N. COHEN, grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. KORTE DELFT. KORTE DELFT. Finale Opruiming van de zeer groote voorraad Heeren- en Kinder-Costumes, Winterjassen en Demi-Saisons, tegen nooit gekende lage prijzen. samiiwiirr* ZIE ETALAGE. SN». II Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. ±*rijs der ALdvertenti&n van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. pay- Met het oog op de Nieuwjaars- wenschen wordt dit blad de volgende week inplaats van Woensdagavond ZATERDAGAVOND verspreid Advertenties gelieve men echter vóór Woensdagmorgen 12 unr in te zenden, wijl het blad als gewoon Woensdag wordt afgedrukt. DE UITGEVER. Woensdag 21 Dtaeeuiber 1004. Megende Jaargang. IEÏÏWS MIDDELBDRGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAA UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENKRASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXXXIV. Da indolente Oosterling ontwaakt uit z'n slapen van eeuwen, hy ligt er geketend door 't beschaafde verlichte Westen, zeker! maar rukt toch reeds heftig aan de zware boeien van domheid en onmacht, van slavernij naar den geest. Stoutmoedig Japan blies ginds de reveille.... We zien dit verschijnsel niet alleen in China en het Voor-Indië der Britten, ook bij ons in Insulinde wordt men wakker, begint men te begrijpen, wordt mede gereageerd op dien be zielenden inductiestroom van evolutie, die er uitgaat van het land der „gele dwergen", dat geheel Azië thans electriseert. Ook in Oost- Indië gehoorzaamt de kaoem moeda (het jonge volk) instictmatig aan dien drang naar meer ontwikkeling, dien drang naar meer weten, naar kennis, naar macht Bekrompen, wat zeg ik, aanmatigend laag egoïsme van blank overheerschersras vervult dit ontwaken met vrees, natuurlijk dat kan niet anders De Europeer is in de laatste drie, vier eeuwen zóó intens overtuigd geworden van zijn goed, bijna goddelijk recht van superioriteit over al wat zwart, bruin of geel gekleurd is, heeft bovendien zoo brutaal wreed steeds misbruik gemaakt van de onmacht der donkere rassen, dat emancipatie van the black people, zooals de trotsche Brit ze minachtend noemt, hem per sé tegen de borst stuit. Ik spreek hier van den doorsnee-Europeaan en vooral van den ouderwetschen, want de jongeren in Europa denken gelukkig ruimer, minder hebzuchtig, idealer en op hen hebben we hier dan ook hoopvol het oog gevestigd We hebben onze lezers reeds meermalen ge wezen op liet o.i. zoo heugelijke feit, dat de Nederlandsche taal thans met ijver bestudeerd wordt door duizenden der Jong-Indiërs, door Amboineezen, Menadoneezen, Tiraoreezen, Java nen, Soendaneezen, Maleiers, Batakkers, Chi li eezen en Arabieren En toch gold hier zoo heel lang niet geleden nog algemeen onder de Moslims het gezegde, dat Hollandsch spreken, dat de kennis dier taal „menoetoep pintoe sorga dan memboeka pintoe naraka" of wel de poorten van het Pa radijs deed dichtvallen, om die van de Hel liefst zoo wagenwijd mogelijk te openen En thans? Geen enkel hooggeplaatst Inlander, geen en kel gegoede aarzelt langer om zijn kinderen van den door rechtzinnigen nog steeds verboden „boom der kennis" te doen eten, te doen smullen naar hartelust. Er zijn er onder de blanda's, die 't gevaar lijk vinden, ik ben het met dezulken niet eens Kennis is nooit gevaarlijk, domheid wel Hollandsch sprekende Inlanders zijn b.v. nimmer fanatiek als Mohammedaan. Door het lezen van Hollandsche werken waardeeren ze ook het goede by de Christenen en door hun overwicht op de massa, door hun zedelijk over wicht meen ik, vormen ze een hecht bolwerk tegen het drijven en stoken van enkele goeroe's en santri's (goeroe is geestelijk leeraar, meestal een hadji, die een groep volgelingen, „moerid's" om zich verzamelt. Een bepaalde klasse van zeer ijverige moerid's vormen de santri's. Ze zijn by lange na niet allen fanatiek, dat niet, doch in alle geval is er geen enkele Hollandsch sprekend© bijCommentaar overbodig V Ik geloof niet, dat er veel Europeanen hier in Indië zy'n, die zóó intiem met den Inlander omgaan als uw Penkrasser. De heer K. Wybrands, u allen waarschijnlijk wel bekend, beweerde zelfs in zij n dagblad dat dif, mijn „eneainalleeren" niet wenschelijk was voor het prestige van den Europeeschen naam, doch die journalist is op 't gebied van Indische aangelegenheden nu eenmaal onbevoegd tot meespreken, zooals ik straks wel even aan- toonen zal De kwestie is deze, dat ik als Redacteur van een voor Inlanders bestemd tijdschrift en ook naar ik hoop als voorlichter van het publiek in patria, de menschen hier bestudeeren moeten dat gaat nu eenmaal niet van op 'n afstand De heer J. H. F. van de Wall, hier in In-< dië geboren, schreef in het Weekblad voor Indië van 23 October j.l. zoo volkomen juist „Menigeen die in Indië woont, meent dat hy vanzelf ook Indië, de Indo's en de inlan ders kent. Welk een dwaling! Ongetwijfeld hebben veel Hollanders zich met de zeden en gewoonten der verschillende volksstammen van dezen archipel in theorie vertrouwd gemaakt; het karakter en de neigingen der inlanders zyn hun in hoofdtrekken bekend geworden de inrichting der koloniale samenleving en de verhouding van den Europeaan tot den Ja vaan is hun zelfs volkomen duidelijk geworden. En toch, met dat al staan zy tegenover den bruinen broeder dagelijks als tegenover een levend raadsel, omdat zy niet genoegzaam zyn doorgedrongen tot zyn zieleleven. „Het is niet waar, dat de Nederlandsche ko lonisten het aan hen onderworpen volk goed kennen. Zy doen daartoe geen moeite (met uitzondering van de ambtenaren die er quali- tate qua toe verplicht zyn) en worden terug gehouden door valsche schaamte, door vrees of door de „soesah" die een nadere kennisma king wellicht medebrengt. In de Europeesche samenleving yan elke Indische hoofdplaats denkt niemand er aan, tot een inlander iets meer te zeggen dan een opdracht of een bevel, 's Morgens zit men verdiept in zyn werk op kantoor, school of bureau's middags drinkt men thee in den kring der familie 's avonds gaat men op visite of receptie, naar sociëteit of schouwburg. Van een wezenlijke voeling met de iulandsche wereld is geen sprake. En toch durft men zich zoo vaak met hooge borst beroemen op zjjn kennis van Indië en het Indische volk!" Ik heb er vroeger al reeds op gewezen en ben verheugd hier eindelyk eens de woorden te kunnen aanhalen van een in Indië geboren auteur. En nu de heer K. Wybrands Deze voorlichter der publieke opinie schreef eenige dagen geleden in zijn gelukkig niet veel beteekenend blad, dat 'n Inlander heuseh geen Hollandsch behoefde te kennen, om in 's llee- ren Wybrands overhemd knoopjes te steken De Indiërs dus en bloc in de wereld geschopt om huisjongen te spelen by Wij brands en consorten. 't Zou schreeuwend brutaal en aanmatigend wezen, als hier niet de zeer verzachtende om standigheid gold, dat onze journalist niets niemendal van Indië en de Inlanders afweet en werkelijk te goeder trouw verneemt, dat de Bataviasche dos a dos koetsiers, de loopjongens de huisbedienden, de koelie's en de „jongens" in sociëteit en café, dat dat nu de Indiërs zynEn toch maar Redacteur van 'n Indische krant Intusschen, de heer K. Wybrands wordt hier in Indië niet geheel voor vol aangezien. Zyn blaadje wordt alleen gelezen door minder-ont- wikkelden en door hen die er van hou den om eens lekker lui, zoo in den naavond op 'n langen stoel wat pikants, iets Asmodée- achtigs te verorberen, al neemt men daarbij 't opgedischte voorzichtigheidshalve onderzeer groote reserve aan Anders wordt het echter, heel anders, waa neer in een toonaangevend groot Nederlandsch Dagblad als de Telegraaf, woorden te lezen staan als ik hieronder citeeren zal „Nu ik toch over scholen en leerlingen aan het spreken ben," zoo schreef de Bataviasche briefschrijver van de Telegraaf van „een enkel woord over een misstand, die, dank zy het onbesuisde stokpaardje-ryden van onzen erentfesten directeur |van onderwijs, den heer Abendanon, veel kans biedt op het reddeloos bederven onzer lagere Indische scholen voor Europeanen. De Europeesche scholen zyn toegankelijk voor kinderen van Inlanders, die ik bedoel de kinderen voldoende onderlegd zyn in de Nederlandsche taal, om de lessen, die in de laagste klassen dier scholen gegeven worden, te kunnen volgen. Om den toeloop niet te groot te maken, was in het oude schoolreglement bepaald, dat voor de kinderen van Chineezen en Arabieren die in hetzelfde geval verkeerden, volgens het hoogste tarief van de progressief oploopende schoolgeldtabel, zou te betalen zyn. Dat was 4us tot zooverre billyk, goed en verstandig. Maar daar is de heer Abendanon plotseling op het idee gekomen om het maximum van te betalen schoolgeld in een minimum te her scheppen en zelfs voor kinderen van inlandsche ouders, die minder dan f 75 per maand ver dienen, vry'dom van schoolgeld toe te staan. Fluks zyn hierop honderdtallen van kleine voorbereidingsschooltjes verrezen, waar de in landsche jeugd zoogenaamd in de Nederland sche taal wordt onderwezen met het gevolg, dat een stortvloed van inlandsche leerlingen op de Europeesche lagere scholen is neerge daald, met het gevolg, dat het peil van het onderwys nu reeds bedenkelyk gedaald is, om van andere nadeelen niet te spreken, en er plaats dreigt te kort te schieten voor de kin deren van Europeesche ouders. Ziehier het gevolg van onberedeneerde Ja- vanenliefde en van gebrek aan inlandsche scholen. Abendanon gaat binnenkort met verlof of met pensioenhet is te hopen dat zyn opvolger andere inzichten zal zyn toege daan, anders verwatert het mooi floreerende lager onderwys volkomen." Hier past een woord van profest In de eerste plaats komen we op tegen den Seitenhieb aan 't adres van onzen yverigen vooruitstrevenden Directeur van Onderwys, Eeredienst en Nyverheid en voor het overige durven we wedden, dat ook de onbekende cor respondent van de Telegraaf een vreemdeling hier in Jeruzalem is Een ieder, die verder kykt dan zyn neus, begrypt van hoe groot politiek belang 't is, dat er weldra een geslacht zich zal doen gel den, dat onze taal spreekt, leest, en schryft, dat door banden van vriendschap, gesloten op de schoolbanken, verbonden is met ons Euro peanen, een geslacht, dat meer Westersch denkt en handelt, zich meer één gevoelt met den Nederlandsch en stam. De drang naar vooruitgang is nu eenmaal geboren, leidt men die politiek in Nederland sche banen, dan zal dit aan Grooter-Neder- land ten goede komen, verzet men zich, dan loopt het mis Ik schrjjf nu eens niet uit „onberedeneerde Javanenliefde" maar als redeneerend practicus en patriot! Gooi voor myn part den heelen z.g. ethischen koers overboord, maar begryp het belang van Nederland De zich ontwikkelende jonge generatie moet in ons niet den gehaten overheerscher, den brutalen vreemdeling zien, doch 'n onbaat zuchtig voogd, 'n vriend, 'n opvoeder, die haar met volle sympathie tegemoet treedt en de broederhand reiktzy mag niet gaan meenen, dat wy hare evolutie en emancipatie vyandig gezind zyn, want anders werpt zy zich binnen een kwart eeuw in de armen van Japan Men zy gewaarschuwd V De Nederlandsche taal is voor den Indiër nu eenmaal de sleutel tot de schatkamers der wetenschap. Zjjn dorst naar kennis dringt hem dus onze taal te bestudeeren en is hy die eenmaal machtig, dan spreekt hy die by voor keur ook met zyn vrienden, dan leest hy Hol landsche couranten, tijdschriften en boeken, dan staat hjj dichter by ons tenminste als die kennis hem juist niet nog gevoeliger doet weten, hoe laag hy en zijn rasgenooten bij den blanda staan aangeschreven. Zoo'n verwaten uiting als van den heer K. Wybrands b.v. doet pyn, grieft en moest straf baar zyn als beleediging van 'n groot deel onzer landgenooten. Er bestaat hier een drukpersreglement, dat goed zou werken, als onze Officieren van justi tie maar beter voelden wat of er gelezen mag worden en wat niet Het moest als politiek gevaarlyk, ten streng ste verboden zyn iets te drukken, wat noodeloos den ontwikkelden Indiër prikkelt en we hopen dat onder Gouverneur-Generaal van Heutsz journalisten, die dat gevaar niet begrypen, gemuilband zullen worden Zulke elementen moesten in een kleine Europeesche kolonie eigenljjk niet worden geduld en de Landvoogd heeft immers het recht van verbanning. Hoe zouden de dompers onder de blanda's het wel vinden als Engelschen of Japanners eens zoo slim waren om op groote schaal goed- koope particuliere scholen op te richten en de landskinderen dan onze taal verwierpen en het Engelsch of Japansch als sleutel aannamen! De Engelschen zijn er al mede begonnen Vooral vele Chineezen laten tegenwoordig hun kinderen Engelsch in plaats van Hol landsch ieeren Algemeen Nederlandsch Ver bond in 't geweer Als er geen Europeesche lagere scholen ge noeg zyn, dan moeten er maar by gebouwd worden Ook zou het overweging verdienen om 'n groot aantal Inlanders voor het Hollandsch onderwijzersexamen op te leiden, liefst in Eu ropa, opdat dan langzamerhand ook op de In landsche scholen de Nederlandsche taal als leervak zou kunnen worden ingevoerd. Nog. een vraag even aan den Bataviaschen Telegraafcorrespondent Zeg, waarde collega, weet ge wel wie of er op slot van rekening al die dure Europeesche scholen, die dure onderwyzers, die verlofstrak tementen en pensioenen, die passagekosten enz. betalen Niet? Welnu de Inlanders, als betalende voor 999/'iooo onze Indische Staathuishouding Me dunkt, dat de Heer Abendanon een daad van politiek be leid, een daad ook van rechtvaardigheid heeft verricht En als er dan van die verwaande Europe anen zjjn, die hun kindertjes te goed achten voor den omgang met de Inlandsche kleuters, (er zyn er heusch zoowelnu dan moeten die bekrompen wezens maar op eigen kosten particuliere scholen gaan oprichten, zooals ook de Chineezen immers doen. Ze hebben echter geen recht hoegenaamd om de landskinderen uit te sluiten van de door de Indiërs betaalde nationale school Nogmaals hulde aan den Heer Abendanon en ook aan den afgetreden Landvoogd, zoowel als aan het Ministerie in Holland voor het wys beleid in deze zaak betracht! Garoet. Lt. Clockbnbe Brousson, b. d. BIJRGERLÏJKË STAND VAN MIDDELBURG. Van 1319 December. GETROUWD: C. J. J. Tuynman, jm. 27j. met J. P. Stappers, jd. 25 j. ONDERTROUW!)J. de Jonge, jm. 23 j. met H. N. Duinkerke, jd. 25 j. ^BEVALLEN C. J. Janse, geb. Sinke, d. C. van Westen, geb. Kryger, z. C. Scheybeler, geb. Haay, z. P. Flipse, geb. Koster, d. P. Koole geb. Bommeljé, d. F. Snyders geb. Zee vaart, d. D. M. Minderhoud, geb. Timmerman, d. C. Simpelaar, geb. Fransooi, z. E. Littooy,' geb. Hanse, d. OVERLEDENA. Moens, z. 3 jaar, A. Ar- noldus, d. 3 jaar, A. Nieuwdorp, z. 2 weken, J. Burgs, d. 18 maanden, M. J. F. Kuys, d. 2l/2 j. C. F. Poppe, z. 21 2 j. J. C. van der Hejjde, vrouw van F. Machenoud, 83 j. H. Meulblok, 21 j., ongeh. z. F. C. Moorman, man van C. A. Gillissen, 34 j. A. M. Burgs 3 j. d.

de Faam | 1904 | | pagina 1