Schoenmagazijn H. I. PENN1NGS. N. COHEN. J. van tij ze ren, k 0. UTTQ0U Az. grootste pnMieiteit hier ter stede3450 ex. wordei wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. KORTE DELFT. KORTE DELFT. Finale Opruiming fan de zeer groote foorraad Heeren- en Kinder-Costumes, Winterjassen en Demi-Saisons, tegen nooit gekende lage prüzen. ZIE ETALAGE. DE CONCURRENT. Heeren-, Dames- en Kinderwerk, No. 15 Woensdag 18 Januari 1005. Negende Jaargang. Verseh&nt eiken Woensdagavond, wordt door do gohrele stad gratis verspreid. Afschrift. Advertentiën. Lange Geere K 313. Smederij en Kachelmaker!]. RUIM GESORTEERD IN Haarden, Kachels, Fornuizen en ln yuurgelakte Kachels. Ook in Rail. Korte Noordstraat li 87. HEUS ■ID1EL1D16SCH miETEITlEBLAl FAAM UITGEVER Spanjaardstraat. dor AdvertenUën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordelige voorwaarden. INDISCHE PENSRASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LX XXVII. Inlanders en vreemde Oosterlingen worden hier in Indië door blanke en bruine Europeanen dikwijls op zeer onheusche wijze bejegend. Wanneer nu zoo'n min of meer donkere broeder nog niet tot het juiste besef zjjner menschenwaarde is gekomen, wanneer hij j 't zelf nog maar goedig belieft te erkennen, dat hy een heel erg inferieur schepsel is, och 1 8oedah dan, dan is het zoo heel erg nog niet Ik wees er reeds vroeger op, in m'n Max Havelaarsbeschouwingen, dat recht ..en onrecht op slot van rekening al zeer betrekkelijke begrippen zyn en dat het van het standpunt eens individus feitelijk afhangt, of hij zich onrechtvaardig, dan wel geheel comme il faut behandeld weet. Daarom is het per se veel onbillijker en veel slechter en ook veel onpolitieker om bv. een beschaafd, ontwikkeld niet-Europeaan door trotsche minachtende behandeling en woorden te grieven, dan dat men een dommen Chinee- schen koeli op Deli of een luien huisjongen hier op Java eens een fermen draai om z'n ooren geeft. Wie het 'r niet mee eens is, heelt geen flauwen kyk op de zaken hier! Alvorens nu de richting aan te wijzen, die m. i. moet worden ingeslagen, wil ik u tot goed begrip ran de kwestie eerst eens 'n paar slaaltjes schetsen, zooals ik die ze if bijwoonde, i of wel opteekende uit den mond van vertrouwde personen. r-.. Tqen ik het vorige jaar by den Directeur van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid op be zoek was, vertelde die hoofdambtenaar my het volgende Een fiegentenzoon van vorstelyken bloede had met goeden uitslag het eindexamen aan de Hoogere Burgerschool afgelegd, was daarna als Inlandsch Ambtenaar by het Binnenlandsch Bestuur geplaatst en bekleedde voorloopig ergens in de binnenlanden van Java de functie van Assistent Wedono. Het jonge mensch wacht natuurlijk later een veel hoogeren rang. Nu wilde het toeval, dat één zijner vroegere klasgenooten van de H. B. S. als Controleur in dezelfde afdeeling geplaatst werd. Diens vader, een eenvoudig commiesje van zeer bur gerlijke afkomst, had hem by eene Javaansche huishoudster verwekt en ook op de school banken was de donkerbruine controleur steeds de mindere van dien lichtgelen Javaan geweest. Zonder nu, jammer genoeg, eerst eens 'n paar s jaar in Holland aan 'n Universiteit wat meer I moderne begrippen in zich op te nemen, had onze Indo te Batavia verder gestudeerd en met succes het Groot-Ambtenaarsexamen afgelegd. 5 Deze jeugdige titularis nu liet door niets den Assistent Wedono merken, dat hy in hem den ouden schoolkameraad herkende, maar hy sprak hem koud en trotsch in het laag-Javaansch toe en liet hem als een mindere sila (op den grond hurken). Zoo iets is volgens myne meening duizend maal erger, dan dat er op Deli eens een twin tigtal luie, brutale koelies wat hardhandig worden aangepakt. Zoo'n Controleur moest, wanneer hy dan al niet volgens de wet kan vervolgd worden, onmiddellijk uit het corps worden ontslagen, ais totaal ongeschikt voor zyn gewichtig en kiesch ambt. Een myner Chineesche vrienden van Ban doeng, een jongmensch, dat zeer vloeiend Hol- landsch en vry aardig Engelsch spreekt, wilde aan het Post- en Telegraafkantoor te Welte vreden een telegram verzenden, een handels telegram, waar haast bij was. De Indo-Euro- peesche ambtenaar nam er niet de minste notitie van, toen onze gestaarte broeder op het loket, „afdeeling telegrafie", trommelde en klopte om zyn aandacht te trekken. De com mies stond heel gezellig een boom op te zetten met zijn collega's en toen de Chinees, eindelijk ongeduldig geworden, hem in goed Hollandsch toeriep„Maar, Meneer, word ik nu eindelyk eens geholpen. Ik heb hier een dringend telegramtoen riep de Europeaan, vertoornd over zooveel „brutaliteit" hem in het platste passer-Mal eisch toe: Wil jij je mond wel èens houden, bangsat(schoft). „Je hèbt maar te wachten, totdat ik by je kom, verstaan? Stel u nu zóó iets eens in Bolland voor, lezer?! De Chinees was gelukkig verstandig en flink genoeg, om zich dadelijk bij de hoogste auto riteit te beklagen. In den trein van Bandoeng naar Tjiandjoer reisde een dokter djawa, derde klasse natuur- lyk, want de tarieven eerste en tweede zyn hier schreeuwend duurOnze Inl. Arts had een hoekplaatsje veroverd en was ernstig ver diept in de lectuur van een Duitsch medisch tijdschrift, toen een groote, zwaargebouwde Europeaan te Tjimahi instapte. Het was blik baar een gegageerd militair uit het land der Germanen afkomstig. Met echt Pruissische kazerneonbescholtheid gelastte de bullebak, dat de dokter djawa verhuizen zou. Hy, als Europeaan, m< est de gemakkelijke hoekplaats hebbenZyn onbeschoft „bevel" in plat ,passer-Maleisch gegeven, werd gelukkig door den Inlandschen Arts niet opgevolgd, terwyl één der Europeesche passagiers en ook onder- geteekende hem onmiddellyk bysprongen en den brutalen vlegel aan het verstand brachten, dat hy hier niets niemendal te commandeeren had. De conducteur, ook een gegageerd mili tair, wilde eerst nog den dokter djawa naar een koeliewagen jagen, doch toen ik hem myn visitekaartje liet zien en dreigde met een klacht by den Chef der exploitatie te Bandoeng, toen krabbelde de beambte wat achteruit en de dok ter djawa bleef in zyn hoekplaats gehandhaafd. Aan elk stationsloket-kaartjes-derde klasse, alsmede aan elk postkantoor hier in Indie, kan men dagelijks getuige zyn van het brutale optreden van sommige Europeanen en Indo's. Stel u het volgende voor Een twintig Inlanders, Chineezen en Ara bieren, waaronder ook een paar oud-leerlingen Hoogere Burgerschool, staan aan zoo'n loket geduldig op hun beurt te wachten. Met veel bombari komt er plotseling een haveloos ge- kleede blanke of bruine representant van het overheerschende ras aangestapt, jaagt met een paar vloeken en scheldwoorden de wachtenden op zy en wordt dan het eerst door den ambte'naar geholpen En zóó zou ik nu voort kunnen gaan en een dozyn penkrassen vullen met verschillende staaltjes als hierboven. Ik geloof, dat nu alle lezers in Holland het met my eens zullen zyn, dat op de een of andere wyze verhinderd moet worden, dat niet- Europeesche intellectuels aan dergelyke be handelingen blootstaan. 't Is een kwestie van nationaal, politiek belang De Chineezen hier hebben er eindelijk iets op gevonden. Zij snyden hun „staart" een voudig af, trekken Europeesche kleeding aan en zyn dan uiterlijk volkomen gelijk aan den overheerscher. Heden 23 November is h t juist de groote dag, dat een paar duizend Chineezen hier op Java, volgens afspraak, zich van hun thowtjang of „staart" zullen ontdoen om daardoor, want dat is dan feitelijk de be doeling, geen last meer te hebben van Euro peesche onbeschofheid. Er heerscht bij vele ambtenaren en particulieren hier in Indië een typisch misverstand. Omdat het hier in Indië natuurlyk, als overal in de beschaafde wereld, ten strengste' verboden is zich te vermommen of onkenbaar te maken, daarom meenen velen, dat bv. de Javaan niet op schoenen zou mogen loopen, dat een Inlander zonder „sarong om de lendenen" strafbaar is en een Chinees fei telijk z'n „staart" moet laten groeien. Ten bewijze, dat deze dwaze opvatting in het geheel niet door de Regeering gedeeld wordt, laten we hier een afschrift volgen van een officieel schryven aan den Resident van Semarang. Dit luidt dan als volgt: No. 11601/43. Semarang16 December 1902. Gezonden aan den Majoor-titul ir der Chinee zen te Semarang tot informatie. De Assistent- Resident, wg.) Hogbnxaid. No. 4186. Bylagen 3. Buitenzorgden 8n Dec. 1902. Blijkens het hiernevensgaand voor Uw ar chief bestemd extract uit het besluit ran heden No. 26 is op het verzoek van Mr. C. W. baron •van Heeckeren, ten deze handelende als ge machtigde voor en namens den Majoor-titulair te Semarang Oei Tiong Ham, om dezen te vergunnen zich zonder haarstaart en met Euro peesche kleeding in het openbaar te vertoonen, aan den adressant te kennen gegeven, dat zyn principaal zich tot UHEd.G. zal hebben te wenden. In verband met deze beschikking heb ik de eer op last van den Gouverneur-Generaal, UHEd.G. het volgende mede te deelen. Naar aanleiding van berichten omtrent eene onder de Chineezen in verschillende deelen van den Archipel, veldwinnende beweging om zich van hun haarstaart te ontdoen, werd ter zake een onderzoek ingesteld, hetwelk tot de conclusie leidde, dat bij de beweging geens zins de bedoeling heeft voorgezeteu om beper kende bepalingen te ontduiken of met Euro peanen te worden gelijk gesteld, en dat daar aan geen politieke beteekenis behoeft te wor den gehecht. De Regeering wenscht dan ook Hare onderdanen ten opzichte van hun haar dracht en haartooi, zoomede ten aanzien van hun kleederdracht geheel vry te laten, zoolang de bedoeling om wettelyke bepalingen te ont duiken of te overtreden niet duidelijk bljjkt. UHEdG. gelieve bovengenoemden Majoor titulair der Chineezen, als hy zich daartoe by U aanmeldt, in vorenstaande gevallen belang hebbenden daarmede te willen in kennis stellen." De le Gouvernements-Secretaris, {w. g.) Cohbn Stuart, Voor eensluidend afschrift, De Commies {w. g.) E. v. d. Gbugtbn." „Aan den Resident van Semarang." De eerste Chinees, die er zoo brani was, om reeds in 1900 het initiatief te nemen, is de heer Tjoa Tjeng Yang te Soekaboemi, terwyl thans byua alle Hollandsch sprekende Chinee zen, en dat zyn er tegenwoordig zoowat! zyn voorbeeld hebben gevolgd. Jammer genoeg is van de eigenlyke Inlan ders, ik bedoel hier de Javanen en Soenda- neezen, voorl opig zooveel „durf" niet te ver wachten. Ook zij worden gesuggereerd door de legende, dat het dragen van Europeesche kleeren streng verboden zou zijn en het ware zeker niet kwaad, als de Regeering eens dui delijk algemeen bekend wilde maken, dat het haar volkomen koud laat, op w*dke wijze de niet-Eurppeesche onderdanen zieh wenschen te kleeden. In dat geval zouden all ontwik kelde Inlanders het voorbeeld der Chineezen volgen en dan voortaan zeker tegen onaange name bejegening gevrijwaard zijn. Amboinee- zen, Menadoueezen en vele Maleiers hier op Java doen dit reeds, zijn daardoor van de Indo's in niets te onderscheiden en staan dan ook niet meer bloot aan eenige krenkende be handeling. Wanneer verder de Regeering eens niet verzocht, maar ten strengste gelas te, dat hare ambtenaren en beambten in den omgang met Hollandsch sprekende Inlanders en vreemde Oosterlingen verplicht waren de Hollandsche en niet de Maleische of 'n an ere Inlandsche taal te gebruiken, terwyl ongehoorzaamheid in dezen met eenvoudig ontslag zou moeten worden bedreigd, dan waren wij zeker weer een heel eind verder op streek. Het officieel erkennen ook, dat Inlanders in alle takken van Gouvernementsdienst naast, onder en zelfs boven Europeanen kunnen wor den gesteld, hunne toelating dus bjj rechter lijke macht, het Binnenlandsch Bestuur, het officierskorps enz. enz. zou den laatsten stoot geven aan het zich superieur gevoelen van dikwyls zoo inferieure Westerlingen of Indo's. Niet het ras mag in onze verlichte 20e eeuw als maatstaf gelden, doch de door kennis ver kregen positie van het individu. Een Inlandsch Arts is per sé de intellectueele meerdere van een Europeesch treinconducteur b. v. en de laatste mag gerust beleefd aan zyn pet tikken, wanneer hy zoo'n Javaansch passagier in dienst aanspreekt. Het Gouvernement moet maar eens begin nen met hierin voort te gaan en het deed dit reeds door mijn vriend Radhen Mas Ario Koesoema Joedha Boemiada, zoon van den overleden Prins Pakoe Alam V, dit jaar uit Nederland teruggekeerd met het diploma voor Groot-Ambtenaar in z'n zak, tegen de indische courantenadviezen in, te benoemen by het Binnenlandsch Bestuur, zoodat wy dus spoe dig onzen eersten Javaanschen controleur zul len hebben. Bravo! Dien weg moet het uit, wil Indië op den duur voor Holland behouden blyvenl En hiermede stappen wy van het belang rijke onderwerp af, in de hoop, dat onze woorden weerklank zullen vinden by hen, die veel, zeer veel nog ten goede kunnen keeren. Lt. Clockbnkr Broussoh, b. d. Tjilatjap. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Yan 1016 Januari. ONDERTROUWD: C. A. Compeer, jm. 21 j. met M. de Wolff, jd. 20 j., G. Bchaalje jm. 27 j. met A Francke, jd. 23 j., L. P. Good, jm. 24 j met A. F. Somers, jd. 25 j. GETROUWDH. van Embden, s. 42 j. met R. Frank, jd. 30 j. BEVALLENA. Wielemaker, geb. Lorier, d., M. E. Cornu, geb. Kryger, d. W. S Paar- dekooper, geb. Bays, d., F. Bassie, geb. Yan Leerzem, z., C. Ileuseveldt, geb. Sinke, d., J. Wirtz, geb. van Weele. z., C. M. Moens, geb. Koster, z., C. Vermeulen, geb. Caljouw, d., E. J. van der Burgt, geb. Guttëlink, d. OVERLEDENM. S. Moens, d. 21 maan den, B. C. Th. Rivière, ongeh. d. 35 j., C. M. Du hem wedr. van K. Willeboordse, 77 j. M. A. Mervel, ongeh. d. 18 j., E. Onderdyk wed. van J. Marinissen, 77 j„ M. J. Vogelsang wed. van J. Vos, 72 j., M. B. de Zeeuw, wednr. van K. A. Loenje, 62 j., K. Kambier wed. van M. Carol, 65 j., J. La Brujeere, d. 1 j. Sekerp cencurreerende Prijzen. Vet Leder Haak- en Rygbottines, Vet Leder Haak- en Rygmoliéres, Vet Leder Laarzen- en Schoenklompen, Wmterpantoffels vanaf 60 cent tot zeer fijne. Verder ruime keuze in: van de ordinaire tot de fijnste Ledersoorten en Modellen. Ons streven isgroote omzet met kleine winst. Beleefd aanbevelend,

de Faam | 1905 | | pagina 1