N. COHEN. ft EEN VERWEER, Een Yogelvolière, Hoort hem fluiten, Twee Etalages VERBETERDE SINGER NAAIMACHINE, A 9. LSTT00I! Az, Grootste ptiMieUtfi hier ter stede! 3459 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pubHdteit. Uit de Praktijk voor de Praktijk. KORTE DELFT. KORTE DELFT. HERSTELD APOSTOLISCHE CEMEENTE, Lako's Borstroggebloem A. HUBREGTSE, Noordstr. No. IS. Woensdag S Februari 1905. Negende «Paargang. INDISCHE PEKKRANSEN. Steeds voorradig een xoor groote sorteering eigengemaakte Meeren- en Kinderconfectie, welke aitmnnt door elegante en passende eonpe. Speciale inrichting voor Goederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Caelienez, eue. iMP ZIE ETALAGE Adverteiitiën. Prfls 15 cent. Te Koop aan geboden F. L. KLAASSEN, Brakstraat. Huismoeders doet uw voordeel. Gemakkelijke betalings-Gonditiën. TE KOOP, Adres A. H. KREIKEN, Lanpdelft. MIDDELBüRGSCH AD7EE TerseMjnt eiken Woensdagcntond, wwdt deer de geheels stad gratis var spreid. UITGEVER: Spanjaardstraat. Frijn der Advertentièn van 1—3 regels 15 cent, iedere regel meer 5 oent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement va* 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden XC. We zyn dan goed en wel te Djokjakarta aangekomen en namen onzen intrek in het bekende hotel Centrum" van de niet minder békende tante Lina. Djokjakarta, beter nog Jogjakarta of op zijn Javaansch Ngajogijakarta, lykt me 'n allerge zelligste lieve plaats, en wat het Europeesche gedeelte betreft, veel mooier dan Soerakarta. Het stadje ligt aan den voet van den vuur- spuwenden berg Merapi, op den rechteroever der rivier Opak en 360 voet boven de opper vlakte der zee. Het klimaat is verrukkelijk, niet te warm en niet te koud, niet te vochtig ook en niet te droog. Naar ik hoor worden de Europeanen hier door de bank dan ook zeer oud, zonder echter hun geesteshelderheid en opgewektheid te verliezen. Als 'n levend voor beeld werd me al dadelijk de bekende Dr. J. Groneman genoemd, de man die thans, trots zyn 72 jaren, waarvan 31 te Djocja doorge bracht, nog steeds met jeugdig vuur bezield, arbeid levert, nuttigen arbeid voor hen, die Java en zijn verleden willen bestudeeren. Ngajogijakarta is de zetel van Ingkang Sinoewoen en Kandjeng Soeltan, Sènapati In- galaga, Abdoerrahman, Sajidin, Panatagama, Kalifatoellah Hamengkoe Boewana, ingkang djoemeneng kaping pitoe, wat op zijn Hol- landsch zeggen wil „Zijne Hoogheid de Sultan, de Opperbevelhebber in den oorlog, de Dienaar van den Barmhartige, de Heer van den eere- dienst, de Regelaar van den godsdienst, de Vertegenwoordiger van Allah, de Beheerscher der Wereld, de zevende die regeert". Ge ziet, dat Hamengkoe, Boewana VII, zooals Zijne Hoogheid kortweg genoemd wordt, in hoog dravende titels heelemaal niet onder doet voor Zyn Keizerlijken Neef Pakoe Boewana X te Soerakarta. De Djocjasche Vorst moet 'n eerbiedwaardig grijsaard zijn, die beter weet te imponeeren dan de Soesoehoenan. De laatste is nog wat te jong, nog wat te speelsch en vergeet tegen over Europeanen wel eens de noodige maje steit te bewaren. Naar ik verneem is het Hof hier dan ook zeer conservatief en moet het b.v. heel wat moeilijker zijn dan op Solo, om met de Prinsen in meer intieme aanraking te komen. Enfin, we blijven hier een maandje en zullen dus zien wat we kunnen. Jogjakarta bestaat uit 'n oud en 'n nieuw gedeelte. Het oude wordt gevormd door eene aaneenschakeling van dessa's (Javaansche dor pen), door de nette Chineesché wijk, het ouder- wetsche fort Rustenburg met daaromheen breede fraaie, goed beschaduwde wegen, waaraan weer liggen het Residentiehuis met zijne zoo belang wekkende Boedhamonumenten, de Protestant- sche Kerk, de sociëteit de Vereeniging, het hotel Centrum, het Post- en Telegraaf kantoor, de officierswoningen, de Roomseh-Katkolieke Kerk, de Europeesche winkelbuurt en de Ja vaansche Passer of Markt. Van het Hotel voert een weg zuidelijk binnen twee minuten naar den Aloen-Aloen Lor of het noordelijke voor plein van den Kraton. Het Hotel „Centrum* van Tante Lina draagt zijn naam dus wel met eere, we zyn hier overal vlak bij. Het nieuwe gedeelte van de stad, Toegoe genaamd, ligt noordelijk van den Chineeschen kamp, dicht by het groote nieuwe station van dien naam en doet denken aan een gegoede Europeesche wijk te Weltevreden. Het me kwaardigste van Jogjakarta is na tuurlijk, evenals op S^1". de Kraton. We zyn er reeds 'n paar keer door en langs gereden, doch zullen dit nog vele malen moeten doen en ook tot de Probojoso of Dalem van Zijne Hoogheid moeten doordringen, alvorens we 'n goede beschrijving van een en ander zullen kunnen geven. Ik ben erg blij, lezer, dat ik weer hier in de Vorstenlanden, in het hartje van Java zit. Als ik me ooit nog eens voor goed in Indië ging vestigen, zou het nergens anders wezen dan op Solo of Djocja, waar de Inlanders van aanzienlijken huize toch zoo'n prettige vroolyk- heid, zoo'n vertier weten aan te brengen, zoo'n levendige, byna Europeesche drukte in de stra ten veroorzaken, waar ze zoo trotsch en fier ook hun standpunt tegenover den overheer- scher handhaven, zonder daarbij, beleefd als ze zyn, onze Westersche gevoeligheid te kwet sen. Hier in de Vorstenlanden hoort men ook nooit van onbeschoft arrogant optreden der Europeanen, hier wachten zy zich wel voor het kleinzielig grieven van den overheersehte. Men kan hier als blanda verder gerust met den Javaan omgaan, zonder daarom te worden besproken en verguisd door zyn eigen ras- genooten Alhoewel ons hier veel al dadelijk aan Soe rakarta herinnert, zoo treft ons toch ook de typische Jogjasche kleederdracht, geheel af wijkende van de Solosche. We zien hier o.a. niemand zonder hoofddoek en de badjoe's zyn kleurrijk met van voren twee lange slierpun- ten (sordja's), terwijl vooral de lagere volks klasse hier beter in de spullen zit. Het Hof is armer dan op Soerakarta, doch het volk meer welvarend. De oorzaken van een en ander zijn mij nu nog onbekend, doch 'k zal er wel achter komen. Hier als op-Solo zien we ze weer die honderden pryaji's met hun verschillend ge kleurde pajoengs (zonneschermen) achter zich aangedragen, zien we ze weer die groepjes Kratonbeambten, zoo ingewichtig uitvoerende den een of anderen last van het Hof, zien we ze weer die equipage's van de Pangeran's en den hoogen Adel of de sierlijke ruitergroepen der Pandji's en Radhen's in hun kleurige dracht, de fraaie krissen in den gordelHier als op Solo zijn we dus weer in poëtisch Oud-Java, met al z'n glorie en verborgen smart. Ook hier te Djocja hebben ze het „Di- vida et impera" toegepast, door het erkennen van een zoogenaamden onafhankelyken Prins, Pakoe Alam of Spijker des Heelals genoemd. De aanstaande titularis gaat op het oogenblik nog op de H. B. S. te Semarang en de be langen van het Huis worden zoolang behartigd door zijn oom Prins Noto di Radja, een zeer ontwikkeld man, d e eindexamen heeft afgelegd. Jammer genoeg heeft Pakoe Alam geen Le gioen meer. Ik zeg jammer, omdat de soldaatjes van Mangkoe Negoro op Solo zoo'n goeden indruk by me hebben achtergelaten en ik 'n overtuigd voorstander van dergelijke Inlandsche hulpkorpsen ben. Zooals we vroeger reeds mededeelden, loopt de Vasten, Poeasa of Saum op zyn einde. Dit vasten gedurende de maand Ramadhan, de negende van het Mohamedaansche jaar, geldt in de Wet of Sjariahalsde vierde „zuil" of Ibadat van den Islam. Deze „inzetting" heeft Mohammed aan de Joden en Christenen ontleend en ze wordt in den Qoraan warm aanbevolen, als eene aan Allah ,zeer welge vallige daad en een der doeltreffendste mid delen tot bereiking van de zaligheid. De bekende oriëntalist Sprenger heeft in zijn standaardwerk „Das Leben und die Lehre des Mohammad" beweerd, dat de Profeet oorspron kelijk de Quadragesima (den vastentijd der Christenen (Katholieken) gedurende de veertig werkdagen aan den Pasehen voorafgaande) had overgenomen en later daarvoor de Saum van dertig dagen in de maand Ramadhan had vast gesteld om den Islam geheel van het Christen en Jodendom los te maken. De moslimsche schrijvers echter leggen de zaak juist omgekeerd uit. Zy zeggen, dat de Ramadhan-vasten oorspronkelijk ook voor de Christenheid verplichtend was, maar aangezien deze maand nu eens in den kouden wintertijd dan weer in den zomer viel, werd volgens hen door de Kerk besloten, om voortaan steeds in de Lente te vasten en Jals boete voor deze overtreding van „Gods wil" een tiental extra vastendagen aan het verplichte dertigtal toe te voegen. Die moslims schijnen zich zeker te vergissen, want zoover ik my herinner, wordt er in Holland ook wel eens in Januari of Februari gevast. Tot goed begrip van het Kratonfeest, dat we gaan by wonen, zal ik U in de volgende Pen- kras alle bijzonderheden van de Poeasa mede- deelen. Jogjakarta. Lt. Clockenbk Bkoüsson, b. d. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den Secretaris der Ver. Walcheren, on deraf d. der V. P. N., het volgendeVeel van wat de inzender zegt, kunnen wy beamen en had gevoegelijk, als niet ter zake dienende, achterwege kunnen blijven. Dat.180 eieren "van een kip een wonder is, is niet door ons be weerd, maar zeer zeker is het een feit, dat verreweg de meeste kippenhouders een min dere opbrengst verkrijgen. Daarom ter ver hooging der eierproductie dus werden de Leghorns door ons aanbevolen, de waarde als vlenschhoen lieten we buiten bespreking. De gedecideerde verklaring: „De Leghorns zijn beslist geen winterlegsiersmoeten wy even be slist weerspreken en doet ons betwijfelen, of de inzender wel ooit in het bezit van Leghorns is geweest. In „De Hoenderwereld van Beek man leest men: „Zij (de Leghorns) kenmerken zich door een buitengewone legkracht, geven groote eieren en worden zeer weinig broedseh. De kuikens ontwikkelen zich vlug, en beginnen zeer vroeg te leggen, enz." De Heer Spruijt, voorz. der ver. tot bevorder, der Pluimveehouderij, zegt in zyn „Hoenderteelt" van de Leghorns: „voortreffelijke legsters van groote witte eieren, en voegt er aan toe: „hebben zeer gunstige omstandigheden noodig om 's winters te leg gen". Een warme stalling is zeker een be hoefte voor ze, maar waar die niet •■''ontbreekt, leggen ze dan ook den ganschen winter door slechts een enkele maal wordt het leggen door broedschheid afgebroken en eerst in Augustus treedt de rui en hiermee de legrust in. De geringe en onbetrouwbare broedschheid is een bezwaar, dat o.i. echter niet tegen de belangryke voordeelen opweegt. Doorkruising wordt deze eigenschap minder, evenals het licht bevriezen van den kam. De Mechelsche kippen zijn vleeschhoendersdie op anderen bodem overgebracht, licht ontaar den. De Heer Kooiman, le seretaris van voren genoemde vereeniging, zegt er van in zyn „Moderne Hoenderteelt"„Naar andere streken overgebracht, is overvetheid de oorzaak van volslagen degeneratie (ontaarding) na drie of vier jaren." Inzenders oordeel over de Wyandottes on derschrijven we gaarne haar eieren zyn kleiner dan die der Leghorns, maar ze leggen vlijtig, zijn goede broedsters, gedyen bovendien goed in ons klimaat, zoodat wy kruising van dit ras met Leghorns, ook op grond van eigen erva ring, gerust kunnen aanbevelen. Wy herhalen voorts onzen raadWie het om veel eieren te doen is, neme een proef met Leghorns of met kruising van Leghorn-haan en boerenkip, en hij zal zich niet beklagen. Intusschen mogen anderen voortaan met het zoeken naar 't „wonderhoen," dat reeds velen vóór dezen meenden te hebben gevonden, helaas, het bleek nog telkens een waan van een dag te zynmaar dat wy niettemin gaarne als „het hoen der toekomst" zullen begroeten, wanneer werkelijk blykt, dat het de beste legkip en tevens het beste tafelhoen is. Observator. BURGERLIJKE STAKB VAK MIDDELBURG. Van 31 Jan.6 Febr. ONDERTROUWD A. P. Geelhoed, wedr 47 j. met S. M. van Gelder, jd. 38 j. J. Cusee? jm. 26 j. met A. Koppejan, jd. 28 j H. J Woldendorp, jm. 29 j. met J. Wielemaker, jd. 22 j. GETROUWDP. C. Maas, jm. 23 j. met M. W. Flipse, jd. 23 j. BEVALLEN P. Poortvliet, geb. Bastiaanse, d. J. Louws, geb. M. W. van Aartsen, z. (levenl.) C. M. van Gelderen, geb. Den Exter, d. N. Huysse, geb. Klap, z. J. P. J. Radder, geb. Nuijs, z. A. F. Sprenger geb. Kolfif, d. A. Willems geb. Koole, z. H. Geensen geb. Heyns- dijk, d. N. S. L. Hackenberg, geb. Wielandt, z. N. Caliber geb. Prinse, z. OVERi-EDEN: M. Vreke, wed. van J. de Voogd, 80 j. A. C. den Boer, wedr. van M. Kesteloo, 76 j. J. H. Randwijk, ongeh. d. 61 j. J. de Kam, man van W. J. C. van Wel, 77 j. H. Hamakers, vrouw van P. van Damme, 69 j. M. Borgo, vrouw van P. Hollemans, 32 j. A. C. L. Ivuypers, wed. van H. F. Cornelus, 84 j. S. G. S. Romyn, ongeh. d. 22 j. J. J. Baale, vrouw van C. Mey 66 j. H. C. Hacken berg ongeh. d. 76 j. P. P. C. Boddaert, wede. van J. C. de Bruin 90 j. M. C. Stein vrouw van A. le Due, 82 j. Z. Verhage wedr. van K. Moens 80 j. J. F. J. Arquin wed. van H. Meins 91 j. P. van Goozen man van L. de Bree 42 j. HEDEN VERSCHEEN: tegen de aanvallen van Ds. Van 't Ilooft te Meppel tegen de in de Eenheid der Apostelen. Verkrijgbaar bij den Boekhandelaar R. M. SMITS en bij B. Kruze, Lange Geere, hoek Langeviele, alwaar tevens gratis alle inlichtingen zyn te ver krijgen. geschikt voor binnen of buitenhuis, hoog 1.50 M., breed 1 M. 1 KLEPKOOI, 2 VINKEN-KOOIEN, 4 KANARIE-KOOITJES, 1 LIJSTER-KOOI, 1 BROEIKOOI voor Kanaries, benevens 3 mooi-zingende SAKS. KANARIES en 7 dito POPKANARIES. Te bezichtigen by wordt veel geprezen. den trein, met een ZENDING der zoo gunstig bekende vóór- en terugwaartswerkende uitsluitend verkrijgbaar in het Hoofdkantoor voor Zeeland by geschikt voor Slagers-affaire, alsmede groote SCHUIFRAMEN voor broeikasten enz.

de Faam | 1905 | | pagina 1