ©en zeer groote sorteering eigengemaakte Heeren- en Kinderconfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Ooederen naar maat, Orootste voorraad in prachtige lleerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Caclienez. enz. IMF- ZIE ËTALAhË Advertentiën. MIDDELBUR6SC ADVERTENTIE UITGEVER: t. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden CV. En nu een en ander over de z.g. hormatcircu- laire van Gouverneur-Generaal van Heutsz, een zeer belangrijk rondschrijven aan deAmbtenaren van het Binnenlandsch Bestuur, dat schrik, ja ontsteltenis heeft veroorzaakt bij alle ouder- wetsche en adatlievende overheersehersDeze meenen, dat 't met het bekende prestige der Hollanders nu finaal uit is, dat de „beelden stormer" van Heutsz met ruwe soldatenhand neerhaalt, wat eeuwenlang als goed, als prac- tisch was beschouwd en dat we nu wel heel gauw in zee zullen worden gedrongen „Pajoengs zijn goedkooper dan bajonetten" brulde zelfs de Javanenkenner" van het Indi sche „Nieuws van den Dag" en ook de redac teuren van andere Indische bladen, uitgezon derd enkelen, zooals b.v. de heer van Geuns van het „Soerabajasch Handelsblad", hebben gejammerd en geweeklaagd, zonder dat dit natuurlijk ook maar eenig effect had by den ijzeren Landvoogd te Buitenzorg. Zy, die denken den heer van Heutsz te kunnen intimideeren met afbrekende critiek, die kennen Zijne Excellentie niet! Ik ben overtuigd, dat hij ze grappig vindt die Indische beunhaasjes, die mee willen spreken over zaken, die ze niet begrijpen, dat hy denkt„ja schrijf jullie maar hoor! ik ben heer en meester en zal doen wat my goed dunktEr hat recht. Doch laat ons eerst eens het bewuste rond schrijven aan heeren Residenten en bestemd ook voor de lagere ambtenaren, hier in deze Penkras afdrukken. Wy zullen er uit zien, hoe de Gouverneur-Generaal openlijk partij kiest voor de jongeren in Indië, voor de jongeren, die zoo lang al 't moesten verkroppen, dat stelselmatig slaafs en dom houden van den Inlander. Onderstaande circulaire, door den Algemee- nen Secretaris, namens den Landvoogd, uitge vaardigd, wordt blijkbaar beschouwd als een vervolg op die van 20 Aug. jl., welke ook reeds door my werd overgenomen en besproken. Dit rondschrijven luidt „Bleek het noodig om by mijn in no. 6061 van het Bijblad opgenomen circulaire van 20 Augustus jl. no. 3222, uw aandacht te vestigen op het afkeurenswaardige van de minder heu- sche behandeling, waaraan inlanders en vreemde oosterlingen dikwyls van de zyde der lands dienaren bloot staan, ook de hormatgebruiken, waaraan door velen streng de hand wordt gehouden, verdienen naar de meening van den Gouverneur-Generaal uw bijzondere belang stelling. De beleefdheidsvormen, welke de inlandsche bewoners van Java jegens hun meerderen in acht nemen, onderscheiden zich toch van de westersehe door een aantal eigenaardigheden, die by vermeerderende deelname aan het alge meen verkeer zullen moeten verdwijnen, gelyk zy nu reeds in de groote verkeerscentra aan merkelijk gewijzigd en verminderd zyn. De getrouwe naleving der strengere adat op het gebied van eerbiedsbetoon geeft aanleiding tot veel tijdverlies, is voor hen, wier besef van eigenwaarde ontwaakt is, vernederend en be lemmert het tot stand komen der vertrouwe lijkheid, die vooral ook in het ambtelijke ver keer zoo gewenscht is. „Had men alleen te doen met inlandsche minderen van ongeveer dezelfde klasse en Eu- ropeesche meerderen, dan zouden wellicht de tot een vroeger tijdperk van politiek en sociaal leven behoorende hormatvormen wel spoedig kunnen worden afgeschaft. „Er moet hier echter worden gerekend met de klasse der inlandsche bestuursambtenaren, die nog lang niet allen tot het bewustzijn van de overtolligheid dier vormen gekomen zyn, en die allicht een van hooger hand bevolen afschaffing van het overgeleverde eerbiedsbe toon als een vermindering van het aan hun rang verbonden aanzien zouden beschouwen. Zoolang een dergelijke opvatting bestaat, zullen inlandsche minderen ook hun Europee sehe meerderen van zelf met die verouderde vormen naderen, daar van hen niet verlangd kan worden dat zy zich nu eens naar inland sche, dan weer naar westersehe adat zullen gedragen, naar mate van den landaard hunner verschillende chefs, te minder, waar zy die Eu- ropeesche en inlandsche hooger geplaatsten vaak gezamenlijk ontmoeten. Is het dus naar het oordeel van Zyn Excel lentie, niet gewenscht dat de Europeesehe be stuurder in deze hormatgebruiken op voor het inlandsche bestuur hinderlijke wijze ingrype, hy waehte zich aan den anderen kant voor al wat den indruk zou kunnen maken, alsof hy zelf prys stelde op de handhaving dier traditie. „Immers het is een wanbegrip te denken, dat het gezag, by vereenvoudiging der in landsche beleefdheidsvormen, gevaar zou loopen en dat met de instandhouding van gebruiken als het ongeschoeid by meerderen verschijnen, het nederhurken van voorbijgangers aan den kant van den weg, het zitten op den grond, het begeleiden der rede met sembahs enz. een staatsbelang gemoeid zou zyn. Wat daarvan in onbruik geraakt, worde allerminst door den Europeeschen bestuurder opnieuw ingescherpt. „De Gouverneur-Generaal is van oordeel, dat zelfs een stap verder behoort te worden gegaan en by elke gepaste gelegenheid de inlandsche ambtenaren, vooral de regenten, op het veelzins nadeelige der hormatgebruiken wordén gewezen en aangespoord om tot vereenvoudiging daar aan ernstig mede te werken, .een vermaning, die te meer zal uitwerken, naarmate de Euro peesehe bestuurder het voorbeeld geeft van zijnerzijds geen specifieke eischen op het gebied der hormat te stellen en vooral met de in landsche ambtenaren, die een min of meer Europeesehe opvoeding genoten hebben, op een daarvan geëvenredigde wijze te verkeeren. Sommige gebruiken van inlandsche meerderen jegens hun minderen, die wegens hun nadee- ligen invloed op de behandeling van zaken niet anders dan misbruiken verdienen te heeten, moeten met kracht bestreden worden, zoo byv. de onder inlandsche ambtenaren vry algemeene gewoonte om minderen, die gehoor by hen vragen of zelfs door hen ontboden zyn, noode- loos te laten wachten. „Ook hierin, meent Zyn Excellentie, zyn voorbeelden de vruchtbaarste lessen. „De Gouverneur-Generaal wenschtderhalve, dat ieder Europeesehe bestuursambtenaar door drongen worde van het beginsel, dat de speci- fiek-inlandsche hormatgebruiken bestemd zyn om voor de meer eenvoudige, internationale plaats te maken, dat dit proces het spoedigst, moet afloopen daar waar de bevolking zich het gunstigst ontwikkelt, en dat dus die adat wel aanspraak heeft op tolerantie maar niet op bescherming of bevordering door het Euro peesehe^ bestuur. „Op last van Zyne Excellentie heb ik de eer het vorenstaande mede te deelen met verzoek om, voor zooveel uw gewest betreft, in den daarin aangegeven zin werkzaam te willen zyn." Wy nemen deze circulaire in haar geheel over, omdat zeer waarschijnlijk ze in Holland niet bekend werd en in alle geval slechts op pervlakkig werd besproken. Ze geeft er zoo heerlijk juist weer de phase van durven, thans ingetreden, en nu er van alle kanten zich, hier in Indië, stemmen verheffen tegen het autocratisch optreden van den nieuwen Gou verneur-Generaal, nu die stemmen allicht weer klank zouden kunnen vinden by een deel der natie in patria, nu moeten ook de jengeren hun stem tot in Holland doen hooren, nu moet ons volk doordrongen worden van 't urgente, dat er gelegen is in het ingrijpen met vaste hand. 'n Verlicht despotisme hebben we hier noodig en juichen we toe, nu te Buitenzorg zetelt the right man on the right place. Im Anfang war die That, die woorden van Faust zyn zoo geheel van toepassing op Gou verneur-Generaal van Heutsz. Hy, de bedwinger van Atjeh, gaat thans Indië hervormen met denzelfden ijzeren wil, en al kan Zyne Excellentie, een man van snel handelen als hy is, wel eens nu en dan mis tasten, errare humanum est, de nieuw gevolgde koers, de atoeran baroe zooals de Inlanders hem noemen, kan niet genoeg toegejuicht worden Beter nu en dan eens 'n fout, dan het eeuwig volgen der sleur, jaar in jaar uit, dan 't aar zelend wachten op de bergen van adviezen, dan het zenuwachtig doorlezen der stapels pa pier, rapporten, verslagen en raadgevingen, wel is waar zwellende van wijsheid, doch die 't zoo noodige ingrypen tegenhielden en den Buitenzorgschen Troon dikwerf maakte tot martelstoel voor die mannen, die zoo gaarne 't goede wilden, doch niet wisten hoe De nieuwe Landvoogd zal gedacht hebben; Er is reeds veel te veel en veel te lang gewikt- en gewogen, geadviseerd en geaarzeld, 'tmoet nu maar uit zyn„Ik eisch". Als hy directe belastingen wil invoeren op Sumatra's Westkust, omdat het schreeuwend onbillijk is, dat dit gewest byna geheel door arm Java onderhouden wordt, dan telegrafeert hy eenvoudig den Gouverneur op naar Bui tenzorg en blykt die dan angstig en aarzelend, zoo ontslaat hy den man en belast desnoods een Kolonel met het Civiele Bestuur. Als het niet goed marcheert daar ginds in Celebes of Boni, wel dan moet ook de Gouverneur van dat Gewest maar eens op de boot en naar Bogor, om er met eigen ooren te hooren, hoe de Landvoogd het voortaan wil. Als er bezuinigd moet worden omdat Indië op den duur bankroet zou gaan, dan wordt door Zijne Excellentie, tegen de publieke opinie in, gedecreteerd, dat 't maar uit moet wezen, dat grootscheepsche van onze huishouding, dat kleine ambtenaren byv. best 2e klas kunnen reizen op de booten en dat financieele mis bruiken ten strengste moeten worden tegen gegaan, dat 't eindigen moet, 't uitbuiten van ons Insulinde Als de Oostzeevloot nadert en Japansche schepen zich in onze wateren vertoonen, dan doet van Heutz den wankelmoedigen opleven door zijn kort en streng verbod om de havens open te stellen voor oorlogschepen van beide krijgvoerende naties, terwijl onmiddellijk alle maatregelen genomen worden, om eventueel geweld zoo krachtig mogelijk te keeren. „Laat ze maar opkomen zeggen nu ook vele burgers, geinspireerd als ze zyn door den Landvoogd, en de Inlanders roepen: „Brani betoel!" en krijgen nog meer respect voor den nieuwen Wakil van de Maharadja Olanda. Ternauwernood is de gigantesque Refor mator aan het bewind ot er valt voor den kroniekschrijver een lange reeks van daden te boekstaven, een lange reeks waaruit we hier boven maar enkele grepen deden, ter illustratie van ons betoog. Wy zyn op dit oogenblik in het hartje van Java, in het conservative Ngajogyakarta en we hebben u een blik gegund op het ver steende Hofleven in den Kraton, welnu in dat zelfde Ngajogyakarta hebben we over de hor- matcirculaire gesproken met Prinsen van den bloede, met zeer aanzienlijke edellieden, met kleine Pryaji's, met schoolgaande Vorstentelgen en met gewone Javanen, en in mijn volgende Penkras zal ik u een en ander zeggen over de stemming, die hier in dit ultra-behoudende gewest door de atoeran baroe van den „Djin- deral Atjeh" (Generaal van Atjeh) gewekt is. Lt. Clockeneb Bbousson b.d. Jogjakarta. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 30 Mei5 Juni. ONDERTROUWDA. Willems, jm. 24 j. met M. Cooman, jd. 24 j. J. Daalhuyzen, jm. 30 j. met D. I. H. Kuypers, jd. 30 j. D. Janse, jm. 34 j. met T. Otte, jd. 45 j. J. de Vlieger, wednr. 50 j. met G. J. Moorman, jd. 44 j. GETROUWDJ. C. Gruson, jm. 22 j. met J. P. Leijnse, jd. 22 j. BEVALLENP. Rykse, geb. De Bree, d. D. Kooyman, geb. Van Harreveld, z. J. C. Brakman, geb. Snoep, d. S. de Bruyne, geb. Danielse, d. J. P. J. Julianus, geb. Van Dyk, z; J. L. A. Klemkerk, geb. Groenendaal, d. A. Visser, geb. De Beer, z. C. Meeuwse, geb. Sturm, z. OVERLEDENS. de Vogel, man van M. Haak, 63 j. J. Hengstmengel, vrouw van D. Viergever, 54 j. W. Joziasse, d. 56 j. J. Geers, mau van E. J. Legemaate, 47 j. M. Francooys, d. 27 j. W. van Gemert, d. 2 j. W. van Uye, man van J. G. Jansen, 76 j. GEBORENEen buitenechtelijke zoon, moe der 20 j. Uit dankbaarheid voor de verkregen welda den en met den wensch dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van Middelburg hare volgende verklaring te publiceeren. Mejuffrouw de Wed. MARIJS DE KLERK, wonende Seisweg R 148 te Middelburg, meldt onsVoordat ik gebruik maakte van Uw FOS TER's RUGPIJN NIEREN PILLEN heb ik ongeveer twee jaar gesukkeld met een Nier ziekte, waardoor ik zeer veel pyn te doorstaan had in den rug en in de zijden. Ik leed ook veel aan zware hoofdpijn en gevoelde my steeds erg vermoeid en afgemat; het ergste myner ziekte was echter de verschrikkelijke pyn die ik had by het urineeren. Elk oogenblik moest ik aan den sterken drang hiervoor toegeven en menigmaal bevond zich bloed in het water. De medische hulp die ik hiervoor ondergaan had, had my weinig of geen beterschap be zorgd en ik wist niet hoe ik het had toen ik begon met FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, deze hebben my wonderlijk veel ge holpen. Na een paar dagen bekwam ik reeds een groote verlichting en nu ik één doosje geledigd had, kende ik mijzelf niet meer, want in langen tyd had ik my niet zoo wel gevoeld. Myn blijdschap was des te grooter daar men my gezegd had, dat er niets aan mijn kwaal te doen was en ik geheel mismoedig geworden was. Voor alle zekerheid zal ik thans nog eenigen tyd met Uw geneesmiddel verder gaan en ik hoop U spoedig myn volkomen herstel te kunnen mededeelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het aan het publiek bekend te maken op elke wijze die U goeddunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteldheden, want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN los sen het urinezuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wyze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN geeft, dezelfde die Mejuffrouw MARIJS DE KLERK gehad heeft. Zy zyn te Middelburg verkrijgbaar by den Heer JOHAN DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezendig geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor eén, of f 10 voor zes doozen. Meisjes boven de 12 jaar, die met September dagelijks een cursus wenschen te volgen in Huishoudelijke werkzaamheden zooals Koken, behandeling der wasch, Kamers doen enz., kun nen zich Vrijdag- en Zaterdagavond, 9 en 10 Juni, van 71/29 uur voor verdere inlichtingen aanmelden in „Ons Huis", Molstraat. HET BESTUUR.

de Faam | 1905 | | pagina 1