N. COHEN. P. J. VERBERT, Dampoort, en Ze moeten weg! k D. LITT88IJ üz. Grootste publiciteit bier ter stede3450 ei. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit. Pit de Praktijk voor de Praktijk. KORTE DELFT. KORTE DELFT. in Manufacturen, REDDEN en MATRASSEN, 51 J. C0PP00LSE, - a 1 Wasch- en Wringmachines. (RJLIJA) Kunstkalk, A. A. DE TROIJE, MAGAZIJN „Groenendraak" B». 22. Woensdag 8 Maart 1905. legende «f aargang. Versehijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar d sir a at. JSrijs der Advertentiën: van 13 regels 15 eent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKRA8SEN. Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigengemaakte JXeeren- en Kfndereonfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Goederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Meerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, enz. D0p- ZIE ETALAGE 1 Advertentiën. Per heele flesch 10 ct. Per halve 5 BORSTELWERK IIBÏÏW& SIDDELBÜR6SC ADVERTENTIE FAA UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XCIY. Twee panéwoe's abdi dalem kantja Soeranata, (een onvertaalbare titel, want panéwoe is gelijk aan lagere ambtenaar, abdi gelijk aan dienaar, dalem gelyk aan in,kantja gelyk aan metgezel en Soeranata gelyk aan zekere ambtenaarsrangdit ter illustratie even van de vele soms geheel on begrijpelijke baantjes aan den adel geschonken), twee van die panewoe's dan met geheiinzin- nigen, onvertaai baren werkkring, dalen de se- tinggiltrappen af en begeven zich naar den Rijksbestuurder. Het zijn twee oetoesan's of afgezanten van Zijne Hoogheid en ze dragen elk een zilveren schenkblad, waarop bloemen en reukzalven (lenga djebat en boreh.) Ze worden onmiddellijk gevolgd door de dra gers en geleiders van talrijke djatingarang's of draagbaren van hout, dakvormig overdekt en fraai met verguldsel en rood en oranje ver ven versierd. Aan iedere draagbaar is een briefje vastgeplakt met den naam van hem of haar, voor wie de inhoud bestemd is. De Hoofdpengoeloe staat nu op en smeekt Gods zegen over de djatingarang's af. Zyn Amin wordt door alle aanwezigen hafluid her haald. Na deze doa of zegenbede worden de draag baren naar den Kraton teruggebracht en aan de Ratoe (Sultane), de Selir's (Bijvrouwen), de Goendik's (bijzitten of bijwijven) en de bin- nenwonende Prinsessen gebracht, terwijl ook de Prinsen en Prinsessen buiten den Kraton, de Rijksbestuurder, Prins Pakoe Alam, Resi dent Couperus, de Astistent-Resident, de Over ste Militaire Commandant der Lijfwachtdra- gronders, ritmeester Kohn, en de Javaansche tolk Engel, ieder zoo'n djatingareng thuis krijgen. Ze bevatten volgens mijne zegslieden allerlei Javaansche spijzen en 'n rolletje centen, die goudstukken moeten verbeelden. Symbool van de vervlogen glorie en rijkdom van 't oude Mataram, eens zoo machtig en ge vreesd en nu, door 'n paar eeuwen van dienst baarheid en door opstanden, ook van ontevre den Prinsen, heimelijk of openlijk door den slimmen westerling gesteund, verdeeld in vier kleine rijkjes, Soerakarta, Mangkoe-Negaraan, Ngajogyakarta en Pakoe Alaman. Terwijl nu allen in eerbiedige stilte sila (met de beenen onder het lichaam gekruist zitten) komt de Vorstelijke stoet naar buiten. Voorop een honderd vijf tig magang's panakawan's en mannelijke bedaja's, (iongelui, page's, edel- knapen en dansjongens), la jeunesse dorée van het Hof! Er zyn fraaie typen onder, vooral onder de bedaja's of dansknapen, prachtige Hindoetypen met slanken, welgevormden lichaamsbouw. Zy zijn gekleed in Kratontenue, d.w.z. 't bovenlijf naakt en met den keris achter in den gordel. Een fraaie batiksarong omhult de flink geronde heupen en beenen, een roos siert den hoofddoek en een zacht parfum stijgt uit het groepje op. Het is bepaald een artistiek genot voor de oogen, die stoet Javaansche edel- knapen Zy, die meer speciaal tot de omge ving van Zijne Hoogheid behooren, hebben de samir (een gekleurd lint) als dienstteeken (men herinnere zich de legende ons medegedeeld door den zoon van den Soloschen Rijksbe stuurder) op de rechterheup onder den saboek (gordel) geborgen en gereed om die dadelijk om den hals te slaan, wanneer ze een aan den Vorst toebehoorend voorwerp te dragen krij gen, slechts de met goud bewerkte uiteinden hangen zichtbaar onder den gordel af. Enkele piekendragende pradjoerit's (Kraton soldaten), met hun wapen als gereed om te werpen, dus met de punt recht vooruit boven den rechterschouder, begeleiden deze Hof jonkers. De stoet zwenkt links, vóór langs den Rijks bestierder, den Hoofdpengoeloe en de Regen ten, om zoo 't gansche vierkant, langs de zuid- west- noord- en oostzijden, af te wandelen en daarna weder de setinggiltrappen te beklim men en naar den Kraton terug te gaan. Achter de edelknapen komen de Europee- sche ordonnansen van Zijne Hoogheid, gewezen militairen, thans in dienst van den Sultan. Het is een gewoonte in de Vorstenlanden, om er Europeesche ordonnansen op na te houden. De Soesoehoenan en de Prinsen Mangkoe Negara en Pakoe Alam, ja zelfs ook de Resi denten de Vogel en Couperus onderhouden zoo'n paar gelukskinderen. Ik noem ze „ge lukskinderen", want, bjj een behoorlijk ruim bestaan, hebben die oud-militairen, bijna alle Indo's, een zeer prettig en gemakkelijk le ventje. De ordonnansen zyn thans in klein tenue, d.w.z. ze dragen een groene jas met gouden kraag, marinekrullen op de mouwen, een ca- valeriesabel op zy en een groene pet met gou den band op 't hoofd. Ze worden gevolgd door in 't rood gekleede koetsiers en stalbeambten, de opzichters der wegen en bruggen enz. Twee Europeesche cavaleristen met getrok ken sabel, Lijfwachtdragonders van Zijne Hoog heid en twee werpspiesdragende Pradjoerits van het Javaansche Njoetravendel, komen nu 'n heel eind, ongeveer 20 meter, achter de zoo even genoemde beambten aanmarcheeren. Ze zijn de onmiddellijke voorboden van den Vorst. Ziet daar verschijnt hy Een zeer goed geconserveerd grijsaard, groot, slank gebouwd, (lengte ongeveer 1 Meter 75, ruw geschat), met een edel schoon gelaat, dat van zelfbeheersching en toegevendheid ge tuigt. Hy doet mij denken aan den op Lombok voor 't Vaderland gevallen Geueraal van Ham Zeer eenvoudig gekleed, zoo geheel anders dus als de Soesoehoenan van Solo, dwingt Hy achting, eerbied af. Alle Europeanen onder de toeschouwers ontblooten zonder lachen het hoofd, een lichte echt vorstelijke knik rechts en links is het antwoord. Zijne Hoogheid loopt aan den rechterarm van den in 't zwart, doch in klein tenue ge- kleeden Resident Couperus, een man met een flink vastberaden uiterlijk. Men voelt 't zoo dadelijk Alles is hier ernstiger, waardiger dan aan 't steeds lachende, grapjes verkoopende Hof van Solo Langzaam, heel langzaam gaat de stoet verder. Achter den Sultan komt de Kroonprins, ge armd met den Assistent-Resident. Zelden zag ik zoo'n schoon aristocratisch type hier op Java. Ik bedoel hier den KroonprinsKan dj eng Goesti Pangéran Adipati Anom Hamengkoe Negara Soedibio Radja Poetra Narendhra Ma taram, Kolonel by den Generalen Staf. Hy is ongeveer zes en twintig jaar oud en heeft een buitengewoon innemend, sympathiek gelaat. Het volk verafgoodt hem, zooals ik hoor, en daar hy in stilte den vooruitgang liefheeft, (terwijl zyn brave vader meer con servatief is aangelegd) zoo mogen wy voor de toekomst hier het beste verwachten. De zes en zestigjarige Sultan ziet er intus- sehen nog zeer sterk en gezond uit en kan best nog een groote twintig jaar aan 't be wind blijven. We hopen het voor Hem en Zyn familie, doch niet voor de Jong-Indiërs in Zyn rijk en dat zyn er velen Boven de hoofden van Sultan en Kroon prins worden prachtige, groote, gouden Pa- joeng's gedragen. De Resident heeft de zyne thuis gelaten, al dus handelende in den geest van den Gouver neur-Generaal, die onlangs een circulaire uit vaardigde, die later door ons zal besproken worden. Ik wil hier alvast mededeelen, dat deze hor- mat-circulaire door velen h. t. 1., ook door de Indische Pers, zeer werd afgekeurd, doch door my, die zoo'n beetje op de hoogte is met de Inlandsche broederen van harte toegejuicht Zy, die in dezen niet met de denkbeelden van den Landvoogd medegaan, geven hierdoor blijk niets te weten van de beweging onder de Jong- Indiërs, die in Zyne Excellentie thans hun vriend en beschermer begroeten. Lt. Clockbner Bbousson, b. d. Jogjakarta. 1. De voedingswaarde van haver en maïs komt tamelyk overeen. De Parysche omnibus- maatschappy vervangt dan ook dikwyls haver door maïs. Een Fransch blad schryft„Geeft haver aan uw paarden, als ze goedkoop is wordt ze duur, geef dan ander voeder, dat min der kost; hebt ge haver verkoop die dan." Paardenboonen, koeken, maïs, enz. kunnen de haver zeer goed vervangen. 2. Gemeste varkens verkoopt men 't voor- deeligst als ze ongeveer 250 pond zwaar zyn. In den regel wordt voor het aantal ponden, dat ze meer wegen, slechts de helft van de ge maakte voederkosten ontvangen. 3. Wat doet gij met de biest Toch niet verkoopen aan den bakker? Dit zou verkeerd zyh, want de biest behoort het kalf. Pas na do geboorte zyn de spijsverteringsorganen van het jonge dier nog ongeschikt voor ander voedselin de maag bevinden zich harde stuk ken darmvuil, waarvan het kalf na het ge bruik van de eerste melk bevrijd wordt. Het verhaart dan spoedig en groeit flink, terwyl daarentegen een kalf, dat de biest wordt ont houden, langer het stoppelige haar behoudt en zich niet zoo goed ontwikkelt. 4. Boomstronken verwijderen. Boor daartoe in den stomp eenige gaten van een halve palm of decimeter diepte en vul ze met een sterke oplossing van salpeter daarna met stop pen sluiten. Het salpeter doortrekt dan den stomp geheel en met het salpeter een groote hoeveelheid zuurstof. Wanneer men na enkele weken petroleum in de gaten giet, en den stomp daarna aansteekt, dan zal hy geheel verbranden. 5. Mos in grasland kan men doen verdwij nen door aanwending van ijzervitriool, dat in éénmaal moet worden uitgestrooid in een hoe veelheid van 400, 600, 1000 of 2000 K.G., al naar het mos een hoogte van 2, 3, 5 of 15 centimeter (duim) heeft bereikt. De uitstrooi- ing geschiede kort na den winter, liefst by regenachtig weer. Op zware, vochtige gronden heeft men een grootere hoeveelheid vitriool noodig dan op lichte en droge. Zyn de uit komsten niet bevredigend, dan mag de aan wending eerst na eenige maanden herhaald worden. Men denke er aan, dat binnen 3 a 4 weken na de uitstrooiing het vee niet in de weide mag gelaten worden. Observator. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 27 Febr.3 Maart. ONDERTROUWDB. Kruze, jm. 23 j. met M. A. Degens, jd. 22 j. B. J. C. Rynders, jm. 23 j. met F. 0. Gunning, jd. 23 j. J. P. J. Snyders, jm. 23 j. met J. Koornan, jd. 23 j. M. Cohen, jm. 26 j. met R. de Vries, jd. 22 j. GETROUWDJ. Dyke, jm. 25 j. met J. P. Steutel, jd. 32 j. A. Pieters, jm. 49 j. met M. C. de Leeuw, jd. 38 j. C. P. Snyders, jm. 22j. met E. Joosse, jd. 19 j. K. Wisse, jm. 22 j. met J. Dommisse, jd. 20 j. BEVALLENJ. de Graaf, geb. Sanderse, d. M. C. P. de Meulder, geb. Janssen, d. N. Ver- hage, geb. de Witte, d. L. Caljouw, geb. Franse, d. P. Leyns?, geb. De Lange, d. M. de Kam, geb. Melse, z. OVERLEDENM. van Klooster, d. 3 w. J. H. Gooyen, wed. van P. J. Coulon, 85 j. C. C. Ie Roy, ongeh. d. 98 j. K. Sloover, z. 5 w. A. H. Batus, z. 6 w. H. van Nederveen, man van W. G. Hendrikse, 77 j. J. C. Hubregtse, d. 9 m. Levenloos aangegeven eene dochter van N. Minderhoud en P. Lievense een zoon van W. J. Sies en S. Tazelaar. Bericht de ontvangst der nieuwe Stalen ZOMERSTOF, ook ZWARTE STOFFEN, zeer geschikt voor de aanneming. De ondergeteekende beveelt zich aan tot de levering van 1ste soort (vrij aan Imis.) Molenwater. Huismoeders probeer het eigengemaakt goed koop en sterk van J. MORAUW BAIJENS Spanjaardstraat F 66. Winkeliers genieten het gewone rebat. Al de in voorraad zijnde worden tegen spotprys opgeruimd. Ook te verkrygen Denkt met de schoonmaak om gaat niet af en is helder wit. Levert le kwal. KINDERWAGENBANDJES, tegen lage pryzen. in Ry wielen en Naaimachines. 'tZand by Middelburg. HOEK LANGEVIELE. Ruim voorzien: van Bruineboonen, Witte- boonen, Kookerwten, Eiër of Kievitboontjes, Citroenboontjes, Chili of Chocolaadboontjs,e Linzon, Capucyner- en Grauwe Erwten. Alles prima kook en diverse soorten en pryzen. Voorts diverse gezuiverde Vogelzaden. Duiven- en Kippenvoeders in soorten en kwaliteiten.

de Faam | 1905 | | pagina 1