N. COHEN. St. Berahards, Wollen Dekens Soepgroente K 0, LITTO0IJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publieiteit. KORTE DELFT. KORTE DELFT. RECLAMES. Slapelooze nachten. Een nette Dovenkamer met Alooof ter bewassching. JOH. L. GAMMELOT. De Gedroogde uit „DE VOORUIT' 14 cent per ons. TE HUUR: BENEDENHUIS, een fluitende Merel met Kool. Nog een paar prachtige JONGEN Mo. 33. Woensdag 34 Mei 1905. .Negende JTaargango Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp anjaard straat. Prijs der Advertenti&n yan 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. om. Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigengemaakte dSeeren- en Kinderconfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Goederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Heereiidassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, enz. ZI£ ETAJLAGE! Advertentiëu. Kennel Even Buiten. Tramslngel. Een goed onderhonden Kinderwagen is beslist goed en kost IlEïïff E ■IIIIUIMltl AimiEiTimAi DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement yan 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENEI?ASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. Zijne Hoogheid geeft een wenk en daar ver heft dan plotseling de oudste gamelan van Java, de Kyahi Moenggang, zyn sonoren zang en komen ook de Pradjoerit's Njoetra, het merkwaardigste van alle Kratonvendels, op het alignement. Dit Korps is gelukkig nog geheel Javaansch gebleven en bestaat uit verschil lende afdeelingen, die hun namen aan de Wa jang, het oude Hindoetooneelspel ontleenen. De manschappen dragen een wapenvest zon der mouwen en een korte broek. De beenen zijn tot boven de knie ontbloot. Het Korps is verdeeld in twee hoofdafdee- lingen, die Ketèk en Boeta heeten, elk aange voerd door een Pandji. By de Ketèk's zyn vest en pantalon zwart en by de Boeta's rood, terwijl allen de armen en beenen met gele borèh besmeerd hebben. Elke hoofdafdeeling bestaat verder uit drie onderafdeelingen, ieder 25 man sterk, waarvan het verschil in de bewapening bestaat. De ge- weerdragenden behooren b.v. tot de Pantjatnja- na's, de piekeniers tot de Njangkraknj ana's en de werpspietssoldeniers tot de Troenadjaja's. Pantjatnjana's en Troenadjaja's dragen een zwarten koeloek op het hoofd, terwyl de pie keniers een tulband met goud boordsel op hebben. Die tulband is by de Boeta's weer rood en by de Ketèk's zwart van kleur. Beide hoofdafdeelingen voeren ook een vaan del, (geel met roode of geel met zwarte schijf) trotsch gedragen door adellijke Vaandrigs, Adisoera's genaamd. Pandji's, Vaandrigs en minderen zijn weer kwistig met bloemen en groen versierd. De Boeta's nemen rechts, de Ketek's links van den Troon plaats, die nu goed bewaakt wordt en wel door twee Hollandsche Lijfwacht- dragonders, twee Pradjoerit's Langen Astra en door de dappere Pradjoerit's Njoetra. Weder een wenk van den Sultan en Kyahi Moenggang zwijgt en nu hooren we het na deren, 't défilé van het Leger, dat daar uit het zuiden langs de westzijde van de Bangsal Wi- tana aanmarcheert. Hoor maar eens wat een verward geruisch van trommen, van fluiten en van trompetten, daar achter de troonzetels De „parade", want dat is het toch feitelijk, begint. Voorop de Pradjoerit's Daheng, in witten lyfrok, lange broek en met wit katoenen voor schoot. Op hun witten hoofddoek dragen zy een zwart leeren steek met roode pluim en aan hun voeten lompe schoenen. Zy dragen het geweer over den linkerschouder en hebben een roode patroontasch en roode bajonetscheede, die aan roode schouderbanden bengelen. Overigens zitten ze weer goed in de bloemen, die braven. Er zyn mannetjes by van diep in de zestig en ook kleine jongens van twaalf, terwyl het „stelt u volgens de grootte" blijkbaar niet in het exercitie-reglement van den Kraton voor komt. De manschappen marcheeren in colonne „met vieren", dus niet als op Solo, waar de „Pelo tons-colonne" by het défilé wordt gebruikt. De „paradepas" is hier ook anders, wel heel langzaam ook, doch de beenen worden hier niet, zooals by den Soesoehoenan, over elkaar geslagen. Toch is op de maat der typische marschmuziek 'n ietsje of wat van 'n Javaan- schen danspas merkbaar, 't Is my heuseh on mogelijk u dien pas nader te beschrijven, dat ging met den Soloschen beter. Daar by na alle vendels op dezelfde grappige wyze defileeren, zoo is het m.i. voldoende u alleen den marsch van het voorste korps te doen zien, voor zoover myn pen in staat zal wezen u het origineele paradeeren voor 't gees tesoog te tooveren. Ik sprak hierboven van typische marschmu- ziek en bedoelde toen vooral de schelle melo die, ontlokt aan de poewi poewi, een blaasin strument met een rieten mondstukje, dat zoo'n beetje 't midden houdt tusschen een fluit, een klarinet en een hobo. Zoekt 't nu maar zelf uit. Ik kan 't heusch niet beter uitdrukken. Het voorste Peloton der geweerdragers mar cheert dan langzaam, heel langzaam voorbij. Het doet ongeveer tien minuten over een afstand van nog geen honderd meter Men heeft my verteld dat, toen indertijd af gevaardigden van Jan Kompenie by den Vorst van Mataram op visite waren, deze Potentaat een revue over Zyne troepen gelastte, tereere van en misschien ook ter waarschuwing aan de vreemde gezanten en dat toen de Ma- taramsehe „Leger-commandant" daarbij den geheimen order kreeg, om door 'n handigen akal_ (kunstgreep) het effect dezer machtsver- tooning zoo hoog mogelijk op te voeren. Het zeer langzaam défileeren zou dus toen zijn ont staan en wel met het doel, om 't leger grooter te doen lijken dan het in waarheid was. Men heeft my verder ingefluisterd, dat de Commandant der veertig dappere schutters hier ter stede, ditzelfde moppie wil vertoonen by het a.s. bezoek van Prins Adelbert van Pruisen. Man kann's probieren Elke sectie bestaat uit zestien man, die „met vieren" marcheeren. Wanneer nu „met rotten rechts" zou moeten gezwonken worden, maakt zoo'n sectie een voudig rechts uit de flank en komt zoo dus weer met verdubbelde rotten in de nieuwe directie. Sehr einfach en 't zou als een nieuwigheid by herziening der Soldatenschool kunnen wor den ingevoerd Als de sectie's, vlak tegenover den Troon naar de noordelijke Setinggiltrap defileeren, worden de geweren in den marsch gepresen teerd en salueeren de Pandji's met hun sabel op Europeesche wyze, terwyl de vaandeldrager zyn standaard een behoorlijke diepe buiging doet maken. Het voorste korps heeft een roode ster op eén witten grond tot vendelvlag. Het salueeren van de vaandels en officieren wordt door Zyne Hoogheid niet beantwoord. Hij zit daar maar steeds onbewegelijk voor zich uit te staren, de voorarmen op de dyen, de handen in den schoot met de uitgespreide vingertoppen tegen elkaar, de knieën naar buiten en de voeten op de gouden tabouret of tjantjadan Ook de Kroonprins en de drie Pangéran's, op stoelen vis a. vis van ons, zitten er iet of wat Boeddhaachtig by en doen net als of 't heele schouwspel hen niet aangaat. Achter de geweerdragenden komen nu de penoembak's of piekeniers, de gelederen meer wijd uiteen geopend en de lange pieken recht vooruit, tot werpen of steken gereed, met de rechtervuist boven den rechterschouder ge dragen. Alle Pandji's, ook die van de andere Korp sen, zyn met sabel bewapend en hebben bo vendien nog twee krissen rechts en links in den gordel en alle minderen van 't Leger hebben, behalve geweer of lans, nog een kris met den greep naar rechts, schuin achter zich in den buikband gestoken. Het Korps, dat nu volgt, heet Kawandasa. De uitmonstering bestaat uit een zwart-wit gestreepten lyfrok, een korte halfroode, half- witte pantalon en ruiterlaarzen. Patroontasch, bajonetscheede en schouderpassanten zyn zwart. Op den witten hoofddoek dragen de mannen een zwarten vreemdsoortigen, niet nader te be schrijven krygshoed. 't Vaandel toont een roode ster in een zwart veld. Onmiddellijk daarop komt het derde Vendel, dat der Pradjoerit's Djaga Karja met lage schoenen, hooge zwarte kousen en donkeren lyfrok, daarna de Pradjoerits Prawira Tama, Ketanggoeng's en de Mantri Djera's, allen in grillige dwaze uniformen, ouderwetsch Euro- peesch, dateerende uit den tjjd der Oost-In dische Compagnie, dien van Daendels en van het Engelsche Tusschenbestuur. We zien dan ook Fransche maarschalksteken a la Madame Sans Gêne, we zien roode wapenrokken en witte spanbroeken en hooge wydgekapte rij laarzen 'n Echte carnevalsvertooning dus, die op de lachspieren werkt, al houden wy ons ernstig vanwege de étiquette Dan is 't „Leger" op Solo op 't eerste ge zicht toch nog beter of liever minder bespot telijk En toch denken die brave Jogjaneezen wer kelijk, dat ze nog eenige gevechtswaarde hebben, want, toen onlangs de komst der Russische Oostzeevloot ter sprake kwam en de mogelijk heid van oorlog werd besproken, meende een der aanwezigen, een Pandji van het „Leger," dat dan Zyne Hoogheid Zyne troepen tot be schikking van het Gouvernement zou stellen, om te helpen by de verdediging van Java Nu de bedoeling van den „officier" was zeker loyaal genoeg en deed me als Nederlander weldadig aan, doch ik denk, dat de Gouver neur Generaal zeer vriendelijk bedanken zou voor de beleefde aanbieding. Legioenen als van Mangkoe Negara op Solo moeten worden opgericht, en wel spoedig voor het te laat is. Overal ontdekt men in Indië reeds spion- neerende Japanners. Ik heb 't u vroeger reeds gezegd, binnen 'n vyf en twintig jaar zou 't hier wel eens hommeles kunnen worden Terwyl de laatste Pradjoerit's de Setinggil- trappen afmarcheeren, vertelt Dr. Groneman, dat onder den vorigen Sultan de „militairen" voor de deftigheid allen blauwe brillen droe genDe soldatenstand is erfelijk, zoo zegt onze Javanicus, en de jongetjes, die we onder de troepen opmerkten, zyn de oudste zonen van te vroeg gestorven krijgers. Lt. ClockeSeb Bbousson b.d. Jogjakarta. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 16-22 Mei. ONDERTROUWD: J. Vinke, jm. 29j. met T. P. Verheule, jd. 25 j. J. C. Gruson, jm. 22 j. met J. P. Leynse, jd. 22 j. A. L. J. Goet- hals, jm. 26 j. met J. C. Verhulst jd. 20 j. L. Roose, jm. 22 j. met M. Kesteloo, jd. 23 j. A. H. de Wolff, jm. 25 j. met H. H. Lamee, jd. 24 j. GETROUWD: L. P. Fornhoff, jm. 22 j. met A. M. de la Cour, jd. 26 j. W. van Aartsen, jm. 29 j. met L. Zuurveld, jd. 26 j. B. Crucq, jm. 26 jaar met M. Karstanje, jd. 20 j. J. M. Schut, wedn. 41 j. met S. P. Melse, jd. 47 j. BEVALLENP. van Wezel, geb. Heuse- veldt, z. A. de Munck, geb. Groenenberg, z. (levenl.) J. A. Bos, geb. De Wagter, z. L. W. van Rooyen, geb. Witte, z. (levenl-.) J. Roose, geb. Gernler, d. M. de Jonge, geb. Van Wes ten, z. M. Kosten geb. Van de Velde z. OVERLEDENJ. Rispalje, wed. van W. J. van der Heijdt, 78 j. J. Jongepier, z. 22 j. J. A. van de Koorde, d. 10 m. P. J. Abrahams, ongeh. d. 88 j. R. L. Driessens ongeh. z. 22 j. A. J. Calliber z. 3 maanden. Een bewoner te Middelburg geeft onder staand een geneesmiddel aan, dat voor alle lij ders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. Mejufirouw H. Pattienier, wonende Lombard straat C 71 te Middelburg deelt ons mede Het is thans reeds meer dan tien jaren dat ik erg gesukkeld heb met bloedende aambeien ik zou U moeilijk kunnen beschrijven hoeveel ellende en pijn ik hierdoor gehad heb, om niet te spreken van het soms beduidende bloedver lies. Allerlei geneesmiddelen had ik hiervoor gebruikt zonder dat ik het minste nut daar van kon bemerken en ik begon te twijfelen of ik wel ooit genezen zou, toen ik tot myn geluk Uw FOSTER's ZALF zeer gunstig hoorde beoordeelen. Ik liet onmiddellijk een doosje komen en dadelijk by aanwending hier van bekwam ik verlichting. Thans nu ik drie weken Uw geneesmiddel heb gebruikt is er een groote verbetering in myn toestand ge komen en met vertrouwen kan ik dit middel dan ook voor deze ernstige kwaal aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte FOSTER's ZALF geeft, dezelfde die mejuffrouw Pattienier gehad heeft. Ze is te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 167. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. af te geven van hoogst BEKROONDE ouders. TE KOOP. Adres bureau van dit blad. TE HUUR, geschikt voor een eenige juffrouw. Adres St. Janstraat I 44. GORTSTRAAT K 18. 07 op netten stand, een zoo goed als vrij tegen nader overeen te komen voorwaarden. Te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP Adres St. Sebastiaanstraat L 177.

de Faam | 1905 | | pagina 1