N> COHEN. Brood- en Beschuitbakker. OPENBARE BIJEENKOMST H, L HENDRiKSE, A. D. LïïTÖÖIJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreii 1. Grootste publiciteit. KORTE DELFT. KORTE DELFT. Voor het a. s. Kerstfeest. Zaterdag 10 December 1904, De Heer J. J. LAMERS. De Heer L. C. T. RIGOT. H.H. Rijg- en Elastiek-Bottines Sterke Dames Winter-Pantoffels. ti ti u KJ ki Wollen, Chitsen en Molton Dekens, Negende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp anjaardstraat. Prijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 oent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKBASSEN. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Steeds voorradig een zeer groote sorteering eigengemaakte Heeren- en Kïnderconfectie, welke uitmunt door elegante en passende coupe. Speciale inrichting voor Ooederen naar maat. Grootste voorraad in prachtige Heerendassen, Handschoenen, Fronts, Manchetten, Cachenez, enz. ÜME*- ZIF ETALAGE! Advertentiën. 3. DE JONG, kortstraat, in het SCHUTTERSHOF te Middelburg. Openbare of Bijzondere school. Kritiek op de Onderwijsnovelle. Toegang vrij. Debat gcwensckt. voorhandën^sYerke^ aan lage prijzen. Wagenaarstraat, D. M. G0RSTANJE. KJ KJ KJ FIRMA GRAVENSTRAAT. van af de goedkoopste tot de beste soorten. Kapok Bedden, Peluws en Kussens Beste qualiteit KAPOK, per 'h Kilo 50 cent. No. 9. Woensdag T* December 1994. HUTS RIODELBUISSGH ADVIRÏEJTIEJIAD FAAM UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXXXI. -Generaal van Heutsz benoemd tot Gouver neur Generaal!" Dit bericht uit Holland beeft blijdschap verwekt, allerwege in Indië. Het komt ons zoo voor, dat er nu veel, heel veel anders gaat worden. De ambtenaren van het laat-maar-waaien-systeem, en er zijn er zoo enkelen de mannen van den angst voor soesah en de schrijvers der geflatteerde rap porten, zyn natuurlijk niet in hun schik O neen het is hun maar al te goed bekend, hoe de ijzeren Veldoverste van Atjeh steeds sans pitié was voor de non-valeurs, voor de gemakzuchtigen, voor de z.g. bootaf houders Aan mooie praatjes en lange papieren vertoo- gen heeft de Generaal gloeiend 't land, daden wil hij zien en resultaten en ik geloof wel te mogen voorspellen, dat er erg spaansch zal worden huisgehouden onder de mannen van negatieve waarde onder de bureauerates satis- faits. Aan persoonlijke belangetjes van meneer X of Y heeft de zeer zeker niet gemakkelijke Excellentie zich nimmer gestoord, hij denkt uitsluitend aan de algemeene zaak, die hij en zijne ondergeschikten hebben te dienen, te dienen met lijf en met ziel, zondermeer! Wat zullen de prijzen der luierstoelen nu dalen, ze worden nog te geef! Nederiandsch-Indië treedt een nieuwe phase in, een phase van aanpakken, een phase van initiatief Hulde daarom aan de Regeering in Neder land, die 't met onzen modernen Daendels flink weg heeft durven wagen. Leve de nieuwe Landvoogd Het past ons hier ook 'n woord van eerbie dige waardeeriug te wijden aan den straks vertrekkenden Gouverneur-Generaal, die, dat weten we allen in Indië, hard, zeer hard ge werkt heeft en in de eerste plaats zijn groote militaire kennis gaf om Java meer verdedig baar te maken. Excellentie Rooseboom was een man, die het goede wilde, doch al dadelijk voor de groote moeilijkkeik stond, dat hij een out-sider was in Indische zaken. Hij heeft gedaan wat hij kon, h\j arbeidde over dag, hij werkte vaak 's nachts en dat er hier nog zoo ontzettend veel te ver beteren valt is zeker niet aan Zijne Excellentie te wijten. Wy wenschen den aftredenden Gouverneur- Generaal een behouden terugkomst in het Vaderland, welverdiende rust in 't vorstelijk 's-Gravenhage ofeen zetel in het „Hooger- huis. Er gaat een edel man ons Java verlaten Tante Post", zoo noemen we hier onzen Turkschen pardon ik bedoel Indisehen Post en Telegraafdienst, heeft zeker in de eerste plaats eens 'n ferme verbetering noodigDe oude juffer is al heel erg langzaam en lui uit gevallen, schandelijk duur in 't gebruik en oost-indisch doof voor klachten. Brieven, couranten en tijdschriften aan haar „zorg" toevertrouwd, komen o zoo dikwijls niet terecht. Zij houdt er dan ook zelfs wel brieven bestellers op na 't is heusch waar, al klinkt 't een beetje onwaarschijnlijk die nog geen van een b kunnen onderscheiden en die 't Europeesche publiek beleefd om hulp verzoe ken bij de bezorging van 'n poststuk In plaats van nette, goed onderwezen, liefst Hollandseh sprekende jongelui, op'n behoorlijk traktement van veertig gulden 's maands aan te stellen, behelpt de oude dame zich met ongeschoolde koelie's, suffe kerels, op 'n koopie Op die ma nier snijdt het mes van twee kanten, denkt de oeconomische mamsel, de uitgaven zyn weinig en 't publiek begint er zoo 'langzamerhand toe te komen om maar net als 't Gouvernement, alle brieven en stukken, a raison van 10 cent, aan te teekenen of ook wel door niet-frankeeren tot bezorging doch tevens de geadresseerden tot duur strafport te dwingen. Ook ken ik menschen, zelfs minvermogende Inlanders, die bij de ontvangst van eiken brief 2 cent fooi aan den besteller geven, een reden voor zoo'n man dus, om de minder scheutigen voortaan nog slechter te bedienen. Op de Post en Telegraafkantoren overal gebrek aan per soneel, gevolg, dat de enkele dames en heeren die er al 't werk doen, afschuwelijk worden afgebeuld en prikkelbaar dus, ja soms onbe schoft doen tegen het publiek, vooral tegen het niet-Europeesehe. Een staaltje uit velen Een pas te Semarang gearriveerd Majoor komt in burger kleeren aan het Postkantoor. Hij wilde een postwissel verzenden en begon nu met heel geduldig te wachten voor het lo ketje, omdat de commies juist druk bezig was met het invullen van een register. Toen die ambtenaar eindelijk klaar was ging hij meteen collega een boom op zetten, misschien over dienstzaken. De Majoor kuchte eens, schraapte zijn keel, geen resultaat Eindelijk waagde het onze bescheiden hoofd officier „in politiek" om wat meer ongeduldig te vragen „Meneer, word ik nu eindelijk eens geholpen, ja of neen Een erg minachtende blik van den „ambte naar" naar den „particulier," geen antwoord! Majoor boos, begint nu uit een ander vaatje te tappen, zegt dat het een schandaal is, dreigt met den „chef." Zeker van diens steun echter lacht de onbe schaamde hoonend„doe wat u niet laten kunt Majoor woedend naar den Postdirecteur maakt er zich bekend, vertelt het voorgevallene en krijgt tot bescheid, ja raad eens „'t Spijt me erg Majoor, dat het gebeurd is, ik zal er dien mijnheer ernstig over onderhouden, maar waarom hebt u zich ook niet dadelijk bekend gemaakt Dan natuurlijk was zoo iets nooit voorgevallen Ik zou houdeiden gevallen kunnen mede- deelen over de onbehoorlijke wijze, waarop de „particulier sadja" (een particulier maardoor de ambtenaren bij de verschillende takken van dienst wordt behandeld. Ik zou wel een jaar lang Penkrassen kunnen schrijven over die lieve „Tante Post", alleen over hare tarieven enz. Een ander staaltje U moet weten Nederlanders, dat er b.v. aan het Post- en Telegraafkantoor te Bandoeng één, zegge één Inl. klerk belast is met den toesteldienst (telegrafie) en tevens met de be handeling der postquitanties, eene behandeling die in Indië al heel ouderwetsch, omslachtig en dom is Reeds in November 1903 heb ik den wd, Hoofd-Inspeeteur van den Post- en Telegraaf dienst geschreven, dat de „Bintang Hindia" een groot kantoor te Bandoeng ging oprichten, dat volgens den Chef daar, 't personeel veel te zwak was, om de meerdere werkzaamheden te verrichten, dat ik Zijn Hoogedelgestrenge daar om zeer beleefd in overweging gaf meerdere klerken in dienst te stellen, enz. enz, Ik kreeg natuurlijk geen antwoord. Antwoorden doen zulke hooge menschen hier in Indië ons particulieren niet. Verbeeld je zoo iets, een particulier antwoorden Enfin, soedah, 's Lands wys, 's Lands eer Maar wat erger is, de gevraagde vermeerdering van personeel bleef ook uit en nu brengen de duizenden postqui tanties voor abonné's „Bintang Hindia" van het le kwartaal het geheele Post en Telegraaf kantoor Bandoeng op stelten, vooral ook omdat vele andere belanghebbenden door die ongewone drukte niet kunnen geholpen worden. En toch is nu pas ongeveer de helft van die quitanties verzonden, terwjjl de verzending van het 2e kwartaal alweer voor de deur staat Toen de gepensionneerde Majoor Tuinenburg Directeur van het Kantoor Bintang Hindia, dien Hoofdambtenaar eens dringend schreef en dreig de met den Directeur B O. W., toen kreeg Zijn Hoogedelgestrenge waarlijk een antwoord, nu al zes weken geleden, en wel, dat er overwogen zou worden, wat er in dezen zal moeten ge schieden." Intusschen vind ik en zeker velen met my, I „zes weken overwegen" wel wat kras. Op Atjeh krygt men bq heel wat moeilijker kwes- tie's zooveel tijd nietVan den jongsten sergeant wordt daar besluitvaardigheid geëischt, ook in oogenblikken van dreigend levensgevaar en mist hy die, dan weg met de strepen En nu genoeg over onze „Tante Post", we I hopen hartelyk, dat ze, onder 't régime van straks, haar leven beteren zal en meer zal gaan gelijken op hare zuster in Patria Mangkoe Negara de beheerscker van het Rijk is de titel van een te Soerakarta ge il vestigden Prins, die van den Soesoehoeuan ge heel onafhankelijk is, ook een sftort Kraton hier op Solo heeft, een eigen gebied bestuurt |en tegen eene bepaalde jaarlijksche vergoeding ..de verplichting heeft om troepen, het z.g. Le gioen, bestaande uit Infanterie en Cavalerie, ten dienste van het Gouvernement, te onder houden. Ik schreef over dat Legioen reeds vroeger uit Sindanglaja. Toen betreurde ik 't, dat de soldaatjes van Mangkoe Negara en ook de Barisan van Madoera met 't oude Beaumont geweer bewapend waren, thans kan ik met blijdschap constateeren, dat juist dezer dagen die Inlandsche Hulpkorpsen het legerspuitje, de Manlicher, ontvingen. Een groote verbete ring dus Pangéron Adipati Ario Mangkoe Negara VI is Kolonel Commandant van dat Legioen, dat onder adellijke officieren, familieleden van den Prins, geheel op Europeesche wijze is inge richt, gekleed en geoefend. Alleen dragen allen een zwart blauwen hoofddoek. De Kapitein G. K. Dijkstra is met de instructie van het Ba taljon Infanterie en de 1ste Luitenant P. Sorg- drager met die van het Escadron Cavalerie belast. Beide officieren verzekerden mij, dat het Legioen, wat discipline en gevechtsvaardigheid betreft, zich gerust met elk korps van het Leger meten kan en dat ook de Inlandsche officieren zeer góed voldeden. Ik heb voor mqn persoon een uitstekenden indruk van het vlotte Legioen gekregen. De Majoor-Commandant der Infanterie Pan- geran Ario Djojokisworo, een broeder van den „Onafhankelijken Prins" en ook de Ritmeester Radhen Mas Pandji Soemodarmoko die 25 jaar den lande als officier dient, hebben er den wind onder en ik begryp nog niet, dat het Gouver nement, met zoo'n kranig Legioen als model, al niet lang over geheel Java dergelijke Inlandsche Hulpkorpsen heeft doen organiseeren. Ik heb verschillende onderofficieren en min deren van Mangkoe Negara gesproken en allen zyn wat trotsch op hun tydelyken dienstplicht. De Kolonel Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negara VI is een prettig aangenaam mensch, hy spreekt heel verstandig, verstaat wel geen Hollandseh, doch is zeer westersch in zijn 'op treden. Zijn dalem of Kraton ziet er keurig uit en is zeer goed onderhouden. De Prins is een uitstekend financier ook. Toen hy aan 't bestuur kwam was de geldkist leeg en drukte een groote schuldenlast het Vorstelijke Huis; thans is door zuinig en prak tisch beheer dien toestand geheel veranderd en de Pangeran dubbel en dwars millionair. Solo. Lt. Clockenkb Brousson, b. d. Van 29 Nov. tot 5 Dec. ONDERTROUWD: C. J. J. Tuynman, jm. 27 j. met J. P. Stappers, jd. 25 j. J. Kreune, jm. 30 j. met J. A. E. van Oostveen, jd. 33 j. GETROUWD: G. M. de Broekert, jm. 40 j. met M. van Herwijnen, jd. 23 j. M. J. Fran- 9oys, jm. 23 j. met D. Dingemanse, jd. 25 j. E. C. de Smit, jm. 29 j. met A. Midavaine, jd. 23 j. G. Bliek, s. 36 j. met P. M. Labruy- ére, jd. 23 j. D. Step, jm. 27 j. met M. J. Geertvliet, jd. 25 j. BEVALLENM. Lefevre, geb. Sturm, d. M. Seijbel, geb. Huissoon, z. P. J. van Ieren, geb. de Munck, z. P. Boone, geb. Provoost, z. P. G. van de Bosse, geb. Quist, z. M. J. Kalle, geb. Houmes, d. M. Dronkers, geb. Janse, z. OVERLEDEN: B. Vermaas, z. 2 maanden. M. C. Radder, 7 w.? d, M. den Haan, wed. van L. W. Roelse, 57 j. bericht dat hij zich hier heeft gevestigd als Belovende eene nette bediening, hoopt hy uw vertrouwen zich waardig te maken. Aanbevelend. Ruime keuze Damesblouses, Rokken, Pelte rijen, Dames- en Kindersehorten, Cachenez, Heerendassen, Fronts, Boorden, Manchetten, Kinderhoeden, Mantels, Jurken, Doeken, Wa genkleedjes, Capes, Jongensjasjes, Blouses, Broekjes, Truien, Barets, Sterke Kousen en Handschoenen. Tafel- en Theekleeden, Loo- pers, Antimacassers, Bedspreien, sitsen-, wollen en Moltondekens en tal van nuttige en fraaie Artikelen geschikt voor geschenken. Soliede Goederen. Laagste Prijzen. LOUWERSESNOUCK, b/d Watertoren. OP 's avonds om 8 uur, Ie SPREKER: Onderwerp: 2e SPREKER Onderwerp: Opruiming a Contant van een Partijtje steeds in alle prijzen voorhanden.

de Faam | 1904 | | pagina 1