■iniiiiiiici A1TEETEITIEE1AD IIEÜIS N. COHEN. J. van Eijzeren, VERLOTING HOOFDPRIJS 19000 Old. in Contanten. Tweede prijs Derde prijs ïierde prijs HENGELOSCHE 1 2000 f 1000 A. 0. LITTQIIJ Az. Grootste pnblieiteit bier ter stede3450 ex. worden wekeljjk s met zorg verspreid Grootste pnblieiteit Uit de Praktijk voor le Praktijk KORTE DELFT. KORTE DELFT. Lake's Boterbiesjes De 23ste groote Trekt Zaterdag 25 Maart 1905, GROOTE WINKANS. Op iedere 40 Loten 1 prjjs. f 500 Prijs per Lot f 0,50 p. p. f 0.55 Woensdag 15 Maart 1905. legend© «Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 oent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PEN KRASSEN. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Steeds voorradig oen zoor groote sorteering eigengemaakte Heeren- en Kinderoonfectie, welke nitninnt door elegante en passende eoupe. Speciale inrichting voor Goederen naar maat. Grootste Voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, enz. ZIE ETALAGE Advertentiën. all© soorten TUIGEN, Lange Geere E 313. Smederij en li achelinakery. Haarden, Kachels, Fornuizen en in vuurgelakte Kachels. Ook in Rnil. Scherp concurreerende Prijzen. 33. FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden XCIV. Achter den Kroonprins komt de zeventig jarige Ritmeester-Commandant der Lyfwacht- dragonders J. P. Kohn aangestapt, een kranig type, die met onzen levenslustigen Dr. J. Gronenaan en ook den pracht-grijsaard Sultan Hamengkoe Boewana VII, het bewijs leveren, dat Jogja een der gezondste oorden op aarde is. We zullen het over dezen „grognard van de Lijfwacht* later nog wel eens hebben bij de geschiedenis van de Ratoe Kedaton, thans in ballingschap levende op Menado. Nu volgen de mannelijke manggoeng's (be- teekent letterlijk, op de handen dragende") met Rijkssieraden of vorstelijke Ampilan's. We zien de gouden sigarettendoos, de gouden oepet of spuwvaas en de drie sabels met gou den seheede en greep. Het voornaamste zwaard heet Kyaji Mangaenonen en moet zeer oud wezen. De Kori (deur of toegang) van den Keda ton of KratonPangéran Sentana Joeda Ne gara met eenige „boepati's van dienst", (dat zijn de Regenten, die juist heden de wacht in het Vorstenverblijf hebben), sluiten den rnerk- waardigen stoet, waarbij geen enkele vrouw of maagd tegenwoordig is. Overal waar Zijne Hoogheid nadert, slaan de aanzittenden de oogen eerbiedig neder en vouwen de handen als tot een gebed. 't Is doodstilMen hoort slechts nu en dan het sonore stemgeluid van den monarch, wan neer Hy den Resident iets zegt of wel een der in 't stof gehurkte Pryaji's 'n welwillend woord toevoegt. De overgelukkige edelman heft dan de plat samen gelegde handen tot voor 't aangezicht op en antwoordt eerbiedig „noen-inggéh, noen- inggéh", net zooals we dit reeds op Solo heb ben waargenomen. Daar echter ontbrak de noodige majesteit, die hier zoo hoog gehouden wordt Zoodra de Sultan den kring rond geweest is, aldus symboliseerende het rondgaan door het legerkamp in den malem selikoer te velde, en de geheele stoet weder langs de setinggil- trappen verdwenen is, staat de Hoofdpengoeloe op en plaatst hij zich midden voor de open gebleven ruimte en vangt de z.g. donga aan, onder opheffing der naar boven geopende han den, de donga, die door alle aanwezige mos- lim's, ook dus door hen, die niet mede eten, met dezelfde handenbeweging en een krachtig en herhaald Amin-geroep, medegebeden wordt. Onmiddellijk na 't gebed worden lampen en kaarsen ontstoken en nu begint de eigenlijke offermaaltijd en is 't met de godsdienstige stilte gedaan. Als daarna de rokok's (sigaretten) worden opgestoken, mengen wij ons onder de feest vierenden en maken van deze gelegenheid ge bruik, om aan verschillende Prinsen en hooge Pryaji'3 te worden voorgesteld. Nu, de heeren leken me wel wat al te stijf afgeschilderd. Ze zijn wel vormeiijker dan aan het Solosche Hof, doch na de eerste kennismaking, al spoe dig even prettig en aangenaam in dén omgang als daar. We dronken en aten ook bij enkele matjes nog wat mede en genoten intusschen van het intens schoon effect, dat die door honderden lampjes beschenen „meeting", hier op den don keren Aloen-Aloen teweegbracht. Spoedig kwa men nu ook de edelknapen uit den Vorstelyken stoet naar buiten, om bij familieleden of goede vrienden zich aan te sluiten en al dadelijk frappeerde 't my, zoovelen als er, in stilte denk ik, aan dit conservatieve Hof, onze taal heb ben aangeleerd. Tegen half acht werd het leeg en gingen de feestvierenden onder lamplicht of fakkel - gloed huiswaarts. Wij voor ons gaan als geïn- viteerden mede met B. R. M. Barion, zoon van Prins Soerja Poetra, die thuis in eigen woning nog een extra feestmaal heeft doen toebereiden. Hy ontving er vele jonge edelen, waaron der ook Hollandsch sprekenden en we bleven hier tot ongeveer middernacht in 'n zeer aan genaam en vroolyk gezelschap. Ook de andere maleman's worden op den Aloen-Aloen Lor gevierd, doch de eerste avond is in alle geval de mooiste en ook de meest officieele. Dit jaar vielen er twee bovendien in het water en wel in de letterlijke beteeke- nis van het woord, daar het toen hard regende en de feestelijkheden dus moesten worden afge last. Wel jammer, vooral voor mij, die de drie resteerende Javanenbijeenkomsten reeds zoo prachtig heb kunnen benutten, om wat snel ler in de Jogjasche beau monde, d.w.z. in die van pur sang Javaanschen landaard, thuis te geraken. Behalve de eerste en de voornaamste, de malam selikoer, die ik u beschreven heb, zyn alleen nog de derde en vijfde maleman, die van 25 en 27 Poeasa, doorgegaan. Even hier eenige gegevens, mij welwillend door Dr. J. Groneman verstrekt. De Kraton van Jogjakarta is meer dan een uur gaans in omtrek. Er wonen ongeveer 15000 zielen in. Hij is geheel omgeven door een steenen muur, 14 voet hoog en 15 voet dik. Aan de vier hoeken zijn bastions met wachttorens. Rondom den geheelen muur loopt een gracht, en van binnen is een aarden wal, waarop hier en daar een vernageld stuk geschut. De Kraton werd in 1760 aangelegd. De Aloen-Aloen Lor is ook door een dun en wit ten muur ingesloten. Op dit Voorplein, onge veer 500 meter lang van Noord tot Zuid, en 300 meter breed van Oost tot West, (door mij zoo geschat, ik heb het niet nagemeten natuur lijk) zien we van afstand tot afstand, ongeveer 10 meter van elkaar verwijderd, kleine houten met sirap (houten dakpannen) gedekte open gebouwtjes, en wel langs de noord-, oost- en westzijden van deze zandvlakte. Het zijn de zelfde paséban's, die we reeds op den Aloen- Aloen Lor te Soerakarta hebben opgemerkt. Ik moest er u hier attent op maken tot goed begrip van het volgende. Op den derden en vjjfden maleman, en naar ik hoor, anders ook op den tweeden, vierden en zesden, zitten de Rijksbestuurder en de Hoofdregenten van Ngajoyakarta, ieder voor hun eigen paséban. Die van den Rijksbestuur der bevindt zich aan de Noordzijde, halverwege tusschen den Noordelijken toegang tot den Aloen-Aloen en de Oostelijke grens. Aan beide zijden van elk der bovengenoemde Hoofd-Prijaji's, sluiten zich hunne Boepati's anom, panèwoe's en mantri's aan. Alles is weer op de matjes aangerecht als op den malem selikoer. Tegen zonsondergang rijdt Zijne Hoogheid de Sultan, met de Ratoe en twee Prinsessen, in een gala-rijtuig met zes paarden bespannen en begeleid door den Kroonprins en alle andere Prinsen en niet mede aanzittende Pryaji's te paard, door den zuid-westelyken toegang be zuiden de Mesdjid, den Aloen-Aloen op en het gansche vierkant langs, om ten slotte den weg Ratadjojan volgende, in den zuidwestelijken hoek, 't reuzenplein weer te verlaten. Vooraan rijden twee panegar's of pikeurs, den koeloek op het hoofd en den samir om den hals, want zjj bestegen rijpaarden van den Vorst. Dan volgen de Lijfwachtdragonders met ge trokken sabels en aan de linkerzijde, een halve paardenlengte achter zyn Vader, rydt de zoo kranige sympathieke Kroonprins op een prach tig, vurig paard aan het hoofd eener schitte rende cavalcade, zooals we er ook reeds eenige, gedurende de Sekaten, op Solo genoten hebben. Het gebed wordt deze avonden niet door den Hoofdpengoeloe, doch door een ketib of 1 ageren geestelijke uitgesproken. Van den Aloen-Aloen Lor rydt de'Sultan naar den kleineren Aloen-Aloen Kidoel, waar door de Kraton-troepen maleman gevierd wordt. Lt. Clockenbr Brousson, b. d. Jogjakarta. VOOR DEN BLOEMHOF. Dezer dagen werd ons toegezonden het eer ste gedeelte van Krelage's Catalogus voor 1905, hetwelk de artikelen ter voorjaarsplanting be vat, en waarvan het tweede gedeelte in Augus tus zal- verschijnen. Ofschoon dientengevolge van bescheidener omvang dan sommige andere prijscouranten, welke slechts eenmaal per jaar verschijnen, is de inhoud van dit net uitge voerde boekje toch niet minder belangrijk. In het bijzonder trekken de vele aanbeve lenswaardige nieuwigheden de aandacht: wij noemen slechts Liluim speciosum magnificum, uitmuntende door haar diep schitterende kleur voorts Montbritia Hertogin Jan Albert van Mecklenburg, een aanwinst der firma Krelage, welke met toestemming van H.H. de Hertogin aldus werd gedoopt; de veelbesproken klim plant Polygonum baldschnaricum, waarvan de firma instaat voor de echtheid der door haar te leveren exemplaren. De catalogus bevat een zeer uitgebreide keuze van Cactus-Dah lia's, in 't bijzonder van nieuwe aanwinsten van hoeveel belang deze specialiteit der firma is, blijkt wel het best uit het feit, dat de Bloemen- en Plantencommissie der Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde haar alleen voor nieuwe Cactus-Dahlia's 74 getuig schriften le klasse en 28 getuigschriften van verdienste heeft toegekend. Niet minder rjjk is de sorteering in Canna's, terwyl by het artikel Begonia in het bijzonder de nieuwe rassen der crispa's en cristata's de aandacht trekken- Wanneer wy voorts nog vermelden, dat de catalogus de volgende hoofdrubrieken behelstGladiolus, Gloninia, Montbretia, Fig- nidia, Bol- en kuolgewassen en Vaste Planten, zal m^n zich een denkbeeld hebben kunnen vormen van den rijken inhoud der voorjaars prijscourant dezer firma, welke reeds sinds 1811 te Haarlem gevestigd is. Het boekje, welks omslag versierd is met een fraaie af beel ding der nieuwe Hollandsche Reuzen-Dahlia's, is voor belangstellenden gaarne op aanvrage kosteloos verkrijgbaar. RAADGEVINGEN. 1. Welk hout is als brandstof het best Niet dat van eiken en beuken, gelijk men lang heeft gemeend, maar juist zooals uit onder zoekingen gebleken is de zachtere hout soorten 't hout van linden, dennen, iepen, esschen, wilgen, peppels. De meeste verwar mingskracht heeft het lindenhout 99%. dat van dennen en iepen 98%van kastanjes, lorken en wilgen 97%, van peppels 95%, van berken 94%, van eiken 92%, van beuken 91%, van bruine beuken 90%. 2. Ter voorkoming van 't aanschaffen van kostbare duikers van steen of yzer wordt aan geraden het plaatsen van dennen palen, deze in de sloot beneden b.v. 50 cM. wijd, met de punten van boven tegen en aan elkaar, met een dwarslegger door middel van eenige spij kers bevestigd, vervolgens met aarde aange vuld. Aldus bekomt men een dam, zoo sterk en afloop end voor 't water, als men verlangt, terwyl de kosten per duiker slechts circa één gulden bedragen. Observator. Van 712 Maart. ONDERTROUWD: D. C. Bouwense, jm. 26 j. met M Stryd, jd. 26 j. W. A. Goeman, jm. 25 j. met J. van Belzen, jd. 24 j. W. G. J. Bothof, jm. 33 j. met C. H. Weynman, jd. 26 j. G. Smit Sibinga, jm. 35 j. met P. M. Richter, wed. 35 j. A. R. Aeilkema, wedr. 43 j. met P. A. Mets, jd. 33 j. GETROUWDG. A. Klinge, jm. 25 j. met M. E. A. Tamson, jd. 27 j. K. den Hollander, jm. 22 j. met C. Gillesse, jd. 24 j. L. J. Visser, jm. 26 j. met W. C. E. Borket, jd. 25 j. BEVALLENM. P. Joosse, geb. Tilroe, d. J. F. Joukes, geb. Van de Putte, d. N. M. W. Dronkers, geb. Zandvoort, d. E. de Rijke, geb. Mondeel, d. S. Schuilwerve, geb. Minderhoud, z. W. Grootjans, geb. Goethart, d. M. E. Mantz, geb. Tazelaar, d. J. de Ryke, geb. Jobse, z. J. C. Vroegop, geb. Kesteloo, z. T. C. A. Beukert, geb. Kuys, d. L. Baas, geb. Daniëlse, d. G. Hubrechsen, geb. Francooy, d. J. J. Smolders, geb. Vereeke, z. OVERLEDEND. Bos, wed van H. Ryn- ders, 83 j. S. G. Steinbüch ongeh. d. 81 j. E. Tange man van J. Bassy, 76 j. M. Joosse, wed. van A. Maas, 67 j. A. le Due, wednr. van M. C. Stein, 80 j. M. T. Keulemans, d. 13 j. J. Geensen, d. 5 w. M. M. Roda, d. 8 m. De ondergeteekende houdt zich aanbevolen voor het maken van alsmede tot het bekleeden van Rijtuigen, Stoelen en aanverwante Artikelen en alle soorten Matrassen, tegen billijke prijzen. W. COBBE, Zadelmaker, Lange Geere K 72b. RUIM GESORTEERD IN: zyn 10 cent per ons. in bet openbaar te Hengelo (G.) in het hotel „de Carper" van den Heer W. B. WITTE. En verder nog: 5 prijzen van f 100, 10 van f 50, 10 van f 25, 50 van f 10, 100 van f 5 en 820 van f 2,50dus de minste geld prijs is nog f 2.50. Verder: Rijwielen, Gouden en Zilveren Hor loges, Gestikte Dekens, Stoelen en Albums. Verkrijgbaar by D. JANSEN te Hengelo (Geld.), die ook Agenten aanstelt, te Vlissin- gen by Mejuffrouw Wed. SCHIFFER.

de Faam | 1905 | | pagina 1