N. COHEN. VERTEGENWOORDIGER. DAMES k 0. UTT0ÖIJ Ai» VERTEGENWOORDIGER W. SCHONIS, m* ai Grootste pnhliiateit hier ter stede! 3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. Uit de Praktijk voor de Praktijk. KORTE DELFT. KORTE DELFT. flinke Verkoopers gevraagd. STALEN voor Heeren- en Jonge- heeren Kleedingstnkken, Woensdag lüMaart 1905. legende Jaargang. Versehijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geh&ele stad grttMs verspreid. Spanjaards tra at. Jtrjjs der Advertentièn van 13 regels 15 eent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. xcrn. Is bet houden van hoenders voordeeiig? BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. Advertentiën. Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigengemaakte Heeren- en Kmderconfectie, welke uitmunt door elegante en paesende eonpe. Speciale inrieliting voor Ooederen naar maat. Grootste voorraad in praehtige Heerendassen, Handschoenen, fronts. Manchetten, Caehenez, enz. QtSr ZIE ETALAGE Elegante Coupe. Nette afwerking. J. JANSE Jz., Kleermaker, Vlissingsche straat K 49, Middelburg. Geen reclame, maar degelijk, solied en net SCHOENWERK. IIEUWS IIDD11BDB6SGH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Jt* W'v/ww» wvv» WWV. I ivvv VJ± uvv iDgüia TUUlUööllgö VUÜII\ INDISCHE PENKRASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. Wy troffen bet by onze aankomst ter plaatse zeer, daar we juist den voornaamsten maleman, n.l. dien van den 20sten, den zoogenaatnden malam selikoer, met eenige javaanscbe vrien den, van uit 'n bescheiden donker hoekje, op den Aloen-Aloen hebben kunnen observeeren. We waren er reeds vroeg, tegen half vyf, toen de oude pajoengbawat, (een staatsiezon nescherm en officieel Rjjkssieraad) van de setinggil (siti inggil, verheven grond, terras vóór en achter den Eraton) naar beneden ge dragen werd en naby den hoofdingang van het vorstelijk verblyf in den grond werd ge plant. Deze oepatjara (Rjjkssieraad) wordt iederen Zaterdag en Woensdagmiddag hier neergezet. Rechts van den pajoeng legt men dan twee zeer antieke in rood doek gewikkelde geweren op lag© roode standaards neer, de trompen naar het noorden gericht. Links plant men een stelletje oude lansen en pieken en dit alles wordt door kratonbe- ambten plechtig, men zou haast zeggen, met 'n godsdienstige toewijding, beredderd. Het zijn de sedere's of „broeders" van den pajoeng, die oude wapens, links en rechts. De kratonbeambten gaan daarna zwijgend achter de heilige spullen zitten en wachten, kalm en geduldig, de duisternis af. Aangezien het poeasa (vasten) is en het ge durende dien tijd van zelfverloochening streng verboden is om gong-instrumenten te bespelen, zoo hooren wij hem thans niet, den gamelan meen ik, die anders, ik bedoel 's Woensdags, 's Zaterdags, zjjn liefelijke klanken hooren doet, al den tijd dat de pajoeng en zijn „broer tjes", de pieken en geweren, zjjn tentoon gesteld. Als een bijzonderheid deel ik u nog mee, dat het zonnescherm kyahi Toenggoel Naga heet. Kyahi is een titel voor oude personen of voorwerpen, wat de laatste betreft, wanneer die bezield zijn. Toenggoel Naga is letterlijk vertaald„Vaandel Draak" en beteekent dus Drakenvaandel. Tegen zonsondergang worden de heilige voorwerpen weder op plechtige wijze wegge bracht en opgeborgen. Langzamerhand is 't er levendig geworden op den Aloen-Aloen. Nieuwsgierige dessalieden, Chineezen en en kele Europeanen scharrelen rond, in afwach ting van de dingen, die komen zullen. Vanaf de twee groote waringinboomen, in 't midden van het plein, tot aan de Tratag Pagelaran een overdekte galerij bij de setinggil zijn zitmatten in een vierkant neergelegd. De toegang tot de setinggil en de ruimte tusschen de beide heilige boomen is open gelaten. Bedienden brengen nu allerlei mondkost aan en weldra is iedere mat als 'n gedekte tafel, waarop de noodige borden, schoteltjes, glazen, koppen, karaffen, lampen en kandelaars met kaarsen. Vunzige koeli's hebben, een en ander aan gedragen in de typische djodangs, een soort van overdekte etendragers, die wel iets van doodkisten hebben. Als alles gereed is, komen ze langzamerhand opdagen, de verschillende prjjaji's, elk met de noodige volgelingen. Ze zijn in klein gala gekleed, die heeren, met hun witten koeloek (den omgekeerden bloempot uit Solo zullen de lezers zich nog wel herinneren) op het hoofd, den keris achter in den gordel en het dienstmes of Wedoeng aan de linkerheup. Verschillende ampilan's (gouden en zilveren voorwerpen, erfstukken, die steeds door volgelingen worden nagedra gen) als ook een groote en een kleine pajoeng, worden door de pengampil's of dragers, zwij gend en ernstig meegevoerd en het is om nooit meer te vergeten, al die kleine optochljes van erg gewichtig doende Kratongrooten, die hun matje komen opzoeken, om dan in eerbiedige silahouding plaats te nemen, hun gevolg van volwassenen en kleine knapen achter zich en de beide pajoengs in het zand geplant Hoewel er reeds honderden menschen op den Aloen-Aloen verzameld zjjn, zoo blijft het indrukwekkend stil. Men fluistert slechts zacht uit eerbied voor den Vorst, die straks het hei lige der heilige verlaten zal, om zich in al zjjn waardigheid aan zijne edelen te vertoonen. Ten westen van den setinggil-uitgang zit de Radhen Adipati Danoe Redja of Rijksbestuur der, een zeer oud man reeds, die niet zoo im poneert als zyn collega te Soerakarta. Zjjn pajoengs zjjn bijna geheel verguld, met een smallen groenen kring, slechts halverwege den straal. Links van hem zit de Hoofd-Pengoeloe in priesterskleeding, ook al voerende een gouden pajoeng, doch met breederen groenen kring. De grijze voorganger heeft, evenals de Rijks bestuurder, een zeer groot aantal volgelingen achter zich, doch de zijne dragen bjjna allen de Arabische hadiikleeding. 't Zjjn lagere imams en moskéebedienden. Links van den Hoogepriester merken wij Regenten, Onderregenten en andere function- narissen, op, waar wjj niet wjjs uit kunnen worden. Net als op Solo heeft men ook hier honderden soorten van betrekkingen en titels aan het Hof. Wy sluipen nu liever achter langs de Wa- ringins, om weer ten oosten van den setinggil- uitgang, een blik te kunnen werpen op de voornaamste Prinsen, die hier plaats genomen hebben. Mijn geleiders wijzen mjj Kandjeng Goesti Pangéran Adipati Mangkoe Boemi, Ad judant in buitengewonen dienst van Zijne Ex cellentie den Gouverneur-Generaal, Luitenant Kolonel b.d. Generalen staf enz. enz. den oudsten broeder van Zijne Hoogheid, een man met een zeer intelligent voorkomen. Hjj is hier natuurlijk „in politiek", d.w.z. in 't kleine hofgala gekleed. Naast hem zit Kandjeng Goesti Pangéran Adipati Ngabehi, Luitenant-Kolonel bij den Generalen staf, oudste zoon van den Sultan, verwekt bjj een van de bijvrouwen. Deze Prins heeft een minder arisi ocratisch gezicht, wat my dadelijk zeer frappeerde Naast Pengéran Bei, zooals men hem by verkorting noemt, zit Goesti Pangéran Ario Poeroebojo, Majoor by den Generalen staf, ook een zoon van den Vorst, een nette kerel! Verder Oostwaarts zien we Goesti Pangéran Ario Boemi Nata, dien ik gisteren reeds ont moet heb, een zeer verlicht man met Wes- tersche neigingen. Hjj is Majoor by den Ge neralen staf en een broeder van den Sultan, verder Goesti Pangéran Ario Poeger, Majoor en broeder van den Vorst. Goesti Pangéran Ario Soerjo Poetra, ook al dito dito enz. Ik tel hier in het geheel wel een twintigtal Prinsen, broeders en zonen van den Sultan, die volgens rang en leeftijd aanzitten. Eerst de Pangéran's poetra sangking padmi, letterljjk de Prinsen „van voren", dat zyn zjj, die uit den Vorst of zijn Vader en een Ratoe of wettige Vorstin geboren zyn en dan de Pangéran's sangkingampéan, de Prinsen „van achteren," by Selir's of By vrouwen, meestal ook van hooge geboorte, verwekt. Meer achteraf, beoosten en bewesten de Tra tag, zitten de mindere goden, de gandèk's, panèwoe's, mantri's en demang's. Men wacht den Sultan Lt. Clockbnbb Bbousson, b. d. Jogjakarta. DE VOEDING VAN VRUCHTBOOMEN. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat slechte vóeding de oorzaak is van het weinig weerstandsvermogen onzer ooftboomen tegen allerlei aanvallen van ziekten en insecten. Ruim en doelmatig voedsel zal hun weerstands vermogen vergrooten. Inzonderheid zyn kali en kalk de stoffen, welke by de voeding onzer ooftboomen een groote rol spelen. Op den na- deeligen invloed van een te rjjke en eenzijdige stikstof bemesting is van onderscheidene zjjden gewezen. De toestand van den bodem (koud en vast) en gebrek aan minerale stoffen wor den, met de reeds genoemde omstandigheid, als de oorzaak der kankerziekte beschouwd. Onderzoekingen hebben aan het licht ge bracht, dat kali en kalk ook van grooten in vloed zijn op het zoet worden en rjjpen der vruchten, en dat de steenvruchten meer kali en minder kalk behoeven dan de klokhuis vruchten. De noodzakelijkheid eener goede kali-bemesting blykt voldoende uit de volgende voorbeelden, ontleend aan den „Open brief aan alle Boomgaardeniers en Fruittelers" van Dr. Cattie, den onlangs overleden Directeur der Ryks-Tuinbouwschool te Wageningen. a.) Door een kali-bemesting namen de vruchten van een Hardenpont in gewicht toe van 73 gram tot 114 gram by pruimen, bes sen enz. viel een gelijke toename waar te nemen. b.) Van een Beurré d' Hardenpont ver kreeg men onbemest 36 stuks, wegende 2990 gram, zonder kali 78 5720 met kali 81 9200 0.) Bij een proefneming met 8-jarige pira miden gaf een Canada-Reinette zonder kali 4200 gram vrucht met kali 5060 een Witte Wintercalville zonder kali 2600 gram. met kali 7200 gram. d.) Ten slotteEen Peer Olivier de Serres leverde onbemest 4 stuks, wegende 350 gram zonder kali 8 780 met kali 16 3040 ConclusieZorg vooral voor kali by uw vruchtboomen en laat ook de kalk niet ont breken Observator. Door werkzaamheden was ik niet in de ge legenheid spoediger „Observator" voor het laatst met antwoord te dienen op zyn stukje, voor komende in no. 18. Wel geven de aanhalingen uit verschillende werkjes het bewjjs de Leghorns goede legsters zijn, maarniet in den winter. Dit was juist wat ik beweerde, dat zegt ook de heer Sprayt in zyn „Hoenderteelt"„hebben zeer gunstige omstandigheden noodig om 's winters te leggen", het is dus een uitzondering en geen regel. Dat echter „Observator" niet meer hecht aan de slachtwaarde, want anders dweepte Z.Ed. niet met de Leghorns, is onbegrypelyk. Het zal toch de landbouwer niet om het even zyn of hy bjj verkoop 30 cent of een flinke prjjs voor zyn hoenders kan bedingen. Juist hier moet het heen, dat hy heeft èn eieren in den winter èn dieren die slacht waarde bezitten om in deze richting te trach ten verbetering te brengen, was het station- neeren van toornen die aan deze eischen voldoen. Verder kan ik Z.Ed. gerust stellen, hem mee te deelen dat ik houder geweest ben, van wel eene der schoonste toornen witte Leghorns, waarmee ik te Maastricht en Antwerpen hoog werd bekroond, maar in den winter gaven ze geen ei. Wy raden dan nogmaals met aandrang aan, schaft geen Leghorns aan, maar broedt met eieren van de genoemde toornen. MaartApril is hiervoor de beste tyd, en men zal met voor deel hoenders houden. Dank zeggende voor de verleende ruimte, teeken ik, De Secretaris der Ver. Walcheren, onderafd. der V. P. N. Middelburg, 27 Febr. 1905. MEERTENS. Van 21—27 Febr. ONDERTROUWD: G. A. Klinge, jm. 25j. met M. E. A. Tamson, jd. 27 j'. L. J. Visser, jm. 26 j. met W. C. E. Borket, jd. 25 j. K. den "Hollander, jm. 22 j. met C. Gillisse, jd. 24 j. J. Gabriëlse, jm. 28 j. met J. Minderhoud, jd. 33 j. GETROUWD: G. J. Geilman, jm. 20j. met S. Geervliet, jd. 19 j. BEVALLENC. Kempe, geb. Oreel, d. (tweel.) S. Petiet, geb. Roth, d. T. E. M. Plujj- mers, geb. Van de Woestyne, z. E. M. Hillen, geb. Den Boer, d. C. Vermeule, geb. De Winter, z. E. A. F. van Steenhuysen, geb. Van Pame- len, d. G. M. Hamelink, geb. Van Slujjs, d. C. A. Becks, geb. Fenjjn, d. M. C. van Heulen, geb. de Vroom, z. L. Vader, geb. Francois, z. OVERLEDENA. C. L. Cornelus, ongeh. d. 46 j. J. C. Franek, ongeh. z. 69 j. J. L. Petiet, d. 10 maanden, J. Sturm, vrouw van C. Geschiere, 53 j. M. van Klooster, d. 3 w. Een sigarenfirma met zeer gewild speciali teitsartikel, waarbjj veel reclame, vraagt voor deze streken een tegen salaris en provisie. Gegadigde moet zjjn een jong, degel jjk en solied persoon. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent ouderdom, godsdienst, vroegere en tegenwoor dige werkkring, onder letter S K, Alg. Adv Bur. D. A. VAN NUGTEREN, Beursstr. 17, AMSTERDAM. Voor Middelburg, Vlissingen, Goes en alle omliggende plaatsen, wordt door een groot handelaar in PARAPLUIES een of twee Vereisehten zyn: Bewys van goed gedrag en eenige borgstelling. Br. fr. lett, D D, bureau van dit blad. Ondergeteekende bericht de ontvangst eener grocte collectie waaronder zoowel de goedkoopste als de fijnste. Beveelt zich tevens aan tot het leveren van GEMAAKTE KLEEDEREN. Dames Chroom Knooplaarzen vanaf f4,25 Ryglaarzen - 4,25 gewone Knooplaarzen -3,25 De HEERENBOTTINES staan bekend om de qualiteit en afwerking. N.B. Naar maat zonder prysverhooging. Aanbevelend, UEd. dv. dr. Lange Delft H 24. W" KAAS. Grossiers en winkeliers vraagt prijsopgaaf van onze diverse soorten GOUDSCHE-, EDAM MER- en NAGELKAAS. Proefzending franco onder rembours. Adres Gebr. BOTTEMA, Oldeboorn (Fr.)

de Faam | 1905 | | pagina 1