N. COHEN, J. C. MERK, Soepgroente uit „DE VOORUIT" k 0, LITT0SIJ Az. Grootste pnbliciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste pnbliciteil ~R ECL A M ES~ KORTE DELFT. KORTE DELFT. opzending van Wollen Dekens. Men koopt bij J. A. PIETERS, ESSENCB om Likeuren, met en zonder Alcohol, Limonade-Siroopen enz. zelf te bereiden. De Gedroogde 14 cent per ons. J. KRAAK, Mo. 32. Woensdag 17 Mel 1905. Megende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp anjaardstraat. Brijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENERASSEN. De dankbaarheid van een bewoner van Tlissingen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Steeds voorradig ©en zeer groote sorteering eigengemaakte Heeren- en Kinderconfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Hoederen naar maat. Hrootste voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, enz. ZIF ET AKAHE Advertentiëii. I>. Fu CAMMEEOT, St. Janstraat. Kamerbehanger ems. voor 20 cent een- Fleschje Gravenstraat I 285. Dagelijks aan huls te ontbieden. Houd, Zilver, Horloges, Klokken en Naaimachines, e s 1 i s t goed en kost MIDDELBUR6SCH ADVERTENTIEBLAD FAAM NIEUWS' UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. Bp abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. CII. Een der jongere halfbroeders van den Sultan krygt last om de Hofdames met de Rijkssie raden te doen aantreden. De prins ontvangt die printah in silahouding achter den troon zetel, met een eerbiedig sembah en verwijdert zich dan, kruipend als 't ware, tot achter by de staatsiezaal der vrouwen. Hier keert hy zich nog eenmaal om, wydt nog een sembah aan zyn Vorst, en verrijst dan om bedoelde voor name Hofdames de boodschap van den Sultan over te brengen. De edelmaagden staan op en begeven zich langzaam en statig naar hun plaats onder de Tratag kentjana, waar zy in twee rijen front maken naar het Noorden en de verdere bevelen afwachten. Nu gelast de Sultan zyn oudsten jongeren broeder Prins Mangkoe Boemi om zyn plaats in den optocht, vóór de Hofdames in te nemen. Deze vertrekt aan den arm van den Gewes telijken Secretaris. Daarna krygt ook de Kroonprins een zelfde bevel en wordt door den Assistent-Resident weggeleid. Beide Prinsen hebben eerst de noodige sem- bah's voor Zyne Hoogheid gemaakt. Het hoofd van den Vorstelijken stoet is dus gevormd. Vóórop Prins Mangkoe Boemi met den hof- fahigen Secretaris onder éé,n gouden Pajoeng (van den Prins) en al het gevolg van den Ja- vaanschen vorstentelg in het opsluitend gelid. Tien meter verder komt de Kroonprins, vro lijk pratende met den Assistent-Resident v. d. Dussen, die hier voor 't eerst in functie is. Op eenigen afstand volgen dan de acht manggoeng's (eerste klas-Hofdames) „met ver dubbelde rotten", de oepatjara of gouden Rijks sierraden dragende. Zy worden door gouden pajoeng's beschut. Die Rykssieraden zyn een pauw, een hert, een slang, een gans, een haan, een zakdoek doos, een lantaarn en een bedakdoos. Genoemde dieren, fijn bewerkt, zyn doozen, wier deksels zich op hun ruggen openen en die tot berging van tabak, kalk, gambir, soe- roehbladeren en andere Sirihpruimbenoodigd- heden dienen. Nu ryzen ook de Vorst en de Resident van hun troonzetels, de laatste geeft Zyne Hoog heid den rechterarm, de „freule" neemt weer den sleep, de andere komt met de spuwvaas aandragen en zóó gaat het naar buiten. De Penongsong met den grooten gala-Pa- joeng houdt zyn zonnescherm onmiddellijk boven het hoofd van den Vorst. De Resident heeft de zyne thuis gelaten, heel verstandig, want een Europeaan onder zoo'n ding, stond toch niet en deed by den Javaan maar het denkbeeld geboren worden, dat die groote Hollandsche heeren hen naaap- ten. „Waarom laat een Resident z'n Contro leurs ook niet sila en sembah vroeg me eens een ondeugende Pryaji. Wy komen dadelijk na de feestbeschryving op de hormat- en pajoengkwestie terug. Vlak voor den Sultan marcheeren twee Euro- peesche Lijfwachtdragonders in groot tenue en ook twee Pradjoerits Langen Astra met ge trokken sabel. Vlak achter den Sultan gaan de keparak's en pengampil's, met de gewone ampilan's, alle door gele pajoeng's beschut. Heerlijk mooie sprookjes-nimfen, zooals ze daar langzaam voorbij zweven Wy Europeanen sluiten ons nu achter de vrouwelijke pages aan en in begrafenispas gaat het nu naar de Setinggil Lor terug. Het groote binnenplein van den Kedaton vóór de bangsal Kantjana of Troonzaal, is reeds ledig. Toen straks de optocht zich begon te vormen zyn de boepati's, pane woe's en mantri's djera's, de panakawan's, de panjoeng- en am- pilandragers, de dwergen, de mismaakten, de albino's en de ordonnansen onhoorbaar afge marcheerd naar de Setinggil. Ze zullen er den Vorst opwachten, luister bijzetten aan Zijn komst, want daar by de Setinggil Lor ver dringt zich ook het volk en vertoont zich de Sultan in al zyn grootheid en glorie, als ware Hy alleen hier Meester in het Ryk van Nga- jogyakarta Tien Pradjoerit's midji Sama Atmadja wach ten Zyne Hoogheid by de eerste Poort, de régol Kedaton op. Zy zullen als lijfwacht dienst doen. Vyf hunner hebben rechts, vijf anderen links van de Poort post gevat. Om hun oorspronkelijke Javaansche krygs- kleeding verdienen deze werkelijk interessante voorvechters onze bijzondere aandacht. Ze dragen een soort van geel vest zmder mouwen en een korte roode broek. De bloote armen en beenen zyn met gele boreh ingesmeerd, zooals we dat ook zien by 'n Javaansch bruidspaar. Op 't. hoofd hebben ze een gelen met goud galon omboorden tulband. Om den hals en op de borst hangt een zil veren sikkelvormige borstbedekking. Zoodra nu de Manggoeng's, dit zyn de Hof dames met de Rykssieraden, arriveeren, plaatsen zy zich vóór die edelmaagden en schrijden nu in statigen wydbeenschen Javaanschen dans pas voorwaarts, het bloote zwaard in de rechter, het schild in de linkerhand. En zoo marcheert nu de optocht weer over het Plein Kemandoengan, door den régol Bra- djanala naar den bangsal Mangoentoer op den Setinggil, waar de troongestoelten staan. Dit alles geschiedt onder de meest zichtbare en hoorbare eerbewijzen, langs de en haie op gestelde Vendels Pradjoerit's. De luitenants of Pandji's dier Kratontroepen commandeeren in 't Hollandsch, behalve die van de Pradjoerit's Njoetra en Langen Astra. De officieren van die meer oorspronkelijk gebleven troepensoort gebruiken nog een oud- Javaansch commando „Hèr! nantang toéndjoeng hastra (Hergeeft achtNantang staat pal Toendjoeng de punt der lans, Hastra werpspies.) De uitvoering is, dat de mannen wijdbeens gaan staan, de rechterhand in de zijde en met de linker de lange lans met de koperen punt op den grond plaatsen. De bedoeling is natuurlijk het presenteeren der wapens. Ik geef dit als een bijzonderheid voor de militaire lezers. En zoo komen wy op de Setinggil Lor aan, waar op den verhoogden vloer van de kleine bangsal Mangoentoer de troonzetels staan. De stoelenrijen onder den Tratag, voor het open gebouwtje of bangsal, staan natuurlijk lager dan de Vorstelijke dampar. Ook de stoel van den Kroonprins, afzon derlijk op een klein verhoogd vloertje, blijft beneden de zetels van Sultan en Resident. Verder zyn er drie stoelen voor de Prinsen Mangkoe Boemi, Ngabéhi en Poerbaja, naast elkaar op 'n rijtje. Deze vier Prinsenzetels nu bevinden zich in het Oosten en de stoelen voor den Overste, de Assistent-Residenten, den Secretaris, den Tolk, de Officieren van Leger en Schutterij, Prins Nata di Redja van Pakoe Alam en voor de landhuurders en particulieren staan in het Westen van den Tratag. Wy zoeken met Dr. Groneman en Prins Nata di Redja een goed plaatsje uit, waar we steeds 't gezicht op de troonzetels in 't Zuiden houden en ook tot op den Aloen-Aloen in het Noorden kunnen zien. Achter de Prinsen Mangkoe-Boemi, Nga béhi en Poerbaja zitten de overige Pangérans, gewoon in 't zand. De boepati's, panéwoe's en mantri's djera hebben in silahouding plaats genomen tegen over den Troon, en wel onder het Noordeinde van den Tratag. De Sultan gaat zitten en ook de Resident, links van Zyne Hoogheid. De Kroonprins, de Prinsen Mangkoe Boemi, Ngabehi en Poerbaja, als ook de Europeesche gasten, volgen nu dit voorbeeld. Rechts en links van den Troon stellen zich twee cavaleristen op in groot tenue. Ze staan in de positie van „geelt acht" onbewegelijk stram en worden om de 5 minuten afgelost. Achter den Troon zetten zich de Manggoeng's met de Rykssieraden en ook de keparak's of 2de en 8de klas Hofdames met de Ampilan's neder. Rechts van den bangsal des Sultans staan de instrumenten van den gamelan Kyahi Moenggang, de oudste van alle gamelan's op Java en een heilig Poesaka of Erfstuk van meer dan honderdduizend gulden waarde. De Panakawan's, de magang's, de Bedaja's en de andere edellieden van het Hof nemen plaats in het Noord-Oostelyk deel van den Setinggil. Het laatste, doch zeker niet het minst in drukwekkende bedryf van dit Javaansche „Bal let" vangt aan. Lt. Clockbneb Bbousson b.d. Jogjakarta. Uit dankbaarheid voor de verkregen welda den en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zyne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Vlissingen zyne volgende verklaring te publiceeren. De heer J. OSSEL, wonende Lange Zelke 136 E te Vlissingen, meldt onsSedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrikkelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immer aangedaan met een door en door vermoeid, afgemat gevoel hetgeen zich reeds 's morgens by het opstaan open baarde. Myn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men my opmerkzaam maakte op FOSTER'S RUGPIJN NIERENPILLEN. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitstekende hoedanigheden van Uw pillen bekend maken en ik geloof dat ik daar door tevens velen nierlijders een dienst bewjjs. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pyn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waarschuwt U op deze wyze dat Uw nieren hun plicht niet doen en niet op de gewone wyze de on zuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze filtreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewys daarvan. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S RUGPIJN NIERENPILLEN geeft, dezelfde die de Heer OSSEL gehad heeft. Zy zyn te Middelburg verkrijgbaar bij den Heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt R 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozen. Van 915 Mei. ONDERTROUWDG. de Ryke, wedr. 39 j. met P. Schout, jd. 30 j. A. N. But, jm. 22 j. met J. Malgo, jd. 27 j. C. M. Kamermans, jm. 34 j. met J. P. Varel, jd 31 j. G. de Jager, jm. 24 j. met M. F. C. Snijders, jd. 20 j. N. D. van de Burg, jm. 23 j. en S. Rekkers, jd. 30 j. W. 0. Rooze, jm. 25 j. met L. M. Jaco- busse, jd. 29 j. J. Poppe, jm. 26 j. met S. Bal- jeu jd. 27 j. J. Verschiere, jm. 37 j. met J. A. de Voogd, jd. 28 j. GETROUWD j C. Holthuyzen, jm. 25 j. met J. Boone, jd. 22 j. B. Groenenberg, jm. 29 j. met C. Boone, jd. 28 j. BEVALLENG. C. Alewynse, geb De Jonge, d. 0. E. P. Goedbloed, geb. Van Zoom, z. A. Joosse, geb. A. S. van Houte, d. levenl.) M. de Jonge, geb. Van de Kreeke, d. L. van der Welle, geb. Sinke, d. S. M. Sehou, geb. De la Vienne, d. L. W. Peerlkamp, geb. Spiers, d. E. M. Dane, geb. Pauli, d. J. M. Huiszoon, geb. Arahamse, z. T. Boone, geb. Schout d. J. C. Hendrikse geb. Eekman, z. L. S. W. Soetens geb. van Sorge, d. P. de Jonge geb. Van de Plasse, d. T. Beisen geb. Meyer, d. OVERLEDENJ. Klaver, man van T. Beek man, 44 j. A. B. Snoodyk, vrouw van W. Ta- zelaar, 70 j. M. J. Gilde, wed. van P. M. Dor- maar, 84 j. J. G. La Brand, wed. van A. W. van Kluyve, 69 j. M. L. Hertogh, d. 19 j. J. Jansen, wedr. van J. van der Weel, 77 j. Bedden en Matrassen. Schoonmaken van Tapijten, wasschen en opdoen van Rol-, Glas- Val- en Overgordijnen. BIN DB M BI Aanbevelend. Firma DAVIDSE Co. TE KOOP GEVRAAGD Allerhande soorten ledige Flesschen, Pakkis ten, Manden, Wijn- en Cognacvaten, Teer-, Olie-, en Vetvaten, Krenten- en Botervaatjes, huish. Artikelen en Winkelopruimingen in groote hoeveelheden. a contant met 10 percent korting, en ook op afbetaling verkrijgbaar by den Agent van de onderneming Humanitas" den heer Armeniaanschschuitvlot N 302 te Middelburg. is

de Faam | 1905 | | pagina 1