N. COHEN. Ie kw. Mutsaard en Tuinierswissen. LIJDERS aan RHEUMATÈ. k 0. UTTOÖU hi. 10 Cent. AUEJSTEN MANUFACTUREN Kurken en Borstelwinkel. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit De BOEKHOUDING voor den Ji KORTE DELFT. KORTE DELFT. Finale Opruiming van de zeer groote voorraad Heeren- en Kinder-Costnmes, Winterjassen en M»-SaisoBS, tegen neoit gekende lage prijzen. ■hhbué^" ZIE ETALAGE. Nieuw verpakt Handelsartikel, een Zaakje in Gloei-poeder J. VAN PAGE. TELEGRAAF ter lezing. C. A. 8CHÜLTE Do. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheels stad gratis verspreid Spanjaardstraat. Prijs der Advertentièvi van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENK RASSEN. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. HET PRACTÏ8CHE BOEKWERK, Verkrijgbaar bjj HILDERNISSE, MANUFACTUREN. en aanverwante Artikelen. Goedkoop omdat één pak voldoende is voor 10 testen, dus iedere warme stoof kost i/s cent. Gemakkelijk, omdat Gloei-poeder met een lucifer is aan te krygen. Lange liorststraat. Vlugge aflevering. H. VAN DRIEL Gz. Beste flikjes en groote Chocolade Reepen bij LAKO. Rhfliimaüek-PillwL Ho. 14* Woensdag II Januari IMI. Hegwnde Jaargang. NIEUWS' MIDDEL8DRGSC ADVERTENTIEBLAD nip JLrJb UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. Bp abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXXXVI. We hadden het in ons vorig schrijven dan over de grievende wijze waarop helaas vele „overheerschers" hier in Indië den dikwijls zoo fyngevoeligen, beschaafden en min of meer ontwikkelden niet-Europeaan meenen te moeten behandelen. Het zijn juist die onverstandige Westerlingen of Indo's, die niets niemendal moeten hebben van 's Heeren Abendanon's streven. Het zijn die Toean's welke o.a. het Hollandsch spreken door Inlanders en vreemde Oosterlingen onbe schoft durven noemen. Het zijn ten slotte zij, die mijn optreden hier 'n schande vinden, ja gevaarlijk, die daarom trachten mij te ridicu- liseeren en te belasteren en in hun geliefkoosd blaadje, het Indische Nieuws van den Dag," met zoo'n innig welbehagen de laffe scheid- artikeltjes lezen en ook de leugenpraatjes slik ken, welke vriend Kakadorus, zoo noemen ze den journalistieken marktschreeuwer hier tegen woordig, zoo meesterlijk uit de. pen vloeien. Omdat mij uit particuliere correspondence's gebleken is, hoe sommigen in patria zich heb ben laten influenceeren door al dat dwaze geschrijf indertijd, dat zelfs door enkele bladen in Nederland, natuurlijk ter goeder trouw, werd overgenomen, hetgeen echter voor mij ■rzeer onaangenaam was, omdat ik me niet onmiddellijk kon verdedigen, vind ik het niet kwaad hier even 'n entrefilet uit de „Java- Bode" over te nemen. Men zal dan langzamer hand ook in Holland wel gaan inzien, dat het heuseh te gek is om nog aandacht te wijden aan opmerkingen van een feitelijk niet toe rekenbaar persoon. We lezen in de „Java-Bode" van 12 Novem ber n.l. het volgende: „Naar wij vernemen maken sommige vrien den van den hoogbegaafden K. W. zich ernstig ongerust over den geestestoestand van deze belangwekkende persoonlijkheid. Symptomen van hoogmoedswaanzin komen, zegt men, al meer en meer voor, by den ongelukkige. Hij moet gezien zyn in het klassieke costuum van Don Quichotte, voordrachten houdende tot een denkbeeldig gezelschap paters, over de werken van Louis Veuillot en uitlegging gevende van duistere passages uit de drama's van Calderon. Op andere oogenblikken beeldt de rampspoe dige man zich in, dat hjj, gelijk dokter Joesoef, staatsraad in buitengewonen dienst is en leest hjj den Engelschen ministers de les over hunne vermeende kortzichtigheid in zaken van oorlog en vrede. Het meest echter poseert hij als je ■criticus en je journalist en slaat dan allerlei 'zotteklap uit of corrigeert, in de jas van meester Pennewip wat op geërfdheid van de kwaal wijst met een dik potlood gewapend en een hoogwijs gezicht, elke courant, die onder zyn bereik komt. Zijn oog bliksemt dan onheil spellend en onverbiddelijk is de trek van vast beradenheid, die zyn gewelfd voorhoofd met voren doorploegt. In zulke oogenblikken van corrigeerwoede ontziet hy niets en niemand en als zyn: „Zoo is het!" weerklinkt, moet hy by na majestueus zyn. Hy byt nog wel niet, maar in zyn eigen belang en in dat zyner omgeving wordt hy I toch, naar men zegt, onder streng geneeskundig toezicht gehouden. Yoor de waarheid van het bovenstaande kunnen wij niet instaan, maar voor hen,.die 's mans evolutiën in het „Nieuws van den Dag" gevolgd hebben, lykt het medegedeelde niet onwaarschijnlijk. Kasian, die arme Kakadorus! Hy kon van tijd tot tijd wel leuk zyn." Aldus schrijft nu de Redactie van een der voornaamste Indische organenme dunkt, 't is meer dan voldoende, zelfs meer dan ik er ooit over gezegd heb en om onze trouwe lezers dan ook niet te vervelen, zullen we die zaak nu verder laten rusten. Dat wy in ons vorig schrijven heusch niet overdreven, dat wy wel degelijk den vinger op een wonde plek legden, zal U ook duidelijk worden na lezing van een der laatste circu laires, namens den thans afgetreden Gouver neur-Generaal Rooseboom uitgevaardigd. Deze circulaire luidde toch als volgt „Ofschoon de regeering, waar zich eene aan leiding daartoe voordeed, steeds ondubbelzinnig heeft doen blijken van haar verlangen, dat alle landsdienaren, die by de vervulling hunner ambtelijke plichten met inlanders en vreemde Oosterlingen in aanraking komen, op behoor lijke wyze, met vermijding van aanmatiging en noodelooze ruwheid tegenover hun optreden, laat de behandeling dezer personen meermalen nog te wenschen over. „Bepaalde klachten worden slechts een enkele maal ingebracht en dan geldt het in den regel zeer sterk sprekende gevallen, waarin de ge pleegde handelingen tot strafbare feiten naderen of daarin overgaan doch ook behalve die uiterste gevallen komt het vaak voor, dat by de toepassing van wettelijke of administratieve bepalingen niet met de noodige kalmte en welwillendheid wordt opgetreden. Zoo moeten betrokkenen soms noodeloos lang wachten op de uitreiking of viseering van hunne passen, of op het nazien hunner goederen by de douane kantoren, terwijl opmerkingen of tereehtwijzin gen aan hun adres dikwijls op stuitenden toon gemaakt worden, ja zelfs soms van scheldwoor den of handtastelijkheden vergezeld gaan. Het behoeft geen betoog, dat een en ander in de hoogste mate afkeuring verdient. Inlan ders en vreemde Oosterlingen maken evengoed als Europeanen deel uit van het publiek, dat zonder onderscheid van landaard aanspraak heeft op ambtelijke hulp van ieder landsdienaar binnen den kring zyner werkzaamheden en waartegenover da<ien van ruwheid en willekeur allerminst op haar plaats zyn. „Het spreekt vanzelf dat zulke daden het meest gepleegd worden door de, ook in andere opzichten minder beschaafde en minder ont wikkelde elementen onder de landsdienaren, doch ook by anderen komen ze voor. „Soms vinden de gewraakte handelingen hare oorzaak in minachting van het niet- Europeesch gedeelte van het publiekmaar ook andere motieven laten zich soms gelden, als de zucht om voor bijzonder flink of on kreukbaar door te gaan of iets dergelijks. „Uit welke oorzaken het bedoelde optreden ook voorkomt, de gouverneur-generaal acht het noodig, dat het zooveel mogelijk worde tegen gegaan, dat alle landsdienaren met ernst wor den cewezen op hun plicht om inlanders en vreemde Oosterlingen op behoorlijke wijze te behandelen, dat zy by voorkomende gelegen heden aan dien plicht worden herinnerd en dat tegen daarmede strijdige handelingen zoo noodig met kracht worde opgetreden." Geen regel echter zonder uitzonderingEr zyn hier enkele menschen van zeer hooge positie, of ze ontwikkeld en beschaafd zyn durf ik niet beweren, die op meer dan onheusche wyze van hun macht tegenover den Inlander misbruik maken. Daarentegen zyn er ook vele eenvou- digen in den lande, menschen, die maar weinig geleerd hebben en van 'n klem traktementje moeten rondkomen, zoowel blanke Europeanen als bruine Indo's, die duidelijk toonen de ware geestesbeschaving te bezitten en steeds netjes en beleefd blijven in hun optreden tegenover den fatsoenlijken geschoolden niet-Europeaan. Precies dus al weer als by de soldatenrij, waar men toch dikwijls ook heel beschaafd kader aantreft van zeer geringe afkomst en echte plebejers daarentegen met 'n aristocra tisch naampje. Dit ter voorkoming van mogelijk misverstand Hoe kan nu aan dien onhoudbaren toestand een einde worden gemaakt? Ik zeg „onhoud baar", omdat ik 't een zeer groot gevaar acht voor ons koloniaal bezit, wanneer voortdurend en overal haat en afkeer gezaaid wordt door onwaardige domme representanten van het overheerschende ras. Het voorloopige succes van de Japanners, ook donker gekleurde Aziaten, lezersheeft hier onder Inlanders en Chineezen zeer de aandacht getrokken. Yry openlyk uiten zelfs de anders zoo voorzichtige schuwe Javanen hunne bewondering en sympathie voor hun stamverwante broeders in het Noorden, voor de kleine Jappies, die den grooten blanken Europeaan uit Rusland niet alleen durfden bevechten, maar zelfs herhaalde malen hunne meerderheid, zoowel ter zee als op het land, lieten gevoelen. Yooral de meer ontwikkelden, zy die gere geld de Europeesche bladen volgen, beginnen zich bewust te worden, dat hun heiligste men- scHenrechten worden gehoond en getrapt door den eersten den besten blanken avonturier. En wanneer het hier niet zoo algemeen als 'n feit erkend werd „kompeni sampe adilof in goed-Hollandsch „het Gouvernement is recht vaardig genoegwat dan slaat op de wetten des lands, op de officieele voorschriften en bepalingen, dan zou zeker in menig bruine kersepit de stille hoop ontwaken, dat zegevie rend Japan eenmaal ook eens zijn onverwin- nelyke scharen naar Insulinde zond om met een „Azië voor de Aziaten 't zonneland van zyn blanke onderdrukkers te bevryden. Soe dikwijls heb ik 't niet gehoord uit den n nd van niet-Europeanen „We houden het gezag van onze Koningin, we houden ook het Gouvernement hoog, Myn heer Verraders zyn wy niet, maar wy zyn 't wel bossen (moe) om ons steeds maar weer, door blanda's of sinjo's, als wezens van lagere orde te laten behandelen. We haten heusch niet het Hollandsche Opperbestuur, ook niet de vlag, ook niet de taal der Nederlanders, maar wel haten we die ambtenaren en parti culieren, die op lafhartige wyze misbruik maken van onze nog steeds te afhankelijke positie Deze kwestie is èn voor Indië èn voor Neder land zóó belangryk, dat ik er nog ééDe Penkras aan zal moeten wyden. Tjiamis. Lt. Clockknbr Brousson. b. d. Yan 39 Januari. ONDERTROUWD: A. P. D. van de Putte, wedr. 56 j. met G. van Doornik, jd. 42 j. GETROUWD: J. Poortvliet, jm. 20 j. met P. Bastiaanse, jd. 21 j. BEVALLENP. Kerkhove, geb. Spruit, d. J. Rogge, geb. Barbier d. J. C. van Varik, geb. Meyers, d. J. de Bel, geb. Schouten, z. C. P. Cammelot, geb. Duhem, d. OVERLEDENH. Belt, man van M. S. Freeman, 62 j. J. de Waard, ongeh. d. 23 j. L. M. Kest, vrouw van A. Westdorp, 35 j. J. Sinke, wedr. van T. Caljouw, 81 j. J. Geldoff, wed. van J. Broeke, 91 j. LEVENLOOS GEBORENeene dochter van M. Kuys en M. van Loo. Adverteiitiën. Voor slechts door Th. ALESSIE. Boekhandel. Lange Noordstraat. VERHUISD Tan de Vlasmarkt naar de Nieuwstraat. H. W. SOHEÏJBELER, Mandenmaker. Houdt zich beleefd aanbevolen. gevraagd voor Prov. ZEELAND voor een geschikt voor H.H. Kruideniers en Drogisten. Brieven onder letter K, bureau van dit blad. Op goeden stand wordt te MIDDELBURG ter overname aangeboden Brieven franco onder lett. M, bureau v. d. blad. is goedkoop, gemakkelijk en reukeloos. Per Pak 6 cent. Depot l>y Mej. A. C. W AM'II, Leesbibliotheek. G. C. REIJERS Jr, VOORHAXDEX: Aanbevelend, Mandenden Rietenfabrikant, Langeviele K 390. Gebruikt Dr. ALLAN's Specifiek middel tegen Zenuwhoofdpijn, Podagra, Ischias, Spit- of Lendenpfjn. Pry's per doos f 1,50. Verkrijgbaar voor Middelburg en Omstre ken by

de Faam | 1905 | | pagina 1