N. COHEN. Pension een LOGEMENT Boetbindery „Dcc Hercules." Aardappelen. Insists pihllsitiit Mier ter stede !4Sö ei. woféii wekelijks met zorg versprei! grootste publiciteit. Uit de Praktijk voor de Praktijk. K01TE DELFT. KORTE DELFT. Probeer het eenmaal Woensdag 25 Januari 1905 legende «Faargsnag» Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigengemaakte Meeren- en Kinderconfeetie, welke nitmnnt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Goederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Caehenez, enz. PST* ETALAGE Advertentiën. G. M. FEIJ, Burg. Ktt. ld. IIEUWS HIDDELBDB6SGH ADVEHTEITIEBLAD fm. t*arM 4» gratis UITGEVER k 8. UTTÜIJ te. Sp anja&rdstramt. JPritfs der AdvertenMëni van I8 regels 15 eent, iedere regal seer 5 eent. maal plaatsing wordt sleehts 2 maal berekend. Groots^ letters Baar piaatsmimte. By abonnement vut 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. L. S.! Hoogst aangenaam is liet my telkens van verschillende zijden te vernemen, dat de In dische Penkrassen zeer in den smaak vallen temeer, omdat daaruit blykt, dat het door mij aangegaan contract met den heer Lt. Clockener Brousson op hoogen prijs wordt gesteld. Dank zy dan ook de goede ontvangst, die deze Penkrassen te beurt vallen, ben ik be sloten ook een contract te sluiten met een schryver, die zich „Observator" noemt, en een rubriek „Uit de Praktijk voor de Praktyk" te openen. Deze rubriek zal korte stukjes bevatten over land- en tuinbouw, of wel korte wenken, raad- - gevingen enz., welke van nut kunnen zyn, niet slechts voor deu landbouwer, maar ook voor iederen tuinbezitter, bloemenliefhebber, kippenhouder, konijnenfokker of huismoeder. „Observator" zal zich beyveren in popu- lairen styl „elck wat wils" te geven, en vooral practisch te zijn. Ik vlei my, dat ook deze rubriek, evenals Indische Penkrassen en FeuiMonzal voldoen. DE UITGEVER. INDISCHE tSSKBASSESt, Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LX XXVIII. Wy zyn hier verontwaardigd lezers, diep verontwaardigd 1 Zooeven lezen we toch in de Java Bode het volgende telegram „Het voorgevallene in de Gajoe- en Alas- landen werd by de algemeene beraadslagingen over de indische begrooting niet alleen aan critiek onderworpen door de afgevaardigden J. M. Pynacker Hordyk, J. T. Cremer en~H. H. van Kol, maar het werd in allerfelste be woordingen afgekeurd door den afgevaardigde Jhr. Mr. Victor E. L. de Stuers. Deze teekende de feiten „plus qu'un crime, une faute." De bedrijvers schold hy moordenaars en bloed honden. Hy toonde zich zeer bezorgd voor den nootlottigen weg van geweld, ingeslagen door het militaire driemanschap Idenburg—van Heutsz—van Daalen." Een krachtig woord van protest dient thans gesproken Begint men in Holland soms weer met dat intens verachtelyk systeem van afbreken, lie gen en lasteren Gaat men hetzelfde weer beproeven als vroe ger met onzen braven Karei van der Heyden Moet er dan nimmer een eind komen aan dien onzaligen Atjehkryg Welke duistere machten zyn thans weer aan 't gisten Nederlanders houdt het hoofd koel, men wil u bedriegen, past op Leent in Godsnaam het oor niet aan die zoogenaamde „humanen", aan die „schrijvers" en „sprekers", welke zoo sentimenteel prote steeren tegen 't „ruw geweld." Men wil u zand in de oogen strooien, Nederlanders, kijkt uit, wat ik u bidden mag Er zyn hier en in Holland helaas genoeg geldmannen, die belang, hebben bij 'n voort duren van den stryd, die met leede oogen het zagen, hoe Sumatra's Noordkust onder 'n van Heutsz gepacificeerd werd, die maling hebben natuurlijk aan het bloed van onze dappere militairen, van de niet minder moe dige Atjehers en van de ongelukkige gestraften die het wat schelen kan of millioenen en mil- lioenen gouds aan arm-Java onttrokken wor den, die voor dit alles onverschillig blyven, zeg ik, als hun brandkast maar gevuld wordt Mannen als 'n van der Heyden, 'n van Heutsz, 'n van Daalen zyn er niet dik gezaaid in een leger! Hun krachtig ageeren voert te snel naar het einddoel, den vrede en voor enkelen zijn langdurige oorlogen hier zoo voordeelig De meest practische manier nu om vlotte aanvoerders in diserediet te brengen, ja, van hun post te dringen, is wel verdachtmaking en laffe speculatie op het kasiangevoel der on kundige groote massa. Scheldwoorden als „bloedhonden" en „moor denaars" moeten by 'n natie als de onze in slaan Zingt men by u nog niet in de straten „Arme vrouwen en kinderen Slacht men in de Gajoelanden O, wat een schande Schande voor ons Nederland!" 't Zou me heusch niet verwonderen anders Jhr. Mr. Victor de Stuers had zich bij z'n kunstliefhebberyen moeten houden, had niet mee moeten praten over dingen, waar hy nu eenmaal niets van afweet, had zich zeker niet moeten verlagen t©t hoon en laster van het dappere Indische Leger, van dat Leger één maal, als ik my niet vergis, door wijlen zyn vader gecommandeerd Hy, Jhr. Mr. Victor de Stuers, uit den ge slachte van een Ridder derde klas der Militaire Willemsorde van 'n veldoverste, die in 1823 zoo kranig ter Westkust van Borneo ageerde .en in 1825 zoo voortreffelijk de expeditie naar Boni wist te leiden, hy de afstammeling van een braaf en dapper officier, speelt daar nu plotseling, zij 't dan onwetend, in de kaart van gewetenlooze kapitalisten, in de kaart ook van Neerlands vyanden in binnen- en in bui tenland Ik weet niet tot welke party deze volksver tegenwoordiger behoort, ook niet welk district den kunstkenner naar de Kamer afvaardigde, maar wat ik wel weet, is, dat deze Jonkheer zich hoogst oneerbiedig, ja krenkend heeft ge dragen tegenover onze Souvereine, tegenover onze Koningin, die den „bloedhond" en „moor denaar", Luitenant-Kolonel G. C. E. van Daalen, nog onlangs en juist voor zijne zoo energieke en kranige leiding der Gajoe- en Alasexcursie openlijk prees en beloonde. Jhr. mr. Victor de Stuers heeft zich niet als „edelman" gedragen, laat hem dit door 'n „poorter" gezegd zyn Waarom heeft Baron Mackay, de waardige voorzitter onzer Kamer, dien spreker niet tot de orde geroepen, waarom werd hem het woord niet ontnomen wegens laster en hoon Uit naam van het door dat Kamerlid zoo verguisde Indische Leger, in de gelederen waarvan ik de eer had vyf jaren te dienen, uit naam van onze koloniale officieren, onder officieren en soldaten, uit naam van die dappere Europeanen, Javanen, Soendaneezen, Ambon- neezen enz., uit naam dus van de mannen, die dag en nacht gereed staan om leven en gezond heid te offeren voor de eer van Neerlands vlag, uit naam van al die braven, slingeren wij het Kamerlid Jhr. mr. Victor de Stuers onze diepe verontwaardiging in het aangezicht! Het zou zeer zeker te betreuren zijn, als die afgevaardigde, bij 'n volgende verkiezing, weer als zoodanig in aanmerking kwam. pjc 2f; Toen ik de vorige maal op Batavia was, sprak ik 'r toevallig ook 'n paar gewonde marechaussees, mannen, die ik vroeger op Atjeh gekend had. Beide bruine krijgers hadden den beroemden tocht van Overste van Daalen medegemaakt en natuurlijk informeerde ik dus dadelyk naar dat toen reeds zoo druk bespro ken dooden van vrouwen en kinderen. De beide militairen vertelden my eenvoudig en ongekunsteld, hoe de vork in den steel zat en wierpen alle schuld in dezen op de dappere Gajoe's. En terecht! Overste van Daalen toch had steeds, door bevriende inwoners van het land, zijn nadering doen berichten, daarbij hoofden en volk minzaam aanmanende zich toch als sobat's der Xompenie te gedragen, geen stryd aan te binden en de wapens neer te leggen. Vele kampongs hesehen dan ook de witte vlag en vreedzaam werden in dat geval ver schillende zaken met den Overste besproken. Enkelen echter hadden tot 'n wanhopigen stryd besloten en de inwoners, mannen zoowel als vrouwen, vochten dan en vielen als helden. Zy hebben daarvoor recht op onze eerbiedige hulde •Niettegenstaande de Overste nu er steeds weder op aandrong, om vrouwen en kinderen in veiligheid te brengen, bleven die laatsten hunne mannen en vaders getrouw ter zydein den stryd en elk goed soldaat .zal met den meesten lof over zooveel heldengeest spreken. Op de borstweringen zelf hadden de mare chaussees maar zelden of nooit die vrouwen en knapen opgemerkt, doch waren ze eindelijk in zoo'n versterkte kampong gedrongen, was de „overwinning" behaald, dan stuitte men dadelyk weder op tallooze kuilen en loopgra ven bij de huizen aangelegd, die dan even zoovele reduits vormden en elk afzonderlijk 'n hardnekkigen kamp eischten. Bij die laatste heroïsche binnenverded ging nu streden ook vrouwen en halfwassen knapen mede, gewa pend met donderbus, schietgeweer, klewang of lans. De meesten van die „Kenau's" waren als mannen gekleed met 'n hoofddoek dus en de 'bekende wyde Alyeksche broek aan. Ze vochten als leeuwinnen, die Gajoescbe vrouwen, en Wagiman, zoo heette één mijner zegslieden, kreeg 'n lanssteek van zoo'n „Gajoe "amazone" in den onderbuik. Natuurlyk, dat hy haar uit lyfsweer met z'n klewang neersabelde Dat was toen geen moord, maar het recht van den oorlog en daarom mag niemand, wie hy ook zij, dien dapperen Wagiman zyn daad verwijten, veel minder hem een bloedhond, een moordenaar noemen We hopen nu spoedig te mogen lezen, dat ook in de Hollandsche Pers van alle richtin gen, een orkaan van verontwaardiging is los gebarsten. Het Algemeen Handelsblad zal zich zeker niet onbetuigd hebben gelaten Lt. Clockener Brousson, b. d. Tjilatjap. Is liet houden van hoenders voordeelig? Deze vraag, in de vakbladen telkens en tel kens weer gesteld, wordt door den een ontkennend, door den ander bevestigend be antwoord. De een ziet er weinig of geen, de ander tamelijk of zelfs belangrijk voordeel in. Blijkens onze eigen ondervinding kan het houden van kippen, wanneer met oordeel wordt gevoederd en ook overigens een behoorlijke verzorging in acht wordt genomen, ook dan wanneer men genoodzaakt is de hoenders vast te houden, vry wat voordeel afwerpen, dat groot genoeg is om de moeite en zorgen ruim schoots te loonen en een niet te versmaden bijverdienste kan zyn voor arbeiders, kleine landbouwers en particulieren. In de eerste plaats echter kieze men 'een goed ras. Als zeer aanbevelenswaardig noemen wy de Leghorns of geperfectioneerde Italianen. Dit zijn uitstekende legsters, ook in den winter, en hierop vooral komt het aan. Ze zyn zelden broedsch. Sedert jaren houden wij aanteekening van de eier-opbrengsten, immer waren de Leghorns bovenaan en gaven de grootste geldelijke winst. Het afgeloopen jaar ontvingen we van een 6-tal Leghorns meer dan 1000 eierendit is bij andere rassen iets buitengewoons en wordt alleen verkregen door by uitstek te voederen of dure ochtendvoeders te gebruikenbij de Leghorns is het regel. Maanden achtereen kreeg ik afwisselend 4 en 5 eieren per dag, een en kele maal 3 of 6. Jammer, dat de groote kammen soms van de winterkoude hebben te lijden, waarom sommigen liever een kruisingsproduct hebben van Leghorn en boerenkip. Wie tydig de kammen insmeert met vaseline, zal geen last van dit euvel krijgen. Althans wy hadden er nimmer over te klagen. Wie nuthoenders wil hebben, die het oog bekoren en zonder leiding en zonder buitengewoon te worden gevoederd, de meest mogelijke voordeelen ge ven, schaffe zich eenige Leghorns aan. De proef zal hem stellig voldoen. Wenken en raadgevingen. 1. Boterdie bewaard wordt, krygt soms een speklagen smaak, die later zelfs in een talkachtigen verandertde buitenste lagen zyn dan hard en byna wit. Dit heeft zyn oorzaak voor een deel in 't sterk zouten, maar voor een ander en misschien veel grooter deel in de vochtigheid van de bewaarplaats, welk vocht vooral op het zout werkt. Ventilatie (luchtver- versching) is in zulke ruimten dringend noodig. 2. Teneinde zich te vrijwaren tegen een sterken of bitteren smaak aan de boter, hebben sommige huismoeders de gewoonte by het in maken een peen (wortel) midden in den pot te doen. 3. Sterke boter kan men haar oorspronkelyken geurigen smaak terug geven door ze eerst met versche melk, daarna met water te kneden. Het boterzuur lost zich in de versche melk op. OlSSBRVATOB. BURGERLIJK 8TANP YAH MIDDELBURG. Van 1623 Januari. ONDERTROUWDA. A. Fölting, jm. 24 j. met B. C. Suurland, jd. 24 j. S. Davidsejm. 82 j. met J. J. Endhoven, jd. 26 j. P. C. Maas, jm. 23 j. met M. W. Flipse, jd. 22 j. C. Boo- gerd, jm. 24 j. met J. H. E. Goethals, jd. 31 j. GETROUWD A. P. D. van de Putte, wedr. 56 j. met G. van Doornik, jd. 42 j. BEVALLENJ. E. H. Heyse gob. Tak d. M. H. O. Israël geb. Kryger, d.A. J. Kop- pejan geb. Van Sluys, d.B. Leynse, geb. Heuseveld, z.C. P. Romyn geb. de Muynck, d.M. Sloover, geb. Berger z. GEBORENEen onechte zoon, moeder 34 jaar en een onechte dochter, moeder 20 j. OVERLEDENF. M. van Dalsum, wed. van F. J. Larsen, 58 j. J. Arnoldus, d. 3 w. J. Huygens, vrouw van J. C. Julianus, 51 j. J. L. Bouwense wed. van M. Riksen, 88 j. H. F. van Simmeren man van G. J. Ditsmeer, 75 j. J. Kerkhove, d 2 weken. C. Ver bert z. 2 m. J. J: Kampman, d. 10 j. Levenloos aangegeven eene dochter van J. de Klerk en J. Koets. gevraagd, met een viertal Kamers, op aangen. stand, tegen Mei, voor twee a drie personen. Brieven onder letter D bureau van dit blad. Ter overname aangebodsi met geheele CAFE-INVENTARIS, op eene der beste standen der stad, ruim bestaan opleve rende. Te bevragen A. R. v, d. Woestyne, Gravenstraat I 286. Aan hetzelfde adres nog eenige Woningtjc» te koop aangeboden. om uwe compleet gekomen BOEKEN te laten binden of in den band zetten ter Meer en meer succes met het binden van muziekboeken, niet alleen goed openliggend, maar tevens sterk. Aanbevelend, Puike beste AARDAPPELEN I2V2 ct. de 5 kop, bij VAN SURGE, Spanjaardstraat.

de Faam | 1905 | | pagina 1